همراه ما باشید

تیم های مدعی که در زمین تهران رقابت ندارند، دوره ای بر ضد سرخپوشان شبه افکنی می کنند؛ حمله برنامه ریزی شده علیه پرسپولیس، +افشین پیروانی در گفت و گو با پیروزی: برای من، پرسپولیس مهمتر از پیروانی است

تیم های مدعی که در زمین تهران رقابت ندارند، دوره ای بر ضد سرخپوشان شبه افکنی می کنند؛ حمله برنامه ریزی شده علیه پرسپولیس، +افشین پیروانی در گفت و گو با پیروزی: برای من، پرسپولیس مهمتر از پیروانی است

پیروزی نیوز - تیم های مدعی که در زمین تهران رقابت ندارند، دوره ای بر ضد سرخپوشان شبه افکنی می کنند؛ حمله برنامه ریزی شده علیه پرسپولیس، +افشین پیروانی در گفت و گو با پیروزی: برای من، پرسپولیس مهمتر از پیروانی است

نگذاشتند آرام بماند. افشین پیروانی را می‌گوییم. این بار رویکردش کمی متفاوت بود. ولی مگر می‌گذارند. بحث بر سر مسایل جانبی فوتبال شاید همه جای دنیا باشد ولی تا جایی که می‌دانیم اگر حرف بی منطق زده شود. رسانه‌ها کاری می‌کنند که طرف از کرده و گفته خود پشیمان شود. این‌جا شرایط فرق می‌کند. حجم بازخوردها به حدی نیست که جلوی افراد رابگیرد تا حرف ناصواب نزنند. نکته ازار دهنده این‌که بحث اصلی، خود پرسپولیس است. یک‌سری اقدام‌های مداوم و سازمان‌یافته که از سال قبل علیه پرسپولیس شدت گرفته است و هر بار در قالب یک سناریوی جدید شکل می‌گیرد.

فقط این نیست. در شماره دیروز هم به این موضوع پرداختیم که بعضی حرف‌ها اتهام مستقیم به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ است و در مرحله بعد، توهین به پرسپولیس، اما نتیجه‌اش چیست؟ چه برخوردی می‌کنند. برخورد فقط برای زمانی است که یک پرسپولیسی به حرف بیاید. زرد و ابی و قرمز فیک چراغ سبز دارند برای این‌که دهان را باز کنند و هرچه می‌خواهند بگویند.

*چرا به خودت گرفتی آقای قلعه‌نویی؟

افشین پیروانی به حرف آمد. یک کدهایی داد و حالا هم امیر قلعه نویی حساس شده است. راستی چرا به خودش گرفت؟ مگر او این کارها را انجام داده است؟ افشین پیروانی که اسم نیاورد. مگر او ترتیبی داد که علیه ناصرحجازی پلاکارد و روزشمار روی سکوها ببرند؟ اگر این کارها را نکرده است نباید به خودش بگیرد. دوباره جمله‌های پیروانی در این بخش را مرور می‌کنیم. او خیلی کلی از آدم‌هایی می‌گوید که آن حرکات را انجام دادند. ایا امیر قلعه نویی می‌خواهد بگوید به او ارتباطی ندارد و به خودش هم نگرفته است. پس چرا خبر می‌دهند که قصد شکایت از پیروانی را دارد. اصلا این هیچ. ماجرای مصاحبه کریم بوستانی و دقیقا اشاره او به این موضوع چه بود؟

راستی واقعا این قرارداد ۸میلیاردی با افر دو میلیاردی که پیروانی گفته است مربوط به قلعه نویی می‌شود؟ خب اگر این‌طور باشد که دلیل بخشی از این جنگ و دعواها مشخص است. امیر قلعه نویی سال‌ها چندسالی می‌شود که با وجود هدایت تیم‌های اسمی و دارای امکانات مالی موفق نبوده است. اگر درست باشد که احتمالا وی سال بعد سرمربی استقلال می‌شود از همین حالا باید مزاحمی چون پرسپولیس را از سر راه بردارد.

*جنگ نیابتی علیه پیروانی

افشین پیروانی از همان روزگاری که بازی می‌کرد هم معروف بود به این‌که به قدری به مسایل اطراف خود اشراف دارد که پیش‌بینی‌هایش درباره مسایل درست از کار در می‌آید.

او در صحبت‌های خودش گفته بود، حالا که این حرف‌ها را زده است انتظار دارد که یک برگ کاغذی را بنویسند و بدهند که یا بیانیه بشود و یا کسی به صورت نیابتی مصاحبه کند. از سال‌های قبل پرسپولیس هم مثال آورد. دیدیم پیش بینی کاملا درستی بود. بوستانی کسی بود که علیه پیروانی مصاحبه کرد. اسم هم اورد و حالا باید آن‌چه را گفته ثابت کند. راستی بوستانی چرا در مقام وکیل مدافع امیر قلعه نویی صحبت کرد؟

*تهمت و توهین آسان به پرسپولیس

دیروز شنیده شد که امیر قلعه‌نویی برای شکایت از پیروانی اقدام می‌کند. باشگاه پرسپولیس هم می‌تواند الگو بگیرد تا هر کسی به خود اجازه ندهد که علیه پرسپولیس صحبت کند. این را همیشه گفته‌ایم. خسته شدیم بس که هر کس، بی ربط و با ربط هر چه دلش می‌خواهد درباره پرسپولیس می‌گوید ولی از پرسپولیسی‌ها اگر کسی حرف بزند یا فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ حاضر به یراق هستند تا قضیه را انضباطی کنند یا یک نفر پیدا می‌شود که شکایت کند. حرف زدن در باره پرسپولیس و توهین و تهمت به آن خیلی راحت شده است. کار به جایی رسیده که اگر در توهین و تهمت به سازمان لیگ و فدراسیون ، پرسپولیس هم تیر و ترکش بخورد به راحتی از کنار موضوع می‌گذرند.

* پیروانی: برای من پرسپولیس مهمتر از پیروانی است

از افشین پیروانی درباره آن‌چه در روزهای گذشته روی داده است و خبر شکایتی که گفته می‌شود از او انجام خواهد شد پرسیدیم که وی‌گفت: من از هیچ کس اسم نیاوردم. برای حرف زدن، تبحر لازم را دارم ولی مشکلی هم نیست. اگر می‌خواهند شکایت کنند، اتفاقا استقبال می‌کنم. آن وقت حرف‌های زیادی هست که گفته شود. این حرف‌ها را می‌شود دردادگاه زدم. من که اسم نیاوردم ولی آقای بوستانی اسم اورده است. البته این‌که چرا به این موضوع ورود کرده‌اند برای من روشن است. بالاخره ما هم با چهر نفر حقوق‌دان ارتباط داریم. قرار بر شکایت باشد ما هم شکایت می‌کنیم.

وی ادامه داد: الان بحث اصلی من نیستم. برای من پرسپولیس از پیروانی مهمتر است. من خودم را همیشه مدیون پرسپولیس و هواداران می‌دانم و این هم بها دارد. الان هم مثل دوران بازیگری است. برای پرسپولیس، باید سرمان را برای پرسپولیس جلوی توپ بگذاریم. متاسفانه الان تلاش برای غلبه بر پرسپولیس فقط در زمین فوتبال نیست. کار مدت‌ها است به بیرون زمین کشیده است و اگر لازم باشد خودم را هم قربانی می‌کنم.

*ارتش یک نفره در محاصره

سوال این است که ایا در این ماجرا، افشین پیروانی ارتش یک نفره است یا نه؟ نمی‌شود پشت این استدلال مخفی شد که این مساله دعوایی بین این دو نفر است. این‌جا بحث بر سر پرسپولیس است. یادمان نرود که این فشارها در آستانه جلسه کمیته استیناف برای بازی پرسپولیس و سپاهان اوج گرفته است. حالا شاهدیم که حتی استقلالی‌ها در این ماجرا پشت سر مربی سپاهان درآمده اند. ایا باز هم می‌توان گفت باز هم یک مساله شخصی در میان است. آیا منصفانه است که برای پرسپولیس با بزرگترین خانواده فوتبالی یک نفر وارد دعوا با بازیکن و مربی و سرپرست و مدیر رسانه و روابط عمومی و مدیرعامل این همه باشگاه گلاویز شود؟ البته از هواداران همیشه در صحنه که بگذیرم، انگشت‌‎شمار پیشکسوتان و مدیران باشگاه هم پای کار هستند ولی آیا نهایت توان خانواده بزرگ پرسپولیس همین است؟

در این نکته دقیق شویم که در ماجرای بازی با سپاهان که انجام نشد این افشین پیروانی بود که در خانه حریف بازی که آن‌ها به راه انداخته بودند را عوض کرد. هر چه رشته بودند، پنبه شد و تمام سناریو به نتیجه‌ای ختم شد که در فیلم‌نامه نبود. طبیعی است حالا فرمانده آن پاتک به تک حریف خارج از میدان نبرد هدف قرار بگیرد چون قاعده بازی را بلد است و بازهم تکرارش خواهد کرد.

*موضع باشگاه و قدیمی‌ها چیست؟

تا لحظه نگارش این مطلب هنوز موضع خاصی از سوی باشگاه و پیشکسوتان دیده نشده بود. قاعدتا آن‌ها به ویژه باشگاه نمی‌توانند بی‌تفاوت و خنثی بنشینند چون طرف‌های مقابل ان را به حساب ضعف می‌گذارندو در حال حاضر فقط بحث بر سر سپاهان یا امیر قلعه نویی نیست. پای تراکتورسازی و استقلال هم در میان است. بازخورد مناسب نبینند، برای حملاتی دوباره تمدید می‌کنند. در چنین زمان‌هایی حتی اختلافات داخلی معنی ندارد. هر کسی بخشی از پرسپولیس را هدف بگیرد باید بداند با همهء همهء پرسپولیس طرف خواهد شد به ویژه وقتی آن بخش برای پرسپولیس همه ما وارد تنش شده است. الان زمان ان نیست که هیچ کس خود را عقب بکشد. حتی آن پیشکسوتانی که احساس می‌کنند یک نفر مثل پیروانی جای آن‌ها را برای حضور در تیم تنگ کرده است. مبادا در چنین شرایطی از خودی‌ها هم ضربه بخوریم به طمع آن که با نبودن پیروانی جا برای آن‌ها باز شود.

این بحث‌ها برای جای دیگر است. هر کسی می‌تواند بر اساس توانمندی و ارتباط‌های خود برای حضور در کنار پرسپولیس تلاش کند و مادامی که به پرسپولیس لطمه نزند ایرادی ندارد ولی وقتی پای خود پرسپولیس در میان باشد، همه باید بدانند که در مورد خط قرمز همه پرسپولیسی‌ها سخن می‌گویند و البته ترجیح می‌دهیم این موضوع را بیش از این باز نکنیم و البته در چنین مواقهی از شرکت پیشکسوتان پرسپولیس هم تحرک بیشتر و بهتری ببینیم و وضعیت کنونی اصلا قابل قبول و توجیه نیست حتی اگر به خاطر گفتن این سخن از ما ناراحت شوند. قرار هم نیست هر واکنشی با حساب دو، دو تا حساب و کتاب شود.

*جنگ چریکی سازمان یافته با سلاح شبهه‌افکنی

و اما حرف برای گفتن بسیار است، اما از مهمترین آن‌ها باید به این نکته اشاره کرد که این ماجرا اخر کار نیست. حمله به پرسپولیس نوبتی انجام می‌شود. در روزهای گذشته اظهار نظرهای عوامل تراکتورسازی را درباره پرسپولیس و لیگ داشتیم. بعضی از آن‌ها به شکلی صحبت می‌کنند که گویی به ان‌ها اطمینان داده شده است که در ادامه لیگ اتفاقاتی روی می‌دهد که شاید پرسپولیس، امتیازهای لازم را نگیرد. بعد نوبت چند نفر از استقلالی ها شد و حالا هم داستان سپاهان و قلعه نویی پیش آمد. مدت‌ها است که روال غیر از این نیست. فقط یک حمله برنامه‌ریزی شده و سازمان یافته می‌تواند این قدر دقیق، منظم و مداوم ادامه پیدا کند. می‌شود آن را با جنگ‌های چریکی مقایسه کرد و این بار با سلاح‌های غیرمتعارف شبهه‌افکنی درباره افراد و تخریب پرسپولیس. در جنگ‌های چریکی چند گروه شبه نظامی آن‌قدر به صورت مداوم به به یک ارتش سازمان یافته حمله می‌کنند که در مرور زمان خسته و فرسوده شود. گاهی به کاروان نظامیان می‌زنند، گاهی زیر ساخت‌ها را نشانه می‌گیرند و گاهی نیروهای کلیدی و فرماندهان را نشانه می‌گیرند. نه همیشه  ولی معمولاف موفق هم می‌شوند این را بدون تعارف گفتیم تا همه حساب کار دستشان باشد. چون اگر نتوانیم تجدید قوا کرده و از نیروهای خود حفاظت کنیم، آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند. از ما گفتن بود. این هشدار را جدی بگیرید.

ابراهیم فتاحی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه