همراه ما باشید

کیروش متعصبی که به دنبال پاداش خیالی است ؛ دعوا بر سر هیچ

کیروش متعصبی که به دنبال پاداش خیالی است ؛ دعوا بر سر هیچ

پیروزی نیوز - کیروش متعصبی که به دنبال پاداش خیالی است ؛ دعوا بر سر هیچ

بیش از یک سال از جدایی کارلوس کیروش از تیم ملی می‌گذرد، اما هنوز به طرز اغراق آوری در مورد این مربی و عملکردش صحبت به میان می‌آید. برخی رسانه‌های حامی کیروش کماکان تلاش می‌کنند از وی یک اسطوره و قهرمان بسازند و حتی بعد از اینکه فیفا برملا کرد ۲۰ درصد پاداش جام جهانی در جیب کیروش رفته است و به دنبال پاداش سومی آسیاست، از کنار این اتفاق سرسری گذاشتند و سعی کردند آن را به‌نوعی لاپوشانی کنند.

در این بین یکی از اعضای هیات رییسه فدراسیون که از حامیان سرسخت کیروش است در اظهارنظری عجیب گفته است پاداش سومی آسیا حق این مربی بوده است! اسلامیان همان کسی است که دسته‌گل ۲۰۰ هزار دلاری در صورت سومی در آسیا را در هنگام تمدید قرارداد با این مربی به آب داد! او در حالی چنین پاداشی برای کیروش در نظر گرفت که مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در امارات اصلاً دیدار رده‌بندی برای کسب مقام سومی و چهارمی نداشت و تیم ملی ایران هم همان‌طور که می‌دانید پس از شکست ۳ بر صفر برابر ژاپن در نیمه‌نهایی از این مسابقات حذف شد. بعد از اسلامیان نوبت به دبیرکل فدراسیون فوتبال بود که اهالی فوتبال را با حرف‌هایش سورپرایز کند. مهدی نبی هم با تایید حرفهای عضو هیات رییسه فدراسیون گفته است هنوز در مورد شکایت به cac تصمیمی نگرفته اند و پیگیری حقوقی این موضوع را منوط به موافقت هیات رییسه دانست. اینطور که بنظر می رسد فدراسیون انطور که اسلامیان گفته این پاداش را حق کیروش می داند تا این پرسش مطرح شود که اعضای فدراسیون طرف فوتبال ایران هستند یا کارلوس کیروش؟شاید هم فراموش کرده اند که در فدراسیون مسوولیت دارند و نباید مثل هواداران دو آتشه فوتبال کورکورانه از منافع مربی مورد علاقه خود حمایت کنند.

نبی در ادامه صحبت هایش به شکایت مارک ویلموتس اشاره داشت و این مربی را بی‌همت و بی‌تعصب خطاب کرد و گفت: نباید اجازه دهیم که ویلموتس بابت کاری که انجام نداده پول بگیرد. این دسته مربیان برعکس کیروش بودند که نسبت به تیم ملی تعصب داشت! همانطور که نبی به درستی اشاره داشته است نباید به افراد بابت زحمتی که انجام نداده‌اند پول مفت داد، اما چه خوب بود که این تفکر درباره پاداش ۲۰۰ هزار دلار کیروش هم وجود داشت و از این مربی که در کنار همه خدماتش برای فوتبال ایران، بی عیب و ایراد نبود باز هم بت ساخته نمیشد. ضمن اینکه ویلموتس به آن بدی که گفته شد نبود. چرا که این مربی آنقدر در فوتبال ایران نبود که بتوان درباره اش تحلیل درستی داشت ولی حداقل در مدت زمانی کوتاهی که در فوتبال ایران بود بدون حاشیه و جنجال به فعالیت خود می پرداخت و حتی بعد از اینکه قراردادش را فسخ کرده و قانونا تعهدی به تیم ملی نداشت اما در بازی مقابل عراق روی نیمکت نشست.

اما کیروشی که از تعصب او صحبت می شود همان کسی است که با علم به اینکه پاداش سومی آسیا وجود ندارد با استناد به قرارداد ناشیانه ای که فدراسیون بست به فیفا شکایت و توانست ایران را محکوم کند. ده ها مورد شبیه به این وجود دارد که نشان می دهد کیروش آنقدرها هم که وانمود می شود به فوتبال ایران تعصب نداشت.

کیروش در ۸ سالی که در ایران بود دریافتی چشمگیری داشت و جزو گران‌ترین مربیان دنیا بود. طبق اعلام رسانه‌های معتبر ورزشی دنیا منتشر شده بود، سالیانه ۲ میلیون یورو از فدراسیون فوتبال ایران دریافت می‌کرد تا جایی که در رده‌بندی مربیان گرانقیمت جام جهانی ۲۰۱۸ در رتبه هفتم قرار داشت. بعدها حتی ترابیان در مصاحبه ای گفت که کیروش در مورد قراردادها سعی می‌کرده بیشتر از ما بگیرد و ادعا می‌کرد اگر حقوقش کمی دیر شود تا ۴ درصد بهره می‌گیرد.

 

ضمن اینکه قرارداد وی کلی آپشن‌ عجیب و غریب داشت. مثلا او برای برد در مسابقات مقدماتی جام جهانی و آمادگی برای مسابقات دوستانه، ۲ برابر بیشتر از مبلغی که به بازیکنان تعلق می‌گرفت را دریافت که این مبلغ نباید کمتر از ٢٠٠٠ دلار آمریکا برای هر بازی می بود. فدراسیون فوتبال موظف بود هزینه اقامت و ایاب و ذهابش را تقبل کند که شامل بلیت هواپیمایی درجه بیزنس، اقامت در هتل درجه یک، ترانسفر انحصاری درجه یک و وعده‌های غذایی بود. فدراسیون هزینه خدمات پزشکی خصوصی (از جمله دندانپزشکی) و همچنین خدمات دارویی مورد نیاز کارلوس‌کیروش و خانواده‌اش را در طول مدت این قرارداد تقبل می‌کرد. فدراسیون فوتبال هزینه اقامت، امکانات رفاهی، خودرو و خوراک و خدمات خشکشویی برای سرمربی در مدت قراردادش را تامین و همچنین هزینه حمل و نقل هوایی متعلقات کیروش را به ایران در ابتدای این قرارداد و در زمان فسخ آن به هر علتی به کشور محل اقامت کیروش پرداخت کرد و….

دریافت رشوه  از آل‌اشپورت

زمانی که کیروش مربی تیم ملی بود بر سر پیراهن تیم ملی با فدراسیون کشمش داشت و مدعی بود پیراهن آل اشپورت کیفیت ندارد اما به یک‌باره از موضع خود کوتاه آمد و بعدها با افشاگری نماینده کمپانی آل اشپورت مشخص شد که این مربی با دریافت ١٠٠ هزار دلار راضی شده پیراهن تیم ملی را بپوشد.

افشاگری علی کریمی

علی کریمی  روایت کامل‌تری از این ماجرا داشت و برملا کرد شرکت آل اشپورت علاوه بر واریز۱۰۰ هزار دلار به‌حساب کارلوس کیروش در ازای هر بازی در جام جهانی مبلغ ۲۵ هزار دلار به سرمربی تیم ملی فوتبال بدهد و البته چک‌های تسویه حساب کیروش را هم باید پاس کند. در بندی دیگر از توافق نیز آل اشپورت متعهد شده بود در صورت بازی در مرحله دوم و دور بعدی جام جهانی برزیل در ازای هر بازی ۲۵ هزار دلار جداگانه به کیروش پرداخت کند. در مورد رابطه کیروش با شرکت آل اشپورت چیزی نگوییم بهتر است. البته ما مثل کلمبیایی‌ها این مربی را به فساد مالی متهم نمی‌کنیم اما مانند نبی اعتقادی هم نداریم که او به ایران عرق و تعصب داشته است. اصولا تفکری اشتباهی که انتظار داشته باشیم یک خارجی برای فوتبال ما دل بسوزاند!

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه