همراه ما باشید

۱۲ سال پس از قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفتم؛ سپهری بر فراز آسمان

۱۲ سال پس از قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفتم؛ سپهری بر فراز آسمان

پیروزی نیوز - ۱۲ سال پس از قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفتم؛ سپهری بر فراز آسمان

پرسپولیس روزهای سختی به سر می‌برد… همه‌چیز آماده یک بدشانسی تاریخی و از دست رفتن عنوان قهرمانی بود، پرسپولیس فصل را خوب آغاز کرده اما در ادامه دچار توقف شده بود .عواملی مثل کسر شش امتیاز از پرسپولیس این تیم بزرگ را در آستانه از دست رفتن قهرمانی دیگر قرار داده بود .

مهدی حدادپور – خبرنگار: پرسپولیس در لیگ سال‌های۱۳۷۶، ۱۳۷۳ و۱۳۷۱ و۱۳۴۹ و حتی ۱۳۸۵ هم ‌توان قهرمانی را داشت اما مسایلی همچون مسابقات لیگ ۲ گروهی، تنبیه انضباطی، کنار کشیدن دستوری از لیگ و مشکلات داوری باعث از دست رفتن قهرمانی شده بود اما این بار از دست رفتن قهرمانی زور داشت.

کسری ۶ امتیازی و طمع…

پرسپولیس در سال ۸۵ بازیکنی کاملاً بی‌کلاس و ضعیف به نام رافائل ادریو خرید! از بی‌کلاسی همین بازیکن همین بس که در گوگل وقتی جست‌وجو می‌کنی حتی یک عکس از این بازیکن که بعد از رفتن از ایران غیب شد پیدا نمی‌کنی! بازیکنی که پیش‌ازاین به‌عنوان کارگر معدن در استرالیا کارکرده و در امارات عنوان داشت که برای من تیمی پیدا کنید!

سهم بالای حق انتقال این بازیکن چنان بالا بود که دست‌اندرکاران در شادی دریافت سهم دلالی، حتی یادشان رفت تست پزشکی را از این بازیکن در بندهای قرارداد بگنجانند و بعد از آن معلوم شد این بازیکن هپاتیت داشته است! در حالت عادی چنین نکاتی در همه قراردادها وجود دارد اما شوق تعویض اتومبیل و خریدن خانه تازه برخی را مست کرده بود! در چنین اوضاعی بازیکن هپاتیتی از ایران رفت و از پرسپولیس شکایت کرد… نپرداختن حق مکتوب بازیکن باعث شد تا فیفا در بازی زمانی میانه راه لیگ فوتبال سال ۸۶ که دوره هفتم مسابقات لیگ بود ۶ امتیاز از پرسپولیس کسر کند .

روند مسابقات و افت در نیم‌فصل دوم

پرسپولیس در نیم‌فصل اول لیگ سال ۸۶ توانست از ۱۷بازی خود ۳۶ امتیاز بگیرد که امتیازی شایسته بود اما در نیم‌فصل دوم روند کار تغییر کرد و نتایجی مثل مساوی ۳بر ۳ برابر ابومسلم در تهران، مساوی با تیم برق شیراز که به اکثر تیم‌ها باخته و از هفته هشتم دیگر بردی نداشت، باخت برابر تیم فوتبال پگاه و…باعث شد تا پرسپولیس رفته‌رفته عقبگرد کند .

ضربه دوم بازگشت ۲ امتیاز تیم سپاهان به این تیم بود .سپاهان در این فصل و در بازی جنجالی برابر پرسپولیس نتوانسته بود شرایط امن زمین را حفظ کرده و پرتاب وسایل محترقه به داخل زمین باعث شد تا یک سرباز وظیفه نابینا شود. در این اوضاع‌واحوال ۵امتیاز از سپاهان کسر شد اما در ادامه کار این ۵امتیاز به ۳ امتیاز تقلیل یافت .در وضعیت عادی پرسپولیس باید ۶۲ و سپاهان باید ۶۱ امتیاز داشته باشند اما در پایان هفته سی و سوم مسابقات لیگ برتر تیم سپاهان با کسر سه امتیاز به ۵۸ و پرسپولیس در شرایط کسر ۶امتیاز به ۵۶ رسیده بودند .

پرسپولیس که می‌توانست تنها با یک مساوی قهرمان لیگ شود حالا باید حتما در تهران برابر تیم فوتبال سپاهان برنده می‌شد .

قطبی و استیلی و شیث رضایی

حواشی مسابقات زیاد بود. شیث رضایی به دلیل مسایل انضباطی از پرسپولیس کنار گذاشته‌شده و بین سرمربی تیم افشین قطبی و حمید استیلی مصالحه‌ای وجود نداشت. تیم را استیلی بسته و در نیم‌فصل دوم تفکرات قطبی مهم‌ترین بخش کار تیم پرسپولیس بود چراکه قطبی تنها ۴ روز قبل از شروع لیگ به پرسپولیس رسیده بود .

در ابتدای فصل پرسپولیس مردانی چون طارق جبان، زیاد شعبو، مهرزاد معدنچی، صلاح حسن، ابوالفضل حاجی‌زاده و.. را ازدست‌داده بود و جای آن‌ها محسن خلیلی، محمد نصرتی، سپهر حیدری، حسن رودباریان و… جذب تیم شده بودند. پرسپولیس در روز آخر برابر سپاهان با مهدی واعظی، محمد نصرتی، مسعود زارعی، سپهر حیدری، پژمان نوری، نبی ا… باقری ها،فرزاد آشوبی، عباس آقایی،کریم باقری، حسین کعبی و محسن خلیلی را داشت .در ابتدای نیمه دوم محمد نصرتی جای خود را به نیکبخت داد، سپس در دقیقه ۶۳ ماته دراگچوویچ جایگزین عباس آقایی شد و در دقیقه ۸۰ هم  بادامکی جای کعبی را گرفت .

از دقیقه یک تا ۴۵

واعظی، مسعود زارعی، نبی ا… باقری ها، محمد نصرتی، سپهر حیدری، آشوبی، عباس آقایی، پژمان نوری، کریم باقری، حسین کعبی و محسن خلیلی

در این بازه زمانی پرسپولیس ابتدا توسط محسن خلیلی یک گل بسیار زیبا زد و در ادامه احسان حاج صفی بسیار جوان که ۱۸سال داشت گل مساوی را دریافت کرد .

از دقیقه ۴۵ تا ۶۳

واعظی، مسعود زارعی، نبی ا… باقری ها، سپهر حیدری، آشوبی، عباس آقایی، پژمان نوری، علیرضا نیکبخت، کریم باقری، حسین کعبی و محسن خلیلی

پرسپولیس حمله می‌کرد اما گلی به ثمر نرساند .

از دقیقه ۶۳ تا ۸۰

واعظی، مسعود زارعی، نبی ا… باقری ها، سپهر حیدری، آشوبی، پژمان نوری، علیرضا نیکبخت، کریم باقری، حسین کعبی، محسن خلیلی و ماته دراگچوویج

از دقیقه ۸۰ تا ۹۷ (وقت اضافه و زمان گلزنی سپهر حیدری)

واعظی، مسعود زارعی، نبی ا… باقری ها، سپهر حیدری، آشوبی، پژمان نوری، علیرضا نیکبخت، کریم باقری، حسین بادامکی، محسن خلیلی و ماته دراگچوویج

پرسپولیس به دقیقه ۹۰ رسیده و۹۵ هزار تماشاگر غصه دار شاهد شادی ۵ هزار نفری اصفهانی ها بودند که در یک رفت وبرگشت سپهر حیدری گل برتری پرسپولیس، حساس ترین گل در تاریخ حضور پرسپولیس در مسابقات لیگ را به ثمر رساند .

سپهر حیدری با این گل به تاریخ پیوست …

حساس‌ترین گل‌های پرسپولیس در تاریخ لیگ حرفه‌ای

۱-گل ابراهیم اسدی در خردادماه ۸۱ برابر فجر سپاسی منجر به قهرمانی پرسپولیس

۲-گل علی کریمی در سال ۸۷ برابر استقلال در دقیقه ۱+۹۰

۳-گل کریم باقری در سال ۸۸ برابر استقلال در دقیقه ۸۶

۴-گل ایمون زاید در سال ۹۰ برابر استقلال در دقیقه ۳+۹۰

اما بی‌تردید گل سپهر حیدری برابر تیم فوتبال سپاهان در دقیقه ۷+۹۰ مهم‌ترین و حساس‌ترین گلی بود که در این ادوار ثبت‌شده بود اما گل‌های منجر به قهرمانی در تاریخ پرسپولیس:

(در برخی سال‌ها بازی قهرمانی منحصر به ثبت تنها یک گل نبوده است)

۱-گل محمد پنجعلی به پاس-فینال جام اسپندی در سال ۵۸ و قهرمانی پرسپولیس

۲-گل ناصر محمدخانی به شاهین –فینال باشگاه‌های تهران در سال ۶۵ و قهرمانی پرسپولیس

۳- گل فرشاد پیوس به استقلال-در مسابقات تهران ۶۹ و قطعیت قهرمانی تیم پرسپولیس

۴-گل محمود شافعی به ماشین‌سازی تبریز در مسابقات لیگ ۷۴ و قطعیت قهرمانی پرسپولیس

۵-گل ابراهیم اسدی به فجر شهید سپاسی در مسابقات لیگ سال ۸۰ و قهرمانی پرسپولیس در لیگ اول حرفه‌ای

۶-گل سپهر حیدری در مسابقات لیگ ۸۶ و قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفتم حرفه‌ای

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه