همراه ما باشید

نقدی بر صحبت های عضو هیات مدیره استقلال؛ اگر جام می خواستید در ترکیه نمی ماندید

نقدی بر صحبت های عضو هیات مدیره استقلال؛ اگر جام می خواستید در ترکیه نمی ماندید

پیروزی نیوز - نقدی بر صحبت های عضو هیات مدیره استقلال؛ اگر جام می خواستید در ترکیه نمی ماندید

عضو هیات‌مدیره استقلال روز گذشته یکی دیگر از نطق‌های خود را انجام داد. در میان این نطق درباره پرسپولیس هم سخن گفت، شاید برای این‌که توجه را جلب کند. آن هم حرف‌هایی که خود بهتر می‌داند به درد صفحات هواداری شبکه‌های اجتماعی می‌خورد. اعضای هیات‌مدیره پرسپولیس هم که همگی کاربلد و سطح بالا اصلا اهل شوخی نیستند که بخواهند پاسخی بدهند. حداقل تا زمان نگارش این مطلب ما پاسخی رویت نکرده بودیم.

و اما بعد… .

با توجه به این‌که ما هم آدم‌هایی جدی هستیم ولی ممکن است بعضی افراد بی‌جنبه شوخی کامران منزوی را جدی بگیرند، بیان و یادآوری چند نکته را خالی از لطف نیدیم. آن هم درباره تیمی که تا همین چند روز قبل آوازه ماجرای حماسی دوپینگ‌شان نقل محافل بود.

و اما برویم سراغ ادعایی که مطرح شد. این‌که گفتند؛ پرسپولیس به گرفتن جام بدون بازی عادت کرده است!

یک سوال؛ وقتی حریفان می‌ترسند و به ورزشگاه و زمین مسابقه نمی‌آیند، چه باید کرد؟ اگر این رویه شد که تیم‌ها با هم قرار بگذارند که جلوی پرسپولیس بازی نکنیم تا همه چیز روی هوا بماند تکلیف چیست؟ آیا پرسپولیس مقصر است که حریفانش از ترس رویارویی با آن، حتی تن به فرار از کشور می‌دهند یا این‌ که سوراخی را در ورزشگاه پیدا می‌کنند و به آن می‌چپند؟!

خدا رو شکر این حکم را هم هر چه مرجع داخلی و خارجی در فوتبال و ورزش وجود دارند، تایید کرده‌اند.

اگر غیر از این بوده است که اعلام کنند، هرچند ما برای اعلام کردن حرف‌های زیادی برای گفتن داریم. متاسفانه یا خوشبختانه، وقت و حوصله‌اش نیست یکی یکی سراغ تمام قهرمانی‌های آن تیم برویم که هواداران‌شان هم بیش از این متوجه شوند؛ هوادار چگونه تیمی شده‌اند.

قصد نداریم به تمام آن سال‌هایی برگردیم که تیمسار خسروانی بالای سر این تیم بود و اگر اعمال نفوذهای آشکار شده وی نبود، خیلی از همین قهرمانی‌ها و پیروزی‌ها و تساوی‌های دربی برای این تیم وجود نداشت. این‌ها را فقط ما نمی‌گوییم، از لابه‌لای حرف‌های خودشان هم استخراج شده است یا خبرنگارانی که بوده‌اند و دیده‌اند و روایت کرده‌اند، آنچه را که به هر دلیل ننگاشته بودند یا حتی به نگارش درآورده بودند. البته این مسایل فقط برای آن دوران نبود. از این دوران هم می‌گوییم.

قهرمانی بعد از دوپینگ

از قهرمانی استقلال بعد از ماجرای دوپینگ شروع می‌کنیم. پرسپولیس، ۲ سال پیاپی قهرمان جام حذفی شده و آماده هت تریک قهرمانی حذفی می‌شد. ۲ تیم در جام حذفی به یکدیگر خوردند. پرسپولیس بازیکن محروم و مصدوم زیاد داشت. بازی طبق تقویم باید ۲ ماه بعد برگزار می‌شد ولی آن را بدون هیچ دلیل و نیازی جلو انداختند که برای استقلال کمک فوق‌العاده ای به حساب می‌آمد. فقط همین نبود. بعدها معلوم شد کل تیم دوپینگ کرده اند. یعنی از ۲ نفر تست گرفتند و هر ۲ مثبت درآمد. اما آمدند قضیه را ماست‌مالی کنند، گفتند؛ این ماده را همه تیم استفاده کرده است. چند وقت قبل هم که حرف‌های مهدی امیرآبادی، موضوع را سرزبان‌ها انداخت تا دیگر هیچ شائبه‌ای برای استقلالی‌ها و آیندگان باقی نماند. استقلال با دوپینگ دربی را برد و در آن دوره قهرمان شد.

آخرین قهرمانی استقلال به لطف اشتباهات ترکی

و قهرمانی در دربی‌ها

آخرین قهرمانی استقلال در لیگ برتر به چه دوره تاریخی بر‌می‌گردد؟ در آن روزگاران نرخ دلار چه‌قدر بود؟ تاریخ نگاران می‌گویند، آخرین قهرمانی استقلال به فصل ۹۲-۹۱ برمی‌گردد! ولی چگونه به دست آمد؟ اگر داوری‌های آن فصل به رسوایی جدید برای استقلال بدل شد استقلالی‌ها بدانند آن‌را از عضو هیات‌مدیره ،کامران منزوی، دارند. ما فعلا به بررسی ۲ دربی آن فصل اشاره می‌کنیم. مهم‌ترین بازی‌ها که قاعدتا تلاش می‌شود در آن‌ها رسوایی به بار نیاید. دربی دور رفت در ۳ شهریور ۹۱ را به لطف اشتباه کدام داور نباحتند؟ آیا ترکی نبود؟ ترکی به گواه کارشناسان اشتباه ‌کرد. قلعه‌نویی ماندگار ‌شد که تا با پروپاگاندا از او حماسه بسازند؟ دربی برگشت با قضاوت محسن قهرمانی چه شد؟ مگر می‌شود یک داور در چنین دیداری ۳بار اشتباه تاثیرگذار داشته باشد و هر ۳ به ضرر یک تیم؟! او ۳ پنالتی را ندید! استقلال به لطف این اشتباهات ۲ شکست دربی در یک فصل را با ۲ تساوی عوض کرد. ۴ امتیاز از پرسپولیس گرفته شد و ۲ امتیاز به استقلال دادند. استقلال با اختلاف ۲ امتیاز قهرمان آن فصل لیگ شد؟

اولین قهرمانی استقلال هم با اشتباه داور در دربی!!

چه حیرت‌آور که استقلال اولین قهرمانی خود در لیگ سراسری را هم به اشتباه داوران مدیون است. دربی ۲۷ دی سال ۱۳۴۹ را مرور کنید. واقعا با چه پدیده‌ای روبرو هستیم؟ استقلالی‌ها چرا کمی درباره گذشته خود بیشتر مطالعه نمی‌کنند تا مجبور نباشیم این گذشته را مدام، هم بزنیم؟ آن روز پرسپولیس با یک گل پیش بود. برازنده، داور مسابقه یک خطا اعلام می‌کند که نبود. توپ گل می‌شود بازی در نهایت به جنجال می‌کشد و نیمه تمام می‌ماند. پرسپولیس را بازنده می‌کنند در حالی که خیلی سرتر بود. استقلال در آن فصل قهرمان ‌شد.

۳ قهرمانی دیگر استقلال

با ۵ بار ۳برصفر شدن پرسپولیس

ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. به سال ۶۲ می‌رویم. پرسپولیس در دوره برگزاری لیگ تهران در سال‌های تعطیلی لیگ سراسری قادر مطلق فوتبال ایران بود. استقلال شانسی برای قهرمانی ندارد. پرسپولیس بازی با شاهین را ۵ بر ۲ می‌برد. داور گزارش می‌کند که شاهینی‌ها از ترس سنگ‌پرانی هوادار پرسپولیس نمی‌توانستند بازی کنند. آن روز به هیچ بازیکن شاهین سنگی نمی‌خورد. فعل و انفعالات به آن‌جا می‌کشد که پرسپولیس ۳برصفر بازنده اعلام می‌شود تا استقلال شانس قهرمانی پیدا کند.

۲ سال بعد پرسپولیس در حال در هم کوبیدن رقبای خود بود. از گروه بالا می‌آمد شانس اول قهرمانی بود. ناگهان ۳بازی پرسپولیس را ۳برصفر به سود حریفان اعلام می‌کنند چون می‌گفتند رضا عابدیان سرباز بوده است. پرسپولیس بالا نمی‌آید و استقلال قهرمان می‌شود!

به سال ۷۳ می‌رویم. همان دربی جنجالی و ۳برصفر اعلام شدن پرسپولیس که همه آن را شانس اول قهرمانی می‌دانند، نتیجه این که استقلال باز هم با ۳برصفر شدن پرسپولیسی‌ها به فینال می‌رود و قهرمان می‌شود.

قهرمانی‌های استقلال را هم نزنیم برای استقلالی‌ها بهتر است

اگر بخواهیم تاریخ فوتبال ایران را زیر و رو کنیم مورد درباره قهرمانی‌های استقلال و بعضی تیم‌‍ های دیگر خیلی زیاد است و ما فقط به چند مورد بسیار آشکار اشاره کردیم که دیگر همگان درباره ‌آن‌ها می‌دانیم وگرنه می‌شود سراغ بعضی قهرمانی‌های استقلال یا حتی سپاهان رفت و ارزیابی کرد که نتیجه اشتباهات داوری در طول یک فصل برای همه تیم‌ها چگونه جداول لیگ را زیر و رو کرد و تازه این را هم برای مواردی می‌گوییم که دیگر صدای همه را درآورده بود و فقط پرسپولیس معترض نبود.

می‌توانیم از قهرمانی‌هایی بگوییم که در دست پرسپولیس بود ولی با اشتباهات داوری از آن سلب شد. مثلا یک مورد همان بود که در آخرین حضور علی دایی به عنوان سرمربی می‌توانست به دست آید و دوم شدیم. یا مثلا پرسپولیس همین حالا باید برای پنجمین قهرمانی پیاپی بازی می‌کرد و نه چهارمین.

منزوی کمی هم از قهوه چیبو و… بگوید

راستی در این روزها که همه عادت کرده‌اند درباره پرسپولیس بگویند تا سری توی سرها دربیاورند، کامران منزوی می‌تواند از خود استقلال هم بگوید. مثلا بد نیست هواداران استقلال از قهوه چیبو بیشتر بدانند. هنوز هم برای ما سوال است که اول رولند کخ بود بعد چیبو یا اول چیبو، بعد رولند کخ؟

براساس ترتیب تاریخی به ظاهر گزینه اول درست بود اگر ماجرای آمدن کخ اصولا با فلسفه آمدن یک اسپانسر خارجی صورت نگرفته باشد. به ویژه که طبق اعلام رسمی مدیرعامل وقت استقلال، کخ واسطه حضور

چیبو شد.

به نقل از ایسنا مورخ ۲۷ آذر سال ۱۳۸۱، فتح‌ا… زاده در یک کنفرانش خبری گفته بود: «رولند کخ در جذب شرکت قهوه سازی «چیبو» به عنوان اسپانسر باشگاه استقلال نقش مهمی را ایفا کرد و مذاکرات لازم را نیز خود انجام داد. در این راستا برای جذب سایر شرکت‌های داخلی بعنوان اسپانسرهای باشگاه، مذاکراتی درحال انجام است که در آینده‌ای نزدیک آنها را معرفی خواهیم کرد.»

فتح ا…‌ زاده بدون اشاره به مبلغ قرارداد شرکت چیبو، انعقاد قرارداد باشگاه استقلال با این شرکت آلمانی را نقطه‌ عطفی در رشد و القاء فرهنگ چند اسپانسری در ورزش کشور دانست.

شما که سال‌هاست دست بر آتش استقلال دارید حتما می‌توانید درباره مسایلی از این دست بیشتر روشنگری کنید.

یا مثلا درباره این‌که چرا عدم جذب علی کریمی یکی از بزرگ‌ترین ناکامی‌های استقلال بود تا حالا هواداران استقلال ناچار باشند کس دیگری را اسطوره خود بدانند؟ آیا هنوز هم امضای یادگاری جادوگر پرسپولیسی را به عنوان یک یادگاری با ارزش حفظ کرده‌اید.

به تعریف کردن باشد، هر چند استقلال مثل پرسپولیس تعریفی نیست، اما تعریف‌کردنی از آن زیاد است. راستی یکی هم می‌گفت از منزوی می‌شود درباره الف.م.ع هم پرسید ولی منظورش را متوجه نشدم. حرف توی حرف آمد و بعد هم حوصله‌ام نکشید درباره‌اش سوال کنم.

ابراهیم فتاحی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه