همراه ما باشید

یادی از جمله طلایی برانکو در روزهای کرونا زده فوتبال و استدلال های عجیب و غریب مدعیان / اما ما قهرمانیم

یادی از جمله طلایی برانکو در روزهای کرونا زده فوتبال و استدلال های عجیب و غریب مدعیان / اما ما قهرمانیم

پیروزی نیوز - یادی از جمله طلایی برانکو در روزهای کرونا زده فوتبال و استدلال های عجیب و غریب مدعیان / اما ما قهرمانیم

امروز، همزمان با به صدا درآمدن سوت آغاز دیدارهای بوندسلیگا ازجمله دیدار شالکه مقابل دورتموند در دربی روهر، فوتبال در کشورهای معتبر اروپایی پس از وقفه‌ای ۶۶ روزه به سبب گسترش شیوع ویروس کرونا، از سر گرفته خواهد شد و همانگونه که فوتبال آلمان، آخرین لیگی بود که تسلیم این ویروس عجیب‌وغریب شد، در غلبه بر آن نیز از همه سرسخت‌تر بود و حالا بوندسلیگا به‌عنوان اولین لیگ معتبر اروپایی پس از تعلیق فوتبال در اروپا، به کار خود ادامه می‌دهد.

البته قابل پیش‌بینی هم بود. با توجه به نظم، برنامه‌ریزی و وجود زیرساخت‌های مناسب در این کشور، زیاد دور از انتظار نبود که آلمان راهی متفاوت با کشورهایی همچون فرانسه، بلژیک و هلند را انتخاب کند و صدالبته که فوتبال در آلمان و کشورهای معتبر اروپایی، چه ازنظر کیفیت فنی و چه ازنظر محبوبیت فوتبال، قابل‌مقایسه با لیگ‌های مذکور نیست.

فوتبال آلمان در شرایطی امروز به خانه‌ی هواداران بازمی‌گردد که آمار مبتلایان، بهبودیافتگان و افرادی که به سبب این بیماری در آلمان از دنیا رفته‌اند، نسبت به آمار این بیماری در کشور ما کاملاً فاجعه‌بارتر بوده و هست.

ایتالیا، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مراکز شیوع بیماری در اروپا، قرار است سطح اول فوتبال کشور را با در دستور کار قرار دادن پروتکل‌های بهداشتی، از ۲۴ خرداد آغاز کند و خبرهای ضدونقیضی از تاریخ رسمی ادامه مسابقات فوتبال لالیگا نیز به گوش می‌رسد؛ اما مشخص، برنامه‌ریزی‌ها با در دستور کار قرار دادن ادامه مسابقات فوتبال در اسپانیا، هرچه زودتر از موعد احتمالی است.

ضررهای هنگفت مالی به باشگاه‌های کوچک و بزرگ فوتبال جهان نیز جالب‌توجه بوده. بارسلونا اسپانیا، به سبب شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مسابقات فوتبال، ۱۵۴ میلیون یورو ضرر مالی متحمل شده و با توجه به افت شدید قیمت بازیکنان در بازار ترانسفر فوتبال، احتمال دارد آن‌ها برای جبران خسارت‌ها، دست به فروش چند بازیکن ازجمله آرتور ویدال و لوئیز سوارس بزنند.

شرایط برای سایر کشورها هم همین است. در لیگ ایتالیا، تیم‌ها درصورتی‌که تعلیق مسابقات ادامه پیدا کند، حدود ۸۰۰ میلیون یورو ضرر خواهند کرد و از همین رو، آغاز فوتبال، هرچند اندک اما می‌تواند به جبران خسارت‌ها کمک کند.

برخی بازیکنان و مربیان، برای جبران نسبی خسارت‌ها، کمک‌حال باشگاه‌ها شده و کارهایی ازجمله، بخشش مبلغی از قرارداد برای روزهای بی فوتبالی یا حتی بخشش کل قرارداد یک‌فصل، اقدامات قابل‌توجه آن‌ها بوده است.

حتی شنیده می‌شود در صورت ازسرگیری رقابت‌های فوتبال در انگلستان، شبکه‌های پوشش‌دهنده این رقابت‌ها قصد دارند برای جبران خسارت‌ها، به دوربین‌هایشان اجازه دهند تا تیم‌ها را در رختکن نیز همراهی کنند و حواشی مسابقات را به‌صورت کامل پوشش دهند.

در آسیا نیز شرایط به همین منوال است؛ اما در قسمت شرقی این قاره. همه‌چیز هم به موضوعی به نام “حق پخش مسابقات” ختم می‌شود. در شرق آسیا و کشورهایی همچون چین، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا، به سبب تعطیلی فوتبال، ضررهای مالی بسیاری را متحمل شدند و به‌جز کره جنوبی که از هفته گذشته رقابت‌های فوتبال را آغاز کرده است؛ سایر کشورهای آسیای شرقی نیز درصدد برگزاری رقابت‌های فوتبال، هرچه زودتر از تاریخ مقرر هستند.

اما در غرب آسیا شرایط متفاوت است. اکثر کشورها مسابقات فوتبالشان تحت حمایت دولت برگزار می‌شود و کمرنگ بودن موضوعاتی همچون حق پخش، اسپانسرینگ تبلیغات دور زمین و سایر موارد موجود در فوتبال حرفه‌ای، باعث ضررها و خسارات کمتر به تیم‌های فوتبال شده است.

اما در فوتبال ایران، شرایط کاملاً عجیب‌وغریب است. درحالی که چندهفته‌ای است تمامی فعالیت‌های اجتماعی با رعایت موارد بهداشتی، از سر گرفته‌شده و با توجه به شرایط موجود، تنها راه مبارزه با این ویروس، نه حاضر نشدن در اجتماع، بلکه گذران امور زندگی، به روال سابق اما با رعایت موارد بهداشتی است، رفتارهای برخی رقیبان پرسپولیس، کم‌وبیش باعث شگفتی می‌باشد.

حرف حسابشان چیست؟ می‌گویند ازسرگیری فوتبال باعث بالا رفتن آمار ابتلا و خدایی ناکرده از دنیا رفتن هموطنان‌مان می‌شود. اما سوال اینجاست: «برگزاری فوتبال، آن‌هم بدون حضور تماشاگران و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خطرناک‌تر از شرایط اجتماعی این روزها در کلان‌شهرهایی همچون تهران و اصفهان است؟»

آقایانی که سخن از لغو کامل لیگ برتر به میان می‌آورند، تاکنون همچون همان مردم عادی که سنگ سلامت‌شان را به سینه می‌زنند، با وسایل حمل‌ونقل عمومی راهی محل کارشده و برای خرید مایحتاج ضروری زندگی‌شان در بازارهای نه‌چندان لوکس حاضر می‌شوند؟!

آیا تا به حال، دوستانی که سخن از به بار آمدن فاجعه پس از برگزاری دوباره فوتبال به میان می‌آورند، شرایط این روزهای مردم عادی در وسایل حمل‌ونقل عمومی همچون مترو، اتوبوس و حضورشان در اجتماع را دیده‌اند؟ در جریان مصوبات ستاد مبارزه با ویروس کرونا مبنی بر بازگشایی سینماها با بهره‌گیری از ۴۰ درصد ظرفیت هستند؟ آیا برگزاری فوتبال بدون حضور تماشاگران، خطرناک‌تر از موارد مذکور است؟!

اما از این بحث‌ها که بگذریم، به اظهارنظرهای دیگری از جانب رقیبان پرسپولیس برمی‌خوریم که در نوع خود تعجب‌برانگیز است. آن‌ها می‌گویند: «ادامه لیگ برگزار نشود، جام قهرمانی به صدرنشین لیگ با اختلاف ۱۰ امتیازی نرسد اما حضور تیم‌های بالانشین در آسیا، تضمین شود؛ آن‌هم در شرایطی که ۹ هفته و ۲۷ امتیاز تا پایان مسابقات باقی‌مانده است.»

اکنون سوال اینجاست که آیا رقیبان پرسپولیس به دنبال سلامتی مردم هستند یا به دنبال جلوگیری از پوکر قهرمانی ارتش سرخ؛ آن‌هم در بیرون از مستطیل سبز؟ موضوعی که بارها و بارها آن را دیده‌ایم.

سلامتی مردم، به غیر از حمله نکردن به هواداران تیم میهمان با انواع و اقسام سلاح‌های سرد است؟ سلامتی مردم، به غیر از نگرفتن نعمت بینایی از یک هوادار جوان است؟ سلامت روانی مردم، به غیر از به آتش نکشیدن خودروی یک خبرنگار است؟

قضاوتش با شما …

همانگونه که دیدیم، ویروس کرونا در سراسر جهان باعث ضررها و خسارت‌های هنگفت مادی و معنوی به تیم‌های فوتبال و هوادارانشان شده اما در ایران، رقیبان پرسپولیس می‌گویند: «ممنونیم جناب کرونا، ممنونیم که از راه رسیدی و کاری که ما چندین سال است در مستطیل سبز از انجام آن عاجز بوده‌ایم را خارج از مستطیل سبز انجام دادی و قهرمانی پرسپولیس را به تأخیر انداختی.»

اما نه، شاید برانکو ایوانکوویچ، در کنفرانس خبری پس از بازی با ذوب‌آهن، بهترین پاسخ را به زبان آورد؛ هنگامی‌که اخم‌هایش را در هم کشید، با نگاهی مصمم خیره به دوربین و خبرنگاران شد و با لحنی قاطع و محکم گفت: “اما ما قهرمان خواهیم شد.”

آری، ما قهرمان خواهیم شد و این بار، چهارمین قهرمانی متوالی و پوکر جام را جشن خواهیم گرفت. ما همان روزی قهرمان شدیم که پس از ناکامی در لیگ پانزدهم و به سبب اشتباهات داوری و اشتباهات فردی بازیکنان، نه‌تنها زمین و زمان را متهم نکردیم؛ بلکه ایستادیم و بال ‌و پر گرفتن‌های پرسپولیسمان را تشویق کردیم. او را حمایت کردیم و حالا به مرحله‌ای رسیده که رویارویی با آن در مستطیل سبز، کابوس شب و روز رقیبانش شده است.

با احترام به کادر درمان و فداکارانی که در خط مقدم مبارزه با این بیماری در حال خدمت‌رسانی هستند و همچنین آرزوی صبر و تسلی خاطر برای خانواده و عزیزان درگذشتگان این بیماری، ما هم باید بگوییم “ممنونیم کرونا”. ممنون از اینکه دوباره به ما یادآوری کردی حریفان چه کسانی هستند.

حریفانی که از ترس رویارویی با ارتش سرخ، بیرون از مستطیل سبز، دست به دامان هر بهانه‌ای شده تا مانع از قهرمانی پرسپولیس شوند. همان‌هایی که به‌جای زورآزمایی برابر و در زمین فوتبال، یا در رختکن پنهان می‌شوند و یا پناهندگی به ترکیه را در دستور کار قرار می‌دهند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه