همراه ما باشید

کادر فنی، برای ۹ هفته باقی مانده لیگ با جای خالی بازیکنان مهمی روبروست؛ مصائب یحیی

کادر فنی، برای ۹ هفته باقی مانده لیگ با جای خالی بازیکنان مهمی روبروست؛ مصائب یحیی

پیروزی نیوز - کادر فنی، برای ۹ هفته باقی مانده لیگ با جای خالی بازیکنان مهمی روبروست؛ مصائب یحیی

کادر فنی، برای ۹ هفته باقی مانده لیگ با جای خالی بازیکنان مهمی روبروست؛ مصائب یحیی

 

 

یحیی گل محمدی باید پرسپولیس را آماده شروع مسابقات کند. فقط نه برای لیگ برتر بلکه برای لیگ قهرمانان اسیا نیز باید به شکل ویژه‌ای اماده شد. سوال این است که ایا شرایط لازم برای این امر مهیا خواهد بود. پیش از این نوشه بودیم که سرمربی پرسپولیس یک ماموریت ویژه دارد و ان باقی گذاشتن اثر خود بر پرسپولیس و حفظ و ترقی ان روحی است که برانکو در کالبد این تیم دمید.

 

یحیی گل‌محمدی باید از همین حالا به فکر فصل‌های آتی باشد. اگر قرار است پرسپولیس بار دیگر به فینال آسیا برود و این بار سرانجام دیگری را رقم بزند باید از همین حالا شروع کرد. از حالا باید به فکر پیدا کردن بازیکنانی بود که دو یا سه سال دیگر در نقطه اوج فوتبال خود قرار بگیرند. بازیکنانی که لزوما اکنون نباید اسمی باشند، اما در آن زمان باید نامی شده باشند. بازیکنانی که قرار نیست الان گرانقیمت باشند چون می‌توانند از لیگ یک بیایند.

 

گل‌محمدی باید یک تیم بسازد که با امضای خودش باشد و دربالاترین حد انتظار. شعار نمی‌دهیم. یک اتفاقات خاصی باید رقم بخورد که فقط فنی نیست. یک مثال می‌زنیم. بازی با السد قیل از فینال. برانکو از یک جایی به بعد دیگر خودش هم مطمئن نبودف اما وقتی به تیم گفت باید به فینال اسیا بروند، هیچ بازیکنی تردید نداشت. از نظر ان‌ها حضور دزر فینال با ان شرایط ناجور، بدیهی ترین اتفاقی بود که باید روی می‌داد ، چون برانکو به ان ها گفته بود. البته همه این‌ها در گذر زمان توسط خود برانکو به وجود امد.

 

برای شروع البته یک مشکل وجود دارد. یحیی گل محمدی مورد حمایت و اعتماد هواداران و بازیکنان است، اما تعارف را که کنار بگذاریم درجه و خلوص این اعتماد و اطمینان با آن‌چه که برانکو از آن بهره می‌برد متفاوت است. غیر از این هم نمی‌تواند باشد. برانکو روزی که امد با یک پیشینه کم نظیر امد و باز در طول زمان به چنان جایگاهی رسید. از نظر فنی او همیشه یک تصویر روشن و متفاوت در ذهن خود داشت. او تیمی که ساخته بود ، متفاوت از همگان می‌دید و به خاطر همین کم پیش امد که در شرایط سخت غافلگیر شود و البته در حالی به اسانی از امثال طارمی و رضاییان می‌گذشت که در نگاه دیگران گویی فاجعه روی داده بود.

 

و اما سرمربی سرخپوشان، قبل از همه این‌ها ماموریت دیگری دارد. آزمون‌های سخت خیلی زودتر از آن چه انتظار می‌رفت فرا رسیده‌اند. ادامه لیگ برای پرسپولیس فقط از باب تکرار قهرمانی ارزش ندارد. این همان زمانی است که برانکو در بدو ورود به پرسپولیس برای دور خیز بزرگ خود نیاز داشت. البته تفاوت‌های اساسی وجود دارد. آن پرسپولیس سایه بالای سر می خواست و امروز یحیی باید سایه خود را در سایه برانکو بگستراند. شرط اول دستیابی به موفقیت است. موفقیتی که خاص باشد. یحیی ورود خوبی داشت اما دو بازی آسیایی نشان از خطاهایی در ارزیابی‌های او داشت. از سوی دیگر اتفاقات خاص در شرایط خاص رقم می‌خورد و به نظر می‌رسد این شرایط خاص حادث می‌شود.

 

 

 

*دردسر در جناح چپ با پایان قرارداد نادری در شروع بازی‌ها

 

یکی از دشواری‌های او برای جناح چپ است. جایی که اطمینان داریم دیگر محمد انصاری را در اختیار نخواهیم داشت. رباط صلیبی او باز هم پاره شد. همان رباط قبلی. البته پزشکان تیم می‌گویند این مساله تغییر خاصی در شرایط ایجاد نمی‌کند و وضعیت او مثل بازیکنانی است که برای بار اول رباط پاره کرده اند. پرسپولیسی‌ها دل‌شان قرص بود که محمد نادری هست ولی شاید او را هم از دست بدهیم. یادمان نرود که او بازیکن قرضی از باشگاه کورتریک بلژیک بود. یعنی اختارش دست آن‌ها است. از بخت بد، بلژیک رقابت‌های فصل گذشته لیگ خود را پایان یافته اعلام کرد و حالا تیم های بلژیک آماده شروع فصل جدید بشوند. البته اگر این طور هم نبود، شاید شرایط فرقی نمی‌کرد. مدیربرنامه‌های این بازیکن اعلام کرد که قرارداد سه جانبه پرسپولیس، نادری و کورتریک در پایان ماه ژوئن به پایان می‌رسد. یعنی نادری باید از ابتدای ژولای یعنی یازدهم تیرماه در اختیار باشگاه بلژیکی باشد. او از آن پس نمی‌تواند برای پرسپولیس بازی کند. در بهترین حالت دو بازی از ۹ بازی باقیمانده را برای پرسپولیس بازی کند. البته به نظر می‌رسد نادری علاقمند به ادامه حضور باشد ولی لبتدا باشگاه باید در این ارتباط اقدام کند. چه برای مذاکره و چه برای بررسی ظرفیت‌های قانونی بر اساس شرایط ویژه حادث از شیوع کرونا.

 

در این ارتباط اخرین خبر این است که هنوز مذاکره‌ای با خود نادری یا باشگاه بلژیکی انجام نشده است. نادری برای دو فصل دیگر با کورتریک قرارداد دارد. با این اوصاف هر دو گزینه ادامه حضور قرضی و انتقال دائمی روی میز است. قبل از ان شاید لازم باشد که در ابتدا وضعیت مطالبات این بازیکن روشن شود. در این بخش شاید اختلاف نظر به وجود آید. مساله این است که قرارداد نادری برای این فصل در پایان ژوئن به ژایان می‌رسد و تسوئیه حساب باید انجام شود. بعد باید برای قرارداد جدید توافق شود که اگر تا پایان فصل آینده باشد باید مشخص گردد که رقم باید بر اساس یک فصا باشد یا یک فصل و نیم. فیفا می‌گوید قراردادها تا پایان فصل اعتبار دارد ولی شرایط برای بازیکنان قرضی متفاوت است. این در حالی است که نادری از فصل قبل هم طلب دارد. این ها همه می‌توان به پیچیدگی‌های مذاکره و دستیابی به توافق بیفزاید با این اوصاف غفلت در شروع سریعتر مذاکرات، امری ضروری است. این که چرا چنین اتفاقی تا این لحظه روی نداده است جای سوال دارد ولی انتظار می‌رود باشگاه با توجه به حساسیت امر و در پیش بودن لیگ قهرمانان، مذاکره با نادری و بلژیکی ها را اغاز کند.

 

پرسپولیس البته یک دفاع چپ خوب هم در تیم امید خود دارد ولی او تا از نظر بدنی و تجربه به سطح لیگ برتر برسد کار دارد.

 

 

 

*رادوشویچ بدون جایگزین کارکشته

 

مساله دیگر یحیی در شروع لیگ، از دست دادن علیرضا بیرانوند است. او روز گذشته هم ناراحتی خود از این بابت را اعلام کرد. او با این که از بوژیدار حمایت می‌کند ولی نمی‌تواند احساس خود را از این مساله پنهان کند. البته نباید این‌طوزر باشد ولی هست. از سوی دیگر عملکرد خوب بوژیدار در این سال‌ها باعث شده است که هواداران تنش خاصی را نشان ندهند. حتی به نظر می‌رسد خود باشگاه استقبال می‌کند که این کار هر چه سریعتر انجام شود تا باقی پول حاصل از این انتقال را دریافت کنند.

 

طبق توافق دو باشگاه کارهای مربوط به انتقال علیرضا بیرانوند باید تا پایان ماه ژوئن انجام شود که شامل تست پزشکی ، دریافت آی.تی.سی بازیکن توسط فدراسیون بلژیک و عقد قرارداد با این بازیکن است. به این ترتیب پرسپولیس باید روی رادو حساب کند در حالی که مجالی نبوده تا ذخیره او تجربه بازی در پرسپولیس پیدا کند. از نظر فنی حضور یک دروازه‌بان خوب که بوژیدار از بیم وی خود را وری فرم نگه دارد امری ضروری است. سوابق این دروازه بان نشان می‌دهد در پیگیری تمرینات حرفه‌ای است اما یک نکته کلیدی وجود دارد. دروازه بان شماره یک و دو بودن بسیار متفاوت است. او بهترین دروازه بان دوم سال‌های اخیر در فوتبال ایران بود. از بیرانوند بگذریم از بسیاری شماره یک‌های لیگ بهتر است ولی نکته‌ای که گفتیم مهم است. همین داوود فنایی تا وقتی برای گرفتن جای عابدزاده تلاش می‌کرد همیشه عالی بود ولی با رفتن عابدزاده شرایط تغییر کرد.

 

بهنام سراج را به یاد می آوریم که علی پروین به عنوان بازیکن ذخیره از او استفاده می‌کرد و عالی هم گل می‌زد. همین‌که با فشار هواداران فیکس شد، دیگر ان گل‌زن قبلی نبود.

 

 

 

*خط حمله‌ای که خلوت شد، اوساگونا دیرتر می‌رسد

 

گل محمدی باید به فکر خط حمله هم باشد. نمی‌خواهیم فقط به اسناد بازی دوستانه با سایپا به استقبال تحلیل این خط برویم ولی بالاخره کمبود داریم. اگر نداشتیم که در نیم فصل به سراغ استوکس و اوساگونا نمی‌رفتیم. استوکس که حالا به طور قطع جدا شده است و اوساگونا هم به تمرینات نرسیده است. نداشتن تابعیت اروپایی برای بازیکنانی نظیر او مشکل ساز است چون نمی‌توانند با مبدا افریقا راهی اروپا شوند. اوساگونا در نیجریه گیر افتاده است. امیدها به پرواز ترکیش ایر بود که می‌گفتند به نیجریه برقرار می‌شود ولی دیروز خبر رسید شروع پروازها را عقب انداخته اند و اوساگونا که قرار بود ۲۲ خرداد، نیجریه را ترک کند همچنان باید منتظر بماند تا راهی برای خروج او از ان کشور پیدا کنند

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه