همراه ما باشید

محمد پنجعلی در گفت و گو با پرسپولیس: دادگان قبل انقلاب هم شیخ محمد بود

محمد پنجعلی در گفت و گو با پرسپولیس: دادگان قبل انقلاب هم شیخ محمد بود

پیروزی نیوز - محمد پنجعلی در گفت و گو با پرسپولیس: دادگان قبل انقلاب هم شیخ محمد بود

صحبت‌های اخیر رییس پیشین فدراسیون و پیشکسوت بزرگ فوتبال ایران، سوالات زیادی را در اذهان ایجاد کرده است. دادگان حرف‌های زیادی را در مورد احتمال تعلیق فوتبال و ورزش ایران مطرح کرده که البته با واکنش شدید وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک مواجه شده است. در بیانیه اخیر کمیته ملی المپیک آمده است که دادگان باید بابت حرف‌هایش سند داشته باشد، وگرنه از او شکایت خواهد شد.

در شرایطی که پرسپولیس خود را برای آغاز لیگ برتر و پوکر قهرمانی آماده می‌کند، تماسی داشتیم با محمد پنجعلی. با مردی که هم دادگان را خوب می‌شناسد و هم زیر و بم فوتبال و ورزش را.

از او می‌شود هم در مورد صحبت‌های رییس پیشین فدراسیون فوتبال شنید و هم آغاز لیگ برتر و مسیر مانده تا قهرمانی. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با محمد پنجعلی را در زیر می‌خوانید:

-بعد از مدت‌ها فوتبال دیدید. درحالی‌که خیلی‌ها بی‌صبرانه منتظر آغاز لیگ هستند تا بار دیگر هیجان لیگ را تجربه کنند، شما بازی دوستانه پرسپولیس و سایپا را از نزدیک تماشا کردید، چطور بود؟

خوب بود، واقعا بعد از چند ماه وقفه در مسابقات و تعطیلی فوتبال، انگار زخم بستر گرفته بودیم! (با خنده) رفتیم بازی را دیدیم و خیلی هم چسبید، چند وقت بود بازی ندیده بودیم. ما فوتبال را افتتاح کردیم.

-تیم چطور بود؟

خوب بود اما حقیقتا هنوز برای رسیدن به فرم آمادگی کار دارد. البته در این مدتی که فرصت دارند می‌توانند به وضعیت خوبی برسند.

-و فکر می‌کنید لیگ دوباره از سر گرفته می‌شود؟

این قضیه اجتناب‌ناپذیر است که بازی‌ها از سر گرفته شود. باید زندگی کرد. کرونا دیگر هست و ما باید یاد بگیریم با آن زندگی کنیم. البته متاسفانه من فکر می‌کنم در این زمینه خوب هم عمل نمی‌شود. یعنی در برخورد با این ویروس و راه‌های شیوع و انتقال و کنترلش خوب مدیریت نمی‌شود. دوباره امروز شنیدم که آمار شیوع خیلی بالا رفته و این اصلاً خوب نیست. وقتی آمار پایین آمد هول شدند و گفتند همه دارند از ما الگو می‌گیرند، واقعا ما چطور الگوی دنیا شده‌ایم؟ حالا که دوباره آمار خیلی بالا رفته و به شرایط قبل برگشته‌ایم.

-شاید منظورشان از الگو، فساد بوده، فسادی که در فوتبال هم به‌کرات شاهدش بوده‌ایم. همین صحبت‌هایی که محمد دادگان در روزهای اخیر مطرح کرده و هجمه زیادی علیه او درست‌شده است.

دادگان را نمی‌شود کاریش کرد. رزومه‌اش مشخص است. قبل از انقلاب باهم بودیم، اسمش شیخ محمد بود. یک بچه مومن قبل از انقلاب، آن موقع هم ریش می‌گذاشت. نمازش را سروقت می‌خواند و واقعا  مومن بود. باور می‌کنید شورت بلند در زمین می‌پوشید؟ تحصیلاتش را هم که همه می‌دانند. رزومه‌اش در فدراسیون فوتبال هم مشخص است.

-به‌عنوان یک شخصیت برجسته فوتبالی حق دارد که ابراز نگرانی کند اما گفته‌اند اگر حرف‌هایش با سند نباشد، شکایت می‌کنند.

به‌هرحال من فکر می‌کنم کلاً به نفع فوتبال نیست که این حرف‌ها را بگویند چون آقای دادگان هم قبلاً اخطار داده بود که ممکن است با این روال تعلیق شویم. همه باید انرژی‌شان را بگذارند که تعلیق نشویم. من فکر می‌کنم او چیزهایی می‌دانست که قبلاً این صحبت‌ها را مطرح کرده بود. او از روی تجربه صحبت کرد و مسائلی که باید، را گفت.

-دیدیم که فیفا به اساسنامه ارسالی ایراد گرفت و تهدید به تعلیق شدیم.

به هرحال قوانینی وجود دارد و در ورزش دنیا قوانین اجرا می‌شود. ما نگاه مان باید این‌طوری باشد. نمی‌توانیم چیزی را به آن‌ها تحمیل کنیم، قوانین را یا قبول می‌کنیم یا نمی‌کنیم.

-شما هم این‌طور فکر می‌کنید که در مسیر تعلیق فوتبال حرکت کردیم؟

من آشنایی دقیقی از اساسنامه و روالی که باید طی شود، ندارم اما می‌دانم که شوخی‌بردار نیست، قوانین در سطح دنیا اجرا می‌شود. خودتان هم شاهد هستید که در بیشتر محاکم بین‌المللی باخته‌ایم. با حرف و زورگویی کار پیش نمی‌رود. فوتبال چارچوبی دارد که باید رعایت کنیم، باید تعامل داشته باشیم با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی و همه مراجعی که زیر نظرش باید کارکنیم.

-این روزها بیشتر از قبل هم مشخص شد که در قرارداد ویلموتس چه فجایعی صورت گرفته و این چقدر به ضرر ما بوده است.

این موضوع را واقعا باید بازرسی دخالت کند. آن‌ها باید بررسی کنند، قوه قضاییه ورود کند. این فساد است، چرا یک قرارداد این‌همه داستان داشته و کسی به آن نپرداخته. فساد صورت گرفته، حالا همه در موردش حرف می‌زنیم. حرف دادگان یک واقعیت است، نمی‌شود آن را کتمان کرد.

-اما دادگان را زیر سوال برده‌اند.

بروید بین مردم ببینید نظر آن‌ها چیست. مردم بهتر از همه می‌توانند قضاوت کنند و شناخت بیشتری دارند. مردم با ما زندگی کرده‌اند. بیش از ۴۰-۵۰ سال است که زیر و بم ما را می‌شناسند. هیچ‌چیزی به ضرر دادگان نمی‌شود چون هیچ‌وقت خودش را با پول معامله نکرد. او به خاطر فوتبال و نگرانی از این وضعیت، این حرف‌ها را مطرح کرده است. باید به صحبت‌هایش توجه کنند. خود من هم نگران تعلیق هستم. قبل از دکتر دادگان هم احساس می‌شد اوضاع نگران‌کننده است چون ما در دادگاه‌های بین‌المللی هم نتیجه خوبی نگرفته بودیم.

-دکتر دادگان در صحبت‌هایش از احتمال تعلیق ورزش ایران هم‌صحبت کرده بود. اشاره او به جلسه‌ای بود که چندی دیگر در دادگاه حکمیت ورزش برگزار می‌شود که فدراسیون جهانی جودو از شهادت دادن سه شاهد ایرانی خبر داده است.

من هم این را خوانده بودم، دقیقا نمی‌دانم اگر در دادگاه عالی ورزش محکوم شویم، چه رشته‌هایی تعلیق می‌شوند.

-این‌طور که گفته می‌شود خطر تعلیق نه‌تنها در مورد جودو که در مورد کل ورزش ما وجود دارد.

دقیقا نمی‌دانستم.

-بگذریم. چقدر به پوکر قهرمانی پرسپولیس امید دارید؟

خب فاصله‌مان زیاد است، اما نباید در بادش بخوابیم، باید برویم برای بازی‌ها، هر بازی ۳ امتیاز دارد که باید آن‌ها را بگیریم. ان شاءا… که امتیازات لازم را به دست آوریم. البته که کار هم سخت است اما بچه‌ها تفاضل امتیاز را ندید می‌گیرند و به مصاف حریفان می‌روند.

-خبر بد هم این بود که محمد انصاری دوباره رباط پاره کرده.

این شرایط برای همه تیم‌ها هست. بدن‌ها از فرم مطلوب خارج‌شده و همه در مدت کوتاهی می‌خواهند به مرز آمادگی برسند. تمرین تنهایی هم جواب نمی‌داد. امیدوارم لیگ با کمترین آسیب ممکن برگزار شود

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه