همراه ما باشید

لایحه ای که محرومیت کل ورزش ایران را نشانه گرفته است پنجره های بسته جودو

لایحه ای که محرومیت کل ورزش ایران را نشانه گرفته است پنجره های بسته جودو

پیروزی نیوز - لایحه ای که محرومیت کل ورزش ایران را نشانه گرفته است پنجره های بسته جودو

تایید محرومیت جودوی ایران از حضور در تمامی مسابقات، فعالیت های اجرایی و مدنی از سوی کمیته انضباطی فدراسیون جهانی، آب سردی بود بر پیکره جودوی ایران که هنوز در شوک خروج سعید ملایی از تابعیت ایران و در ادامه قبول تابعیت مغولستانی بود.

این اتفاقات بعد از آن رخ داد که عضو تیم ملی جودوی ایران در مسابقات جهانی ژاپن بعد از شکست، نخواست به ایران بازگردد. او گزارشی از شکست‌هایش به رییس فدراسیون جهانی ارایه کرده بود و روز ۲۷ شهریورماه، فدراسیون جهانی تحت عنوان «تعلیق پیشگیرانه»، جودوی ایران را از هرگونه فعالیتی منع کرد و کمیته انضباطی هم این حکم را تایید کرد.

فدراسیون جهانی مدعی شده بود که سعید ملایی از طرف مقامات ایرانی مجاب به کناره‌گیری از رقابت خود (باخت اجباری) شده تا با نماینده رژیم صهیونیستی مبارزه نکند.

ایران می‌توانست به دادگاه عالی ورزش شکایت کند. در همان روزهایی که گزارش‌های مختلفی در مورد مقصران پرونده تعلیق جودو در رسانه‌ها منتشر می‌شد و البته هیچ‌گاه هم هیچ‌کسی تقصیر را نپذیرفت و فقط این جودوی بود که این وسط، بی‌گناه چون گوشت قربانی، می‌چرخید و کسی به گردن نمی‌گرفت چرا چنین فاجعه‌ای رخ‌داده و مقصر این اتفاقات کیست.

قرار بود روز ۲۰ فروردین دادگاه عالی ورزش در مورد پرونده تعلیق جودوی ایران جلسه داشته باشد که کرونا این جلسه را در آن‌وقت منتفی کرد.

هرچند آرش میر اسماعیلی علاوه بر اینکه در تمامی مصاحبه‌هایش عنوان می‌کرد به رفع تعلیق خوشبین است، حتی کارهایش در فدراسیون را بی‌وقفه پیش می‌برد و با فدراسیون کشتی و شمشیربازی در مورد سالن شماره ۲ آزادی هم جنگ و جدل داشت!

اما حالا خبرهای خوبی در این خصوص به گوش نمی‌رسد. اگرچه که از قبل هم مشخص بود رقیب ایران، سرسختی و پافشاری زیادی روی موضوع موردادعایش دارد.

این‌طور که پیداست فدراسیون جهانی جودو که طرف مورد شکایت ایران به دادگاه CAS است، در لایحه دفاعی خود در اثبات دستور مقامات ایرانی برای عدم مبارزه جودوکاران ایرانی با حریفان صهیونیستی، عنوان کرده که ۳ شاهد ایرانی نیز دارد. آن‌ها با دست‌پر آمده‌اند و ظاهراً تمام تلاش خود را به کار خواهند بست که این بار علاوه بر محرومیت جودو، ورزش ایران نیز با مخاطره مواجه شود.

با توجه وضعیت موجود جهان و شیوع کرونا، گفته‌شده دادگاه رسیدگی به پرونده جودوی ایران حداقل در ۳ ماه آینده برگزار خواهد شد. حالا البته کار خیلی فراتر از فدراسیون جودو باید پیش برود و باید دید مقامات ورزش در این خصوص چه راهکاری دارند که ورزش ایران با تعلیق مواجه نشود.

آرش میر اسماعیلی در مورد ارسال لوایح جدید در پرونده تعلیق جودو ایران از سوی دادگاه بین‌المللی ورزش گفته است: «روز یکشنبه لوایح و مستندات پرونده ارسال شد که کار را برای ما سخت‌تر کرده است. ما متوجه شدیم برخی کشورهای دیگر نیز به همین دلیل مشکلاتی را داشته‌اند که تونس همچنان با آن درگیر است و امارات پس از توافق با IJF مجوز حضور در برنامه‌ها را گرفته است ولی شرایط ما متفاوت است و نمی‌توانیم بدون سند و مدرک وارد جلسه شویم. متأسفانه سمت‌وسوی این پرونده از ورزش خارج و به مسایلی در لوایح جدید اشاره شده که به هیچ عنوان ارتباطی به موضوع فوق ندارد. وکلای این نهاد بین‌المللی به مواردی اشاره‌کرده‌اند که خود دخالت در امور یک کشور محسوب می‌شود. اشاره به برخی مسایل اجتماعی در یک پرونده ورزشی جای تعجب دارد و خود به‌صراحت دخالت است و برای ما قابل ‌قبول نخواهد بود.»

رییس فدراسیون جودو می‌گوید که موضوع را به وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک اطلاع داده و قرار است در این رابطه جلسه مشترکی برگزار شود تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

نیاز به دفاعی خوب و محکم است که بتواند حالا علاوه بر جودو، کل ورزش ایران را از محرومیت‌های جدید نجات دهد.

جودویی که بعد از تعویق المپیک امیدوار شده بود که شاید فرجی حاصل‌شده و این تعویق شرایطی را ایجاد کند که ورزشکاران ایرانی هم شانس حضور در مسابقات گزینشی را در ادامه پیدا کنند، حالا نگران محرومیت‌های سنگین‌تر است.

محرومیتی که ممکن است به مانعی بزرگ‌تر برای کل کاروان ایران درراه حضور در بازی‌های ۲۰۲۱ توکیو تبدیل شود.

مرضیه دارابی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه