همراه ما باشید

وقتی رییس سابق فدراسیون، سرمربی «نجیب» را کلاهبرداری می‌داند / کلاه ویلموتس بر سر سلاطین بی کفایتی

وقتی رییس سابق فدراسیون، سرمربی «نجیب» را کلاهبرداری می‌داند / کلاه ویلموتس بر سر سلاطین بی کفایتی

پیروزی نیوز - وقتی رییس سابق فدراسیون، سرمربی «نجیب» را کلاهبرداری می‌داند / کلاه ویلموتس بر سر سلاطین بی کفایتی

سال گذشته حول‌وحوش همین روزها بود که مارک ویلموتس با قراردادی به ارزش ۳ میلیون یورو در سال، رسما به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شد. مریم سرخوش _ خبرنگار : ویلموتس تنها پس از ۴ ماه، نیمکت تیم ملی را ترک کرد و دستاورد حضور ۳۰ روزه‌اش در ایران تشکیل یک پرونده سنگین مالی برای فدراسیون بود. آن زمان انتقادهای زیادی به رییس وقت فدراسیون فوتبال و قراردادی که هیچ زمانی شفاف نشد، وارد کردند و از پیامدهای سنگین آن خبر دادند. اما نه مهدی تاج و نه مجموعه تحت امرش پاسخی به آن‌ها نداشتند و تا همین دیروز هم تاج نخواست که پاسخی روشن به مشکلات ریز و درشتی قرارداد ویلموتس بدهد. او که دیروز راهی صداوسیما شده بود تا جلسه‌ای برای حل مشکلات حق پخش تلویزیونی داشته باشد، صحبت‌های کوتاهی هم درباره ویلموتس مطرح کرد. و البته تاج در حالی به دنبال حق پخش است که در زمان حضورش بر مسند ریاست فدراسیون به دلایل مختلفی در این‌باره به نتیجه نرسید. حتی شایعاتی هم از نبود عزم جدی و سیاست‌های همسو با صداوسیما در فدراسیون تحت ریاست او برای نگرفتن چنین حقی شنیده می‌شود.

سودای غرامت ۶ میلیون یورویی

فدراسیون تاج از همان روز اول، ویلموتس و هر چه پیرامونش بود را پنهان و همین مساله نگرانی‌ها را بیشتر ‌کرد. تا در نهایت ویلموتس ۲ میلیون یورو از ایران بگیرد و در سودای غرامت ۶ میلیون یورویی راهی فیفا شود. حالا فدراسیون فوتبال بعد از خروج رییس مستعفی در تلاش برای حل و فصل سنگین‌ترین پرونده حقوقی تاریخ فوتبال ایران است که مراحل نهایی صدور رای را در فیفا سپری می‌کند. و در صورت تایید آن به سود مربی ناموفق بلژیکی و کادر فنی‌اش بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه را متحمل می‌شوند. پولی که نه در حساب فدراسیون است و نه وزارت ورزش که از همان ابتدا خودش را از این داستان کنار کشید.

روزبه وثوق احمدی رییس سابق و مستعفی کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال همان زمان با انتقاد از سیاست فدراسیون در شفاف‌ نکردن قرارداد ویلموتس عنوان کرد «واقعیت این است که قرارداد ویلموتس به‌صورت کامل منتشرنشده و تا جایی که من قرارداد را دیدم، یک سری ایرادات حقوقی به آن وارد است و نمی‌توان آن را کتمان کرد.»

دراین‌باره مسوول کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال هم روز گذشته به پنهان ماندن قرارداد ویلموتس از این کمیته اشاره کرد و گفت: «من به عنوان مسوول حقوقی فدراسیون ۴ ماه پس از رفتن کیروش و قبل از انتخاب سرمربی جدید به رییس فدراسیون نامه نوشتم که درباره انتخاب سرمربی جدید نه دخالتی دارم و نه صلاحیت اظهارنظر. اما اگر مربی انتخاب شد قرارداد آن را در اختیار کمیته حقوقی قرار دهند تا این کمیته گروهی متشکل از کمیته حقوقی، امور بین‌الملل و امور مالی تشکیل دهد و قراردادی تنظیم کند تا آن قرارداد به امضا برسد، اما تاکنون که با شما صحبت می‌کنم من در جریان قرارداد ویلموتس قرار نگرفتم.»

صفی‌ا… فغانپور ادامه داد: «من به کسانی که ایراد می‌گیرند باید بگویم کمیته حقوقی چه تکلیفی دارد وقتی قرارداد در اختیار آن قرار نمی‌گیرد؟ من وظیفه ندارم بگویم قرارداد سرمربی را در اختیار من قرار دهید، اما این کار را کردم ولی بازهم قراردادی به ما داده نشد و درنهایت هم دیدیم چه اتفاقی افتاد. درباره شکایت ویلموتس کمیته حقوقی در جریان این شکایت نیست و فدراسیون مستقلاً یک وکیل انتخاب کرده است. تنها هنر من این بود که با سماجت توانستم در تنظیم قرارداد وکلای انتخاب‌شده دخالت و از منافع فدراسیون فوتبال دفاع کنم.»

همچنان در انتظار پاسخگویی تاج

حالا که جریان پرونده ویلموتس به‌روزهای آخر رسیده، مهدی تاج در بازگشت از سفر خارجی و دریافت پستی جدید در کنفدراسیون فوتبال آسیا، صحبت‌های متفاوتی را درباره مربی محبوبش مطرح می‌کند. او که درگذشته ویلموتس را انسانی نجیب خطاب می‌کرد، دیروز از او به عنوان کلاهبردار یاد کرد و با رد ادعای دست‌کاری قراردادش گفت: «به ‌هیچ عنوان امکان دست‌کاری در قرارداد وجود ندارد.» تاجی که از زمان روی ‌کار آمدنش در فدراسیون فوتبال تلاش کرده بود باسیاست سکوت فاصله‌اش با رسانه‌ها را حفظ کند. البته او پس از استعفا و سفر به خارج از کشور درباره انتقادات مطرح‌شده پاسخی اینستاگرامی منتشر کرد با این مضمون «ان‌شاءا… به‌زودی و به‌صورت مفصل درباره مراحل تصویب و عقد قرارداد مارک ویلموتس، مبلغ و چگونگی پرداخت آن، موضوعات مربوط به اساسنامه و وضعیت اقتصادی فدراسیون فوتبال و همچنین منشأ برخی از دروغ‌پردازی‌های هدفمند سازمان‌یافته سریالی علیه فوتبال ملی در سال‌های اخیر گزارش کاملی را از نزدیک و به‌صورت مستقیم و رودررو به مردم عزیز کشورم ارایه خواهم داد. تا سیه‌‌روی شود هر که در او غش باشد.» و از زمان این وعده رییس سابق بیش از ۷۰ روز گذشته است و هنوز پاسخی به مردمی که تاوان مالی تصمیم‌های تاج را می‌دهند، نداده است.

تاج قطعاً بزرگ‌ترین مقصر در زاده شدن پدیده‌ای گران برای فوتبال ایران به نام «پرونده ۶ میلیون یورویی مارک ویلموتس در فیفا» است که برای عقد چنین قراردادی از تیم حقوقی خوب استفاده نکرد و حتی کمیته حقوقی فدراسیون را از این قرارداد کنار گذاشت. از سوی دیگر سایر هزینه‌های حضور ویلموتس در ایران هم هرروز یکی پس از دیگری رو می‌شود و بازهم تاج و عاملان آن سکوت کرده و حرفی برای گفتن ندارند. هزینه‌هایی که پول آن از بیت‌المال تأمین می‌شود و درنتیجه تصمیم‌گیری‌های سلاطین بی‌عرضگی و بی‌کفایتی به فوتبال ما تحمیل‌شده است.

هزینه‌های کلانی حقوقی

قطعاً پاسخگوی اصلی این بی‌کفایتی‌ها مدیران وقت فدراسیون نیستند که میراث دار اجباری شکایت‌های ریزودرشت سرمربی سابق شده‌اند و باید با صرف هزینه‌های کلان وکلای راهگشا را به این پرونده وارد کنند. اما خودداری مدیران کنونی فدراسیون از اعطای پرونده مارک ویلموتس به امور حقوقی و اصرار خود فغانپور برای ورود به این پرونده هم ابهام‌برانگیز است. در شرایط کنونی آن‌ها با سپردن پرونده به وکلای خارج از فدراسیون باید حق‌الوکاله قابل‌توجهی را به آن‌ها پرداخت می‌کنند چون ویلموتس درخواست غرامت ۶ میلیون یورویی دارد و به فیفا هم اعلام کرده فدراسیون سر او کلاه گذاشته است. به غیر از او مانو فررا، تیری وریانس و هرمان ده‌لانتشیر هم به‌صورت هم‌زمان دست به شکایت زده‌اند تا بتوانند در کنار یکدیگر رویای رسیدن به چنین غرامت تاریخی را محقق کنند. اما آقای تاج! در روزی که مدعی مذاکره برای تعیین تکلیف حق پخش تلویزیونی است، هیچ تقصیری را بابت قرارداد سالی ۳ میلیون یورویی ویلموتس نپذیرفته و تمام جامعه فوتبال و طرفدارانش را لایق گفتن یک جمله دانسته «من در جریان روند پرونده نیستم و ان‌شاءا… همه‌چیز ختم به خیر می‌شود.»

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه