همراه ما باشید

جامِ دیر هنگام، هدیه به کاپیتان/”پیروزی” بررسی می‌کند؛ مروری بر تاریخچه کامل مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶

جامِ دیر هنگام، هدیه به کاپیتان/”پیروزی” بررسی می‌کند؛ مروری بر تاریخچه کامل مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶

پیروزی نیوز - جامِ دیر هنگام، هدیه به کاپیتان/”پیروزی” بررسی می‌کند؛ مروری بر تاریخچه کامل مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶

می‌گویند قهرمان شدن سخت است؛ اما قهرمان ماندن، کاری است به مراتب بسیار سخت تر. کاری که اسپانیا کرد، چیزی فراتر از قهرمانی بود و آنها با تکیه بر تیکی تاکای جذاب، با حضور سرخیو بوسکتس، آندرس اینیستا و ژاوی هرناندز، موفق شدند علاوه بر فتح جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۸ و جام جهانی ۲۰۱۰، در جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ نیز قهرمان شوند و به عنوان تنها تیم اروپایی که موفق شده از عنو.ان قهرمانی‌اش دفاع کند لقب بگیرند.

در شماره گذشته از روزنامه پیروزی، چهاردهمین دوره از جام ملت‌های اروپا، یورو ۲۰۱۲ را به صورت کامل بررسی کردیم و طبق وعده، در یادداشت امروز به مرور پانزدهمین دوره از برگزاری این رقابت‌ها، می‌پردازیم:

دور گذشته از مسابقات که برای سومین مرتبه با میزبانی مشترک همراه بود، از لحاظ برقراری نظم و امنیت ورزشگاه‌ها شرایط خوبی را تجربه کرد و در تاریخ ۹ مارس ۲۰۰۹ اعلام شد کشورهای فرانسه، ایتالیا، ترکیه و همچنین کشورهای نروژ و سوئد (مشترک) خواهان دریافت حق میزبانی هستند؛ اما با گذشت زمان و پیش از فرا رسیدن سال ۲۰۱۰، نروژ و سوئد از میان گزینه‌ها کنار رفتند و در نهایت کشور فرانسه با اکثریت آرا، در تاریخ ۲۸ می ۲۰۱۰ به عنوان میزبان پانزدهمین دوره از جام ملت‌های اروپا انتخاب شد. این سومین تجربه میزبانی در تاریخ مسابقات بود و فرانسه به عنوان تنها کشوری است که موفق شده بیش از دو مرتبه میزبانی از رقابت‌ها را به دست آورد.

طبق اعلام قبلی یوفا در سال ۲۰۰۷، این دوره از رقابت‌ها با فرمتی کاملاً متفاوت نسبت به دوره‌های گذشته برگزار می‌شد و برای اولین بار، مرحله نهایی این مسابقات شامل ۲۴ تیم می‌شد.

فرانسه پس از کسب میزبانی، به صورت مستقیم و بدون حضور در مرحله مقدماتی راهی دور نهایی شد و ۵۳ تیم دیگر عضو اتحادیه فوتبال اروپا برای کسب ۲۳ سهمیه باقی مانده دور نهایی، در ۹ گروه (۸ گروه ۶ تیمه و یک گروه ۵ تیمه) به رقابت پرداختند.

بنابر فرمت برگزاری مسابقات، تیم‌های رده اول و دوم هر گروه به همراه بهترین تیم رده سوم ، مستقیماً جواز حضور در دور نهایی را کسب می‌کردند و تیم‌های رده سوم ۸ گروه دیگر، به صورت رفت و برگشت بازی‌های مرحله پلی آف را برای رسیدن به دور نهایی پشت سر می‌گذاشتند.

پس از پایان دور گروهی، تیم‌های جمهوری چک با ۲۲ و ایسلند با ۲۰ امتیاز از گروه A، بلژیک با ۲۳ و ولز با ۲۱ امتیاز از گروه B، اسپانیا با ۲۷ و اسلواکی با ۲۲ امتیاز از گروه C، آلمان با ۲۲ و لهستان با ۲۱ امتیاز از گروه D، انگلستان با ۳۰ و سوئیس با ۲۱ امتیاز از گروه E، ایرلند شمالی با ۲۱ و رومانی با ۲۰ امتیاز از گزوه F، اتریش با ۲۸ و روسیه با ۲۰ امتیاز از گروه G، ایتالیا با ۲۴ و کرواسی با ۲۰ امتیاز از گروه H، پرتغال با ۲۱ و آلبانی با ۱۴ امتیاز از گروه I، به همراه ترکیه که به عنوان بهترین تیم رده سوم در گروه A با ۱۸ امتیاز قرار گرفته بود، سهمیه‌های مستقیم حضور در دور نهایی را کسب کرده و راهی فرانسه شدند.

اما جنگ بر سر کسب ۴ سهمیه باقی مانده ادامه پیدا کرد و ۸ تیم رده سوم، پس از قرعه کشی و شناختن حریفان راهی مرحله پلی آف شدند؛ جایی که اوکراین با نتیجه ۱-۳ از سد اسلوونی گذشت، جدال تماشایی دانمارک و سوئد در نهایت با نتیجه ۳-۴ به سود دینامیت‌های دانمارکی به پایان رسید، بوسنی و هرزه‌گوین با نتیجه ۱-۳ مغلوب جمهوری ایرلند شد و مجارستان با نتیجه مشابه از سد نروژ گذشت.

از نکات جالب توجه مرحله مقدماتی می‌توان به قرار گرفتن هلند، نایب قهرمان جهان در سال ۲۰۱۰ در جایگاه چهارم گروه A و عدم صعود به دور نهایی و همچنین شورش‌های تماشاگران آلبانی، صربستان، مونته‌نگرو و روسیه و همچنین نژاد پرستی هواداران کرواسی در دیدار با ایتالیا اشاره کرد که باعث کسر امتیاز از تیم‌های مختلف شد و آلبانی به سبب رای یوفا و اعلام نتیجه ۰-۳ مقابل صربستان جواز حضور در دور نهایی را کسب کرد.

دور نهایی مسابقات که با حضور ۲۴ تیم و فرمت متفاوت نسبت به دور گذشته بود، از تاریخ ۱۰ ژوئن تا ۱۰ جولای ۲۰۱۶ (۲۱ خرداد تا ۲۰ تیر ۱۳۹۵) برگزار شد و فرانسه ۱۰ شهر و ورزشگاه متفاوت را برای میزبانی از مسابقات معرفی کرد و پس از قرعه کشی، گروه بندی مسابقات به صورت زیر اعلام شد:

فرانسه میزبان به همراه آلبانی، سوئیس و رومانی در گروه A، انگلستان، ولز، اسلواکی و روسیه در گروه B، اوکراین، لهستان، آلمان و ایرلند شمالی در گروه C، جمهوری چک، اسپانیا، کرواسی و ترکیه در گروه D، ایتالیا، جمهوری ایرلند، سوئد و بلژیک در گروه E و ایسلند، پرتغال، اتریش و مجارستان در گروه F

فرمت برگزاری رقابت‌ها برای اولین مرتبه با ۶ گروه برگزار شد و علاوه بر تیم‌های اول و دوم هر گروه، ۴ تیم برتر رده سوم نیز به دور حذفی مسابقات راه میافتند؛ جایی که جدول برگزاری مسابقات، مرحله جدیدی به نام یک هشتم نهایی را به خود دید.

پس از انجام بازی‌های دور گروهی، فرانسه با ۷ و سوئیس با ۵ امتیاز، ولز با ۶ و انگلستان با ۵ امتیاز، آلمان و لهستان با ۷ امتیاز (تفاضل گل بیشتر آلمان)، کرواسی با ۷ و اسپانیا با ۶ امتیاز، ایتالیا و بلژیک با ۶ امتیاز (پیروزی ایتالیا در بازی رو در رو)، مجارستان و ایسلند با ۵ امتیاز (تفاضل گل بهتر مجارستان)، به عنوان تیم‌های اول و دوم هر گروه راهی جمع ۱۶ تیم برتر نهایی شدند. همچنین در رتبه بندی تیم‌های رده سوم گروه‌ها، به ترتیب اسلواکی و جمهوری ایرلند با ۴ امتیاز، پرتغال و ایسلند با ۳ امتیاز و به سبب تفاضل گل بهتر نسبت به ترکیه و آلبانی راهی مرحله یک هشتم نهایی شدند.

در اولین مرحله از دور حذفی، انگلستان و جمهوری ایرلند با نتیجه مشابه ۱-۲ به ترتیب مغلوب ایسلند و فرانسه شدند، آلمان و بلژیک به ترتیب با ۳ و ۴ گل تیم‌های اسلواکی و مجارستان را درهم کوبیدند و ایرلند شمالی با یک گل مغلوب ولز شد.

پرتغال به لطف گل دقیقه ۱۱۷ ریکاردو کوارشما راهی جمع هشت تیم برتر شد و سرنوشت تیم‌های لهستان و سوئیس پس از تساوی یک بر یک در پایان ۹۰ و ۱۲۰ دقیقه، به ضربات پنالتی کشید و گرانیت ژاکا پنالتی سوئیسی‌ها را از دست داد تا یاران رابرت لولندوفسکی راهی مرحله بعد شوند.

اما فینال یورو ۲۰۱۲ در مرحله یک هشتم نهایی این دوره از مسابقات نیز تکرار شد و ایتالیا به اسپانیا رسید؛ اما موفق شد انتقام باخت دور گذشته را از ماتادورها بگیرد و با گل‌های دقیقه ۳۳ و ۱+۹۰ جورجی کیلینی راهی مرحله بعد شود.

در مرحله یک چهارم نهایی، ابتدا پرتغال پس از تساوی در پایان ۹۰ دقیقه و رسیدن به ضربات پنالتی، شاهد از دست رفتن ضربه بلاژیکوفسکی لهستانی بود تا یاران کریستیانو رونالدو بازهم بدون کسب برتری در ۹۰ دقیقه قانونی، این مرتبه به جمع چهار تیم پایانی برسند.

ولز با یک بازگشت زودهنگام مقابل بلژیک، با نتیجه ۱-۳ این تیم را از دور مسابقات کنار زد و فرانسه در یک دیدار جذاب و پر گل، با نتیجه ۲-۵ ایسلندی را در هم کوبید که برای اولین مرتبه حضور در دور نهایی را تجربه می‌کرد و در کمال شگفتی با پشت سر گذاشتن انگلستان خود را در جمع هشت تیم برتر رسانده بود.

دیدار ایتالیا و آلمان اما پس از تساوی یک بر یک در پایان ۹۰ دقیقه، در اوقات اضافی نیز گلی در پی نداشت تا ضیافت پنالتی‌ها، دیگر تیم راه یافته به مرحله نیمه نهایی را مشخص کند.

ضربات پنالتی این دیدار بدون شک یکی از جذاب ترین نبردهای تاریخ مسابقات بود. جایی که هواداران فوتبال، تعداد ۲۰ ضربه پنالتی را به تماشا نشستند. سیمونه زاتزا، پله و بونوچی شانس‌های لاجوردی پوشان را به هدر دادند و در ترکیب مانشافت نیز مسوت اوزیل، توماس مولر و باشتیان شواین‌اشتایگر قافیه را به جیجی بوفون باختند. اما کار به ضربه دهم کشید و دارمیان مغلوب مانوئل نویر شد تا بازهم ایتالیا ناکام بزرگ مسابقات لقب بگیرد.

در مرحله نیمه نهایی، پرتغال با گلهای کریستیانو رونالدو و نانی از سد ولز گذشت و فرانسه نیز با بریس آنتوان گریژمان، ژرمن‌ها را مغلوب کرد تا پرتغال که کمتر کسی انتظار حضورش در این مرحله را داشت، حریف میزبان در دیدار فینال شود.

روز ۱۰ جولای ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۰۰ به وقت محلی، ورزشگاه استادوفرانس و با حضور ۷۵٫۸۶۸ تماشاگر میزبان دیدار فینال بود. سوت آغاز دیدار با سوت مارک کلاتنبرگ انگلیسی به صدا درآمد و درحالی که میزبان فشار بی امانی را به شاگردان فرناندو سانتوش وارد می‌کرد؛ ناگهان تکل خشن دیمیتری پایه بر پاهای کریستیانو رونالدو، باعث شد تنها پس از ۲۵ دقیقه، اشک‌های کریستیانو رونالدو بر گونه‌اش جاری و مجبور به ترک زمین بازی شود.

درحالی که حتی رونالدو نیز انتظار پیروزی یارانش در این دیدار را نداشت، مقاومت پرتغالی‌ها برابر شاگردان دیدیه دشان تا دقیقه ۹۰ ادامه پیدا کرد و سرنوشت دیدار به اوقات اضافی کشید.

امید در اردوی پرتغال شکوفه زد و کریستیانو رونالدو در کنار خط، لحظه‌ای از جنب و جوش نمی‌ایستاد. نگاه‌های هواداران حاضر در ورزشگاه به ساق پای مهاجمان فرانسه بود تا گره از کار این دیدار باز کنند؛ اما جوانی که موفق شد تاریخ را به سود خودش و یارانش رقم بزند، لوسیانو ادر بود که تنها ۳ دقیقه مانده به پایان دیدار و ضیافت پنالتی‌ها، با یک شوت حساب شده و زمینی، دروازه هوگو لوریس را گشود.

آری، پرتغال بدون در اختیار داشتن کریستیانو رونالدو برای بیش از ۹۰ دقیقه، موفق شد با همدلی و حس فداکاری، همچنین قدرت رهبری یک کاپیتان تمام عیار، در سخت ترین دیدار تاریخ فوتبالش پیروز شود و برای اولین بار، جام همراه با غرور افتخار را برای مردمش به همراه بیاورد.

پرتغال از مجموع ۷ دیدارش در دور نهایی این تورنمنت، بدون آنکه تعداد پیروزی‌هایش در پایان ۹۰ دقیقه از عدد یک بالاتر برود، با ۳ تساوی در دور گروهی و ۳ تساوی دیگر در مرحله حذفی، قهرمان مسابقات لقب گرفت.

در پایان این رقابت‌ها، ۵۱ بازی به انجام رسید که مجموعاً ۱۰۸ مرتبه توپ از خطوط دروازه‌ها عبور کرد و ۲٫۴۲۷٫۳۰۳ نفر این دیدارها را از نزدیک به تماشا نشستند.

کفش طلای پانزدهمین دوره از جام ملت‌های اروپا، یورو ۲۰۱۶، سهم آنتوان گریژمان با ۶ گل زده شد.

بنابراین، یک دوره دیگر از جام ملت‌های اروپا را نیز با یکدیگر بررسی کردیم و اکنون که به سبب شیوع گسترده ویروس کرونا، شانزدهمین دوره از این رقابت‌ها، یورو ۲۰۲۰ به مدت یکسال به تعویق افتاده است، با “پیروزی” همراه باشید تا در روزهای آینده، حواشی این تورنمنت را به مرور بپردازیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه