همراه ما باشید

شاه کلید رسیدن به پوکر قهرمانی/حمایت هواداران از تصمیمات کادر فنی، لازمه افتخار آفرینی مجدد پرسپولیس است

شاه کلید رسیدن به پوکر قهرمانی/حمایت هواداران از تصمیمات کادر فنی، لازمه افتخار آفرینی مجدد پرسپولیس است

پیروزی نیوز - شاه کلید رسیدن به پوکر قهرمانی/حمایت هواداران از تصمیمات کادر فنی، لازمه افتخار آفرینی مجدد پرسپولیس است

بر هیچ کس پوشیده نیست که اگر حمایت بی چون و چرای هواداران از برانکو ایوانکوویچ نبود، هرگز شاهد افتخار آفرینی‌های فصول اخیر نمی‌شدیم. روزی که پروفسور کروات همراه با تیمش به قعر جهنم‌های فوتبالی رفت، امیدها برای ماندنش به مو رسید؛ اما پاره نشد تا برانکو بماند و مسیر دور و درازی که به لطف مرد کروات و پشتیبانی هواداران، پر از خاطرات فراموش نشدنی شود.

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: به خوبی یادمان هست که کارلوس کیروش، سرمربی سابق تیم ملی برای جلوگیری از روند خوب ارتش سرخ با برانکو، چه اعمالی انجام می‌داد و چه نیش و کنایه‌های بی وقفه‌ای که از سرخ‌های فوتبال ایران دریغ نمی‌کرد. اما مصاحبه‌ای که روز پنجشنبه گذشته از جانب رضا چلنگر، مترجم کارکشته و محبوب فوتبال ایران منتشر شد، تکلیف این روزها را به خوبی برای هواداران پرسپولیس مشخص می‌کند.

او که به تعبیری جعبه سیاه فوتبال ایران و در دلش رازهای فراوانی نهفته است، در این مصاحبه گفت: “یادم می آید اولین روز که برانکو به تهران آمد، به او پیشنهاد کردم تا ابتدا سر تمرین تیم ملی برویم و با کی روش آشنا شویم. در آن روز هر دو برخورد بسیار خوبی با یکدیگر داشتند و همه چیز خوب پیش رفت ولی بعد از آن همه چیز به هم ریخت.

این مشکل زمان مانوئل ژوزه هم بود؛ زیرا من در آن زمان نیز حضور داشتم. علاوه بر مشاجرات لفظی، کی روش به یک باره ۷ الی ۸ بازیکن کلیدی پرسپولیس را دعوت می کرد. به عده ای بازی می داد و عده ای نیز در تیم ملی بازی نمی کردند. طبیعتا این امر باعث می شد از فرم بیفتند و زمانی که به باشگاه باز می گشتند، تاکتیک ها به هم ریخته بود. پس از آن، در دوره برانکو نیز شاهد بودم کی‌روش در حال اجرای همان مسائل قبلی است.

ابتدا فکر می کردم شرایط درست می شود؛ ولی دیدم کی‌روش اعلام برنامه کرده که هر ماه باید بازیکنانش را خارج از فیفا دی داشته باشد. یا اینکه می گفت اگر می خواهیم به جام جهانی برویم،  باید لیگ کوتاه تر شود و مرتبا اردوی تیم ملی بگذاریم.

من نیز برانکو را آگاه کردم و گفتم اگر سراغ نفرات اصلی تیمت رفت، بدان که موضوع مانوئل ژوزه را مجدداً آغاز کرده است که همین اتفاق در نهایت رخ داد. برانکو نیز مصاحبه هایش را شروع کرد و گفت که ما تابع تیم ملی هستیم؛ ولی به هر حال این اردوها نیز باید در یک چارچوب مشخصی باشند.

حال اردوها اگر یک هفته طولانی تر شوند نیز اشکالی ندارد؛ ولی باید طبق همان فرمت فیفا دی باشند و از طرفی می‌دیدیم فشارها از سوی کی روش و فدراسیون، مرتبا بیشتر می شد. این بار بر خلاف دوران مانوئل ژوزه، به یک باره تمام هواداران پرسپولیس پشت برانکو ایستادند.

این اتفاق آن قدر عجیب و یک دست بود که از سال ۱۳۷۹ که در فوتبال هستم، مانند آن ندیده ام. به هر حال درگیری میان دو طرف آرام آرام ایجاد و شکل شفاهی و کنایه به خود گرفت. حتی جلسه در فدراسیون گذاشتند که برانکو را توجیه کنند.”

در سخنان رضا چلنگر، یک نکته به خوبی جلب توجه می‌کند: “این اتفاق آن قدر عجیب و یک دست بود که از سال ۱۳۷۹ که در فوتبال هستم، مانند آن ندیده ام.” حمایتی که از آن صحبت شد، همان راز پرسپولیس تحت هدایت برانکو است.

در مسیر کشتی سرخ پرسپولیس، همچون تایتانیک کوه یخ کم نبود اما هواداران همواره جلیقه نجات تیمشان بودند. هوادارانی که در سختی ها و ناملایمات، تکیه گاه امن پروفسور و تیمش بودند و تشویق‌های ایسلندی‌شان، حتی در روزهای باخت و ناکامی هم قطع نمی‌شد.

اما اکنون که به سبب شیوع گسترده کووید-۱۹، لیگ برتر کشورمان نیز همچون اکثر نقاط جهان، درحال گذر از آخرین روزهای تعلیق است و کم کم باید آماده ادامه مسابقات شویم، ذکر دوباره یک نکته، خالی از لطف نیست.

یحی گل‌محمدی، سکاندار هدایت سرخپوشان است و اختلاف امتیاز ارتش سرخ با رقیبان که به عدد ۱۰ رسیده؛ هرگز نباید هواداران را در باد غرور بخواباند. هر لحظه ممکن است اتفاقات فوتبالی از راه برسند و باعث لغزش تیم محبوبمان شوند.

در این راه، حمایت بی چون و چرا از یحیی باید ادامه یابد و به خصوص آنکه با ازسرگیری لیگ برتر فوتبال ایران، حضور هواداران در ورزشگاه‌ها امکان پذیر نخواهد بود. حالا که دشمنی‌ها با پرسپولیس، بیش از حد عیان شده و از ریز و درشت، خواستار ضربه زدن به قهرمان بلامنازع فوتبال ایران، خارج از مستطیل سبز هستند؛ تنها حمایت همچون زمان سرمربی گری برانکو از یحیی می‌تواند کشتی سرخ پرسپولیس را به مقصد برساند.

ما هواداران نیز از حمایت مطمئن و امیدوار هستیم تا در پایان فصل، چهارمین جشن قهرمانی متوالی لیگ برتر فوتبال ایران، جام نوزدهم را شاهد باشیم.

سرمربی محبوب کنونی، در دیدارهای رو در رو با مدعیان موفق به کسب امتیاز کامل شده و اختلاف ۳ امتیازی در آغاز نیم فصل و هنگامی که سکان هدایت ارتش سرخ را به دست گرفت، به ۱۰ امتیاز رسیده. بنابراین، تنها مغرور نشدن و حمایت هواداران از تصمیمات کادر فنی، کلید رسیدن به پوکر قهرمانی است.

هم قسم با یکدیگر، در راه رسیدن به هدف، همچون روزهای باشکوه گذشته، از یحیی و تصمیماتش حمایت خواهیم کرد تا غرور همراه با افتخار در پایان فصل نصیبمان شود و جشن چهارمین قهرمانی متوالی تیم محبوبمان را به تماشا بنشینیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه