همراه ما باشید

مشکلات مالی فدراسیون فوتبال؛ از دو شکایت دردسرساز تا ماجرای اسکوچیچ و شستا/ ایران چقدر در فیفا پول دارد؟

پیروزی نیوز - مشکلات مالی فدراسیون فوتبال؛ از دو شکایت دردسرساز تا ماجرای اسکوچیچ و شستا/ ایران چقدر در فیفا پول دارد؟

فدراسیون فوتبال در شرایطی که پول زیادی در فیفا ندارد، اما هزینه‌های پیش‌بینی شده زیادی دارد که می‌تواند چالش بزرگی ایجاد کند.
به گزارش پیروزی و به نقل از خبرگزاری تسنیم، بحث‌های مالی فدراسیون فوتبال تمامی ندارد و دلخوشی‌ها برای حل مشکلات مالی به پول‌هایی است که ایران نزد فیفا دارد، اما سؤال اینجاست که آیا این پول‌ها کفاف مشکلات را می‌دهد یا نه؟

پیگیری سرنوشت پول‌های فوتبال ایران نزد فیفا از آذرماه ۹۷ (۱۸ ماه پیش) در خبرگزاری تسنیم کلید خورد. (لینک خبر) هر چه جلوتر آمدیم، با مسائل جدیدتری روبه‌رو شدیم تا اینکه مهم‌ترین اسناد مالی ایران نزد فیفا که مربوط به پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی ۲۰۱۸ بود، رسانه‌ای شد. با اینکه فیفا پیش از این و در مردادماه ۹۸ در پاسخ به سوالات تسنیم اعلام کرده بود که از پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی ۲۰۱۸ چیزی باقی نمانده، اما این ریز حساب‌ها بود که جنجال آفرین شد. واریز مبالغی به حساب کارلوس کی‌روش به عنوان پاداش که تناقض در پاسخ نصفه و نیمه فدراسیون فوتبال و البته سرمربی سابق تیم ملی درباره این ارقام، ابهامات را به صورت کامل برطرف نکرد.

با این حال بررسی اینکه فدراسیون فوتبال از نظر تعهدات مالی و البته پرونده‌های حقوقی چه چالش‌هایی پیش‌رو دارد، ما را به نکته‌های دیگری هم رساند. اینکه فدراسیون فوتبال در قرارداد ۶ ماهه با کارلوس کی‌روش برای جام ملت‌های ۲۰۱۹ مبلغ ۲۰۰ هزار دلار پاداش برای کسب مقام سومی در نظر گرفته، در حالی که این مسابقات مقام سومی نداشته، اما شکایت سرمربی سابق به فیفا او را تا به این لحظه برنده این پرونده کرده است. فدراسیون فوتبال در نظر دارد قبل از شکایت به CAS با رایزنی با کی‌روش این مشکل را حل کند و باید دید موفق به این کار می‌شود یا خیر.

در کنار این چالش پر ماجرا، مارک ویلموتس هم شکایت ۶ میلیون یورویی خود را علیه فدراسیون فوتبال ایران تسلیم فیفا کرده است. شکایتی که به زودی موعد رسیدگی به آن خواهد بود و مشخص شدن نام وکیل این پرونده (لودویک) که همان وکیل پرونده باشگاه تراکتور با استوکس بوده، این ترس را ایجاد کرده، مبادا فدراسیون در این پرونده سنگین مالی هم شکست بخورد. پرونده‌ای که مسلماً اوضاع فدارسیون را از چیزی که هست بدتر می‌کند و عملاً باید بگوییم فدراسیون را ورشکسته خواهد کرد.

ماجرای پول ویلموتس فقط همین شکایت ۶ میلیون یورویی نیست و ۲ میلیون یورو پرداختی به این مربی هم جزو قرض‌های فدراسیون فوتبال است که به یک شرکت داخلی دارد. قرضی که فدراسیون فوتبال بابت آن به شرکت شستا چک داده بود و در موعد مقرر (آخر ماه فروردین) نقد نشد تا اوضاع وخیم‌تر شود.

روزهای سخت و ماجراهای پیچیده فدراسیون، ادامه دارد. حالا تمام این ارقام با توجه به تحریم‌های بانکی ایران و عدم دسترسی به حساب بانک‌های بین‌المللی باید با درخواست فدراسیون فوتبال از محل حساب‌مان نزد فیفا پرداخت شود. اینکه اکنون چقدر در فیفا پول داریم، شاید روشن کند که چگونه باید با مشکلات مالی از جمله تعهدات و شکایت‌های حقوقی روبه‌رو شویم.

چندی پیش در گزارشی با عنوان “تشریح درآمدها و برنامه فیفا فوروارد؛ کمک‌های سالیانه فیفا به ۲۱۱ کشور بابت چیست؟” این مسئله را بررسی کردیم که هر فدراسیون در چهار سال مالی (فاصله بین دو جام جهانی) چقدر می‌تواند با برنامه «فیفا فوروارد» از فیفا پول بگیرد یا برای انجام پروژه‌های خود تامین اعتبار کند. نهایت رقمی که یک فدراسیون می‌تواند به آن دست پیدا کند، ۱۱ میلیون دلار در چهار سال است که ۶ میلیون دلار آن تامین اعتبار برای انجام پروژه خواهد بود و پولی به فدراسیون‌ها تعلق نمی‌گیرد که حتی نیاز به تصویب فیفا دارد. از ۵ میلیون دلار باقیمانده نیز ۴ میلیون دلار (۲+۲) کمک مالی صورت می‌گیرد که ۲ میلیون دلار (سالیانه ۵۰۰ هزار دلار) بدون شرط و ۲ میلیون دیگر هم با تعریف برنامه سالیانه (سالیانه ۵۰۰ هزار دلار) تخصیص داده می‌شود. یک میلیون دلار دیگر هم بابت هزینه سفر تیم‌های ملی کمک می‌شود که این کمک مشمول فدراسیون‌هایی خواهد بود که درآمد سالیانه آنها بیشتر از ۴ میلیون دلار نشود.

فیفا پیش از این در مردادماه ۹۸ (نزدیک به پایان سال مالی ۲۰۱۹) شرح حساب‌های فدراسیون فوتبال را که مربوط به تمام این موارد، از جمله کمک‌های سالیانه و پروژه‌های عمرانی بود، در پاسخ به سوالات تسنیم برای این خبرگزاری ارسال کرد.

در مورد کمک‌های FAP/FIFA Forward جزئیات به‌شرح زیر است:

ــ برنامه کمک‌های مالی سابق (FAP): یک میلیون و ۴۷ هزار و ۹۷۰ دلار
ــ هزینه‌های عملیاتی (Forward 1.0): چهارصدوسیزده هزار و هشتصد دلار
ــ بودجه پروژه‌های (Forward 1.0): یک میلیون و ۲۷۳ هزار و ۲۶۳ دلار
ــ هزینه‌های عملیاتی (Forward 2.0) برای سال ۲۰۱۹: یک میلیون دلار
ــ بودجه پروژه‌های (Forward 2.0) برای چرخه بین سال‌های ۲۰۲۲ــ۲۰۱۹ پس از تصویب پروژه‌های مطروحه: ۲ میلیون دلار
ــ مجموع بودجه عمرانی: ۵ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۳۳ دلار.

بخشی از مبالغ یاد شده، مربوط به گذشته و ۴ سال مالی بین دو جام جهانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ می‌شود و با توجه به تحریم‌ها فیفا نتوانست این مبالغ را به حساب فدراسیون فوتبال انتقال دهد که شامل کمک مالی یا هزینه‌های عمرانی صورت گرفته از سوی فدراسیون فوتبال مانند تعویض چمن آکادمی ملی فوتبال بوده است‌. از مبالغ فوق نیز بیش از یک میلیون دلار مربوط به تعویض زمین چمن شماره یک آکادمی ملی فوتبال می‌شود که مبلغ آن به تایید رسیده، اما فدراسیون هنوز پیمانکار خود را به فیفا معرفی نکرده تا شرایط واریز مبلغ نیز مشخص شود. مبلغ ۲ میلیون دلار نیز مربوط به ساختمان فدراسیون فوتبال می‌شود که کلنگ شروع ساخت آن در مرکز ملی فوتبال به زمین خورده، ولی هنوز خبری از ساخت آن نیست. هرچند در آخرین استعلام صورت گرفته از فیفا اعلام شده بود این مبلغ پس از تصویب لحاظ خواهد شد که یعنی این طرح هنوز به تایید فیفا نرسیده و این رقم هنوز در حساب موجود نیست، اما قابل لحاظ شدن است.

با توجه به توضیحات فوق، ریز حساب‌های ایران نزد فیفا تا پایان سال مالی ۲۰۱۹ با کسر پروژه‌های عمرانی، عددی مشخص و قابل محاسبه خواهد بود. با کسر مبلغ ۳ میلیون دلار مربوط به پروژه‌های عمرانی که این پول به پیمانکار پرداخت می‌شود نه فدراسیون فوتبال (یک میلیون دلار بابت پروژه چمن آکادمی ملی فوتبال و ۲ میلیون دلار بابت ساختمان فدراسیون) از مجموع مبلغ ۵٫۷ میلیون دلار، مطالبات نقدی فدراسیون نزد فیفا ۲٫۷ میلیون دلار تا پایان سال ۲۰۱۹ است. با احتساب واریز ۵۰۰ هزار دلار در ماه ژانویه مربوط به کمک سال ۲۰۲۰ این مبلغ به ۳٫۲ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. مسلماً فدراسیون ۱۰ برنامه ۵۰ هزار دلاری خود را نیز برای دریافت ۵۰۰ هزار دلار دیگر به فیفا ارائه کرده که در صورت تایید، در ماه جولای (خرداد و تیرماه ۹۹) در حساب فدراسیون فوتبال لحاظ خواهد شد.

طلب فوتبال ایران تا به امروز ۳٫۲ میلیون دلار است و این مبلغ تا دو ماه پیش‌رو قابل افزایش به ۳٫۷ میلیون دلار خواهد بود. هرچند با توجه به برخی بدهی‌ها و شکایت‌های صورت گرفته از فدراسیون فوتبال از جمله بدهی ۲ میلیون یورویی به شستا بابت پرداخت دستمزد مارک ویلموتس، شکایت او و احتمال پیروزی در آن و همچنین شکایت کارلوس کی‌روش، می‌توان گفت سرنوشت این پول‌ها پیش از دریافت، مشخص شده است.

در واقع اکنون این سؤال مطرح می‌شود که فدراسیون فوتبال با ۳٫۷ میلیون دلار و بدهی ۲ میلیون یورویی به شرکت شستا، ۲۰۰ هزار دلار شکایت به نتیجه رسیده کارلوس کی‌روش، پرداخت قسط اول دراگان اسکوچیچ و شکایت ۶ میلیون یورویی مارک ویلموتس که سرنوشت آن هنوز نامعلوم است و احتمال پیروزی سرمربی بلژیکی وجود دارد، چگونه از پس تمام آنها بر می‌آید؟ اگر چه قرارداد اسکوچیچ به ریال بسته شده اما با توجه به مشکلات شدید مالی فدراسیون فوتبال که حتی برای پرداخت حقوق کارکنان دچار مشکل شده، تنها امید آنها به دریافت این پول‌ها از فیفاست تا بلکه بتوانند پول سرمربی تیم ملی را هم بدهند. فقط باید امیدوار بود که شکایت ویلموتس به نتیجه نرسد چرا که در این صورت فدراسیون فوتبال می‌ماند و کوهی از بدهی‌ها.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه