همراه ما باشید

رضا ترابیان در گفت‌و‌گو با پیروزی: تنها رقیب پرسپولیس برای قهرمانی، بی‌پولی است

رضا ترابیان در گفت‌و‌گو با پیروزی: تنها رقیب پرسپولیس برای قهرمانی، بی‌پولی است

پیروزی نیوز - رضا ترابیان در گفت‌و‌گو با پیروزی: تنها رقیب پرسپولیس برای قهرمانی، بی‌پولی است

رضا ترابیان یکی از بهترین بازیکنان فوتبال ما بوده که دوران بازیگری‌اش خیلی حرفه‌ای سپری شد. او می‌توانست امروز یکی از مربیان خوب لیگ برتر هم باشد، اما خودش دوست نداشت که استرس زیاد این حرفه را تحمل کند. ترابیان همبازی یحیی گل محمدی بود، او را خوب می‌شناسد.

در وضعیت این روزهای پرسپولیس، که اوضاع به لحاظ مدیریتی و پولی کاملا نابسامان است، با ترابیان تماس گرفتیم. هم خاطره بازی کردیم و هم از امروزِ پرسپولیس و دغدغه‌های رفیق و همبازی سابق ترابیان شنیدیم. گفت‌وگوی روزنامه پیروزی با بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:

-کرونا زندگی همه را تحت‌الشعاع قرار داده، شما چه می‌کنید با قرنطینه؟

مثل همه، تقریباً بیشترین تایم را در خانه بودم ولی گاهی خودم به‌تنهایی یک جای خلوت تمرین می‌کنم، مثل همین پارک داوودیه که نزدیک مان هست.

-مثل آن سال‌هایی که تمرینات بدنسازی پرسپولیس در تپه‌های داوودیه برگزار می‌شد.

به یاد قدیم. جای وحشتناکی بود، چه خاطراتی از آنجا داریم. خاطرات بد.

-انتخاب تپه‌های داوودیه برای تمرین بدنسازی اصولی بود؟

در آن مقطع تا حدودی خوب بود، اما سرازیری و شیب‌های تندی داشت که این آسیب می‌رساند. البته آن موقع چیزی نبود، امکاناتِ الان را نداشتیم. هر وقت می‌رفتیم، تمرین در آن تپه‌ها همراه زجر و عذاب بود. یادم هست یک دوره‌ای با ولی صالح نیا، آنجا می‌دویدیم، به‌جای وزنه، سنگ‌ها را برمی‌داشتیم برای تمرین سرشانه، همه‌اش یادم هست که چطور تمرین می‌کردیم. الان تمرین بدنسازی خیلی راحت شده، هزار جور دستگاه مدرن در سالن‌ها وجود دارد.

-ولی آن‌وقت زندگی‌ها سالم‌تر بود، بازیکنان حرفه‌ای‌تر عمل می‌کردند، این‌طور فکر نمی‌کنید؟

نمی‌دانم شاید آن موقع این‌قدر تشریفات نبود، دوره ما حتی موبایل هم نبود، پول در فوتبال نبود، ولی الان همه‌چیز عوض‌شده، هم مالی، هم تمرینی، همه‌چیز کلاً یک‌جور دیگر شده است. البته خدا را شکر فوتبالیست‌های امروز خوشبخت‌تر از دوره ما هستند.

-بازیکنان قدیم که به لحاظ مالی بردی نکردند.

تعدادی از بچه‌ها کمی شم بیزنسی داشتند، به خاطر آن اوضاع و احوال شان خوب شد. قدیمی‌ها اکثر زندگی معمولی دارند.

-شما با یحیی گل محمدی به پرسپولیس آمدید.

از ابتدا باهم بودیم. ما سال ۷۴ با هم بودیم، جفت مان تجارت بازی می‌کردیم و هر ۲ از این تیم به پرسپولیس آمدیم. ۵ سال حدوداً با هم بودیم و بعد یحیی رفت فولاد اهواز و من رفتم استاندارلیژ، یحیی چون مصدوم بود از پرسپولیس جدا شد، اما در اهواز خوب کارکرد. البته هر ۲ رفتیم و برگشتیم. من بعد از ۲ سال برگشتم. یحیی هم بعد فکر کنم رفت صبا باتری.

-گل محمدی مربی خوبی شد، اما شما این کار را دنبال نکردید؟

یحیی رفت دنبالش، منم کلاس مربیگری رفتم. همان دوره اولی که کلاس گذاشتند، من هم‌دوره اولی بودم، دادگان یک سری را انتخاب و اجبار کرد که مربیان با مدرک A آسیا باید روی نیمکت بنشینند. من هم رفتم، یک دوره هم با یحیی رفتم ولی علاقه نداشتم به کار مربیگری چون استرسش زیاد بود. وقتی بازیکنی، فقط بازی خودت را انجام می‌دهی اما مربی از صبح تا شب باید جواب بدهد، به رسانه، مدیر باشگاه، هوادار. با ۳۰ مدل اخلاق طرفی. این‌همه داستان وجود دارد. ضمن اینکه دوران بازیگری‌ام خیلی حرفه‌ای زندگی کرده بودیم، همه‌چیز به‌موقع بود.

-شب چه ساعتی می‌خوابیدید؟

ما نهایتاً ۱۰ خواب بودم، در بلژیک هم ۱۰ شب شهر لیژ را ندیدم. هشت و نیم صبح باید از خانه خارج می‌شدم، ۹ سر تمرین بودم که بعد از آن‌هم دوش گرفتن و رستوران بود. در خود باشگاه جای خواب داشتیم و ۲ ساعتی می‌خوابیدیم و دوباره ۴ تمرین بعدازظهر شروع می‌شد. یعنی از ۸ صبح که بیدار می‌شدم، تا ۷ شب بیرون بودم و همش در اختیار باشگاه.

-از اینکه این‌قدر حرفه‌ای زندگی کردید که پشیمان نیستید؟

نه آنجا خیلی زندگی حرفه‌ای بود. در اروپا وقتی قرارداد می‌بندی، کارمند باشگاهی. برنامه ماهیانه به می‌دادند، در کل ماه می‌توانستیم طبق آن برنامه‌ریزی کنیم که روز تعطیل‌مان چه روزی است. تمام روزهای تمرینی مشخص بود. روز وزنه، جنگل برای دویدن، اینکه اردو از کی شروع می‌شود و با چه لباسی باید برویم. حتی یک روز هم جابه‌جا نمی‌شد.

-پرسپولیس دچار بحران شده، یحیی از پسِ آن برمی‌آید؟

یحیی آدم خیلی باهوش و باتجربه‌ای هست. ضمن اینکه خیلی آرام و صبور هم هست. به لحاظ فنی مسئولیت تیم بر عهده اوست که از پس آن برآمده، بقیه داستان مدیریتی و مالی برمی‌گردد به باشگاه. و در آن جنبه مشکل‌دارند. تیم مشکل فنی ندارند. بچه‌ها کارشان را کردند. درست است بازی‌های سخت رد شده و ۱۰ امتیاز جلو هستیم، اما ازنظر روانی تیم را به حاشیه می‌برند، مدیران جابه‌جا می‌شوند و همه گردن هم می‌اندازند، امیدوارم پرسپولیس از این کار لطمه نبیند و نتیجه رویایی که چهارمین قهرمانی است، به دست بیاید.

-پرسپولیس را چقدر نزدیک می‌بینید به این قهرمانی؟

ازنظر جدول که صد درصد باید بگیرند. اما ممکن است یک ‌وقت‌هایی یک مشکلاتی مدیریتی پیش بیاید که مانع شود، امیدوارم برای پرسپولیس این اتفاق نیفتد.

-عزمی هست که این حاشیه‌ها را جمع بکند؟

فعلاً که نه، خیلی اوضاع خراب است. مسایل مالی فشار آورده و باشگاه از پس آن برنیامده، خیلی‌ها طلبکارند. من با یحیی ارتباط دارم، می‌بینم مرتب در حال رایزنی هست که جوری کار را هندل کند تا تیم عقب نیفتد. مرتب در تماس هست. آن‌ها گروهی دارند که با بچه‌ها در ارتباط است، یحیی خیلی پیگیر هست.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه