همراه ما باشید

جهان، خیره به معجزه تیکی تاکا/”پیروزی” بررسی می‌کند؛ مروری بر تاریخچه کامل مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲

جهان، خیره به معجزه تیکی تاکا/”پیروزی” بررسی می‌کند؛ مروری بر تاریخچه کامل مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲

پیروزی نیوز - جهان، خیره به معجزه تیکی تاکا/”پیروزی” بررسی می‌کند؛ مروری بر تاریخچه کامل مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲

سیزدهمین دوره از جام ملت‌های اروپا، یورو ۲۰۰۸ که با قهرمانی اسپانیا همراه بود، بدون شک می‌توان از آن به عنوان دریچه ورود نسل طلایی اسپانیا به سمت تاریخ سازی یاد کرد. رقابت‌هایی که در آن ماتادورهای اسپانیایی پس از آخرین قهرمانیشان در سال ۱۹۶۴ و تجربه بیش از ۴۰ سال ناکامی، به خوبی درخشیدند و لاروخا را به خوشبختی رساندند. تیم جذابی که در پایان تورنمنت، ۹ نماینده در تیم منتخب داشت.

اما سیزدهمین دوره از جام ملت‌های اروپا را در شماره گذشته از روزنامه پیروزی به صورت کامل مرور کردیم و طبق وعده، در یادداشت امروز به بررسی چهاردهمین دوره از این مسابقات، یورو ۲۰۱۲ می‌پردازیم:

با توجه به اعلام اتحادیه فوتبال اروپا در سپتامبر ۲۰۰۸، این دوره از جام ملت‌های اروپا برای آخرین مرتبه با فرمت حضور ۱۶ تیم در دور نهایی برگزار می‌شد؛ فرمتی که از سال ۱۹۹۶ در جام ملت‌های اروپا مورد استفاده قرار گرفته بود.

با توجه به گسترش محبوبیت فوتبال در جهان و همچنین رشد چشمگیر هولیگانیسم، یوفا برای انتخاب کشور میزبانی که بتواند شورش‌ها و خشونت‌های تماشاگران یا بهتر است بگوییم تماشاگرنماها و همچنین برقراری کامل نظم و امنیت در طول برگزاری مسابقات، کار بسیار سختی برای انتخاب میزبان این دوره از مسابقات داشت. ابتدا قرار بود میزبانی را به ایتالیایی‌ها بسپرند؛ اما با توجه به عدم موفقیت کامل پلیس ایتالیا در موارد مذکور، برای سومین مرتبه میزبانی از مسابقات به صورت مشترک مورد تایید قرار گرفت و در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۰۷، کشورهای لهستان و اوکراین به عنوان میزبان یورو ۲۰۱۲ انتخاب شدند.

بنابراین اوکراین با توجه به میزبانی در دور نهایی، بدون حضور در دور مقدماتی موفق شد برای اولین مرتبه پس از اعلام استقلال راهی دور نهایی جام ملت‌های اروپا شود و به همراه لهستان که در سال ۲۰۰۸ نیز حضور در این مسابقات را تجربه می‌کرد، به ترتیب در گروه‌های D و A جای گرفتند و پنجاه و یک تیم دیگر برای کسب ۱۴ سهمیه باقی مانده دور نهایی، در ۹ گروه مرحله مقدماتی (۶ گروه ۶ تیمه و ۳ گروه ۵ تیمه) جای گرفتند.

در مراسم قرعه کشی، یوفا با توجه عدم برگزاری دیدار رو در  رو تیم‌های ارمنستان و آذربایجان در مرحله مقدماتی یورو ۲۰۰۸، و همچنین مشکلات سیاسی گرجستان با روسیه، این تیم‌ها را در یک گلدان مشترک قرار داد تا با یکدیگر رو به رو نشوند.

فرمت انتخاب تیم‌ها برای حضور در دور نهایی، بازهم دچار تغییر شد و بر خلاف دوره گذشته که تماممی تیم‌های قرار گرفته در رده دوم گروه‌ها نیز راهی دور نهایی شدند و خبری از برگزاری بازی‌های پلی آف نبود، در این دوره از رقابت‌ها باز هم جدول مسابقات مرحله پلی آف را به خود دید و تنها یک تیم (بهترین تیم رده دوم) به همراه ۹ تیم دیگر به صورت مستقیم سهمیه حضور در دور نهایی را کسب می‌کرد و ۸ تیم دیگر رده دوم، مجبور به انجام ۲ بازی بیشتر در مرحله پلی آف بودند.

پس از پایان دور گروهی مرحله مقدماتی، تیم‌های آلمان ۳۰ امتیازی بالاتر از ترکیه در گروه A، روسیه ۲۳ امتیازی بالاتر از جمهوری ایرلند در گروه B، ایتالیای ۲۶ امتیازی بالاتر از استونی در گروه C، فرانسه ۲۱ امتیازی بالاتر از بوسنی و هرزه‌گوین در گروه D، هلند ۲۷ امتیازی بالاتر از سوئد در گروه E، یونان ۲۴ امتیازی بالاتر از کرواسی در گروه F، انگلستان ۱۸ امتیازی بالاتر از مونته‌نگرو در گروه G، دانمارک ۱۹ امیتیازی بالاتر از پرتغال در گروه H و اسپانیا ۲۴ امتیازی بالاتر از جمهوری چک در گروه I به عنوان صدر نشین راهی دور نهایی شدند و سوئد که با کسب ۲۴ امتیاز در رده دوم ایستاده بود، به عنوان بهترین تیم رده دوم، آخرین سهمیه مستقیم حضور در دور نهایی را کسب کرد و سایر تیم‌ها راهی مرحله پلی آف شدند.

نکته جالب توجه، دیدار ایتالیا و صربستان در گروه دوم بود. جایی که هواداران صربستان، درحالی که بازی با نتیجه تساوی بدون گل دنبال می‌شد، دقیقه ۶ به زمین بازی هجوم برده و مانع از ادامه یافتن دیدار شدند. در نهایت نیز اتحادیه فوتبال اروپا حکم به پیروزی ۰-۳ لاجوردی پوشان داد و صربستان به سبب کمتر داشتن تنها یک امتیاز در پایان دور گروهی، قافیه را به استونی باخت و از دور مسابقات حذف شد. پرتغال نیز در گروه H، درحالی که هم امتیاز با نروژ بود به سبب تفاضل گل بهتر در ردو هدوم ایستاد و راهی مرحله پلی آف شد.

در بازی‌های رفت و برگشت پلی آف نیز کرواسی ۰-۳ ترکیه را از دور مسابقات کنار زد، جمهوری ایرلند با نتیجه ۱-۵ از سد استونی گذشت، مونته‌نگرو با ۳ گل مغلوب جمهوری چک شد و پرتغال با غلبه ۲-۶ بر بوسنی و هرزه‌گوین آخرین سهمیه حضور در دور نهایی را کسب کرد.

هر کشور میزبان، ۴ شهر و ورشگاه را برای پذیرایی از تیم‌های حاضر معرفی کرد و دور نهایی از ۸ ژوئن تا یکم جولای ۲۰۱۲ (۱۹ خرداد تا ۱۱ تیر ۱۳۹۱) برگزار شد. جایی که پس از انجام قرعه کشی، تیم‌های روسیه، یونان و جمهوری چک به لهستان میزبان در گروه اول پیوستند، گروه دوم را دانمارک، هلند، آلمان و پرتغال تشکیل دادند، گروه سوم حضور کرواسی، جمهوری ایرلند، اسپانیا و ایتالیا را به خود دید و تیم‌های سوئد، فرانسه و انگلستان در گروه چهارم با اوکراین میزبان هم گروه شدند.

پس از پایان یافتن دور گروهی، می‌توان گفت شگفتی خاصی رقم نخورد و تنها نکات جالب توجه، حذف یونان از دور مسابقات به سبب واگذار کردن بازی رو در رو مقابل روسیه و ایستادن در رده سوم گروه اول، جایی که جمهوری چک ۶ امتیازی و روسیه ۴ امتیازی به دور حذفی رسیدند بود. همچنین حذف زود هنگام کشورهای میزبان در دور گروهی، اتفاقی بود که اکثر هواداران فوتبال انتظارش را می‌کشیدند.

از گروه دوم، آلمان به عنوان تنها تیمی که امتیازات کامل را کسب کرد و پرتغال با ۶ امتیاز راهی جمع هشت تیم برتر شدند. صعود از گروه سوم سهم اسپانیا و ایتالیا، تیم هایی که به ترتیب ۷ و ۵ امتباز کسب کردند شد و انگلستان (۷) به همراه فرانسه (۴) از گروه آخر به مرحله یک چهارم نهایی رسیدند.

در اولین مرحله از دور حذفی، ابتدا پرتغال با تک گل کریستیانو رونالدو از سد جمهوری چک گذشت و به جمع چهار تیم نهایی رسید؛ سپس آلمان با نتیجه ۲-۴ یونان را از دور مسابقات کنار زد و فرانسه با ۲ گل مغلوب مدافع عنوان قهرمانی شد. اما دیدار ایتالیا مقابل انگلستان، پس از تساوی بدون گل در پایان ۱۲۰ دقیقه به ضربات پنالتی کشید و لاجوردی پوشان با درخشش جیانلوئیجی بوفون، مردی که پنالتی‌های اشلی کول و اشلی یانگ را مهار کرد، به مرحله نیمه نهایی رسیدند.

در اولین دیدار مرحله نیمه نهایی، پس از پایان ۱۲۰ دقیقه، تیم‌های اسپانیا و پرتغال به ضیافت پنالتی‌ها رسیدند و این مرتبه، ایکر کاسیاس بود که نامش را به عنوان ناجی بر سر زبان‌ها انداخت و مدافع عنوان قهرمانی برای دومین دوره متوالی به دیدار فینال رسید.

در دیگر دیدار نیمه نهایی نیز ایتالیا و آلمان به مصاف هم رفتند که بازی جذاب ۲ تیم، ۳ گل در بر داشت. ستاره میدان، ماریو بالوتلی جوان بود که توانست دو مرتبه مانوئل نویر را مغلوب کند و در نهایت پنالتی مسوت اوزیل در آخرین ثانیه‌ها برای نجات آلمان کافی نبود و لاجوردی پوشان حریف لاروخا در دیدار فینال شدند.

روز یکم جولای، ساعت ۲۱:۴۵ به وقت محلی اوکراین، ورزشگاه المپیک کیف با حضور ۶۳٫۱۷۰ تماشاگر میزبان دیدار فینال بود.

هنوز اسکوربورد ورزشگاه به دقیقه ۱۵ نرسیده بود که داوید سلوا پس از یک همکاری تیمی، جیانلوئیجی بوفون را مغلوب کرد و پیش از پایان نیمه اول، جوردی آلبا اختلاف را به ۲ رساند. خط دفاعی شکننده آتزوری در نیمه دوم هم نقاط ضعف را پوشش نداد و عمق خط دفاع، برای ۲ بار دیگر نیز مورد هجوم ماتادورها قرار گرفت. فرناندو تورس دقیقه ۸۴ و خوان ماتا تنها یک دقیقه پس از ورودش به زمین، در دقیقه ۸۸ تیر خلاص را بر پیکره لاجوردی پوشان زدند.

بازی که به اتمام رسیده بود، کسی باورش نمی‌شد ایتالیا، قهرمان جام جهانی ۲۰۰۶، تیمی که همواره به دفاع حساب شده و فوتبال ناب ایتالیایی شهره بود، درحالی که بوفون با تجربه را درون قفس توری داشت نه با نتیجه نزدیک؛ بلکه با ۴ گل مغلوب اسپانیا شود.

اما قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰، معجزه‌ای فراتر از خط دفاعی نفوذ ناپذیر با کارلس پویول داشت. آنها آندرس اینیستا، سرخیو بوسکتس و ژاوی هرناندز را نیز در مرکز خط میانی داشتند و شاگردان ویسنته دلبوسکه، بارها و بارها با بازیسازی بی‌نظیر از خط هافبک، عمق خط دفاعی آتزوری را نشانه رفتند که نتیجه آن ۴ مرتبه تسلیم شدن جیجی بوفون و یک مرتبه به لرزه درآمدن دیرک دروازه بود.

می‌گویند قهرمان شدن سخت است؛ اما اسپانیا با تکیه بر تیکی تاکا، کاری فراتر از قهرمان شدن کرد و قهرمان ماند تا تنها تیم تاریخ رقابت‌ها لقب بگیرد که موفق به دفاع از عنوان قهرمانی‌اش می‌شود.

در پایان رقابت‌ها، مجموعاً ۷۶ مرتبه توپ از خطوط دروازه‌ها عبور کرد و ۱٫۴۴۰٫۸۹۶ نفر مسابقات را از نزدیک به تماشا نشستند. کفش طلایی رقابت‌ها نیز به طور مشترک سهم ماریو مانژوکیچ، ماریو گومز، ماریو بالوتلی، کریستیانو رونالدو، فرناندو تورس و آلن دژاگوئف، هر کدام با ۳ گل شد.

با “پیروزی” همراه باشید تا در روزهای آینده، ادامه این مسابقات و پانزدهمین دوره از جام ملت‌های اروپا، یورو ۲۰۱۶ را به بررسی بپردازیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه