همراه ما باشید

شایعه ای پررنگ تر از قبل؛ محمد بنا می رود؟ استخوانی در گلو

شایعه ای پررنگ تر از قبل؛ محمد بنا می رود؟ استخوانی در گلو

پیروزی نیوز - شایعه ای پررنگ تر از قبل؛ محمد بنا می رود؟ استخوانی در گلو

در روز برپایی جلسه بحث و بررسی چرخه انتخابی تیم ملی، غلامرضا محمدی که نسبت به جزئیاتی از کار، اعتراض داشت با ناراحتی جلسه را ترک کرد.

محمدی آنقدر انتخابی تیم ملی را قبول داشت که در جلسات کارشناسی این چرخه حاضر شود، برخی نکات البته او را عصبانی کرد اما موضوع مهم این روزها، باوجود زوم رسانه ای روی موضوع قهر سرمربی تیم ملی آزاد، غیبت محمد بنا در تمامی جلسات چرخه است.

بگذارید کمی به قبل تر برگردیم. محمد بنا، تازه به ایران آمده بود. فدراسیون محمدرضا طالقانی او را کشف کرده و وقتی سرمربی تیم ملی جوانان بود، حمید سوریان و داوود عابدین زاده صاحب مدال طلای جوانان جهان شده بودند.

بنا می گفت اگر سوریان به همین مسابقه جهانی برود طلا خواهد گرفت. او فقط هم آن جهانی را نمی دید، پیش بینی اش در مورد جهانی ها و المپیک های بعدی هم بود.

بنا از همان روزها در کشتی نامش پررنگ شد. در کشتی ای که تا آن وقت، هر چه داشت از رشته آزادش داشت و فرنگی کاران نتوانسته بودند سهم زیادی در مدال های رنگارنگ جهانی و المپیک داشته باشند.

وقتی که بنا بود، نتایج خوبی به دست می آمد، مدال بود و افتخار و اوج این سرمربی و کشتی فرنگی، المپیک ۲۰۱۲ لندن بود. جایی که تیم ملی فرنگی با سه طلا معجزه کرد. کشتی آزاد تا آن وقت از ده ها المپیکی که ایران در آن حضور داشته، در مجموع ۵ طلای المپیک از سوی امامعلی حبیبی، مرحوم غلامرضا تختی، عبدالله موحد، رسول خادم و علیرضا دبیر گرفته بود و کشتی فرنگی به مدال طلای المپیک نرسیده بود اما در لندن تیم بنا، نتیجه ای رویایی را رقم زد و حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی به مدال طلا رسیدند.

حالا دیگر عناوین مختلفی را به محمد بنا نسبت می دادند، در بین مردم از محبوبیتی خاص برخوردار شده بود. بنا هم شیوه خاص خودش را داشت. از همان ابتدا. وقتی که می آمد، همه می دانستند در زمان سرمربیگری اش، مسابقه ای به معنای انتخابی تیم ملی نخواهیم داشت.

او همیشه با اختیارات صددرصدی آمده و انتخاب محمد بنا از سوی هر فدراسیونی، به این معناست که صفر تا صدِ کار را به این سرمربی می سپارد و در این مقطع مسابقه انتخابی نخواهیم داشت.

بعد از تبدیل سه طلای لندن در ریو به دو برنز، محمد بنا از تیم ملی رفت. بعد از اینکه همکاری اش با فدراسیون رسول خادم تمام شد، مسئولیت فنی تیم را علی اشکانی برعهده گرفت و فدراسیون خادم نیز به فرآیند انتخابی تیم ملی پایبند بود که بعد از نایب قهرمانی جهان، به عنوان یازدهم رسیدیم.

رسول خادم که استعفا داد و حمید بنی تمیم به عنوان سرپرست مسئولیت را برعهده گرفت، اولین کاری که انجام داد معرفی غلامرضا محمدی و محمد بنا به عنوان سرمربیان تیم های ملی آزاد و فرنگی بود.

سرپرستی که در آن وقت به نظر می رسید بیشتر از همه برای جانشینی رسول خادم شانس داشته باشد، با تایید وزیر ورزش پاییز ۹۷ محمدی و بنا را تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو به عنوان سرمربی انتخاب کرد اما انتخابات روز ۲۶ تیر ماه ۹۸ علیرضا دبیر قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی را بر مسند ریاست فدراسیون نشاند. از همان وقت این مسئله جای سوال بود که انتخاب سرپرست سابق، انتخاب رئیس جدید فدراسیون هم هست؟

که دبیر چند ماه بعد، حکم سرمربیگری تیم های ملی آزاد و فرنگی را برای غلامرضا محمدی و محمد بنا تا المپیک توکیو صادر کرد اما المپیک در فروردین ماه امسال به خاطر کرونا یک سال به تعویق افتاد.

پیش از آنکه بخواهیم به این فکر کنیم که آیا اعتبار حکم های قبلی باز هم تا المپیک ۲۰۲۱ پابرجاست، صحبت از چرخه انتخابی تیم ملی و اصرار فدراسیون بر اجرای آن به میان آمد.

حالا انتخابی تیم ملی به چالش جدیدی تبدیل شده که در مورد تیم ملی آزاد، شاید اختلاف نظرها برطرف شود چراکه غلامرضا محمدی مربی ای نبوده که اساسا مخالف برگزاری انتخابی تیم ملی باشد و بحثش با رئیس فدراسیون بر سر جزئیات کار است اما محمد بنا اساسا اختیارات صددرصدی می خواهد و تجربه نشان داده تن به انتخابی تحمیلی از سوی فدراسیون های کشتی نمی دهد.

او تا امروز پایبند به اصول خودش بوده است و با دید فنی خود، کشتی گیرش را انتخاب کرده و پایش ایستاده است.

انتخابیِ مورد نظر فدراسیون و واکنش محمد بنا به این موضوع، به استخوانی در گلو تبدیل شده است که باید دید کدامیک در این زمینه کوتاه خواهند آمد. همین است که آینده کشتی فرنگی شاید با اصرار فدراسیونِ دبیر روی انتخابی تیم ملی، به گونه دیگری ترسیم شود، شاید آینده ای بدون محمد بنا.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه