همراه ما باشید

فرشاد پیوس در گفت و گو با پرسپولیس: پرسپولیس اختلاف امتیاز هم نداشت، قهرمان می شد

فرشاد پیوس در گفت و گو با پرسپولیس: پرسپولیس اختلاف امتیاز هم نداشت، قهرمان می شد

پیروزی نیوز - فرشاد پیوس در گفت و گو با پرسپولیس: پرسپولیس اختلاف امتیاز هم نداشت، قهرمان می شد

در حالی‌که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک همچنان در حال واکنش نشان دادن به صحبت‌های اخیر دکتر دادگان هستند، مشخصاً اصل حرف‌ها و نگرانی‌های او هرگز مدنظر قرار نگرفته است.

چیزی که همه می‌دانیم فوتبال‌مان وضعیت خوبی ندارد. رئیس قبلی و قبل‌تر از آن‌هم فوتبال را در مسیر درستی هدایت نکرده‌اند و حالا دورنمای جالبی نیز در مورد رئیس بعدی وجود ندارد و درعین‌حال نیز به خاطر مسائل فراوانی، حرف از تعلیق مطرح است.

دادگان هم در مورد فوتبال و هم در مورد کلیت ورزش، صحبت‌هایی را گفته و حالا با اتهامات زیادی روبه‌رو شده است. در همین رابطه گفت‌وگویی داشتیم با فرشاد پیوس، نسل بعد از دکتر دادگان در پرسپولیس. سابقه همبازی‌ بودن را ندارند اما از هم خوب شناخت دارند.

صحبت‌های فرشاد آقای گل در مورد جریان اخیر فوتبال را در روزنامه پرسپولیس می‌خوانید:

– رک و صریح می‌پرسم، آیا محمد دادگان چیزی جز حقیقت گفته؟

نه، وقتی‌که من در تیم راه‌آهن بازی می‌کردم چند بار روبه‌روی دکتر دادگان بازی کردم، کسی که قلب و چهره‌اش یکی بوده و حرف‌هایش همیشه واقعی است. دادگان جزو معدود کسانی است که قبل و بعد از انقلاب یک‌شکل بود چه به لحاظ رفتار و چه چهره.

–  او نسبت به تعلیق احتمالی فوتبال ابراز نگرانی کرده، چیزی که مقامات ورزش می‌گویند چنین بحثی مطرح نیست.

به نظر من دادگان به خاطر اینکه هم رییس فدراسیون فوتبال بوده و هم در کمیته اجرایی AFC حضورداشته، متوجه وضعیت هست. ضمن اینکه تا حالا هر چه گفته از روی دلسوزی برای فوتبال ایران بوده است. من فکر می‌کنم حرف او درست است. البته چقدر خوب است که همه مشکلات این مملکت با تعامل حل شود مهم‌تر از هر چیز هم نه آقای دادگان است و نه صالحی‌امیری، فوتبال مملکت است که اهمیت دارد و جوانانی که به خاطر این فوتبال هم می‌توانند راضی و خوشحال شوند و هم ناراحت و افسرده. می‌توانیم در جامعه با کمترین هزینه شادی را به مردم و جوانان بدهیم. باید از منیت‌ها بیرون بیاییم و اگر حرفی می‌زنیم نه برای اثبات خودمان که برای اثبات فوتبال باشد.

– اساسنامه مدنظر فیفا به ‌حق رای وزیر ایراد گرفت.

وقتی‌که فیفا تاکید می‌کند بالاترین مقام اجرایی ورزش نباید نباشد یعنی می‌خواهد تاکید کند روی شعار قدیمی خودش که ما یک جزیره خودمختار هستیم. فوتبال در بین همه ورزش‌های رسمی، خودمختارترین و غیردولتی‌‌ترین ورزش است و معتبرترین ان‌جیویی (NGO) است که می‌شود از آن حرف زد. در خیلی از ورزش‌های حرفه‌ای درون سازمانی، دولت‌ها هیچ دخالتی ندارند، اما در ورزش‌هایی که مبنای مشترک و قوانین مشترکی به‌صورت قاره‌ای کشوری و بین‌المللی دارند باید به نظر من استقلال فوتبال حفظ شود. ما که نمی‌توانیم با دنیا سر جنگ داشته باشیم و با تصمیم مقامات بالادست در ورزش جهان درگیر باشیم.

– فکر می‌کنید به این زودی‌ها بتوانیم انتخابات فدراسیون فوتبال را برگزار کنیم؟

ان‌شاءالله که بشود. با این شرایط بهتر است برگزار نشود، چون ما نمی‌توانیم با اساسنامه‌ای که فیفا به آن ایراد گرفته و در آن احتمال تعلیق دوباره ما مطرح می‌شود رئیس انتخاب کنیم.

– در بیانیه‌های علیه دکتر دادگان، او را مسبب تعلیق قبلی فوتبال ما عنوان کرده‌اند.

شاید مسئله همان مسائل قدیمی باشد. محمد دادگان چند روز بعد از اینکه برکنارش کردند، برای اینکه فوتبال ایران محروم نشود، استعفای رسمی داد و البته یک سال قبل از همه این موضوع را اعلام کرده بود. او به آقای قدمی گفته بود که فیفا از اساسنامه ما اشکال گرفته و ممکن است تعلیق شویم اما همان موقع به یاد دارم آقای قدمی گفته بود نگران نباشید و به فکر حل مشکلات فوتبال باشید. نه خیر، دفعه پیش ‌بر اساس قانون و قواعد فوتبال ما تعلیق شدیم.

– بگذریم. فکر می‌کنید امکان برگزاری لیگ برتر در این شرایط وجود دارد؟

اگر قرار است لیگ برگزار نشود،‌ سال دیگر هم برگزار نمی‌شود چون هیچ ضمانتی وجود ندارد که این بیماری برود. تازه شنیده‌ام این بیماری ویروسش خیلی شبیه به آنفولانزا نیست، اگر این‌طوری باشد همه در همه جای دنیا باید عادت کنیم که با آن زندگی کنیم. باید تمام تلاش مان بر این باشد که یکی فاصله‌گذاری اجتماعی را سفت‌وسخت رعایت کنیم و دیگری تلاش برای مهار زیان‌دهی ویروس و دیگری تلاش برای مهربان بودن و کمک به یکدیگر. اگر واقعا می‌گوییم همه با هم کرولا را شکست دهیم باید در همه‌چیز همراه هم باشیم. از اساسنامه گرفته تا مدرسه‌های فوتبال.

– پرسپولیس قهرمان می‌شود؟

صد درصد. من در دوران فوتبالم روزهایی وجود داشته که تیم ما امتیازاتی عقب بوده اما حس می‌کردم که قهرمان شود، و این اتفاق افتاده است. الان هم پرسپولیس ۱۰ امتیاز جلو هست ولی اگر جلو هم نبود من تصور می‌کردم پرسپولیس امسال قهرمان می‌شود.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه