همراه ما باشید

ستاره یخی در کهکشان ژرمن‌ها/میروسلاو کلوزه، گلزن ترین بازیکن تاریخ جام جهانی، ۴۲ ساله شد

ستاره یخی در کهکشان ژرمن‌ها/میروسلاو کلوزه، گلزن ترین بازیکن تاریخ جام جهانی، ۴۲ ساله شد

پیروزی نیوز - ستاره یخی در کهکشان ژرمن‌ها/میروسلاو کلوزه، گلزن ترین بازیکن تاریخ جام جهانی، ۴۲ ساله شد

بازیکن محبوب مانشافت، امروز چهل و دومین سالگرد تولدش را جشن می‌گیرد و برای هواداران فوتبال، باورش سخت است که کیک تولد گلزن ترین بازیکن تاریخ ادوار جام جهانی، ۴۲ شمع را بر روی خود تحمل کند. شمع هایی که هر کدام حکایت از ۳۶۵ روز تجربه، ۳۶۵ روز محبوبیت، ۳۶۵ روز عشق و ۳۶۵ روز وقار و آرامش دارند.

مدارک احراز هویتش می گویند در ۹ ژوئن ۱۹۷۸ در اپل لهستان به دنیا آمده است، ولی همیشه نمی توان بر آنچه تکه های کاغذ نشان می دهند، اعتماد کرد. چون او نه در نهمین روز ماه، نه در سال ۱۹۷۸ و نه در کشور لهستان به دنیا آمده است؛ بلکه مرد داستان ما، ۲۴ سال بعد در اول ژوئن ۲۰۰۲ در ساپورو دومو ژاپن به دنیا آمده و همیشه هم یک آلمانی بوده است.

از میروسلاو کلوزه صحبت می کنیم؛ کسی که نوشتن از او همان قدر که لذت بخش است، می تواند سخت هم باشد، چون میرو برخلاف نیکولاس کیج، بازیگر محبوب اش، با حاشیه میانه چندانی ندارد و به اندازه سبک های موسیقی مورد علاقه اش، رپ و هیپ هاپ، پر سر و صدا نیست.

از اولین بازی آلمان ها در جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن، ظهور جوانی در یادها مانده است که خود را در بهترین موقعیت های ممکن در محوطه جریمه قرار می دهد و می تواند با ضربات سر دقیق اش، مقابل محمد الدعایه و عربستان چغر، هت تریک کند و چه بسا قرار بود ایران به جای آن تیم سعودی وحتی ایرلند، شب ظهور هیولای جدید جام های جهانی را رقم بزند. میروسلاو کلوزه در آن جام، ۵ گل در سه بازی دور گروهی مقابل ال اخدرها، پسران سبزپوش و شیرهای رام نشدنی کامرون زد که علاوه بر نوید جانشینی خلف برای کلینزمن و فولر، تنها بازیکنی در تاریخ جام جهانی باشد که در یک دوره، ۵ بار با ضربه سر گل زده است.

در بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ اما دوران باشگاهی او چندان موفق نبود و به دلایل مختلف، نتوانست به ثبات مورد نظر در آن رده از رقابت های فوتبال دست یابد. با این حال، جام جهانی در راه بود و این بار در خانه، ژرمن ها در ۲۰۰۶، با پنج گل میرو، تا نیمه نهایی پیش رفتند، ولی گروسو و دل پیرو ترمز حرکتی سریع آنها را خیلی بی رحمانه کشیدند تا حسرت قهرمانی در جهان برای مانشافت، طولانی تر شود.

میرو در این دوره جام جهانی موفق شد به لوس تیکوس ها، آماریوها و آلبی سلسته ها گلزنی کرده و در روزگاری که فابیو کاناوارو در برلین، جام جهانی را بالای سر می برد، با ۵ گل کفش طلایی جام را مال خود کند.

در جام جهانی ۲۰۱۰، در تیم جوان آلمان، کلوزه یکی از قابل اتکاترین بازیکنان یواخیم لو بود و با اینکه رقابت ها در گرمای آفریقا برگزار می شد، هیچ تفاوتی با خانه برای میروسلاو نداشت. جام جهانی خانه او بود و او در ۳۲ سالگی، با به ثمر رساندن ۴ گل دیگر، دوباره خود را به عنوان گلزنی کلاس بالا و با ثبات، به همگان ثابت کرد. کلوزه در آن دوره جام جهانی، توانست مقابل ساکروس ها، سه شیرها و بازهم آرژانتینی ها گلزنی کند تا علاوه بر رسیدن به رکورد ۱۴ گل گرد مولر در تاریخ جام های جهانی، به یک قدمی، رونالدو نازاریوی برزیلی هم برسد.

در روزگاری که مارادونای بزرگ با خطای هند تیمش را قهرمان جهان می کند و به شکل بی شرمانه ای آن را دست خدا می نامد، تیری آنری با خطای هند، خروس ها را به جام جهانی می برد و لوییس سوارز با دست از گل شدن حتمی توپ حریف، جلوگیری می کند؛ کلوزه قادر است زمانی که در سپتامبر ۲۰۱۲، در بازی لاتزیو مقابل ناپولی، توپ را با دست وارد دروازه حریف می کند، با اعلام آن به داور، گل را عمدا مردود کند.

همچنین در حالی که در دنیای هیجان انگیز فوتبال ما، ریوالدو می تواند با بزرگ نمایی، موجبات اخراج ملی پوش ترکیه در ۲۰۰۲ را فراهم کند، میرو در ۳۰ آوریل ۲۰۰۵ در بازی وردربرمن مقابل آرمینیا بیله فلد، از پذیرفتن پنالتی نادرست برای تیمش، خودداری می کند و بعدها برای آن، لایق دریافت جایزه بازی جوانمردانه می شود.

یا در شرایطی که فیلیپ لام گستاخانه و بدون صلاحیت لازم، بازوبند کاپیتانی را از میشاییل بالاک می گیرد، این کلوزه است که با بیش از ۱۳۰ بازی ملی، هنوز هم ادعایی برای آن ندارد. او علی رغم اینکه همیشه در محوطه جریمه است، هیچ گاه خود را به زمین نمی اندازد و میانه ای با تمارض ندارد و شاید هم در جهانی موازی زندگی می کند که از تکنیک ها و تاکتیک های مدرن دنیای فوتبال بی خبر است تا از آنها در راه توجیه وسیله، بهره ببرد!

شماره ۱۱ داستان ما می تواند در ۳۴ سالگی، در سری آ که همیشه به استحکام خط دفاعی تیم هایش شهرت داشته، در یک بازی، ۵ گل بزند و در ۳۶ سالگی، خود را به عنوان برترین گلزن ملی تاریخ فوتبال آلمان معرفی کند. او که حیوان خانگی اش یک دوبرمن است، در شش تورنمت بزرگ فوتبالی شامل ۳ جام جهانی و ۳ یورو حاضر بوده و در هفتمین و آخرین آنها که در برزیل برگزار شد با گلزنی برابر غنا و خود برزیل، نام خود را به عنوان آقای گل تمام ادوار جام جهانی، جاودانه کرد.

مردی که هر چقدر متواضعانه صحبت نموده و رفتار کرده است، در زمین های جام جهانی، با حرکت های ناگهانی و ضربات دقیق اش، کابوس دروازه های آن بوده و با پشتک های گهگاهی اش، جشن گل‌های بزرگی گرفته است.

لیونل مسی، دیگو مارادونا، تیری آنری و لوئیس سوارز هر توجیهی برای استفاده از دست و امثال ریوالدو و کلینزمن هر بهانه ای برای تمارض های خود داشته باشند، از راه نادرست و غیرقانونی در زمین فوتبال رفتار کرده اند و شاید بتوان گفت میروسلاو کلوزه یکی از معدود بازیکنان جوانمرد و مقید در زمین های ناجوانمرد و بی مروت فوتبال بوده است.

او هیچ گاه به خوبی کریستیانو رونالدو، باتیستوتا یا روماریو نبود و هیچ زمان به اندازه رایان گیگز، ماریو بالوتلی و حتی فرانک ریبری حاشیه ساز نشد و در وفاداری به باشگاه نتوانست خود را حتی تا فرسنگ ها به اسطوره هایی چون فرانچسکو توتی، استیون جرارد و خاویر زانتی نزدیک کند یا به اندازه رائول گونزالس، الکس دل پیرو یا رود فن نیستل روی در لیگ قهرمانان اروپا بدرخشد یا به سان دیدیه دروگبا، کارلس پویول و باستین شواین اشتایگر پرستیده شود یا حتی به قدر کلرنس سیدورف، دیوید ترزگه و زلاتان ابراهیموویچ افتخار کسب کند؛ ولی از بسیاری از بازیکنان و اسطوره های ذکر شده، صاحب احترام بیشتری نزد هواداران فوتبال یا طرفداران منقطی تر آن است.

کلوزه ورژن جام های جهانی، هیولایی است که بی سر و صدا به زمین های چمن آمد و امروز هم برای همیشه بی سر و صدا کفش های فوتبالی اش را آویخت، ولی همیشه دوست داشته خواهد شد و تنها مسائلی که می تواند برخلاف شخصیت اش، سر و صدای همیشگی پیرامون او به پا کند، پشت سر گذاشتن رونالدو نازاریو و بدل شدن به برترین گلزن تمام ادوار جام جهانی است؛ رخدادی که هیچ کدام از ستارگان بالا حتی در رویای خود هم نمی بینند، ولی میروی داستان ما توانست با اعتماد از سوی یوگی لوو به آن جامه عمل بپوشاند و به ژرمن ها در بوسه به جام قهرمانی جهان، کمک کند. رخدادی که باعث شد داستان شیرین پدر دوقلوهای ۹ ساله، لوان و نواه، برای همیشه جاودان شود.

حالا هم آماده تر از همیشه، برای خدمت به فوتبال آلمان و بایرن مونیخ آماده است.

 

 

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه