همراه ما باشید

به بهانه زادروز پسر پرسپولیس؛ از گرفتن پنالتی دایی تا درخشش مقابل مسی و یارانش

به بهانه زادروز پسر پرسپولیس؛ از گرفتن پنالتی دایی تا درخشش مقابل مسی و یارانش

پیروزی نیوز - به بهانه زادروز پسر پرسپولیس؛ از گرفتن پنالتی دایی تا درخشش مقابل مسی و یارانش

علیرضا حقیقی زاده ۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۷ در تهران است. او فوتبال خود را به ‌صورت حرفه‌ای از پرسپولیس آغاز کرد و در سال ۸۵ زمانی که تنها ۱۷ سال داشت به عضویت تیم بزرگسالان پرسپولیس در آمد. اولین بازی رسمی حقیقی در برابر سایپا انجام شد و او به ‌عنوان بازیکن تعویضی جانشین فرشید کریمی شد که از بازی اخراج شده بود. حقیقی در بدو ورودش به بازی با جسارتی مثال‌زدنی ضربه پنالتی آقای گل جهان را دفع کرده و نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت.

حقیقی بعد از یک‌فصل نیمکت نشینی و رقابت با معمار زاده و واعظی توانست به عنوان مرد شماره یک وارد قفس توری پرسپولیس شود و به همراه این تیم در پایان لیگ هفتم به قهرمانی برسد. درخشش حقیقی با توجه باشگاه روبین کازان همراه شد و این بازیکن در سال۹۲ با امضاء قراردادی ۴ ساله به  این باشگاه مطرح  روسی پیوست.

حقیقی در سال ۹۳ به مدت نیم‌فصل به‌صورت قرضی بار دیگر به پرسپولیس بازگشت و در جام حذفی سرخپوشان را همراهی کرد و با پایان قراردادش مجدداً به کازان بازگشته و با قراردادی قرضی به پنافیل پرتغال پیوست. حقیقی در مجموع ۵ فصلی در پرسپولیس حضور داشت در ۷۳ بازی درون دروازه قرار گرفت. این دروازه‌بان با درخشش در تیم ملی و فوتبال پرتغال توانست موردتوجه تیم نلو وینگادا مربی مطرح پرتغالی و اسبق پرسپولیس و باشگاه ماریتیمو قرار بگیرد.  اما بخاطر مشکلاتی که با سرمربی ماریتیمو پیدا کرد،قراردادش را با این باشگاه فسخ و به عضویت یک تیم لیگ برتری سوئد قرار گرفت. البته او چند روز بعد از عقد قرارداد و تمرین با این تیم در آلمان تحت عمل جراحی قرار گرفت و به دلیل مصدومیت مدتی را دور از فوتبال بود.

 

حقیقی در اولین فصل حضورش در لیگ سوئد در ۱۷ بازی درون دروازه تیم اسکیلستونا قرار گرفت و توانست عملکرد قابل قبولی از خود بر جای گذاشته و در جمع ۳ دروازه‌بان برتر لیگ این کشور قرار بگیرد با سقوط این تیم او قراردادش را فسخ و با قراردادی ۴ ماهه به تیم ساندسوال پیوست تا پس از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از این تیم جدا و راهی تیم‌های دیگر اروپایی شود. وی که در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ استرالیا دروازه‌بان فیکس تیم ملی بود و پس از مصدومیت‌های پی در پی با توجه به درخشش علیرضا بیرانوند و دعوت گلرهای جوانی چون امیر عابدزاده و رشید مظاهری جایگاهش را در تیم ملی ایران از دست داده بود، در حالی که امیدوار بود با درخشش در لیگ سوئد بتواند بازهم به ترکیب تیم ملی برسد، اما پس از ۴ بازی نیمکت نشینی نتوانست با شرایط کنار بیاید و از این تیم سوئدی جدا شد تا جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت‌های آسیا در کشور قطر را از دست دهد. حقیقی مدت کوتاهی بدون تیم بود تا اینکه در اواسط نیم‌فصل لیگ امسال با عقد قراردادی یک‌ساله به نساجی مازندران پیوست تا بعد از چند سال شاهد حضور این گلر خوش قد و قامت در لیگ برتر باشیم.

گفتنی است حقیقی سابقه بازی در ۵ رده ملی را دارد. او در سن ۱۴ سالگی برای اولین بار در مسابقات نونهالان غرب آسیا در قطر برای تیم ملی بازی کرد. وی که تجربه حضور ثابت در تمامی رده‌های ملی را در کارنامه داشت، سرانجام موفق شد در سال ۸۹ در بازی دوستانه مقابل تیم ملی فوتبال فلسطین یک‌نیمه در دروازه تیم ملی فوتبال ایران قرارگرفته و اولین بازی ملی خود را تجربه کند. حقیقی در بازی اول تیم ملی ایران در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ در برابر تیم ملی نیجریه در ترکیب تیم بود و اولین دروازه‌بان تاریخ فوتبال ایران شد که توانست دروازه این تیم را در یک بازی جام‌جهانی بسته نگه دارد. او همچنین در بازی مقابل آرژانتین و بوسنی و هرزگوین به میدان رفت که در بازی مقابل آرژانتین در ثانیه‌های پایانی مغلوب مسی فوق ستاره تیم بارسلونا شد. او در بازی برابر بوسنی نیز ۳ گل دریافت کرده بود. حقیقی پس از درخشش در جام جهانی شماره یک ایران در جام ملت‌های ۲۰۱۵ بود و در ۳ بازی مرحله گروهی گلی دریافت نکرد، اما در دور حذفی، مقابل عراق ۳ گل خورد و در مجموع عملکرد خوبی داشت. در کارنامه حقیقی ۲۳ بازی ملی دیده می‌شود.

 

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه