همراه ما باشید

واژه فراموش شده ای به اسم “پاسخگویی” در بین متولیان ورزش این فوتبال ورشکسته

واژه فراموش شده ای به اسم “پاسخگویی” در بین متولیان ورزش این فوتبال ورشکسته

پیروزی نیوز - واژه فراموش شده ای به اسم “پاسخگویی” در بین متولیان ورزش این فوتبال ورشکسته

وزارت ورزش اصرار دارد انتخابات در موعد مقرر برگزار شود.

هرچند فیفا به اساسنامه فدراسیون ایراد گرفته و اینطور که پیداست انتخابات قرار نیست در روز مقرر (۲۵ اسفند) برگزار شود، اما روز گذشته هم بار دیگر وزارت ورزش از علاقمندی اش به برگزاری انتخابات در همان زمان تعیین شده، تاکید کرد.

اینکه وزارت ورزش کشور بخواهد هر چه زودتر تکلیف فوتبال مشخص شده و این رشته پرطرفدار در حالت بلاتکلیفی نماند، اساسا اتفاق خوبی است. اینکه آنها گزینه ای را برای ریاست این فدراسیون هم مد نظر داشته باشند هم چیز بدی نیست، حتی به رغم قوانین سختگیرانه فیفا برای عدم دخالت دولت ها در فدراسیون های ملی فوتبال.

اینکه گزینه ای مد نظر آنها باشد و البته در شرایط غیرمهندسی شده و برابر، با دیگر کاندیداها رقابت کند، چیزی است که نمی توان به آن ایراد گرفت.

اما در عین حال که متوجه حساسیت وزارت ورزش در موضوع انتخابات پیش رو هستیم، در حالی که می دانیم بلاتکلیفی هرگز به سود فوتبال ما نخواهد بود، اما یک چیز بیش از همه برای مان جای سوال دارد.

وزارتخانه ای که می خواهد انتخابات فدراسیون فوتبال در زمان اعلامی برگزار شود، وزارتخانه ای که نگران فوتبال کشور به عنوان پرمخاطب ترین رشته ورزشی ایران است، در کنار وظیفه ای که در خصوص فدراسیون فوتبال دارد، متولی محبوب ترین تیم های باشگاهی تاریخ فوتبال ایران نیز هست.

در سال هایی که دیگر به نظر می رسد واگذاری واقعی سرخابی ها به بخش خصوصی و در ادامه نیز امیدوار بودن به طی روالی درست و منطقی در مورد هزینه ها و آینده آنها، به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده، پرسپولیس و استقلال در آستانه نابودی کامل اقتصادی هستند.

فوتبال ما ورشکسته است، فوتبالی که نمی داند چطور وقتی یکی از بهترین مربیان فوتبال دنیا را به خدمت می گیرد، او را به نوعی مدیریت کند که با توجه به دلارهای هزینه شده، بیشترین میزان بهره برداری از آن فوتبال مان شود.

فوتبالی که بعد از رفتن این مربی طراز اول دنیا، درحالیکه وعده جذب مربی ای بهتر از کارلوس کیروش پرتغالی را داده، سراغ مارک ویلموتسی می رود که حتی ۶ ماه هم همکاری اش با فدراسیون فوتبال ایران دوام نمی آورد و بعد از کلی ضرر و زیان مالی، می رود تا همچنان ندانیم در ماجرای قراردادش و فسخش، چه کسی راست گفت و چه کسی دروغ. فوتبالی که درنهایت از میان آن همه گزینه، به اسکوچیچ کروات می رسد، نه برانکویی که کارنامه روشن و پرافتخاری در پرسپولیس داشت.

فوتبالی که تیم قهرمان سه دوره اخیر لیگ برترش، هر روز درگیر پرونده تازه ای است. پرونده ای که میراث مدیران قبلی است.

تیم های ایرانی سال هاست ده ها پرونده باز در فیفا دارند و به جرات در اکثر آنها نیز محکوم بوده ایم. فوتبالی که تیم هایش با تقلب و ارائه گزارش دروغین در مورد وضعیت مالی، مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را می گیرند.

اگر به جای این عجله در برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال، وزارتخانه به وظیفه اولش که انتخاب مدیران متعهد و کاربلد برای بهترین و پرطرفدارترین باشگاه های کشور دقت می کرد امروز بلای «کی بود، کی بود، من نبودم» سر پرسپولیس و استقلال نمی آمد.

انتخاب های اشتباه، مدیریت هزینه و مدیران کوتاه مدت و … درنهایت بدهی های کلانی روی دست فوتبال ایران گذاشت.

کاش وزارت ورزش امروز در این خصوص پاسخگو بود. کاش جوابی به افکار عمومی داشت که چرا برانکویی که پرسپولیس و فوتبال ایران را در لیگ قهرمانان آسیا صاحب افتخار کرد، امروز برای دریافت پولش به فیفا متوسل شده. برانکویی که از هر ایرانی دیگری در مقطع سخت پنجره بسته برای پرسپولیس دلسوزتر بود، حالا حق دارد که تخفیف ندهد.

او از شفاف نبودن مدیران باشگاه ایرانی ناراحت است، که می گفتند پولش آماده است و او نمی آید.

فوتبال ما ورشکسته است. حالا دارند برای رسیدن به مدیریت این فوتبال ورشکسته سر و دست می شکنند.

نمی توانیم به آینده خوشبین باشیم. پرونده های پرسپولیس و استقلال در فیفا کم نیستند. پول هایی که اگر به موقع واریز نشوند، کسر امتیاز و بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی و دردسرهای فراوانی را در پیش دارد.

وقتی وزارت ورزش حتی یک بار نیز در خصوص دسته گل هایی که مدیران منتسبش در باشگاه های پرسپولیس و استقلال از خود بر جای گذاشتند، توضیح نداده، حالا هم داعیه دلسوزی شان برای فوتبال و بلاتکلیفی اش، مورد پذیرش نیست.اگر لزوم پاسخگویی در میان مدیران ورزشی احساس می شد، امروز کرسی ریاست فدراسیون فوتبال اینقدر خواهان و لابی نداشت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه