همراه ما باشید

چرا تیم‌های خصوصی از تعطیلی لیگ استقبال می‌کنند ترس از کرونا یا عدم انگیزه کافی؟

چرا تیم‌های خصوصی از تعطیلی لیگ استقبال می‌کنند ترس از کرونا یا عدم انگیزه کافی؟

پیروزی نیوز - چرا تیم‌های خصوصی از تعطیلی لیگ استقبال می‌کنند ترس از کرونا یا عدم انگیزه کافی؟

در خبرها آمده بود که چند باشگاه لیگ برتری فوتبال ازجمله تراکتور، گل‌گهر، ماشین‌سازی و نساجی برای لغو و تعطیلی کامل مسابقات در فصل جاری به فدراسیون درخواست کتبی داده‌اند. این اتفاق واکنش سرپرست سازمان لیگ را به دنبال داشت و سهیل مهدی با بیان اینکه چنین درخواستی فعلا به دستش نرسیده است ابراز داشت: اگر این نامه وصول شود هیات رییسه سازمان لیگ باید آن را بررسی و تصمیم‌گیری کند. وی بعد از جلسه روز گذشته خود با اعضای ستاد مبارزه با کرونا بار دیگر تاکید کرد این ستاد باید در این باره تصمیم‌گیری کند بیان داشت: در جلسه اخیر بحث ازسرگیری فعالیت‌های ورزشی از جمیع جهات موردبررسی قرار گرفت و  مقرر شد که ستاد مقابله با کرونا در ورزش در سریع‌ترین زمان ممکن درباره این موضوع تصمیم‌گیری کند.

شاید بد نباشد که بدانید بسیاری از تیم‌های باشگاهی در سرتاسر دنیا در حال آماده‌سازی خود برای ادامه مسابقات هستند و برخی از کشورهای صاحب‌نام فوتبال نظیر آلمان، اسپانیا و کره جنوبی رسماً از بازگشایی مجدد لیگ‌های خود در روزهای آینده خبر داده‌اند. حتی بازیکنان برخی تیم‌های لیگ برتر ما هم تمرینات خود را به‌صورت انفرادی دنبال می‌کنند، اما در این شرایط جالب است که می‌شنویم چند تیم به دنبال تعطیلی مسابقات هستند. آن‌هم وقتی فوتبال دنیا خود را برای حیات دوباره آماده می‌کند و بستر آن در فوتبال ایران در حال فراهم شدن است که دوباره هیجان به ورزشگاه‌ها برگردد.

ماشین‌سازی و نساجی دغدغه کسب سهمیه ندارند. گل گهر هم خود را درخطر سقوط می‌بیند. تراکتوری‌ها هم که تا دیروز مدعی بودند در صورت ناتمام ماندن لیگ باید تکلیف تیم‌های آسیایی مشخص شود لابد از گرفتن کسب سهمیه ناامید شده‌اند که خواهان تعطیلی بازی‌ها هستند. البته این تیم‌ها دغدغه مالی هم ندارند که مثل پرسپولیس و استقلال به خاطر لغو بازی‌ها نگران تامین بودجه باشند و از اسپانسر و بلیت‌فروشی و … متضرر شوند. تیم‌های تراکتور و ماشین‌سازی که از سوی مالک متمول خود ساپورت می‌شوند. گل گهر هم که حمایت مالی شرکت صنعتی، معدنی گل گهر سیرجان را دارد.

باشگاه نساجی مازندران نیز همچون ۳ تیم دیگر توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، بنابراین توقع نمی‌رود که آن‌ها شرایط تیم‌های دیگر را درک کنند. اما واقعیت این است که تعطیلی لیگ خسارات مالی زیادی به فوتبال ایران و خصوصاً تیم‌هایی بزند که پشتوانه مالی محکمی ندارند. حتی در روزهایی که لیگ در جریان بود بسیاری از تیم‌ها در بدهی و بحران مالی غرق بودند و همین حالا صدای اعتراض بازیکنان سرخابی بلندتر از هر صدایی است و خطر کسر امتیاز این تیم‌ها را تهدید می‌کند. و شک نکنید که لغو لیگ بار مالی بیشتری روی تیم‌ها اضافه خواهد کرد.

از لیگ برتر فوتبال ۹ هفته باقی‌مانده و جام حذفی در پایان راه قرار دارد و شرایط آن‌قدر پیچیده و سخت نیست که امکان ادامه بازی‌ها وجود نداشته باشد و با یک برنامه‌ریزی مناسب لیگ و جام حذفی را می‌توان به پایان رساند. و باید تکلیف قهرمانی، سهمیه‌ها و تیم‌های سقوط‌کننده مشخص شود که این خواسته اکید فیفاست. طبق دستور فدراسیون جهانی فوتبال، کشورها نباید مسابقات را لغو کرده و یا ناتمام بگذارند. قسمت خوب ماجرا آنجایی است که درباره نحوه تکمیل مسابقات  به فدراسیون‌ها آزادى عمل داده‌شده است. یعنی اینکه تقویم بازی‌ها و زمان نقل و انتقالات دست خود  فدراسیون‌هاست و حتی فیفا یک پنجره نقل و انتقالاتی خارج از برنامه هم برای تیم‌های فوتبال در نظر گرفته است.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه