همراه ما باشید

احتمال آغاز اواخر خردادی لیگ برتر و مخالفانی که به آب و آتش می زنند؛ فرار از پوکر

احتمال آغاز اواخر خردادی لیگ برتر و مخالفانی که به آب و آتش می زنند؛ فرار از پوکر

پیروزی نیوز - احتمال آغاز اواخر خردادی لیگ برتر و مخالفانی که به آب و آتش می زنند؛ فرار از پوکر

پر بیراه نیست اگر ادعا کنیم که رای کمیته استیناف برای تایید نتیجه ۳ بر صفر دیدار سپاهان – پرسپولیس به نفع سرخپوشان به مذاق برخی تیم‌ها خوش نیامده است. اتفاقی که چند تیم مدعی قهرمانی را همسو با تیم‌های خواهان لغو لیگ نوزدهم کرده است، تا آن‌هایی که در سایه اختلاف ۱۰ امتیازی با پرسپولیس از گرفتن جام مایوس شده‌اند، به دلیل اختلاف کم امتیازی با تیم‌های رده میانی جدول کسب مجوز آسیایی را هم در دسترس نبینند و به خلاف صحبت‌های همین چند وقت و اصرار به برگزاری دیدارهای باقیمانده، به‌صف مخالفان بپیوندند.

تاوان مالی لغو لیگ

گفته می‌شود به‌جز پرسپولیس، فولاد خوزستان و صنعت نفت آبادان، ۱۳ تیم لیگ برتری مخالفت خود را با ادامه لیگ نوزدهم اعلام کرده‌اند و قرار است در سایه چنین خواسته‌ای هزینه سنگینی را بر دوش فوتبال ایران، سازمان لیگ (لغو قراردادهای تبلیغات محیطی) و باشگاه‌ها بگذارند. فدراسیون‌نشین‌ها هم قرار است در چند روز آینده دورهم جمع شوند و برای آینده لیگ برتر تصمیم‌گیری کنند که در این ‌بین، ۲ راه پیش روی آن‌ها خواهد بود، نخست اینکه رأی اکثریت باشگاه‌ها را برای پایان یافتن لیگ فعلی در نظر بگیرند و دوم زمانی را برای آماده‌سازی مجدد تیم‌ها تعیین و در تاریخ مشخصی بازی‌ها را دوباره آغاز کنند.

قطعاً تصمیم‌گیری برای نیمه‌تمام ماندن بستن پرونده لیگ، منجر به هدر رفت زحماتی خواهد شد که بسیاری از باشگاه‌ها در فصل جاری فوتبال متحمل شده‌اند (هرچند که به هر دلیل و بهانه‌ای بسیاری از این تیم‌های متضرر در گروه مخالفان تداوم لیگ قرارگرفته‌اند) و باوجود پرداخت تمام و کمال حق‌وحقوق بازیکنان و کادر فنی و کاهش درآمدهایشان از سازمان لیگ (اگر پرداختی باشد و بدهکار نشوند!) ضررهای چند برابری را پیش روی خود خواهند دید.

بااین‌وجود سهیل مهدی، مسوول مسابقات سازمان لیگ فوتبال تعداد ۱۳ تیم مخالف ادامه رقابت‌ها را تایید نکرده و با اشاره به دریافت پیشنهادات باشگاه‌ها گفته «برخی مدیران خواستار زمان بیشتری برای آماده‌سازی هستند و تعدادی هم خواستار لغو بازی‌ها شده‌اند. درهرصورت این موضوع که مسابقات لغو شود یا خیر، باید در هیأت رییسه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ تصمیم‌گیری شود.» مهدی همچنین بر ضرورت تصمیم‌گیری برای آینده لیگ هم تاکید کرده تا هر چه سریع‌تر شرایط به روال عادی بازگردد چراکه حوصله بازیکنان فوتبال و مسوولان فوتبال سر رفته و این موضوع قابل‌انکار نیست.

مخالفانی که موافق هم هستند

نکته دیگر این‌که تعداد ۱۳ تیم مخالف برگزاری لیگ در حالی اعلام می‌شود که برخی مربیان تیم‌های به‌اصطلاح مخالف در صحبت‌های یکی، دو روز اخیر خود میل‌شان را به برگزاری دیدارهای لیگ نشان داده‌اند. ازجمله این افراد مجید جلالی است سرمربی گل‌گهر سیرجان است که درباره برگزاری یا عدم برگزاری مسابقات لیگ برتر گفته «به نظر من انجام ندادن مسابقات تبعات سختی برای تصمیم‌گیرنده‌ها دارد، بنابراین فکر می‌کنم همه باید همکاری کنیم تا ادامه مسابقات حالا به هر شکلی انجام شود. خیلی هم مشکل و سخت است وقتی شما می‌خواهید ۹ بازی را در ۴۰ روز انجام بدهید، اما آن‌هایی که می‌خواهند تصمیم بگیرند راه دیگری ندارند.»

از سوی دیگر برخی از تیم‌های مخالف برگزاری رقابت‌ها هم تمرینات‌شان را به شکلی مخفیانه آغاز کرده‌اند. گفته می‌شود یکی از این تیم‌ها پیکان است که در آخرین پله جدول رده‌بندی لیگ برتر حضور دارد و در تلاش است در فرصت باقی‌مانده و در صورت تصمیم‌گیری مسوولان فدراسیون مبنی بر برگزاری ۹ دیدار با بهره‌گیری از ۲۷ امتیاز باقی‌مانده خود را از پله آخر و سقوط به لیگ یک فراری دهد.

خبر آغاز تمرینات از سوی چند باشگاه لیگ برتری را مسوول مسابقات سازمان لیگ فوتبال هم‌ تایید کرده و گفته «همان‌طور که مطلع هستید ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزاری تمرینات را ممنوع کرده و من هم این موضوع را شنیده‌ام. ظاهراً دو، سه باشگاه لیگ برتری و دسته اولی تمرینات‌شان را شروع کرده‌اند اما واقعیت این است که سازمان لیگ مسوول نظارت و سرکشی به تمرینات تیم‌ها نیست و این برنامه‌ریزی خود باشگاه‌ها بوده که چنین تصمیمی گرفتند.»

هیچ تصمیمی جز ادامه لیگ عادلانه نیست

اینکه تعداد تیم‌های مخالف به چه عددی برسد مساله‌ای نیست که به آن توجه شود، نکته مهم این است که تیم‌هایی خواهان برگزار نشدن دیدارها هستند که یا در میان کاندیداهای سقوط حضور دارند یا امیدی به قهرمان شدن‌شان نیست و تنها دستاورد نهایی آن‌ها عنوان دوم تا چهارمی برای کسب سهمیه آسیایی خواهد بود که آن‌هم باکمی احتمالات و جابجا شدن نتایج دیدارها چندان قابل‌دسترس نیست، چراکه تیم‌های پنجم تا هفتم جدول در صورت ادامه لیگ ممکن است همین سهمیه آسیایی را هم از بالانشین‌ها بگیرند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که رقابت‌های لیگ نوزدهم به پایان فصل خود خواهد رسید و این هفته زمان شروع تمرینات و ۹ دیدار باقی‌مانده اعلام می‌شود. قرار است ۲۰ تا ۲۵ اردیبهشت زمان آغاز تمرینات و ۲۰ تا ۲۵ خرداد استارت دوباره لیگ برتر باشد و در فاصله زمانی کمتر از ۵۰ روز پرونده فصل نوزدهم بسته شود. اما در صورتی که چنین شنیده‌هایی به شایعات بدل شود و تصمیم‌گیری‌ها به سمت عدم برگزاری این فصل از رقابت‌های لیگ برتر برود چه کسی می‌تواند پاسخگوی ضررهای هنگفت باشگاه‌های خواهان برگزاری این رقابت‌ها باشد که یکی از آن‌ها پرسپولیس به‌عنوان مدعی اصلی قهرمانی است. همچنین دیگر تیم‌های میانه جدول ازجمله شهر خودرو، فولاد و صنعت نفت آبادان که فاصله امتیازی‌شان با تیم دوم جدول اندک است و در صورت لغزش بالانشین‌ها می‌توانند جایگزین بهتری برای کسب سهمیه باشند.

دردسر دیگر هم تصمیم‌گیری درباره تیم‌های انتهای جدول است که سقوط ۲ تیم به لیگ یک میسر شود اما در صورت مخالفت باید با موافقت ۲۰ تیم لیگ آزادگان هم برای صعود و سقوط به لیگ یک و لیگ سه همراه شود. قطعا ۲ شانس صعود به لیگ برتر راضی به ماندن در لیگ یک برای یک‌فصل دیگر نخواهند بود  و باید به تعداد تیم‌های لیگ برتر اضافه شوند. اتفاقی که می‌تواند سازمان را در فصل آینده با لیگ ۱۸ تیمی دچار چالش کند. قطعا فدراسیون‌نشین‌ها در صورت موافقت با بستن پرونده رقابت‌های این فصل به‌صورت نیمه‌تمام در حق بسیاری از تیم‌ها اجحاف خواهند کرد و هر تصمیمی مبنی بر تعیین تکلیف لیگ به‌جز برگزاری ادامه رقابت‌ها مشکلات زیادی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد

مریم سرخوش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه