همراه ما باشید

دولت: سرخابی‌ها سودده هستند!

دولت: سرخابی‌ها سودده هستند!

پیروزی نیوز - دولت: سرخابی‌ها سودده هستند!

مدتی است که بار دیگر مساله خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به گوش می رسد این مساله هم وجود دارد که به دلیل مشکلات مالی این دو باشگاه فعلا شرایط خصوصی شدن را ندارند.

به گزارش پیروزی، ورزش سه نوشت:  از مسایلی که برسر راه خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس وجود دارد بحث درآمدزایی این باشگاه هاست. در حالی که نام این دو باشگاه در ردیف بودجه شرکت های دولتی سودده آمده است اما واقعیت این است که این دو باشگاه در حال حاضر درآمدزایی و در نهایت سوددهی ندارند.

در لیست شرکت های سودده که براساس بودجه مشخص شده است نام این دو باشگاه نیز دیده می شود. براین اساس درآمد شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس ۹۸۰ میلیارد و سیصد و سی و چهار میلیون ریال درآمد و ۹۸۰ میلیارد و صدو چهارده میلیون ریال هزینه داشته و شرکت فرهنگی ورزشی استقلال ۶۳۲ میلیارد ریال درآمد و ۶۲۱ میلیارد و هشتصدمیلیون ریال هزینه داشته است. کسر درآمدها و هزینه های این دوباشگاه نشان می دهد که هر دوباشگاه از نظر قوانین حسابرسی سودده یا سر به سر تلقی شوند.

 

اما برای اینکه مشخص شود آیا این درآمدها و هزینه ها درست هستند باید دید که درآمدهای دو باشگاه از کدام منابع هستند؟ درآمد این دو باشگاه معمولا از دو طریق مستقیم دولتی و غیردولتی تامین می شود. در واقع این دوباشگاه الزما درآمد ندارند و یا درآمدشان ناچیز است و درآمدشان یا به طور مستقیم مانند وام از دولت و یا غیرمستقیم از طریق شرکت های وابسته به دولت است.

ضمن اینکه ترازی که از نظر عددی میان درآمد و هزینه باشگاه وجود دارد و در نهایت سودآوری اندکی را هم نشان می دهد غیرواقعی است و به بیان بهتر این سر به سر بودن درآمد و هزینه پرسپولیس و استقلال سوال برانگیز است. چیزی که در این لیست درباره شرکت سهامی توسعه و نگهداری اماکن ورزشی هم به چشم می خورد؛ درآمد این شرکت هزارو دویست و چهل و نه میلیارد و چهارصد میلیون ریال و هزینه هایش هزار و دویست و چهل و هفت میلیار و سیصد و شصت میلیون ریال برآورد شده و این شرکت را سودده نشان می دهد.

این موضوع و همچنین غیرشفاف بودن درآمد این باشگاه ها اکنون چالش بزرگ برسر راه خصوصی شدن آنهاست

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه