همراه ما باشید

نایب رییس سابق فدراسیون فوتبال: امضاکنندگان قرارداد ویلموتس باید پاسخگو باشند

نایب رییس سابق فدراسیون فوتبال: امضاکنندگان قرارداد ویلموتس باید پاسخگو باشند

پیروزی نیوز - نایب رییس سابق فدراسیون فوتبال: امضاکنندگان قرارداد ویلموتس باید پاسخگو باشند

نایب رئیس سابق فدراسیون فوتبال در دوره ریاست کفاشیان عنوان کرد: کسانی که پای قرارداد زیانبار مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران را امضا کردند باید پاسخگوی این همه خسارت سنگین به بیت المال باشند.

به گزارش پرسپولیس نیوز، سید محمدهادی آیت‌اللهی با اشاره به این که سرمربی سابق و بلژیکی تیم ملی قراردادش طوری تنظیم شده که می توانست یک طرفه آن را فسخ کند، گفت: طبیعی است در این امر نیز فدراسیون فوتبال و هیات رئیسه مقصر بوده است.

وی به نقش نهادهای نظارتی در فدراسیون ها اشاره کرد و افزود: زمانی که ما می خواستیم کیروش مربی پرتغالی را به ایران بیاوریم، سوابق این مربی و مقدار پولی را که قرار بود بگیرد به تمام نهادهای نظارتی، امنیتی و حتی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال کردیم و پاسخگو بودیم و حال اینکه اگر در قرارداد ویلموتس خوب نظارت نشده، جای بحث دارد.

آیت اللهی اضافه کرد: هم اینک نه فدراسیون فوتبال و نه دیگر نهادهای نظارتی که یک زمان در فدراسیون یقه ما را می گرفتند، در این زمان نقش اصلی را ایفا نمی کنند و این درد است.

او در ادامه به عملکرد این مربی طی چهار بازی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطراشاره کرد و بیان داشت: تیم ملی هم اینک با ۲ شکستی که مقابل عراق و بحرین کسب کرد در آستانه حذف در مرحله مقدماتی قرار گرفته که این هم دردناک است.

قرداد کی روش ، یک دهم ویلموتس بود

نایب رئیس سابق فدراسیون فوتبال که با ایرنا گفت‌وگو کرده است، بیان کرد: کیروش در ردیف ۱۰ مربی برتر دنیا بود و قراردادش یک دهم ویلموتس بود و جایگاهی هم که کی روش برای فوتبال ایران به ارمغان آورد نیز بی سابقه است.

آیت اللهی با بیان اینکه تحولی که کیروش در فوتبال ایران به وجود آورد ماندگاراست، اظهار داشت: او نیز بازیکنان جوان و زیادی را کشف کرد و به تیم ملی آورد که هیچ مربی جرات آن را نداشت ضمن اینکه با بازیکن سالاری هم مبارزه کرد و بسیاری را کنار گذاشت.

وی اضافه کرد: همچنین کیروش ترس را از بازیکنان ایرانی دور کرد و آنها را به خودباوری رساند و نتیجه این تفکر این بود که در برابرتیم های بزرگی همچون آرژانتین، پرتغال و اسپانیا در۲ دوره جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ بازی های درخشانی ارایه شد و اگر بدنشانس نبودیم در جام جهانی روسیه از گروه خود به مرحله بعد صعود می کردیم.

آیت اللهی در بخش دیگر از سخنانس به بد اخلاقی های این مربی پرتغالی هم اشاره کرد و گفت : خصوصیات اخلاقی او حرفه ای بود و اگر هم عصبانی می شد به این دلیل بود که امکانات ما ناچیز و خواسته های منطقی بود و او را نمی توانستیم برآورده کنیم برای همین هم عصبانی می شد.

سرنوشت پنج ستاره فدراسیون چه شد

نایب رئیس سابق فدراسیون ادامه داد: در دوره هشت ساله کفاشیان، فدراسیون جهانی فوتبال ( فیفا) به لحاظ صعود پنج تیم مختلف از ایران به جام جهانی ، کشورمان را پنج ستاره کرد که می توان به صعود تیم ملی بزرگسالان به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ، صعود تیم ملی زیر ۱۷ سال و زیر ۲۰ سال به جام جهانی و همچنین صعود تیم ملی فوتسال و فوتبال ساحلی اشاره کرد که هم اینک دیگر خبری از این موفقیت ها نیست.

وی بیان کرد: بذر ۸ ساله ای که کاشته شد، مسوولان فدراسیون بعدی باید آن را حفظ می کردند و بعد هم ارتقا می دادند که اینگونه نشد و بسیاری از کرسی ها را هم از دست دادند و آب از آب هم تکان نخورد.

آیت اللهی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا اساسنامه فدراسیون در دوران کفاشیان اصلاح و به فیفا ارسال نشد، افزود : چندین بار برای اصلاح اساسنامه اقدام کردیم که هر بار با مقاومت وزارت ورزش و جوانان مواجه شدیم.

فوتبال ایران تعلیق نمی شود

وی گفت: بندهایی که فیفا به اساسنامه اشکال گرفته بود، اصلاح شده است و خطر تعلیق، فوتبال ایران را تهدید نمی کند و باید زود مجمع تشکیل شود و اساسنامه به تایید برسد. آیت اللهی افزود: امیدوارم فردی ریاست فدراسیون را برعهده بگیرد که شایسته این پُست مهم باشد و دوباره شاهد درخشش تیم های مختلف در مسابقات جهانی باشیم ضمن اینکه جایگاه نخست خود را در فوتبال آسیا که ۱۰ سال برعهده داشتیم دوباره بدست بیاوریم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه