همراه ما باشید

درگیری بر سر انتخاب کارگزار مناسب، اختلاف در پرسپولیس را به اوج رساند / تردید ۱۲۰ میلیاردی

درگیری بر سر انتخاب کارگزار مناسب، اختلاف در پرسپولیس را به اوج رساند / تردید ۱۲۰ میلیاردی

پیروزی نیوز - درگیری بر سر انتخاب کارگزار مناسب، اختلاف در پرسپولیس را به اوج رساند / تردید ۱۲۰ میلیاردی

داستان پرسپولیس و کارگزاری که قرار است در ادامه فصل با او همراه شود، این روزها حواشی عجیبی را رقم زده است؛ از پیشنهاد پرداخت فوری ۳۰ میلیارد تومانی آتیه پرداز تا قرارداد ۱۲۰ میلیاردی ریحان فیلم برای یک فصل.

مریم سرخوش – خبرنگار: جلسات شبانه‌روزی با اسپانسر فعلی و اسپانسر متقاضی در حالی به چالش جدید برای باشگاه تبدیل‌شده که هیات‌مدیره پرسپولیس در روند برگزاری این جلسات هرکدام ساز خودشان را می‌زنند و در این میان شاهد انتشار اخبار عجیبی از مذاکرات هستیم. از جلسات خارج از باشگاه مهرداد هاشمی با ریحان فیلم گرفته تا دیدارهای مهدی رسول‌پناه با آتیه‌پرداز که جنگ اصلی را بر حذف و روی آمدن دیگری به وجود آورده است. هرچند رسول پناه در جدیدترین صحبت‌هایش روی همکاری صمیمانه با هاشمی اصرار کرده و گفته «درباره انتخاب کارگزار باشگاه هیچ اختلافی وجود نداشته و اعضای هیات‌مدیره تعامل خوبی باهم دارند.»

استارت یک حواشی عجیب

انتشار انواع و اقسام اخبار از باشگاه پرسپولیس، دیروز را به یکی از پر خبرترین روزهای باشگاه و هیات‌مدیره آن تبدیل کرد. برخی رسانه‌ها از ورود و توصیه یک وزیر به وزیر ورزش برای موافقت با حضور ریحان فیلم در راس کارگزاری باشگاه خبر دادند و برخی دیگر هم این شرکت را متهم به بدهی ۳۵ میلیارد تومانی به پرسپولیس کردند.  پیگیری‌ها مبنی بر بدهی ریحان فیلم به باشگاه پرسپولیس به ۲ مساله ختم شد؛ مورد اول این‌که این شرکت سال گذشته هنگام مذاکرات برای دریافت بلیت‌فروشی دیدارهای سرخپوشان قرار بوده ۵ فقره چک ۷ میلیارد تومانی در اختیار باشگاه قرار دهد اما تنها یک چک به مبلغ ۷ میلیارد تومان وصول شد. این خبر پس از ساعاتی از سوی سایت باشگاه تکذیب و عنوان شد که شایعه بدهکاری ۳۵ میلیاردی شرکت ریحان فیلم به پرسپولیس صحت ندارد.

مورد دوم این‌که شنیده می‌شود در برخی از جلساتی که شرکت ریحان فیلم با مدیران پرسپولیس داشته است، یکی از کارگزاران سابق باشگاه هم حضورداشته و قرار است این شرکت که بدهی حدود ۲۰ میلیارد تومان از زمان همکاری با این تیم در زمان مدیرعاملی علی‌اکبر طاهری دارد، شریک پنهان ریحان فیلم در قرارداد جدید باشد. مساله‌ای که مهدی عابدینی، مدیرعامل ریحان فیلم در گفت‌وگو با پیروزی به آن پاسخ داد و در ادامه گزارش می‌خوانید.

توئیت جنجالی مشاور رسانه‌ای

اما اخراج مشاور رسانه‌ای باشگاه پرسپولیس هم یکی دیگر از اخبار داغ دیروز بود. درجایی که ابوالفضل امان‌ا… با انتشار توئیتی خطاب به وزیر ورزش مدعی شد قرارداد جدید با کارگزاری غیر از آتیه‌پرداز منجر به حل بسیاری از مشکلات مالی این تیم خواهد شد اما آقای رسول‌پناه اصرار به تداوم قرارداد ترکمانچای آتیه با پرسپولیس دارد. این توئیت مشاور رسانه‌ای پرسپولیس با واکنش رسول پناه همراه شد و عنوان کرد «با توجه به عدم رعایت شئونات شغلی و حرفه‌ای، ایشان مسوولیتی در باشگاه پرسپولیس ندارند و بابت نشر اکاذیب، پیگیری قانونی برای باشگاه پرسپولیس محفوظ است.»

چرخش صمیمانه رسول‌پناه

خبر جالب دیگر هم این بود که اگر همکاری این باشگاه با شرکت داده آتیه‌ پرداز ادامه داشته باشد هاشمی به‌عنوان مخالف سرسخت این قرارداد و در سایه عدم توافق با رسول‌پناه از سمت خود کنار می‌رود چراکه معتقد است این قرارداد نمی‌تواند منابع مالی لازم را برای باشگاه به همراه داشته باشد. دراین‌باره هم پیگیری‌ها حاکی از آن است که رسول پناه در نشستی که با مسئولان آتیه داده‌پرداز داشته، بابت مباحث مالی و تضمین‌هایی که آن‌ها باید بدهند و همچنین اضافه شدن متمم‌هایی به قرارداد، توافقاتی حاصل کرده است. کارگزاری که البته در طول ۶ ماه همکاری با این باشگاه تنها ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در قالب درآمد به این پرسپولیس پرداخت کرده و در ۲ مرحله نیز جمعاً ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به‌عنوان قرض‌الحسنه به پرسپولیسی‌ها داده که قرار است این پول از درآمد فصل آینده پرسپولیس کسر شود. هرچند که این اخبار حاشیه‌ای هم بعد از چند ساعت با چرخشی نرم از سوی رسول‌پناه همراه شد تا نشان دهد او به مانند چند روز گذشته به علاقه‌اش برای تداوم همکاری با آتیه‌پرداز اصراری ندارد و این مساله به‌وضوح از صحبت‌هایش مشخص بود؛ «ما در این روزها در حال مذاکره برای بررسی بهترین شرایط برای باشگاه پرسپولیس هستیم. در این وضعیت از هر کارگزاری که بتواند در بهره‌گیری از منابع مالی به پرسپولیس کمک بیشتری کند استفاده خواهیم کرد.»

داستان بدهی ۳۵ میلیاردی‌

پرسپولیس در بخش هیات‌مدیره وارد فاز جدیدی از اختلافات شده و این اختلافات هم به‌طور کامل به بیرون درز کرده  تا  در روزهای بی‌خبری فوتبال، حاشیه‌های پرسپولیس سرخط اخبار باشد. در عدم پاسخگویی مدیران هرکسی به ظن خود به تحلیل اوضاع درونی باشگاه می‌پردازد. آشفتگی‌های مالی از یکسو و عدم شفاف‌سازی بخش اقتصاد باشگاه درباره منابع مالی کارگزار فعلی و روند مذاکرات با اسپانسرها بدون تایید رسمی به گوش هواداران می‌رسد تا همچنان آشفتگی خبرهای ضدونقیض را دامن بزند. همه از تغییرات مفاد قرارداد شرکت آتیه پرداز می‌گویند و این‌که در صورت تداوم همکاری، این شرکت تا پایان خرداد ۳۰ میلیارد تومان به این باشگاه تزریق می‌کند. هرچند که بر اساس ادعای مشاور سابق رسانه‌ای پرسپولیس که دیروز حکم اخراجش را از رسول‌پناه دریافت کرد، قراردادی که ریحان فیلم به باشگاه پرسپولیس پیشنهاد کرده است، به لحاظ مالی بسیار از ارزشمند‌تر از قرارداد فعلی با اسپانسر کنونی باشگاه است. برای شفاف شدن ادعای امان‌ا… با مهدی عابدینی، مدیرعامل ریحان فیلم که با مطرح‌شدن خبر «بدهی ۳۵ میلیاردی‌اش به باشگاه پرسپولیس» جزو اخبار داغ دیروز شد، گپ کوتاهی زدیم که صحبت‌هایش را در ادامه می‌خوانید.

عابدینی با رد بدهی ۳۵ میلیارد تومانی اظهار کرد: کل بلیت‌فروشی باشگاه در بهترین شرایط یک‌فصل ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان است که همین مبلغ سال فصل گذشته به ۲ میلیارد تومان رسید. چرا باید چنین توافقی صورت بگیرد؟ ما تنها یک قرارداد ۷ میلیارد تومانی داشتیم و پول آن را هم ۶ ماه زودتر پرداخت کردیم. آن قرارداد هم هیچ زمانی اجرایی نشد و این ما هستیم که یک طلب ۷ میلیارد تومانی داریم.

وی با اشاره به این‌که انتشار چنین اخبار دروغی تنها باهدف خراب کردن یا وقفه در روند مذاکرات با پرسپولیس مطرح می‌شود، افزود: اخباری مبنی بر بدهی چند سال پیش دریکی از خبرگزاری‌ها هم بدون مستندات صورت گرفته بود که دراین‌باره هم تکذیبه ما منتشر شد.

چرا پرسپولیس را ارزان می‌فروشند؟

شنیده می‌شود که در جلسات مذاکره ریحان فیلم با اعضای هیات‌مدیره پرسپولیس شرکت امین سیمای کیش، اسپانسر اسبق باشگاه پرسپولیس هم حضورداشته است. شرکتی که باوجود گذشت سه سال از پایان قراردادش همچنان حدود ۲۰ میلیارد تومان به باشگاه پرسپولیس بدهکار است و خبر ورود مجددش به بحث اسپانسری پرسپولیس با واکنش منفی مواجه است. از  عابدینی دراین‌باره می‌پرسیم که پاسخ می‌دهد: در ارتباط با باشگاه پرسپولیس، ریحان فیلم به‌صورت کاملاً مستقل عمل می‌کند و در هیچ‌یک از جلسات ما با باشگاه، مدیران اسپانسر گذشته پرسپولیس حضور نداشته‌اند. ما هیچ ارتباط حقوقی با شرکت امین سیمای کیش نداریم. از سوی دیگر اعلام نام ما به‌عنوان اسپانسر در حال مذاکره پیش از عقد قرارداد هم بی‌اخلاقی بود که به وجود آمد.

مدیرعامل ریحان فیلم درباره روند مذاکراتش با باشگاه پرسپولیس هم بیان کرد: پس از ادعای مدیران باشگاه مبنی بر فسخ قرارداد با آتیه‌پرداز، مذاکرات ما شروع شد و یک‌بار با آقایان رسول پناه و هاشمی، یک‌بار با آقایان هاشمی و رغبتی و چندین جلسه هم با حضور هر سه عضو کنونی هیات‌مدیره جلسه داشتیم و درباره جزییات صحبت کردیم. درنهایت هم قرار شد در حضور وزیر ورزش این مذاکرات ادامه داشته باشد که در جلسه با آقای سلطانی فر خود ایشان مطرح کردند که قرارداد مشکلی ندارد و فقط درصدها را کاهش بدهیم. قرار شد سود حاصل از این قرارداد برای ریحان فیلم کمتر از کارگزار فعلی پرسپولیس باشد که ما هم قبول کردیم.

این فعال اقتصادی درباره طرح پیشنهادی به باشگاه برای عقد قرار هم عنوان کرد: تعهد ما برای یک سال ۱۲۰ میلیارد تومان و قرار بود ۵۰ میلیارد تومان از این مبلغ تا آخر خرداد به باشگاه پرداخت شود. مبلغی که باشگاه می‌توانست با آن جوابگوی بدهی خارجی‌های پرسپولیس هم باشد. ما حسن نیت انجام تعهدات را در زمان قرارداد بلیت‌فروشی بهار سال گذشته ثابت کردیم که ۶ ماه جلوتر از زمان قرارداد پول دادیم. شرایطی هم که امسال پیشنهاد دادیم آن‌قدر خوب بود که موردقبول وزیر ورزش قرار گرفت.

وی ادامه داد:‌ ظرفیت باشگاه پرسپولیس بسیار بیشتر از این ارقام است مشروط بر این‌که کسی راه درآمدزایی در این بازار را بلد باشد. باشگاه پرسپولیس در چند سال گذشته پشت پیراهن را به قیمت ۲۰ میلیارد تومان واگذار می‌کرد، امسال این مبلغ به ۱۰ میلیارد تومان رسید. من در باشگاه پرسپولیس مطلع شدم که لوگوی پیراهن را برای ۲ فصل و نیم تنها به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان به بانک گردشگری واگذار کرده‌اند. و نکته قابل تأمل دیگر این‌که مطرح می‌شود شرکت آتیه‌پرداز طی ۶ ماه اخیر تنها ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان درآمدزایی داشته آن‌هم درحالی‌که پرسپولیس سال‌های گذشته به درآمد ۶۰ میلیارد تومانی از طریق اسپانسرها دست‌یافته بود. اشکال کار کجاست که این‌قدر پرسپولیس را ارزان واگذار می‌کنند؟ بی‌شک عدم تخصص در جذب درآمد!

عابدینی تاکید کرد: زمان مدیرعاملی آقای عرب ما پیشنهاد کردیم که تا سقف ۷۰ میلیارد تومان درآمدزایی برای باشگاه هیچ سودی نگیریم و حتی یک ریال هم دریافت نکنیم. این‌طور فکر می‌کنم که در حال حاضر هم پیشنهاد همکاری ما با باشگاه آن‌قدر جذاب بوده که سعی کردند با انتشار اخبار کذب روند مذاکرات را مخدوش کنند.

****

با تمام آنچه گفته شد وضعیت پرسپولیس گویای همه‌چیز است و به نظر می‌رسد در روزهایی که بیشتر باشگاه‌ها دست‌به‌دست هم داده‌اند تا سازمان لیگ را مجبور به پایان نیمه‌تمام رقابت‌ها کنند، مدیران پرسپولیس بدون در نظر گرفتن عواقب اختلافات‌شان، به دنبال به کرسی نشاندن حرف خود هستند. باشگاهی که اکنون نیازمند این است تا از حق تیمش در کسب چهارمین قهرمانی لیگ برتر دفاع کند، در حواشی جنگ حامیان مالی و کارگزارها گرفتار شده و با این اوصاف باید خوشحال باشیم که کرونا لیگ را تعطیل کرده و حواشی مدیریتی دامن گل‌محمدی و شاگردانش را در کوران مسابقات نمی‌گیرد

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه