همراه ما باشید

تلاش برای اصلاح اساسنامه یا بازگشت مدیران امتحان پس داده؟ / و دوباره کفاشیان؟

تلاش برای اصلاح اساسنامه یا بازگشت مدیران امتحان پس داده؟ / و دوباره کفاشیان؟

پیروزی نیوز - تلاش برای اصلاح اساسنامه یا بازگشت مدیران امتحان پس داده؟ / و دوباره کفاشیان؟

۵ تیرماه ۱۳۹۸ بود که کمیته اخلاق علی کفاشیان رئیس پیشین فدراسیون فوتبال و عباس ترابیان رئیس کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی را به مدت ۵ سال از کلیه فعالیت‌های فوتبال محروم کرد.

مرضیه دارابی – خبرنگار: علاوه بر این محرومیت، این دو نفر به پرداخت جریمه نقدی نیز محکوم شدند. همچنین در این حکم آمده بود که با توجه به اینکه حقوق فدراسیون فوتبال در این پرونده تضییع شده است طبق این رأی حقوقی، فدراسیون مکلف شده است تا در مراجع قضائی دادگستری هم از کفاشیان و ترابیان اعلام شکایت کیفری و حقوقی جهت مطالبه وجه دهد.

کفاشیان و ترابیان متهم بودند که در پرونده شرکت ام.پی سیلوا مرتکب فساد شده و مبلغ ۳۱۶ هزار دلار از حق پخش بازی‌های تیم ملی ناپدید شده است.

که البته هر دو مقام فوتبالی، این اتهامات را اساسا رد کردند و همان وقت نیز از کمیته استیناف خواستند که در محرومیت‌شان تجدید نظر شود.

در این‌باره هم کفاشیان بارها و بارها مدعی شد که تخلفی مرتکب نشده و این شرکت بدون آنکه پولی به فدراسیون بدهد، منحل شده است؛ هم اینکه ترابیان در مصاحبه‌های مختلف تاکید کرد که اساسا این شرکت کلاهبردار بوده و حتی سر AFC و فدراسیون فوتبال برخی کشورهای دیگر نیز کلاه گذاشته است.

استیناف این دو مدیر سرشناس فوتبالی که بخش زیادی از عمر خود را در فوتبال و فوتسال سپری کرده‌اند، خیلی زمان‌بر شده و درحالیکه تا کمتر از دو ماه دیگر یک سال از محرومیت ۵ ساله ترابیان و کفاشیان می‌گذرد، هنوز نتیجه بررسی‌ها به اطلاع عموم نرسیده است.

کفاشیان به تازگی در آخرین مصاحبه‌اش درخصوص اینکه گفته شده او از سوی کمیته استیناف تبرئه شده‌ است، گفت: «تبرئه نشده‌ام. ما برای حکمی که زده شده به کمیته استیناف اعتراض کرده‌ایم. تبرئه نشده‌ایم، اما اخیراً شنیده‌ام که رئیس کمیته استیناف گفته‌ که پرونده در حال رسیدگی است.»

پرونده پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. مهدی دادرس عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال نیز این موضوع را تایید کرده بود که در این پرونده، پای آبروی آدم‌ها در میان است و آنها باید به جمع‌بندی برسند.

البته این سوال هم پیش می‌آید، آن روز که نام و چهره این دو مدیر فوتبالی، در رادیو، تلویزیون و رسانه‌ها به عنوان محکومان پرونده سیلوا و پول‌های ناپدیدشده ردیف شد، آبروی آنها در میان نبود؟

اما حالا سوال مهمتر شایعه‌ای است که در روزهای گذشته پیرامون علی کفاشیان مطرح است. اینکه او سرپرست فدراسیون فوتبال خواهد شد.

مدیری که هنوز رای استینافش نیامده و درهرشکل با توجه به آن چیزی که کمیته اخلاق پیش از این اعلام کرده‌، در پرونده مالی متهم است و ۵ سال از فعالیت فوتبالی محروم شده است،‌ چرا باید گزینه سرپرستی فدراسیون فوتبال باشد؟

ضمن اینکه به نظر می‌رسید اگر قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها نتوانست فدراسیون فوتبال را از مدیران بازنشسته نجات دهد، خداحافظی مهدی تاج و تلاش برای اصلاح اساسنامه و برگزاری انتخابات در شرایط غیرمهندسی شده و عادلانه، فوتبال را در مسیر جاری شدن خون تازه قرار دهد.

اما مطرح شدن نام علی کفاشیان، مدیری که پیش از مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال بود و تاج نیز در واقع امتداد ریاست او در فوتبال بود، نشان می‌دهد تلاش‌های پشت پرده و زیادی برای ماندن تفکر سابق در فدراسیون فوتبال وجود دارد و امیدواری به تغییر، چیزی است که در مقطع کنونی هم نمی‌شود از فوتبال انتظارش را داشت.

علی کفاشیان درمورد شایعات مطرح شده در مورد سرپرستی‌اش در فدراسیون فوتبال تا زمان برگزاری مجمع انتخاباتی گفته است: «شایعه است دیگر؛ شما این موضوعات را مطرح می‌کنید و سپس قاضی‌زاده هاشمی عنوان می‌کند که کفاشیان بازنشسته است و نمی‌تواند برگردد.»

فوتبال امیدوار است همانطور که کفاشیان به صراحت می‌گوید، شایعه است، واقعا شایعه باشد. اساسنامه قرار است اصلاح شود و پس از آن فوتبال اصلاح شود.

از چرخه معیوب، چیزی عاید فوتبال ایران نشده و نمی‌شود. قانون باید حکمفرما شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه