همراه ما باشید

اسماعیل حلالی در گفت و گو با پرسپولیس: خون فوتبالیست ها رنگین تر از مردم نیست

اسماعیل حلالی در گفت و گو با پرسپولیس: خون فوتبالیست ها رنگین تر از مردم نیست

پیروزی نیوز - اسماعیل حلالی در گفت و گو با پرسپولیس: خون فوتبالیست ها رنگین تر از مردم نیست

بعد از هیاهوی فراوان، لیگ برتر فوتبال قرار است بار دیگر از سر گرفته شود. کرونا برای هفته‌های طولانی مسابقات ورزشی را در سراسر دنیا تعطیل کرد، اما حالا بار دیگر دنیا دارد بازی‌هایش را از سر می‌گیرد. بااینکه کرونا در هیچ کجای دنیا به‌طور کامل پرونده‌اش بسته نشده، اما اظهارنظر مقامات مسوول و سازمان بهداشت جهانی باعث شده، همه قبول کنند که دیگر نمی‌شود خانه‌نشینی را ادامه داد و بایستی با رعایت نکات مهم بهداشتی، زندگی را از سر گرفت.

فوتبال هم طبیعتاً از این قاعده مستثنی نیست. دنیایی که قرار نیست دیگر بدون کرونا باشد، نیاز به پویایی و نشاط دارد و فوتبال می‌تواند تا حدودی این نقش را بر عهده بگیرد.

در خصوص تصمیم فدراسیون فوتبال برای ازسرگیری مسابقات گفت‌وگویی داشتیم با اسماعیل حلالی، بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی، مربی تیم‌های پایه باشگاه. حلالی هم جزو موافقان آغاز لیگ برتر است.

صحبت‌های این پیشکسوت پرسپولیس را در روزنامه پرسپولیس می‌خوانید:

– شما جزو کدام دسته از اهالی فوتبال هستید، از نگاه شما شرایط برگزاری لیگ برتر راداریم یا نه؟

من موافقم. لیگ باید آغاز شود. تحلیلم این است که دیگر نمی‌توانیم در خانه بنشینیم. به حد کافی کرونا خانه نشین‌مان کرد. آیا با نشستن ما در خانه، کرونا تمام شد؟ ما در خانه ماندیم و خیلی‌ها هم به همین شکل کرونا گرفتند. باید کاری عقلانی کنیم. کرونا هم دیگر مثل مریضی‌های دیگری که همیشه هستند، می‌ماند و ما باید یاد بگیریم رفتارهای‌مان در زندگی به چه شکل باشد. مثل آنفولانزا، مثل سرماخوردگی، ما طرف را نشناخته، با او دست می‌دادیم، یک ربع ماچ و بوسه داشتیم، این کارها درست نبود و کرونا دیگر اجازه چنین رفتارهایی را نمی‌دهد. در مورد فوتبال هم یک سوال دارم، آیا بازیکنان در خانه نشستند، کرونا نگرفتند؟ آن‌ها که قبل از تمرین گرفتند، زمانی که هنوز استارت کار نخورده بود.

– ضمن اینکه فوتبال هم بخشی از جامعه‌ای است که حالا کارش را از سر گرفته است.

همه آمدند، کل جامعه درگیر این موضوع است. خب فوتبالیست که بگیرد شرایطش بهتر از بقیه است. دکتر خوب بالای سر آن‌هاست، دائم آزمایش می‌گیرند. برای مردم می‌گفتند کرونا مجانی است، اما یک سرفه ساده برای ما ۲۵۰ هزار تومان خرج داشت. اصلاً هم مفت نبود.

– مشکوک به کرونا بودید؟

نه سه ماه پیش، در روزهای اول، خانمم سرفه می‌کرد، گفتند بگذار دکتر ببیند. رفتیم آزمایش دادیم، ۲۵۰ هزار تومان هزینه اسکن دادیم. من هم چون علائمی نداشتم چک نشدم. حالا خدا را شکر چیزی نبود، ولی شنیده بودم در برخی بیمارستان‌های دولتی، از روی قیافه تشخیص می‌دادند که برو، تو کرونا نداری! (باخنده) بیاییم شرایط را درک کنیم، یک مقدار فاصله‌ها بیشتر شود. درست است در تمرین گروهی فشار بدنی به بازیکن  می‌آید. بدن کمی ضعیف‌تر می‌شود، اما بازیکن باید به استراحت و تغذیه‌اش رسیدگی بیشتری کند. کرونا خودش را در کره زمین جا انداخته و حالا حالاها هم هست. گفتند تا واکسن هم نیاید، مریضی هست، اما مگر واکسن آنفولانزا را ساخته‌اند، بزنی نمی‌گیری؟ این هفته واکسن زدیم، بعد حادترش را گرفتیم. گفتند واکسن قلابی بود، از چین درجه سه‌اش را برای ما فرستاده بودند. می‌گویم که بهترین کار این است که رعایت کنیم.

– می‌گویند لیگ امسال که فقط ۹ هفته‌اش مانده برگزار نشود، بعد برویم سراغ لیگ بعدی. این اصلاً معقول نیست. اگر امکان برگزاری هست، لیگ امسال تمام شود، نه اینکه یک لیگ دیگر شروع شود و نیمه‌کاره بماند.

آن‌ها که این حرف‌ها را می‌زنند، کسانی بودند که همه‌چیز را ازدست‌داده‌اند، و الان سخت‌شان هست. در مورد قهرمانی تیم‌شان وعده‌ به این و آن دادند و می‌بینند که قهرمانی را از دست داده‌اند. برخی هم به دنبال سهمیه آسیا هستند و نگرانند به آن نرسند. یک سری تیم‌ها هم که دارند می‌افتند، از خدای‌شان هست که لیگ برگزار نشود. تیم هشت هفته برد نداشته، آخرین امتیازی که گرفته، خودش یادش نمی‌آید، طبیعتا دوست دارد که مسابقه برگزار نشود.  دوست دارد کرونا بیاید،‌ آن‌ها دعا می‌کنند کرونا بیشتر هم پخش بشود که مسابقه برگزار نشود. آن‌ها از خدای‌شان هست لیگ تعطیل شود.

– حالا چقدر شانس برای قهرمانی پرسپولیس قائل هستید؟

روی کاغذ احتمالش خیلی زیاد است، به شرطی که بچه‌ها در بازی‌ها تمرکز لازم را داشته باشند. ولی خب فوتبال یک مقدار ورزش نامردی هست، بچه‌ها باید حواس‌شان باشد. البته این بچه‌هایی که من می‌شناسم تمرکزشان روی کار خودشان هست. خصوصاً اینکه وقتی یک فوتبالیست طعم قهرمانی را با تمام وجودش آن‌هم در چند سال متوالی حس می‌کند دیگر به این راحتی نمی‌خواهد آن را از دست بدهد. این بچه‌ها چند سال است برای قهرمانی بازی کردند. همیشه تیم اول بودند، این حس و حال خاصی دارد. ضمن اینکه روی قرارداد سال بعدشان هم تأثیر دارد. حتی اگر بخواهند از پرسپولیس بروند، هم باعزت و احترام بیشتری به تیم دیگر می‌روند و هم اینکه به‌عنوان بازیکن تیم قهرمان از آن‌ها در تیم جدید استقبال می‌شود. ضمن اینکه در پرسپولیس زیر نظر مربی خوب تمرین می‌کنند و روزبه‌روز پیشرفت بیشتری دارند. بچه‌ها این‌ها را با گوشت و پوست و استخوان‌شان لمس کرده‌اند و می‌دانند که این قهرمانی چقدر مهم است. البته امیدوارم اول در این شرایط سلامت باشیم و دوم بازی‌ها و لیگ قوی برگزار شود.

– پس فکر می‌کنید لیگ باوجود تمام مخالفت‌ها، برگزار می‌شود؟

بله، قطعاً برگزار می‌شود. در ایتالیا و آلمان که میزان بیماری حادتر هم هست، چرا برگزار کردند؟ احتمال دارد آنجا هم دو، سه نفر بگیرند اما مگر خون فوتبالیست‌ها رنگین‌تر از بقیه است؟ فوتبالیست‌ها لااقل از ۵۰ درصد جامعه، به لحاظ کیفیت زندگی، نوع تغذیه، میزان آسیب‌پذیری، بالاتر است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه