همراه ما باشید

فرهاد مجیدی و تکرار ادعاهای گذشته / چرا فدراسیون برخورد نمی کند؟

فرهاد مجیدی و تکرار ادعاهای گذشته / چرا فدراسیون برخورد نمی کند؟

پیروزی نیوز - فرهاد مجیدی و تکرار ادعاهای گذشته / چرا فدراسیون برخورد نمی کند؟

رقیبان پرسپولیس حتی در روزهایی که لیگ تعطیل است از جوسازی و تهمت علیه این تیم دست برنمی‌دارند و روزی نیست که شاهد یک سری اراجیف تکراری در مورد مهندسی نتایج و عباراتی از این دست نباشیم.گویا تهمت زدن به امری عادی در فوتبال ایران تبدیل‌شده است، افراد بدون هیچ ترسی به دیگران افترا می‌بندند و آب هم از آب تکان نمی‌خورد; دریغ از تذکری خشک ‌و خالی.کجاست فدراسیونی که دم از جایگاه و  اهمیت اخلاق می‌زد؟چرا کمیته‌های انضباطی و اخلاقی‌اش با متخلفان برخورد نمی‌کنند تا یکی مثل فرهاد مجیدی دوباره جرات کند سلامت لیگ را زیر سوال ببرد؟

یک داور اعتراف کرده است علیه استقلال در بازی مقابل نفت مرتکب اشتباه شده است، حالا سرمربی استقلال بدون نام بردن از پرسپولیس می‌گوید آقای داور به شما مأموریتی که سپرده‌شده بود خیلی خوب با کمک، کمک‌داور انجام دادید تا تیم دیگر… مجیدی به همان سه نقطه بسنده کرد چون می‌داند حتی با یک پایان بازهم مقصودش را خواهند فهمید، چراکه همین چندی قبل در پستی مشابه حرف‌هایش را به‌طور کامل زده بود. این مربی که در هفته‌های پایانی لیگ هجدهم جانشین شفر شده بود بعد از توقف تیمش مقابل نفت آبادان در هفته بیست و نهم اقدام به انتشار متنی در صفحه شخصی خود و اتهاماتی را به وزارت ورزش و فدراسیون وارد آورد، با این مضمون که از فدراسیون گرفته تا وزیر و معاونش آرزوی قهرمانی پرسپولیس را دارند و با مردود کردن گل سالم استقلال حق این تیم را ضایع کرده‌اند. مجیدی اشتباه داوری را تعمدی خوانده و گفته بود: این اشتباه داوری نیست، فساد گسترده است، که همه‌جا را ریشه دوانده است.

بعد از این اتفاق، نه‌تنها وزارت و  فدراسیون هیچ واکنشی به اظهارات تند مجیدی نداشتند که حتی چندی بعد شاهد بودیم که این مربی کم‌تجربه و فاقد کارنامه، باسابقه تنها ۵ بازی روی نیمکت استقلال به سمت سرمربیگری تیم امید انتخاب گردید تا این پاداشی باشد بر آن‌همه جنجال. جالب اینجاست که این مربی قبل از این هم با یک مأمور ناجا در خیابان دچار درگیری لفظی شده بود اما کمیته‌ای که علیرضا بیرانوند را به خاطر برخورد با مأمور سلفی بگیر با محرومیت تعلیقی روبه‌رو کرده بود گفته بود ماجرای مجیدی ربطی به این کمیته ندارد!

اگر بعد از همه این اتفاقات، کمیته انضباطی یا اخلاق یک‌بار به خود جرات برخورد با مجیدی را داده بودند یا دست‌کم پیگیر تهمت‌هایش شده و از وی خواسته بودند برای ادعاهایش مدرک بیاورد شاید او و امثال او دیگر به خود اجازه نمی‌دادند به عالم و آدم افترا زده و فوتبال ایران را با حرف‌های بی‌اساس خود متشنج کنند.

حالا باید از کمیته اخلاق این سوال را پرسید که اتهام زدن به داوران ربطی به این کمیته دارد یا نه؟شاید این بار هم چون پای نورچشمی‌ها در میان است کسی حق ورود به ماجرا را ندارد.

از کمیته انضباطی هم این پرسش را داریم. آن‌ها حرف‌های کالدرون را که گفته بود امیدوار است همه‌چیز در زمین مشخص شود نشانه تهمت به استقلال و داوران دانستند و سرمربی پرسپولیس را محروم کردند، حالا با مجیدی که گفته است اکبریان مأموریت داشت پرسپولیس را محروم کند برخورد خواهند کرد؟

یک گل به خاطر خطای دید کمک‌داور مردود شد و کارشناسان داوری از روی تصاویر تلویزیونی فهمیدند توپ ارسالی از خط رد نشده بود.یعنی تصمیم‌گیری درباره چنین صحنه‌ای نیاز به‌مرور دوباره داشت. چنین اشتباهاتی در فوتبال طبیعی است و هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که تعمدی در کار بوده باشد. چراکه از این دست اتفاقات بارها در آن فصل و فصل اخیر هم اتفاق افتاده است و متأسفانه تا زمانی که فوتبال‌مان مجهز به سیستم ویدیویی نشود همچنان وجود خواهد داشت.

کما اینکه در همان روزی که داور گل سالم استقلال را به‌اشتباه مقابل نفت مردود اعلام کرد در تهران یک داور دیگر دو پنالتی واضح را برای پرسپولیس مقابل ماشین‌سازی نگرفت.اگر یکی از آن ۲ پنالتی گرفته می‌شد چه‌بسا سرخپوشان با گرفتن ۳ امتیاز کامل بازی یک هفته مانده به پایان قهرمان لیگ شده بودند. اما پرسپولیس در این بازی هم مانند بسیاری از بازی‌های مهم فصل مانند دربی و بازی با سپاهان از داوری ضربه خورد تا سرنوشت جام به‌روز آخر موکول شود. اما امثال مجیدی ترجیح می‌دهند به روی خود نیاورند که داوران در دربی رفت با نادیده گرفتن خطای پنالتی منتظری روی علیپور و اخراج آرمین سهرابیان چطور یک امتیاز مفت به تیمش دادند یا در بازی برگشت همین خورشیدی چطور یک پنالتی بادآورده برای استقلال گرفت. به‌راستی پرسپولیسی‌ها هم بعد از این بازی باید می‌گفتند خورشیدی مأموریت داشت برای استقلال پنالتی بگیرد؟جالب اینجاست هم‌زمان با این داور چند داور دیگر ازجمله رضا کرمانشاهی اعتراف کردند که برای پرسپولیس و سپاهان در برخی بازی‌ها مرتکب اشتباه شدند. به‌طور مثال کرمانشاهی از اشتباهش در بازی مقابل فولاد و آن پنالتی کذایی گفت که زمینه تنها شکست پرسپولیس را در فصل هجدهم فراهم آورد اما پرسپولیسی‌ها باوجودآنکه در آن بازی اتفاقات عجیبی رخ داد و شایعه بمب‌گذاری ترس را در دل پرسپولیسی‌ها انداخت و برق ورزشگاه قطع و سرخپوشان ساعت‌ها در رختکن و حتی اتوبوس محبوس شدند اما صحبتی از تبانی و اتهاماتی از این دست مطرح نشد. باوجود اینکه همه معادلات به طرز مشکوکی برای شکست پرسپولیس کنار هم چیده شد.

واقعیت دیگری که مجیدی سعی به نادیده گرفتن آن دارد این است که حتی اگر خورشیدی گل باقری‌ها را مردود اعلام نمی‌کرد بازهم آن‌ها قهرمان نمی‌شدند. چراکه آن‌ها درنهایت با برد در این مسابقه در پایان لیگ ۵۹ امتیازی شده و دو امتیاز برای رسیدن به قهرمانی کم داشتند. چراکه پرسپولیس با ۶۱ امتیاز قهرمان گردید. و آبی‌ها در صورت کسب ۳ امتیاز کامل بازی آبادان می‌توانستند یک رده صعود کرده و بالاتر از سپاهان بایستند.بنابراین اشتباه خورشیدی نه شانس قهرمانی استقلال که فرصت نائب قهرمانی و کسب سهمیه مستقیم آسیا را از این تیم گرفت و تیمی که از این اشتباه سود برد سپاهان بود نه پرسپولیس.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه