همراه ما باشید

ادموند بزیک در گفت و گو با پیروزی: جنگ های مدیریتی قبلا سالانه بود، حالا ماهانه

ادموند بزیک در گفت و گو با پیروزی: جنگ های مدیریتی قبلا سالانه بود، حالا ماهانه

پیروزی نیوز - ادموند بزیک در گفت و گو با پیروزی: جنگ های مدیریتی قبلا سالانه بود، حالا ماهانه

ادموند بزیک حرف خوبی می‌گوید، «خطر اتوبوس و مترو ده‌ها برابر بیشتر از ورزش و فوتبال است، وقتی آنجا باز است و مردم به مشاغل خود برگشته‌اند، چه بحثی در مورد ازسرگیری لیگ فوتبال وجود دارد؟»

مرضیه دارابی – خبرنگار: آقای گل سابق فوتبال ایران می‌گوید لیگ هم قرار بود تعطیل شود، باید پرسپولیس را خیلی زودتر از این‌ها به‌عنوان قهرمان لیگ برتر اعلام می‌کردند. حالا وزارت ورزش تصمیم به برگزاری مسابقات گرفته و تمرینات تیم‌‌ها رفته‌رفته شروع می‌‌شود. هرچند برخی از همان تیم‌های رقیب که در هجمه سنگین علیه آغاز لیگ، نقش اساسی داشتند، پنهانی و بی‌خبر تمرین می‌کردند. پای صحبت‌های ادموند بزیک نشستیم. گفت‌وگوی روزنامه پیروزی با ادوی گلزن و مهاجم دوست‌داشتنی سال‌های گذشته پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:

– دوباره پرسپولیس، دوباره جنگ مدیریتی. چه زمانی قرار است از این ماجرا خلاصی پیدا کنیم و از آینده باشگاه نگران نباشیم؟

من فکر می‌کنم دیگر این وضعیت در باشگاه اپیدمی شده، قبلا اگر سال به سال و در پایان هر لیگ،‌ دچار این ماجراها می‌شدیم، حالا ماه به ماه شده است. من فکر می‌کنم تا این ۲ تیم خصوصی نشوند همین روال ادامه خواهد داشت. این ضربه‌ای که به تیم می‌خورد هم چیزی نیست که به همین راحتی بشود آن را جبران کرد. آن هم در دوره‌ای که روند فنی تیم رو به رشد بوده است. در این ۴ سال پرسپولیس صعودی کار کرده و پیشرفت خوبی داشته، قطعا جنگ مدیریتی باعث می‌شود ضربه به تیم بخورد و اتفاق خوبی که می‌شود باز هم تکرار شود، نشود. من مطمئنم با این روال، کم کم جنگ روزانه می‌شود.

– شاید واقعا خصوصی‌سازی آن هم به شکل درست و منطقی، چاره کار باشد.

مطمئنا تا خصوصی‌سازی اتفاق نیفتد، وضع همین است. پرسپولیس و استقلال شرایط‌شان مثل هم است. ۲ تیم مال دولت هستند و از این اتفاقات و بی‌ثباتی ضربه می‌خورند. البته بیشتر تیم‌های لیگ ما دولتی هستند، ولی مشکلات در این ۲ تیم چون چشم‌ خیلی‌ها دنبالش هست و طرفدار زیاد دارند، بیشتر به چشم می‌آید.

– خصوصی‌سازی هم بیشتر شبیه به یک شعار کلیشه‌ای شده.

من فکر می‌کنم از دوره احمدی‌نژاد این بحث وجود دارد اما می‌بینیم که چند دوره ریاست جمهوری گذشت و چیزی هم‌تغییر نکرده، هر وزیری می‌آید می‌گوید خصوصی‌سازی ۲ باشگاه اتفاق می‌افتد اما عملا شاهد این اتفاق نیستیم.

– این وسط هم فقط پرونده به پرونده‌های قبلی اضافه می‌شود.

وقتی مدیریت ثبات نداشته باشد همین می‌شود. مدیریت می‌آید خودش را ثابت کند و چند سال بماند، در این مدت یک‌چیزهایی اتفاق می‌افتد، قول‌هایی هم می‌دهند که چون دوره‌شان خیلی زود تمام می‌شود، این‌ها بعدا به بدهی برای باشگاه تبدیل می‌شود. من فکر می‌کنم این‌ها اتفاق خوبی نیست.

– جدا از بدهی‌ها، بی‌کفایتی‌هایی هم اتفاق می‌افتد، پرسپولیس و استقلال با دردسرهای عظیم‌تر از بدهی هم مواجه هستند.

من یک‌چیزی به شما بگویم،‌ گاهی آدم شک می‌کند که این‌ها از قصد این کار را انجام می‌دهند، یا واقعا ناشی از اشتباه است. چون ما تا حالا پرونده‌ای در فیفا نداشتیم چه در بخش ملی و چه قسمت باشگاهی که برنده‌شده باشیم. این خیلی عجیب است و آدم گاهی شک می‌کند.

– مدیر پرسپولیسی هم که می‌گذارند دست رد به تخفیف برانکو می‌زند و کار به‌جایی می‌رسد که حالا پرسپولیس خطر کسر امتیاز را بیخ گوش خود احساس کند.

به نظرم حرف زشتی است به مربی بگویند ۵۰ درصد تخفیف بده، اصلا این حرف منطقی نیست. شاید برانکو به خاطر هواداران می‌خواسته این کار را انجام دهد چون واقعا نمی‌دانسته با چه کسی طرف حساب است، مدیر و سرپرست باشگاه چه کسی هستند، اما به نظر من از مربی‌ای که چند سال متوالی پرسپولیس را در همه جام‌ها قهرمان کرده و به فینال آسیا برده، نباید خواست که تخفیف بدهد. باید به برانکو پاداش هم می‌دادند که تیم پرسپولیس و فوتبال ایران را تکان داد.

– حالا بعد از این‌همه بی‌احترامی به برانکو در خصوص عدم پرداخت حق‌وحقوقش، حتما عده‌ای این جو را ایجاد می‌کنند که در صورت محرومیت پرسپولیس، برانکو را مقصر جلوه دهند.

متاسفانه هرکسی می‌خواهد حقش را بگیرد هوادرا را روبرویش قرار می‌دهند. مربی و بازیکنی که بسترساز قهرمانی بوده را مقصر جلوه می‌دهند، اما مدیریت را نه. به یک بازیکن که گفته‌اند حقوق تو هزار تومان است، بعد ۱۰۰ تومان داده‌اند، شکایت کرده که حقش را بگیرد، ‌بعد او را جلوی هوادار قرار می‌دهند که تو پرسپولیسی نیستی. الان فضای مجازی خیلی راحت، هجمه علیه یک نفر درست می‌کند. فکری یک حرف درست زد، هجمه علیه‌اش ایجاد شد. در پرسپولیس و استقلال این کارها اتفاق می‌افتد.

– باوجود هجمه سنگینی که علیه ازسرگیری دوباره لیگ به راه انداخته بودند، حالا قرار است مسابقات ادامه پیدا کند.

به نظرم هرکسی این هجمه را راه انداخته بود، می‌دانست که دیگر تیمی به پرسپولیس نمی‌رسد. من نمی‌گویم  قهرمانی تیم مسجل شده ولی بالای ۹۰ درصد راه را رفته‌اند. به همین خاطر همه می‌دانستند که دیگر به پرسپولیس نمی‌رسند و این بحث‌ها را دنبال می‌کردند که لیگ را تعطیل کنند چون نگران بودند سهمیه آسیا را هم از دست بدهند. شکی در این نیست که امروز وضعیت پرسپولیس برای تکرار قهرمانی خیلی خوب است.۱۰ امتیاز جلوست. من نمی‌گویم چون در فوتبال اتفاقی نوشته نیست، اما درصد بالایی از راه قهرمانی طی شده، اینکه می‌گفتند لیگ باید تعطیل شود، حرف بی‌پایه و اساسی بود. اصلا صحبت کردن در این مورد که کرونا قهرمان لیگ است و بقیه یک هیچ عقب‌اند، درست نیست. امروز همه دولتی‌ها، بانک‌ها و صنایع و شرکت‌ها سرکار برگشته‌اند، این‌ها جزو آدم‌ها هستند، این‌همه آدم هرروز سوار مترو و اتوبوس می‌شوند، به نظرم در چنین وضعیتی کسی که حرف از تعطیلی لیگ می‌زند، خودباوری ندارد و می‌داند نتیجه نمی‌گیرد.

– پس با ازسرگیری مسابقات موافقید؟

صد درصد. البته کرونا واقعا بیماری سختی است، در آن شکی وجود ندارد. ‌اول هم می‌گویم سلامتی چیز خیلی مهمی است و همیشه جان یک انسان بیشتر از هر چیز دیگری ارزش دارد اما اکنون فقط ورزشگاه‌ها و رستوران‌های بیچاره متضرر شده‌اند و همه سرکارشان برگشته‌اند. مترو و اتوبوس خیلی خطرناک‌تر از فوتبال است. با آن فاصله اندکی که بین آدم‌ها وجود دارد. داشتم اخبار را دنبال می‌کردم، روزی ۵۰۰ هزار نفر از اتوبوس و ۶۰۰ هزار نفر از مترو استفاده می‌کنند و این تازه فقط مربوط به تهران است. شما بگویید کدام‌یک خطرناک‌تر است. استادیومی که شاید ۵۰۰ تماشاگر داشته باشد یا اصلا بدون تماشاگر باشد، یا اتوبوس و مترو؟تا الان هم ازنظر من خیلی دیر شده و باید زودتر هم تصمیم به برگزاری مسابقات می‌گرفتند. اگر هم واقعا به فکر سلامتی مردم هستند، لیگ را تعطیل کنند و پرسپولیس به‌عنوان قهرمان معرفی شود. هر تیمی الان جای پرسپولیس بود، می‌خواست که لیگ برگزار شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه