همراه ما باشید

نگاهی به معضلات این روزهای پرسپولیس؛ از خزانه خالی تا شکایت های متعدد شاکیانی به تعداد یک تیم کامل

نگاهی به معضلات این روزهای پرسپولیس؛ از خزانه خالی تا شکایت های متعدد شاکیانی به تعداد یک تیم کامل

پیروزی نیوز - نگاهی به معضلات این روزهای پرسپولیس؛ از خزانه خالی تا شکایت های متعدد شاکیانی به تعداد یک تیم کامل

پرسپولیس از گذشته تا حال با مسایلی روبرو بوده است که همچنان لاینحل می‌مانند و این اواخر هم بلند و بالاتر شده‌اند. شاید تصور شود همه این مشکلات به خاطر مسایل مالی است ولی این‌طور نیست. چه‌بسا که گاهی مشکلاتی دیگر منشاء بحران‌ها و چالش‌های مالی می‌شوند.

باهم نگاهی به این مشکلات حل‌نشده قابل حل می‌اندازیم تا تصویری بهتر و شفاف‌تر از اوضاع کنونی باشگاه داشته باشیم و بهتر معلوم شود که اگر واقعاً قرار باشد برای پرسپولیس، کاری انجام بدهند باید چه موانعی را از سر راه آن بردارند.

*ریسک محرومیت، در صورت باز شدن پرونده‌های جدید در فیفا

یازده، یک عدد تکراری و اعصاب‌خردکن برای هواداران پرسپولیس است. این عدد، تعداد پرونده‌های مفتوح پرسپولیس در حوزه بدهی‌ها به مربیان و بازیکنان خارجی در مراجع بین‌المللی است. نیازی به توضیح زیاد دراین‌باره نیست. هواداران دیگر در جریان مشروح اعداد و ارقام قرار دارند. پرونده‌هایی که حداقل در مقطع کنونی می‌توان تعداد آن‌ها را کم کرد و پای مشکل مالی هم در میان نیست. حداقل در مقطع کنونی که فیفا رضایت داده است بعضی تعهدات را از طریق پول بلوکه‌شده باشگاه پرداخت کند.

شاید سوال شود این مساله چه اهمیتی دارد؟ اهمیت آن را زمانی درمی‌یابیم که متوجه می‌شویم، فیفا اخیرا در آرای صادره خود در دعاوی مطرح‌شده علیه باشگاه، با اضافه کردن بعضی عبارات، ادبیات خود را تغییر داده است و در واقع این آرا، حکم تذکر و توبیخ هم پیداکرده‌اند. این اتفاق در شرایطی روی می‌دهد که به نظر می‌رسد فیفا در کل نسبت به تعدد پرونده‌های باشگاه‌های ایرانی در کمیته تعیین وضعیت حساس شده است و آن‌ها را خارج از نوبت بررسی کرده و آرا را ابلاغ می‌کند. نمونه این امر را در پرونده گابریل کالدرون و دستیارانش شاهد بودیم. از سوی دیگر، در فدراسیون فوتبال این بحث مطرح می‌شود که شاید این موارد، زنگ خطری برای باشگاه پرسپولیس باشد. به این معنی که تنبیهات فیفا همیشه برای زمانی نیست که پرونده بسته‌شده و موعد سررسید پرداخت مطالبات شاکی سر آمده باشد. گاهی نیز ممکن است تعدد پرونده‌ها و زیر سوال رفتن نظم مالی و تشکیلاتی باشگاه منجر به اخذ تصمیم‌هایی شود که ما آن‌ها را تنبیهی و فیفا آن‌ها را کنترلی می‌داند. نمونه این مساله را در مورد باشگاه تراکتورسازی شاهد بودیم که منجر به بسته شدن پنجره نقل و انتقالات این باشگاه شد. طرح چند دعوا به فاصله خیلی کم علیه این باشگاه ،به دلیل فسخ یک‌طرفه قرارداد، باعث شد حکم صادر شود. پرسپولیس البته این وضعیت را ندارد ولی به‌هرحال طرح چند دعوای دیگر می‌تواند فیفا را که نسبت به باشگاه حساس است وادار به واکنش کند و نباید ریسک کرد و پرسپولیس با کاستن از پرونده‌ها می‌تواند پیام مثبتی را ارسال کرده و ریسک را پایین بیاورد. با شرایط فعلی اصلا معلوم نیست که فرایند رسیدگی به استیناف خواهی باشگاه در C.A.S نیز مثل دفعات قبل طولانی شود.

*فقدان اعتبار باید پرداخت دستمزد اعضای تیم

مطالبات بازیکنان و مربیان در فصل جاری، چالش جدی پیش روی باشگاه است که درباره آن نیز بسیار صحبت شده است. نکته‌ای که درباره آن صحبت نمی‌شود این است که راهکار جدی برای حل این معضل هنوز وجود ندارد. نکته اینجا است که پرسپولیس حتی در صورت تحقق درآمدهای پیش‌بینی‌شده با مشکلات بزرگ روبرو بود چه رسد به شرایط کنونی که اگر لیگ تعطیل شود در عمل یک‌فصل را بدون کسب درآمد به پایان می‌برد. در واقع اصرار این روزهای باشگاه فقط از آن منظر نیست که بازیکنان و هواداران می‌گویند. مساله این است که اگر ادامه مسابقات در کار نباشد در عمل پولی هم در کار نخواهد بود. البته هیات‌مدیره، برابر یک عمل انجام‌شده قرارگرفته است، هرچند آن‌ها بودند که باید جلوی این اتفاق را به هر شکل ممکن می‌گرفتند.

پرسپولیس حتی بدون در نظر گرفتن نرخ تورم، باید برای این فصل از محل برندینگ و اسپانسری به درآمدی ۸۰ میلیارد تومانی می‌رسید که تازه این خود قابل نقد بود. با این اوصاف اگر فرض را بر این بگذاریم که پرسپولیس فصل را با صفر ریال بدهی و زیان و انباشته و کسری شروع می‌کرد، اکنون با ۸۰ میلیارد تومان زیان روبرو بود و این رقم به مشکلات قبلی اضافه‌شده است.

بازیکنان پرسپولیس به تعبیری ۵۳ درصد از دستمزد این فصل را دریافت کرده‌اند ولی اگر معوقات قبلی و آفرهایی که می‌تواند فعال شود را لحاظ کنیم ، شاید بتوان آن‌ها را به میزان ۷۰ درصد دستمزد طلبکار دانست. این پول باید از چه محلی تامین شود. در واقع اگر موفق به حل مشکل با کارگزار برند گردد باید از درآمدهای سال‌های بعد برداشت کند تا بتواند بحران این فصل را پشت سر بگذارد و این وضعیت فعلا حل‌نشده باقی‌مانده است.

*دولت، طلبکاری که پرسپولیس را بدهکار کرده است

مقام‌های وزارت ورزش و جوانان بارها مدعی شدند که مشکل بدهی مالیاتی باشگاه حل‌شده است ولی این‌طور نیست. این بدهی بالای ۱۲۰میلیارد تومان است. متأسفانه عامل اول و آخر آن‌هم دولت‌ها بوده‌اند چون مدیرانی را برای باشگاه انتخاب کردند که توانمندی لازم برای ایجاد نظم مالی نداشته‌اند. در واقع ترازنامه‌های مالی پر از اشکال و تایید نشده باعث شد تا بدون لحاظ شدن بسیاری از هزینه‌ها ، روی درآمد باشگاه مالیات بسته شود. حالا دولت در حالی از پرسپولیس طلبکار است که خود با انتخاب‌هایش باشگاه را بدهکار کرده است آن‌هم با مالیات بر سود در باشگاهی که در تمام دوران حیاتش زیان‌ده بوده است!!

*منابع درآمدی نامعلوم

قرار بود ابروی پرسپولیس را درست کنند، اما زدند چشمش را کور کردند. به نظر می‌رسد این مطلب را می‌توانیم برای تمام موارد بالا هم بیاوریم. فرقی نمی‌کند که مخاطب ما دولت باشد یا مدیران خود باشگاه.

در سال‌های گذشته، کسب درآمد از سامانه پیامکی همیشه موردانتقاد بود. چند اشکال اساسی هم مطرح می‌شد. اول این‌که هیچ‌گاه توضیحات ارایه شده، افکار عمومی را متقاعد نکرد که حساب‌وکتاب‌ها شفاف است و باشگاه به‌حق واقعی خود می‌رسد. در این میان دگرگون شدن وضعیت اقتصادی بعضی عوامل در باشگاه نیز شائبه برانگیز می‌شد. نکته بعدی این بود که دریافت پول از هوادار بدون ارایه کالا و خدمات، حتی باوجود رضایت وی، نام مشخصی دارد که از گفتن آن شرم داریم. مساله بعدی این بود که قناعت به چنین رقمی بی‌معنی بود در حالی که این‌همه تقاضا از سوی جامعه هواداران برای خرید کالا و خدمات وجود دارد. اشکال بعدی به نامشخص بودن سهم‌بندی درآمد مربوط می‌شد تا جایی که بعضی مطرح می‌کردند در عمل درآمد پرسپولیس بابت اسپانسر روی پیراهن، از محل درآمد و سهم خود باشگاه از فعالیت سامانه پیامکی پرداخت می‌شود.

بحث‌ها زیاد بود و قرار شد مشکل در این فصل حل شود و اپلیکیشنی جای سامانه را بگیرد که بتواند نیازهای زیادی را از هواداران مرتفع کند، اما در عمل به‌جای درست شدن ابرو، زدند چشمش را هم درآوردند. اکنون‌که این مطلب را می‌نویسیم، اصلا معلوم نیست تکلیف پرسپولیس با کارگزار برند چه خواهد شد؟

هنوز این مساله حل‌نشده است که منابع درآمدی این باشگاه و برند محبوب از کجا خواهد بود؟

*هیات‌مدیره ناقص

و اما همان‌طور که گفتیم مشکلات پرسپولیس صرفا مالی نیستند. به نظر توضیح زیادی نمی‌خواهد. بدهی مالیاتی، مشکل قراردادی با کارگزار برند از همین نمونه‌ها هستند.

از مشکلات غیرمالی و حل‌نشده پرسپولیس، نظام سازمانی و تشکیلاتی آن است. وقتی عضو هیات‌مدیره می‌گوید ما اصلا در ساختار باشگاه معاونت نداریم عمق مشکل هویدا می‌شود چون در اساسنامه باشگاه معاونت‌ها تعریف‌شده است ولی به نظر می‌رسد اعضای هیات‌مدیره به‌جای اساسنامه شرکت پرسپولیس، اساسنامه موسسه پیروزی را زیر دست‌شان دارند.

مشکل دیگر همین ترکیب هیات‌مدیره است. ترکیب ۴ نفره که یک عضو همیشه غایب دارد. طبق قانون تجارت هیات‌مدیره، حداقل باید ۵ نفره باشد.

*مدیرعامل نامعلوم

ما در پرسپولیس بارها دیده‌ایم که آدم‌های موقتی از دائمی‌ها، دائمی‌تر بوده‌اند. علی‌اکبر طاهری تا وقتی مدیرعامل نشد زندگی‌اش را می‌کرد و جای پایش محکم بود. حبیب کاشانی به‌عنوان سرپرست موقت بدون هیات‌مدیره بیشتر دوام آورد تا وقتی‌که مدیرعامل بود و به‌ظاهر توپ نمی‌توانست تکانش بدهد ولی شرایط برای رسول پناه کمی متفاوت شد. شاید او هم‌زمان زیادی در این جایگاه بماند ولی فراموش نمی‌کنیم که معاون وزیر در همان روزهای ابتدایی گفته بود به‌زودی مدیرعامل باشگاه معلوم می‌شود و همین وضعیت نامعلوم به جایگاه او و منافع باشگاه لطمه خواهد زد.

 

و اما در پایان فقط می‌توانیم امیدوار باشیم که بالاخره روند حل مشکلات باشگاه آغاز شود. حداقل مواردی که به پول نیاز ندارد باید رفع‌ورجوع گردد. گاهی اضافه شدن یک فرد با تزریق منابع مالی اوضاع را بدتر می‌کند و گاهی ورود فردی بدون هیچ پشتوانه مالی راهگشا می‌شود. ما هردوی این‌ها را در پرسپولیس دیده‌ایم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه