همراه ما باشید

عبدالرحمن شاه حسینی در گفت و گو با پرسپولیس: هیچ باشگاهی حق انصراف از لیگ را ندارد

عبدالرحمن شاه حسینی در گفت و گو با پرسپولیس: هیچ باشگاهی حق انصراف از لیگ را ندارد

پیروزی نیوز - عبدالرحمن شاه حسینی در گفت و گو با پرسپولیس: هیچ باشگاهی حق انصراف از لیگ را ندارد

 

هفته گذشته، ارسال نامه‌ای از جانب ۴ باشگاه خصوصی در لیگ برتر فوتبال ایران به دفتر وزیر ورزش و جوانان خبرساز شد و باشگاه‌های تراکتور، نساجی، شهرخودرو و ماشین سازی در صدر این اخبار، خواستار تعیین تکلیف ادامه مسابقات لیگ نوزدهم شده بودند.

 

امیر عباس زمانیان _ خبرنگار: اما ارسال این نامه، در شرایطی بود که سازمان لیگ فوتبال ایران، پیش از آن چندین و چند مرتبه از برنامه ریزی‌ها برای ادامه لیگ نوزدهم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صحبت کرده و به نوعی تکلیف لیگ برتر را مشخص کرده بود.

 

اما در نامه مذکور، این ۴ باشگاه از جانب ۱۱ تیم دیگر نیز صحبت کرده و پس از آن که سایر باشگاه‌ها، یکی پس از دیگری موافقتشان را با ادامه لیگ اعلام کردند، روز گذشته مالک تراکتور پس از تکرار مکررات و بهانه جویی‌های واهی، گفت: “تیم‌های ماشین سازی و تراکتور، به طور حتم از مسابقات لیگ برتر انصراف خواهند داد”

 

در همین رابطه اما گفت و گویی داشتیم با جناب آقای عبدالرحمن شاه حسینی، رئیس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال که بخش‌هایی از این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

 

مقررات انضباطی، کاملاً تعریف شده هستند. مرجع برگزاری مسابقات طبق قوانین فدراسیون جهانی فوتبال، کنفدراسیون فوتبال و آئین نامه سازمان لیگ، “فدراسیون فوتبال” هر کشوری است و تصمیم گیری برای برگزار کردن یا نکردن مسابقات، بر عهده فدراسیون فوتبال است.

 

وقتی فدراسیون فوتبال یا سازمان لیگ اعلام کند مسابقات برگزار می‌شوند، اگر باشگاه یا باشگاه‌هایی بر خلاف مقررات قصد انصراف از مسابقات را داشته باشند، بر طبق اساسنامه و تحت شرایط متفاوت با آنها برخورد خواهد شد.

 

بنابراین، هیچ باشگاهی حق ندارد سر از خود برای حضور نیافتن در ادامه مسابقات تصمیم گیری کند و در این صورت، باشگاه‌هایی که از مسابقات انصراف دهند، باید تبعات این تصمیم را هم بپذیرند. عواقب این تصمیمات نیز با توجه به شرایط مسابقات و وضعیت جدول، متفاوت خواهد بود.

 

طبق آئین نامه، حکمی که برای انصراف تیم‌ها از مسابقات صادر می‌شود، هرگز به تعداد تیم‌ها بستگی ندارد و چه یک تیم و چه تیم‌های متعدد قصد کناره گیری از مسابقات را داشته باشند، بر اساس مقررات با آنها برخورد خواهد شد.

 

هیچ باشگاهی، حق ندارد برای سازمان لیگ تعیین تکلیف کند و از جانب خود برای حضور یافتن در مسابقات تصمیم گیری کند؛ زیرا مرجع برگزاری مسابقات، تیم‌ها نیستند. در صورتی که سازمان لیگ فوتبال ایران و فدراسیون، حکم به ادامه لیگ دهند، بر اساس مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال، با تیم‌هایی که از حضور در ادامه مسابقات لیگ برتر انصراف دهند، بر اساس ماده ۸۹ آئین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال ایران (استنکاف از تصمیمات) با آنها برخورد خواهد شد.

 

بند ب ماده ۸۹: “در صورتی که یک باشگاه از اجرای حکم قطعی استنکاف نموده باشد، اخطار می شود که در صورت قصور یا امتناع از اجرای حکم یا پرداخت وجه در مهلت تعیین شده، مشمول کسر امتیاز، سقوط به دسته پایین تر یا محرومیت از ثبت نام بازیکن جدید خواهد شد.”

 

در همین بحران شیوع کووید-۱۹، ستاد مبارزه با کرونا وجود دارد و تمامی افراد از خرد تا کلان جامعه، موظف به اجرای دستورات این ستاد هستند. اگر هر کس بخواهد بر طبق سلیقه خودش رفتار یا برای خودش تصمیم گیری کند، شاهد فاجعه انسانی خواهیم بود.

 

فوتبال، هیچ فرقی با جامعه ندارد و فوتبالیست‌ها نیز هرگز از سایر شهروندان بالاتر نیستند.

 

 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه