همراه ما باشید

حکایت عجیب از پرونده های اخیر پرسپولیس؛ قراردادهای دردسرساز

حکایت عجیب از پرونده های اخیر پرسپولیس؛ قراردادهای دردسرساز

پیروزی نیوز - حکایت عجیب از پرونده های اخیر پرسپولیس؛ قراردادهای دردسرساز

حکایت عجیبی است. در پرسپولیس هنوز پرونده یک مشکل، بسته نشده پرونده جدیدی باز می‌شود. رسانه‌ها حتی از پرداختن به چند و چون مسایل جا می‌مانند چه رسد که باشگاه بخواهد آن‌ها را حل‌وفصل کند.

این شرایط در حالی مشاهده می‌شود که باشگاه بعد از مدت‌ها وقفه به لطف یک قرارداد عجیب کارگزاری به‌تازگی و به هر ترتیبی در بخش تأمین اعتبارهای مالی شرایط خوبی داشته است. با این وجود همان وقفه مالی، انبوهی از مشکلات را تلنبار کرد که تازه همه مشکلات را شامل نمی‌شود.

درست در زمانی که مدیران باشگاه تصور می‌کردند، می‌توانند نفس چاق کنند. با پدیده‌های جدیدی روبرو شدند. البته این یک رسم قدیمی در پرسپولیس است که مدیران باشگاه، مدام در حال سورپرایز شدن با تعهدات، بدهی‌ها و قراردادهایی هستند که انتظارش را نداشته‌اند. قراردادهای دردسرساز معمولاً در زمان انعقاد خیلی خوب به نظر می‌رسند ولی بعداً مشکلات بزرگ را به همراه می‌آورند. ازجمله آن‌ها همین قرارداد کارگزاری بود. باشگاه پرسپولیس باید خوشحال باشد که قراردادی را از صفر به ۱۱۰ میلیارد تومان رساند ولی این عدد برای یک‌فصل نیست و در عمل برای یک‌فصل و نیم خواهد بود. آتیه داده‌پرداز از جهت تعامل با پرسپولیس نمی‌تواند حداقل به‌واسطه این رقم به خود ببالد. مشکلات قراردادی باعث شد تا مشکلات دیگر برای یک پروسه زمانی روی هم تلنبار شوند که حالا شاهد اثر آن هستیم. حالا بماند که رقم بعدی که پرسپولیس باید از کارگزار دریافت کند طبق توافق دو طرف منوط به شروع رقابت‌های لیگ خواهد بود.

البته موضوع موردبحث امروز، قرارداد با کارگزار نیست. می‌خواهیم کمی درباره مشکلات قراردادی با بازیکنان صحبت کنیم.

*تسویه کامل پول نادری فقط با انجام دو سوم بازی‌ها

یکی از موارد به قرارداد محمد نادری مربوط می‌شود. که حالا شرایط پیش‌آمده برای محمد انصاری باعث شده است دست بالا را به مدیر برنامه وی بدهد. او هم در این شرایط از پیشنهاد باشگاه سپاهان سخن می‌گوید که می‌تواند معنایش بن‌بست برای چپ‌پاهای آن تیم باشد. البته در این میان مشکل اصلی به مدت قرارداد مربوط می‌شود. مدت قرارداد به ذاته، مشکل‌ساز نبود اما بر هم خوردن تقویم بازی‌ها به دلیل شیوع کرونا، شرایط را تغییر داد. قرضی بودن انتقال شرایط خاصی را ایجاد کرده است و مدیر برنامه‌های این بازیکن، روز گذشته بعد از گزارشی که در روزنامه پرسپولیس منتشر شد، به مسوولان باشگاه یادآور شد که نادری را فقط تا دهم تیرماه در اختیار دارند و این یعنی اینکه وی عملا برای پرسپولیس بازی نخواهد کرد اگر قرارداد با وی و باشگاه بلژیکی تمدید نشود. حالا یا فعالیت این بازیکن پایان می‌یابد یا این که حداقل قرارداد جدیدی تا نیم‌فصل بعد منعقد شود. البته این هم تمام ماجرا نیست. یعنی موضوع به همین سادگی هم نیست. قرارداد فعلی تا پایان ماه ژوئن است. پس باید کل ارزش قرارداد تسویه شود نه دو سوم آن. این در حالی است که حداقل یک سوم بازی‌های این فصل پرسپولیس باقی‌مانده است. این تناقض ناشی از برهم خوردن تقویم بازی‌هاست. حالا اگر پای قرارداد جدید در میان باشد برای فصل بعد و یک سوم این فصل است. مبنای محاسبه رقم قرارداد چگونه خواهد بود. البته باید توجه داشت که نادری به هر تیم دیگری که بخواهد برود فقط برای فصل بعد می‌تواند قرارداد ببندد. مجموعه این موارد در کنار وضعیتی که در جناح چپ پیش آمد، روند مذاکره را پیچیده خواهد کرد. البته مهدی رسول پناه نیز روز گذشته تأکید کرد که افشین پیروانی مسوول انجام مذاکرات خواهد بود البته بعد از آن‌که یحیی گل‌محمدی مشخص کند که این بازیکن را در چه جایگاهی و برای چه مدتی می‌خواهد.

 

*سهم بیرانوند از آفرهای قرارداد؛ دو سوم، همه‌یاهیچ؟

قرارداد دردسرساز بعدی مربوط به علیرضا بیرانوند است. در اینجا ۲ مساله وجود دارد. موضوع اول مربوط به برهم خوردن تقویم بازی‌ها می‌شود. در شرایط عادی او باید تا پایان رقابت‌های این فصل برای پرسپولیس بازی می‌کرد و مطالبات او بر اساس مفاد قرارداد محاسبه می‌شد ولی با توجه به توافق سه‌جانبه برای انتقال او به آنتورپ بلژیک، شرایطی مشابه نادری پیش‌آمده است تا بر سر نحوه مشخص کردن میزان مطالبات او، اختلاف‌نظر به وجود آید. بیرانوند دیروز بر ناراحتی خود از باشگاه صحه گذاشت و تلویحاً مباحثی درباره آپشن‌های قرارداد مطرح شد. در حال حاضر مشکل بیرانوند با باشگاه بر سر محاسبات مالی چندبعدی شده است. در وهله اول باید مشخص شود که او در بخش ثابت قرارداد توقع دریافت تمام مبلغ را دارد یا این که به دو سوم آن رضایت می‌دهد.

با توجه به اخباری که منتشر شد و انتظار می‌رود منابع نزدیک به سنگربان پرسپولیس آن‌ را مطرح کرده باشند. بحث آپشن‌ها هم برای خودش داستانی است. ارزش عددی آپشن‌های قرارداد بیرانوند بیش از ۴۰ درصد ارزش قرارداد او عنوان می‌شود. اگر همه‌چیز روند عادی را طی می‌کرد احتمالاً غیر از آپشن ۱۰ درصدی قهرمانی آسیا برای او محقق می‌شد . در حال حاضر فقط شاید بتوان روی آپشن ۱۰۰ میلیون تومانی او برای حضور در ۶۰درصد بازی‌ها مانور کرد. ولی تکلیف آپشن‌های قهرمانی لیگ، قهرمانی جام حذفی و سهمیه آسیایی چه می‌شود؟ آیا با توجه به این که او قبل از پایان لیگ از پرسپولیس می‌رود، آفرها به او تعلق می‌گیرد؟ آیا بخشی از آن‌ها به وی تعلق می‌گیرد؟ بعید به نظر می‌رسد این موارد در قرارداد باشد.

*وزیر در تغییر قرارداد نقش داشت؟

علیرضا بیرانوند بعد از حضور در پرسپولیس برای اولین بار در زمان علی‌اکبر طاهری و محمد ترکاشوند قرارداد خود را تمدید کرد. قراردادی ۵ ساله که به شکل محیرالعقولی به سود باشگاه و محکم بود.

بیرانوند بعد از بازگشت از جام‌جهانی همان بیرانوند قبل نبود. شاید توانایی خواندن ذهن دیگران که در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود از آن زمان در وی ایجاد شد چون خوب می‌دانست چگونه مدیران پرسپولیس را کنترل کند. او تا زمانی که مسوولان باشگاه مجاب نشدند قرارداد قبلی را به‌ویژه در بخش مالی و شرایط جدایی تغییر دهند به تمرینات نرفت. باشگاه اهرم لازم برای اعمال‌نظر را داشت ولی بیرانوند هیات‌مدیره را به خط کرد تا دست‌به‌سینه خواسته‌هایش را تأمین کنند. درباره دلیل این مساله هیچ‌گاه پاسخی قانع‌کننده از حمیدرضا گرشاسبی نشنیدیم. البته در روزهای اخیر مطرح شد که راه آمدن با بیرانوند یک‌جورهایی توصیه وزارت ورزش و جوانان بود. البته به حرف نمی‌شود استناد کرد ولی در آن زمان رفتار هیات‌مدیره هم به شکلی بود که گویی اجباری در کار است. شاید هم بیرانوند یا مدیر برنامه‌هایش قدرت هیپنوتیزم داشتند. به هر حال وزارت ورزش اگر دخالتی در این امر نداشت، بهتر است که اعلام کند وگرنه که در صورت بالا گرفتن اختلاف باید بیاید اوضاع را جمع کند. البته بیرانوند هم در این سال‌ها دروازه‌بانی بود که محق یک قرارداد  خوب باشد.

*ماجرای متمم یک و نیم میلیاردی چیست؟

و البته درباره اختلاف‌نظر مالی بیرانوند و باشگاه مطلب دیگری هم شنیده می‌شود. گفته می‌شود محمدحسن انصاری‌فرد در مقطعی که توافق سه‌جانبه با باشگاه آنتورب برای انتقال بیرانوند انجام می‌شد. توافق یا متمم قراردادی را با بیرانوند امضاء کرده است که وی یک و نیم میلیارد تومان از پرسپولیس دریافت می‌کند. در پیگیری از سازمان لیگ به ثبت چنین موردی برنخوردیم ولی صحبت از این می‌شود که مراحل ثبت رسمی این قرارداد، توافقنامه یا متمم انجام‌نشده است ولی وجود دارد و در اختیار بیرانوند است. چنین موردی هم با توجه به این که باشگاه این اواخر بحث شائبه در توافق با شهر خودرو مطرح کرد، می‌تواند محل اختلاف‌نظر شود

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه