همراه ما باشید

کمیته استیناف رای کمیته انضباطی را تایید کرد، سپاهان صفر-پرسپولیس ۳ آینه عبرت

کمیته استیناف رای کمیته انضباطی را تایید کرد، سپاهان صفر-پرسپولیس ۳ آینه عبرت

پیروزی نیوز - کمیته استیناف رای کمیته انضباطی را تایید کرد، سپاهان صفر-پرسپولیس ۳ آینه عبرت

کمیته استیناف رای کمیته انضباطی مبنی بر پیروزی ۳ بر صفر پرسپولیس برابر سپاهان را تایید کرد. مهدی دادرس عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد اعتراض سپاهان مورد قبول واقع نشده و این کمیته رای کمیته انضباطی و نتیجه ۳-صفر  را تایید کرد.

 

*تا مهدی بجنبد، مهدی اعلام کرد

این خبر به صورت رسمی اعلام نشد چون اعلام آن از سوی سایت فدراسیون ، منوط به امضای دبیر کل یعنی مهدی محمد نبی است، اما مهدی دادرس دیروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد که نتیجه بازی و جریمه ۱۵۰میلیونی به قوت خود باقی خواهد بود. البته محرومیت تماشاگران سپاهانی بخشیده شد به این ترتیب که سپاهان باید برای نیمی از ظرفیت خود بلیت فروشی کند و این در حالی است که به نظر نمی‌رسد ۵۰ درصد بلیت‌ها هم خریدار داشته باشد.

 

*فشار علنی برای زیرپا گذاشتن قانون و حق!

این رای درحالی صادر شد که در روزهای گذشته فشار زیادی برای نقض شدن قانون حتی از سوی دیگر باشگاه‌ها وجود داشت. این صراحت برای درخواست نقض قانون و زیر پا گذاشتن عدالت و حق یک باشگاه دیگر در نوع خود بی‌سابقه است و باید درباره آن مطالعه روانشناسی و جامعه شناسی صورت بگیرد.

 

*رد پای فشارهای پنهانی

مکث طولانی کمیته استیناف برای صدور رای و دعوت از نمایندگان سپاهان برای ارایه توضیحات و مدارک جدید با وجود گزارش‌های صریح ناظر مسابقه، داوران، نیروی انتظامی و فیلم‌های مستند رسانه‌ها به خوبی نشان می‌دهد که برای تحقق بی‌قانونی فشار زیادی روی فدراسیون فوتبال بود وگرنه با آن همه مدرک و سند جای بحث باقی نمانده بود.

 

*انتقام از پیروانی

نکته دیگر در این ماجرا به چند موضوع اصلی برمی‌گردد که مسوولان سپاهان سعی کردند ذهن همگان به ویژه هواداران سپاهان را از آن دور کنند. مساله این است که امیر قلعه‌نویی در آن روز خاص یک‌سری برنامه‌ها را دنبال کرد و بدون نظر او کسی نمی‌توانست آب بخورد ولی طرف دیگر ماجرا حریفی مثل افشین پیروانی بود که همه رشته‌های آن‌ها را پنبه کرد و البته تقاص ان را به هجمه‌های روزهای اخیر پس داد. نکات اصلی هم ساده بودند. سپاهان در حالی به زمین نیامد که در ورزشگاه بود، بیشتر از یک ساعت زمان داشت و هیچ مانعی هم برای ورود به زمین نداشت.

 

*به باشگاه‌های دیگر ربطی ندارد

در جریان این پرونده نکته عجیب، ورود دیگر تیم‌ها به موضوع بود. آن‌ها عنوان می‌کردند امتناع سپاهان از حضور برابر پرسپولیس به ان‌ها لطمه زده است و به این دلیل خواستار صدور حکم استیناف علیه پرسپولیس بودند. با این درجه از منطق و استدلال و بی‌اطلاعی از قوانین، فلسفه فوتبال و ارتباطات بین باشگاه‌ها، این سوال پیش می‌آید که اگر تیم‌های در اختیار این آقایان به قهرمانی برسد عدالت فوتبال که هیچ، آیا نظام خلقت زیر سوال نمی‌رود؟ به هر حال در این باره ذکر یک نکته ضروری است و ان هم این که طبق قوانین داخلی و بین‌المللی آن‌ها نمی‌توانند به صورت رسمی هیچ‌گونه اعتراض نسبت به رای صادره و نتیجه بازی داشته باشند ولی ادعای خسارت از سپاهان موضوع دیگری است که می‌توانند امکان ان را بررسی کنند.

 

*امان از نتیجه جوسازی‌ها

و اما صدور رای استیناف پایان ماجرا نیست و حداقل دو نکته باقی می‌ماند.

نکته اول این است که اگر هواداران سپاهان تحت تاثیر فرافکنی‌ها و مطالب کذبی قرار بگیرند که مقام‌های سپاهان برای مظلوم نمایی و توجیه عملکرد خود مطرح کردند و قطعا باز چنین می‌کنند. با توجه به این که چنین مواردی در شبکه‌های اجتماعی به ویژه در کانال‌های تلگرامی و در رقابت برای جذب ممبر تشدید می‌شود باید منتظر باشیم بر کینه‌ها و عقده‌هایی که به غلط به خورد طرفداران سپاهان داده شده است ، بیفزاید و این یعنی فجایعی که می‌تواند در فصل بعد و سال‌های بعدتر بر بحران‌های بازی دو تیم به ویژه در اصفهان بیفزاید و متاسفانه مسوولان سپاهان یا به این تاثیر خود توجه ندارند و یا خود را به راه دیگری زده اند.

 

*سپاهان مسیر استقلال را می‌رود؟

نکته دیگر این است که سپاهان بخواهد با صرف هزینه‌های بسیار، خطای استقلال را تکرار کرده و با هدف  ایجاد اختلال در نظام لیگ، ماجرا به دادگاه بین‌المللی ورزش بکشند. مساله این است که خطای سپاهان بزرگتر از استقلال بود. برای ان مورد اصلا پروتکل‌های بازی انجام نشد و برای این دیدار همه چیز مهیا بود. سپاهان هم در ورزشگاه بود ولی به زمین نیامد. در واقع در چنین شرایطی دادگاه عالی ورزش در وهله اول تقاضای سپاهان برای توقف رای استیناف را رد می‌کند که به معنای لحاظ شدن ۳امتیاز و۳ گل بازی برای پرسپولیس است.

ابراهیم فتاحی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه