همراه ما باشید

نامه نگاری ۴ تیم به وزیر ورزش؛ از ادامه لیگ انصراف می دهیم/…اما تو باور نکن!

نامه نگاری ۴ تیم به وزیر ورزش؛ از ادامه لیگ انصراف می دهیم/…اما تو باور نکن!

پیروزی نیوز - نامه نگاری ۴ تیم به وزیر ورزش؛ از ادامه لیگ انصراف می دهیم/…اما تو باور نکن!

دوشنبه‌شب گذشته خبری مبنی برنامه چند باشگاه لیگ برتری به وزارت ورزش  به گوش رسید. خبر حاکی از اصرار ادامه‌دار برخی تیم‌ها برای لغو کامل لیگ برتر فوتبال ایران، جام نوزدهم بود. تیم‌هایی همچون تراکتور، ماشین‌سازی، شهرخودرو و نساجی مازندران. البته به ظاهر این تیم‌ها درخواست تعیین تکلیف دقیق لیگ برتر را از شخص وزیر ورزش و جوانان داشته‌اند اما بند آخر نامه، در نوع خود جالب‌توجه است.

این موضوعات مطرح‌شده و تکراری، درحالی است که سازمان لیگ، تقریبا هرروز اعلام می‌کند بازی‌های لیگ برتر با‌توجه ‌به پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود، اما عجیب است که هنوز باشگاه‌هایی هستند که تمایلی به ادامه برگزاری بازی‌ها ندارند.

این باشگاه‌ها پیش از اعلام رسمی برگزاری بازی‌ها هم در نامه‌ای به سازمان لیگ خواستار لغو مسابقات شده بودند و وقتی خواسته آن‌ها موردتوجه سازمان لیگ قرار نگرفت، این بار در نامه‌ای به وزیر ورزش از مسعود سلطانی فر خواسته‌اند تا در‌‎این‌‌باره اقدام کند.

باشگاه‌های شهرخودرو، تراکتورسازی، نساجی و ماشین‌سازی در نامه خود ضمن اعتراض به تصمیم سازمان لیگ اعلام کرده‌اند در صورت برگزاری بازی‌ها مراتب این تصمیم‌گیری را به اطلاع ای‌اف‌سی و فیفا می‌رسانند و همچنین از ادامه حضور در مسابقات انصراف می‌دهند.

در بخشی از نامه مشترک ۴ باشگاه خصوصی کشور که در ۶ بند نگارش و به دفتر سلطانی فر ارسال شده، آمده است:

“در شرایطی که بیشتر باشگاه‌های فوتبال و بازیکنان، مخالف برگزاری مسابقات به جهت حفظ سلامت خود و خانواده در مقابل ویروس منحوس کرونا می‌باشند و ۱۵ باشگاه حاضر در مسابقات نظرهای کارشناسی خود را به صورت رسمی اعلام کرده‌اند، متأسفانه هیچ توجهی به اعتراضات و نامه‌های آنان نشده است.
بر این اساس و در صورت ادامه روند فعلی و تأکید بر ادامه مسابقات در شرایطی که شیوع ویروس کرونا هنوز پایان نیافته است و البته عدم پاسخ مناسب در این خصوص، باشگاه‌های حاضر در مسابقات مجبور به مکاتبه با نهادهای بالادستی همچون AFC و FIFA خواهند بود.”

همچنین دربند آخر این نامه ذکر شده درصورتی‌ که با همین شرایط سازمان لیگ خواستار برگزاری بازی‌ها باشد، این ۴ باشگاه از حضور در مسابقات انصراف می‌دهند. عجیب نیست؟ ۴ باشگاه به وزارت ورزش نامه می‌زنند و از جانب ۱۱ تیم دیگر نیز اظهارنظر می‌کنند.

جای هیچ بحثی باقی نمی‌ماند؛ تعیین تکلیف لیگ برتر مگر به‌ نوعی انجام نشده است؟ تیم‌ها فعلاً تکلیفشان را می‌دانند و اگر شرایط خاصی پیش نیاید، پس از ۲۵ خردادماه و آمادگی دوباره تیم‌ها، دستورالعمل بعدی ابلاغ خواهد شد. تست‌های کرونا هم که از بازیکنان لیگ برتری گرفته‌ شده و هزاران مرتبه شکر، بازیکنان فعلاً در صحت و سلامت کامل به سر می‌برند و اگر تستی مثبت اعلام نشود، چه مانعی برای برگزاری بازی‌ها بدون تماشاگر وجود دارد؟

تیم‌های مذکور، منظورشان از تعیین تکلیف چیست؟ اینکه لیگ برتر لغو شود، جدول کنونی مسابقات در نظر گرفته و تیم‌های حاضر در بالای جدول به عنوان ۴ سهمیه فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا معرفی شوند ولی جام به پرسپولیس نرسد؟ منظورشان ‌همین است دیگر؛ از کدام قانون حرف می‌زنند؟ قانونی که در جهت منافع خودشان باشد؟

اگر قرار بر ناتمام ماندن رقابت‌های لیگ برتر است، همچون لیگ لوشامپیونه فرانسه، ژوپیتر لیگ بلژیک، اریدیویزه هلند و لیگ اسکاتلند، تیم صدرنشین، آن ‌هم درحالی که اختلاف امتیاز بیش از ۹ با سایر تیم‌های مدعی دارد باید به عنوان قهرمان اعلام شود. بحثی در آن نیست. چندین مرتبه این موضوعات را مطرح کرده‌ایم و دیگر تکرار مکررات است.

اما جالب است که تیم‌های مذکور، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال را تهدید به کناره‌گیری از لیگ برتر می‌‎کنند و در ادامه، صحبت از فرستادن شکایاتشان به مراجع بالاتر همچون کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی فوتبال سخن به میان می‌آورند.

برای چنین مواردی که سرانجامش مشخص است، تیم‌های رقیب چند مرتبه باید شکایاتشان را به مراجع بالاتر ببرند و در انتها با پرداخت هزینه‌های دادرسی، حکمی که تکلیفش از ابتدا مشخص بوده، به ضررشان صادر شود؟ از داستان سوپرجام و همچنین حاضر نشدن سپاهان در زمین مسابقه درس نمی‌گیرند؟

علاوه بر کری‌خوانی‌های فوتبالی که میان تیم‌های کشورمان و هوادارانشان برقرار است، گاهی اوقات شجاعت هم فاکتوری لازم به نظر می‌آید. شجاعتی که با استفاده از آن، به زمین مسابقه می‌آیند و اگر خیلی مدعی قهرمانی هستند، در مستطیل سبز با غلبه بر تیمی که ترس از تکرار قهرمانی‌هایش دارند، رقابت می‌کنند.

قایم شدن در رختکن، فرار به ترکیه و به ‌تازگی تهدید به کناره‌گیری از لیگ برتر، راه‌های مناسبی برای رقابت با قهرمان بلامنازع فوتبال ایران نیست. زیرا سرانجام این تصمیمات، در آخر به ضرر تیم خودشان به پایان خواهد رسید.

در همین رابطه اما از جانب روزنامه پرسپولیس با جناب آقای اسماعیل حسن‌زاده که تجارب بسیاری در امور انضباطی فوتبال و همچنین مسائل قضایی دارند، تماس گرفتیم که جویای وضعیت و احکام انضباطی تیم‌های مذکور پس از کناره‌گیری از لیگ برتر شویم؛ اما ایشان پاسخگو نبوده و سعی کردند راجع به این موضوع، صحبتی به میان نیاورند.

از این موارد که بگذریم، فوتبال در سایر کشورهایی که به‌مراتب وضعیت وخیم‌تری نسبت به ایران در مواجهه با ویروس کرونا داشته‌اند و دارند، در آستانه از سرگیری است. روز گذشته، دربی پرهیجان و جذاب دورتموند مقابل بایرن مونیخ در چارچوب مسابقات سطح اول فوتبال آلمان، بوندسلیگا که از هفته گذشته از سر گرفته‌شده بود، بدون حضور تماشاگران برگزار شد.

سایر اخبار رسمی و موثق نیز که راجع به سرنوشت رقابت‌های این فصل فوتبال در اسپانیا، ایتالیا، انگلستان و دیگر لیگ‌های معتبر اروپایی به گوش می‌رسد، حاکی از تلاش‌های بسیار برای ازسرگیری لالیگا، سری آ و لیگ برتر انگلیس است.

ماه گذشته نیز که بحران شیوع ویروس کرونا در اروپا، بسیار بسیار وخیم‌تر بود، جیانی اینفانتینو، ریاست فیفا و الکساندر چفرین، ریاست اتحادیه فوتبال اروپا، اعلام کردند حامی سفت‌وسخت ازسرگیری فوتبال بوده و با نیمه تمام گذاشتن لیگ‌ها، مخالف خواهند بود.

آری؛ اگر بحث بر سر ادامه لیگ برتر، بحثِ قانون‌شکنی و شکایت به فیفا و ای اف سی است، مالک تیم مذکور باید برای تیم داری همزمان در سطح اول فوتبال کشورمان پاسخگو باشد.

شجاعت، مهره گمشده این روزهای فوتبال ایران است. تیم‌ها باید از برانکو ایوانکوویچ درس بگیرند؛ مردی که تیمش را با بهانه‌تراشی‌های مختلف و درخواست‌های غیرمنطقی تبدیل به قهرمان بلامنازع فوتبال ایران نکرد.

او ایستاد، جنگید و به همه نشان داد که اگر برخلاف قوانین، در روزهای تعطیلی فیفا دی که تیم‌ها ملی پوشانشان را در اختیار ندارند هم برای پرسپولیسِ خسته از بازی‌های فشرده بازی بگذارند، شجاعانه شاگردان جوان کم و نام و نشانش را به زمین می‌فرستد و با کسب ۳ امتیاز در همان مستطیل سبز، مرد و مردانه در پایان فصل جشن قهرمانی را به هواداران هدیه می‌دهد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه