همراه ما باشید

آزادی عمل اتهام زنندگان به سازمان لیگ و پرسپولیس / یک بار شکایت کنید

آزادی عمل اتهام زنندگان به سازمان لیگ و پرسپولیس / یک بار شکایت کنید

پیروزی نیوز - آزادی عمل اتهام زنندگان به سازمان لیگ و پرسپولیس / یک بار شکایت کنید

از تبعیض‌های سازمانی فوتبال ایران علیه پرسپولیس یکی این است که یک رفتار، سخن یا ادعا که برای دیگران بلامانع به حساب می‌آید از جانب پرسپولیسی‌ها جرم تلقی می‌شود.

هر کس که مدعی باشد از پرسپولیس در مقابل حریفانش حمایت خاصی صورت می‌گیرد یا خود را بنا بر مصالحی به حماقت زده یا مخاطب خویش را احمق فرض می‌کند. این ادعا را از آن جهت مطرح می‌کنیم که بارها دیده‌ایم بازیکنان دیگر تیم‌ها مانند تراکتورسازی ، استقلال و سپاهان رفتارهایی مانند آن‌چه همتایان‌شان در پرسپولیس انجام داده‌اند ولی به هیچ‌وجه با برخورد انضباطی و قهری ارکان فدراسیون فوتبال که شامل عوامل پرسپولیسی شد روبرو نشده‌اند. مثال و مشابه برای این مورد زیاد است که بحث را به درازا می‌کشد.

به صورت گذرا می‌توان به تکرار صحنه ای اشاره کرد که نصرتی و شیث برای آن نقره داغ شدند. این مساله حداقل ۲ بار اتفاق افتاد ، اما از کنار آن گذشتند.

این روزها شاهدیم که در این فوتبال هر کس هر چه می‌خواهد می‌گوید ولی اصلا هیچ برخورد متناسبی صورت نمی‌گیرد. ادعاهایی که به بدترین شکل و توهین‌آمیزترین حالت مطرح می‌شود و قبل از پرسپولیس، ارکان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را نشانه می‌گیرد و هیچ حساسیتی را بر نمی‌انگیزد.

*چراغ سبز برای تهمت‌زنندگان به ارکان فوتبال

این سکوت از کجا می‌آید. فلسفه آن چیست؟ در این روزهای خلوت فوتبال که سر هیچ‌یک از مسوولان آن چندان شلوغ نیست، این نادیده گرفتن‌ها از چه چیز نشات می‌گیرد؟ آیا اگر چنین مواردی به شکلی خفیف تر از جانب عوامل پرسپولیس مطرح شود باز هم سکوت می‌‎کنند؟

دیروز تلاش کردیم در این باره با مقام‌های سازمان لیگ صحبت کنیم. نمونه‌اش سهیل مهدی، رییس مسابقات لیگ، اما پاسخگو نبودند. گویی با فدراسیون و سازمان لیگ باید مانند بعضی باشگاه با زبان اتهام حرف زد. مسابقات که تعطیل است و نمی‌دانیم سرشان کجا گرم بود. البته خیلی هم نیاز به اظهار نظر آن‌ها نیست. آن‌چه که عیان است چه حاجت به بیان است؟ حرف‌‌های اخیر مدافع استقلال درباره قهرمانی‌های سال‌های اخیر فوتبال ایران هم آخرین مورد از این دست نخواهد بود. واکنشی که ندیدیم ولی امیدواریم پیگیری حقوقی بشود. هر چند مگر با دیگر مدعیان چه کردند که بخواهند با این یکی انجام بدهند. آن برانکو بود که به خاطر سرمربی پرسپولیس بودن احضار می‌شد تا به خاطر حرفی که زده است، جواب پس بدهد. این یکی ها گویی که چراغ سبز گرفته باشند. حالا اگر خیلی سر و صدا بشود یک تشری به طرف می‌زنند. همین می‌شود که یک روزی یک ادعای باطل از اصفهان شنیده می‌شود و روز دیگر از تبریز و گاهی هم از کنار گوش فدراسیون و سازمان لیگ در همین تهران.

*برای پرسپولیس و ۹هفته باقیمانده لیگ چه نقشه‌ای کشیده‌اند

مساله این است که این ادعا‌ها در ظاهر فقط علیه پرسپولیس است ولی در واقع متولیان فوتبال و لیگ کشور را متهم می‌کند. در این شرایط سکوتی که وجود دارد یا برخوردهایی که متناسب نیست و دیگرانی را هم تحریک می‌کند تا این قبیل مسایل کذب را بدون آن‌که نگران عواقب آن باشند مطرح کنند، ما را به فکر می‌اندازد. جالب است که این ادعاها را آن‌هایی مطرح می‌کنند که در ۴سال گذشته برابر پرسپولیس در میدان رقابت حرفی برای گفتن نداشتند. در واقع با توجه به کاری که پرسپولیس با عوامل این تیم‌ها کرده است، بیرون آمدن چنین صداهایی از آن‌ها اصلا امری غیر طبیعی نیست. آن‌چه غیر طبیعی است سکوت یا متناسب نبودن و بازدارنده نبودن برخوردهای گهگاهی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با آن‌ها است.

در حال حاضر این سوال وجود دارد که آیا این عدم برخورد حقوقی و انضباطی دلایل پشت پرده دارد؟ آیا عده‌ای می‌خواهند فضای افکار عمومی برای بعضی اتفاقات فراهم شود؟ آیا قرار است با شروع بازی‌ها در جریان مسابقات اتفاقاتی روی دهد که باعث ناکامی سرخپوشان شود؟ این تردید و تشکیک زمانی بیشتر می‌شود که این اواخر بعضی عوامل تیم‌های رقیب از جمله سرمربی تراکتورسازی می‌گفت معلوم نیست در ۹هفته باقیمانده لیگ چه اتفاقاتی روی دهد! آیا به آن‌ها از یک جاهایی قول‌هایی داده شده است که چنین می‌گویند و همه این جنگ‌ها علیه پرسپولیس یک جور مقدمه چینی است؟ آیا حکمت اوضاع کنونی که برای باشگاه رقم زده شده است در همین مسایل نیست؟

در این میان سوال دیگر از خود باشگاه است. سرانجام آن شکایتی که گفتند علیه سرمربی سپاهان شد به کجا رسید. آن پیگیری‌های حقوقی که در زمان مدیریت قبلی خبرهایش می‌آمد اصلا انجام شده است یا سر کاری بود و برای خوش کردن دل هواداران؟

چرا الان به طور جدی از ظرفیت‌های حقوقی برای طرح شکایت علیه ارادی که علیه پرسپولیس سخن می‌گویند استفاده نمی‌شود؟ به نظر می‌رسد باشگاه پرسپولیس چاره ای ندارد غیر از این که چنین ظرفیتی را در حد اعلاء به کار بگیرد. بالاخره باید چند نفر را در کمیته انضباطی یا حتی دادگاه‌ها پای میز محاکمه بکشند تا حساب کار دست دیگران بیاید. فقط طرح شکایت برای این‌که هواداران ساکت شوند کافی نیست. هواداران فقط توجه کنند در سال‌های اخیر که این همه علیه پرسپولیس صحبت شده است چند بار شنیده اند که جلسه انضباطی یا دادگاه فلان مدیر و مربی و بازیکن بهمان تیم برگزار شده است.

خب، از ما است که بر ما است. این باشگاه بوده است که در تمام این سال‌ها هر تازه به دوران رسیده ای با حاشیه امنیتی که احساس می‌کند هر چه دلش می‌خواهد بگوید و فشار را علیه پرسپولیس زیاد کرده و اعصاب و آرامش هواداران را بر هم بریزد. این رویه باید هر چه سریعتر تغییر کند و امیدواریم. دوره جدید، دوره رویه‌های جدید باشد.

مهدی وفامنش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه