همراه ما باشید

ارزیابی مسیر پیش روی بالانشینان لیگ برتر / می‌توانید از حبس در رختکن، خارج شوید

ارزیابی مسیر پیش روی بالانشینان لیگ برتر / می‌توانید از حبس در رختکن، خارج شوید

پیروزی نیوز - ارزیابی مسیر پیش روی بالانشینان لیگ برتر / می‌توانید از حبس در رختکن، خارج شوید

بنابر اعلام رییس جمهور، مسابقات ورزشی پس از ماه رمضان بدون حضور تماشاگر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته خواهد شد.

شیوا دورانگر – خبرنگار: با این حساب تیم‌های فوتبال به‌زودی تمرینات خود را آغاز خواهند کرد.  البته هنوز تاریخ دقیقی از سوی سازمان لیگ اعلام نشده و سهیل مهدی گفته است ستاد ملی مبارزه با کرونا باید زمان و تاریخ شروع تمرینات را به آنها ابلاغ کند. با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان چهارم خرداد ماه به پایان خواهد رسید و قرار است ۳ هفته به تیم‌ها برای تمرین فرصت داده ‌شود، به نظر می‌رسد ۲۶ خرداد را باید به‌عنوان تاریخ احتمالی شروع مسابقات در نظر گرفت. اینطور که حریرچی معاون وزارت بهداشت اعلام کرده است ۹ هفته باقی‌مانده طی مدت ۴۵ روز انجام خواهد شد. یعنی به عبارتی تیم‌ها هر ۵ روز یکبار به میدان خواهند رفت که فاصله بازی‌ها مناسب حال تیم‌هاست و به بازیکنان فشار وارد نخواهد کرد. اما به‌درستی مشخص نیست بعضی از تیم‌ها چرا از فشردگی بازی‌ها گلایه دارند، آن هم وقتی که تا قبل از این ۵ روز یکبار به میدان می‌رفتند. در حال حاضر تنها اشکال موجود زمان کمی است که برای آماده‌سازی تیم‌ها در نظر گرفته شده است و اگر تیم‌ها فرصت بیشتری برای بدنسازی داشتند با آمادگی بهتری وارد مسابقات می‌شدند. اما ظاهرا مسابقات لیگ قهرمانان آسیا از ۱۱ مرداد از سر گرفته خواهد شد و اینطور که سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ گفته است قصد دارند تا همین تاریخ مسابقات لیگ برتر را به پایان برسانند تا بازیکنان و تیم‌ها بتوانند خود را برای شرکت در اردوهای تیم ملی و لیگ قهرمانان آماده کنند. آغاز لیگ اتفاق خوبی است که می‌تواند نشاط و هیجان را دوباره به جامعه برگرداند و با توجه به اینکه جنگ مدعیان در بالای جدول حسابی داغ است و تیم‌های زیادی برای قهرمانی و کسب سهمیه رقابت دارند، این هیجان را چند برابر کند.

لیگ برتر در شرایطی متوقف شد که هفته بیست و یکم را پشت سر گذاشته بود و پرسپولیس را با ۱۰ امتیاز اختلاف با تیم دوم به‌عنوان صدرنشین بلامنازع می‌دید. در ادامه مسابقات که بسیار جذاب دنبال خواهد شد جنگ بر رتبه اولی داغ‌تر خواهد شد چرا که مدعیان در بازی‌های پیش رو با هم پیکار خواهند کرد.

پرسپولیس

صدرنشین فعلی لیگ بدتر در آخرین مسابقه خود قبل از تعطیلات با ۲ گل تیم مدعی شهرخودرو را در خانه شکست داده بود. شاگردان یحیی گل محمدی در هفته بیست و دوم میهمان پیکان هستند. سپس از شاهین شهرداری بوشهر میزبانی خواهند کرد و به تبریز رفته و با ماشین‌سازی بازی می‌کنند و بعد هم میزبان فولاد هستند. پرسپولیس ۲ بازی بیرون از خانه طی هفته‌های بیست ششم و بیست و هفتم خواهد داشت و  باید در زمین نفت مسجد سلیمان و نساجی به میدان برود. ذوب‌آهن حریف بعدی سرخ‌هاست و آنها همچون فصل گذشته در آخرین بازی فصل خود میهمان هستند و باید مقابل گل گهر سیرجان بازی کنند.

سپاهان

شاگردان امیر قلعه‌نویی که در آخرین بازی خود مقابل رقیب همشهری متوقف شدند به خاطر تفاضل گل بهتر نسبت به تراکتور در رده دوم هستند. سپاهانی‌ها لیگ را با میزبانی مقابل گل گهر شروع خواهند کرد و سپس باید به مصاف سایپا بروند و در ادامه هم میزبان پارس جنوبی خواهند بود. با فرا رسیدن هفته بیست و پنجم روزهای سخت قله نویی و شاگردانش آغاز خواهد شد و آنها در ۵ بازی پایانی فصل به ترتیب مقابل تراکتور، نفت آبادان، استقلال، نساجی و شهرخودرو قرار بگیرند. به غیر از نساجی سایر تیم‌ها شانس قهرمانی و کسب سهمیه دارند که این نشان می‌دهد سپاهانی‌ها برای حفظ جایگاه دومی و رسیدن به پرسپولیس کار دشواری دارند. چرا که از یکطرف فاصله حریفان با سپاهان خیلی کم است و از طرف دیگر دستیابی به پرسپولیس مشکل. به‌طوری که فاصله سپاهان ۳۷ امتیازی با نفت آبادان رده هفتمی تنها ۴ امتیاز است و به عبارتی ۷ تیم اول شانس کسب سهمیه را دارند.

تراکتور

سرخپوشان تبریزی که بعد از جدایی دنیزلی اوج گرفته بودند در آخرین بازی خود مقابل پارس جنوبی متحمل شکست شدند تا شانس قرار گرفتن در جایگاه دوم را از دست دهند. تراکتور در شروع فصل ۲ بازی خانگی با نساجی و نفت آبادان خواهد داشت و سپس ۴ هفته سخت و طاقت‌فرسا در پیش دارد و باید با مدعیان لیگ یعنی استقلال، سپاهان و شهرخودرو جدال کند. تراکتوری‌ها در ۳ هفته پایانی هم با پیکان در تبریز، شاهین در بوشهر و ماشین‌سازی مصاف خواهند داد.

استقلال

شاگردان فرهاد مجیدی که هم‌اکنون در رده چهارم هستند،  قبل از تعطیلات با نتیجه یک بر صفر به تیم انتهای جدولی گل گهر باختند تا فاصله آنها با رقیب سنتی‌شان ۲ رقمی ‌شود. آبی‌ها که به شدت مخالف برگزاری لیگ هستند در ادامه، بازی‌های دشواری دارند و در ابتدا باید بازی عقب افتاده خود مقابل فولاد را به انجام برسانند و بعدازاینکه از سایپا میزبانی کردند و در جم به میدان رفتند، پذیرای تیم مدعی تراکتور باشند. جدال با نفت در آبادان و نساجی در تهران و سپس جدال با سپاهان که باید از آن به‌عنوان جدالی سرنوشت‌ساز برای مجیدی و شاگردانش یاد کرد .البته از جایی که لیگ بدون تماشاگر ادامه خواهد یافت آبی‌ها بهره چندانی از میزبانی در این مسابقه نخواهند برد. نبرد با شهرخودرو در مشهد بازی سخت دیگری برای این تیم است. آبی‌ها در آخرین بازی فصل میزبان هستند و با پیکان بازی خواهند کرد.

شهرخودرو

تیم فوتبال شهرخودرو علیرغم جدایی گل محمدی همچنان یکی از مدعیان محسوب می‌شود، گرچه این تیم با شکست مقابل پرسپولیس شانس قهرمانی را از دست داده است اما برای کسب سهمیه همچنان امید دارد اما با توجه به امتیازات نزدیک تیم‌ها به هم در جدول و بازی‌های دشواری که مقابل خود می‌بیند کار آسانی نخواهد داشت. شهرخودرو در ادامه فصل باید با نساجی در خانه، گل گهر در سیرجان، سایپا در مشهد، تراکتور در تبریز، نفت آبادان در خانه، استقلال در تهران، سپاهان در اصفهان و نساجی در مازندران رودررو شود. یعنی آن‌ها در ۵ هفته پایانی با تیم‌های اول تا هفتم لیگ مصاف خواهند داشت که با این وضعیت شانس موفقیت آنها برای دریافت سهمیه آسیایی به حداقل خواهد رسید.

همان‌گونه که مشاهده کردید هر چه لیگ به پایان خود نزدیک شود بازی‌ها حساس‌تر شده و تیم‌های مدعی باید به مصاف یکدیگر بروند. به غیر از پرسپولیس که در ابتدای مسابقات مقابل همه رقیبانش قرار گرفت، سایر مدعیان سخت‌ترین بازی‌های خود را تازه از اینجا به بعد در پیش خواهند داشت. شاید حالا بهتر بتوان دلیل اصرار برخی تیم‌ها به تعطیلی لیگ را درک کرد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه