همراه ما باشید

نظر مثبت مراجع تقلید برای فعالیت بانوان در ورزش زورخانه‌ای؛ مصائب گود و علایق زنان

نظر مثبت مراجع تقلید برای فعالیت بانوان در ورزش زورخانه‌ای؛ مصائب گود و علایق زنان

پیروزی نیوز - نظر مثبت مراجع تقلید برای فعالیت بانوان در ورزش زورخانه‌ای؛ مصائب گود و علایق زنان

در حالی روز نامگذاری شده در تقویم به نام «روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای» را پشت سر گذاشتیم، هیاهوی زیادی در خصوص علاقمندی زنان به این حوزه و مخالفت با فعالیت آن‌ها در ورزش زورخانه‌ای ایجاد شد.

در همین رابطه در خبرهای چند روز گذشته داشتیم که جمعی از پیشکسوتان ورزش‌های زورخانه‌ای و طلاب، با تجمع در زورخانه شهید عراقی، نسبت به حمایت فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای از حضور زنان در این رشته ورزشی، اعتراض کردند.

اعتراضی که البته اتفاق جدید و عجیبی نبود، چراکه ورود زنان به رشته‌هایی که پیش‌تر به‌عنوان رشته‌های مردانه در جامعه ایرانی شناخته می‌شدند، همواره با واکنش‌ها و شاید ممنوعیت‌هایی مواجه بوده است، اما بااین‌وجود حمایت دولتی و مقامات تصمیم‌گیرنده درنهایت به آغاز به فعالیت آن‌ها منجر شده است.

شاید کسی فکرش را نمی‌کرد با توجه به نوع پوشش رشته‌ای چون کشتی، روزی دختران ایرانی بتوانند با پوشش اسلامی کشتی بگیرند و در مسابقه بین‌المللی حضور پیدا کنند، اما این اتفاق با کشتی کلاسیک بانوان در فدراسیون رسول خادم در تورنمنت بین‌المللی لبنان رخ داد و آرزوی زنان این سرزمین برای کشتی گرفتن با رشته‌ای به نام کلاسیک، محقق شد.

در وزنه‌برداری نیز باوجود که نگاه جامعه همیشه به این رشته، نگاه متفاوتی با سایر رشته‌ها بود و تصور بر این بود که صرفاً مردان می‌توانند و یا علاقمندند که در این حوزه فعالیت کنند، اما دو سالی است که در فدراسیون علی مرادی، استارت وزنه‌برداری بانوان زده‌شده و الهام حسینی نیز در تورنمنتی بین‌المللی به مدال دست‌یافته است.

آن‌ها حتی امیدوار هستند که از سوی IWF وایلدکارت گرفته و در المپیک ۲۰۲۱ توکیو نیز حضورداشته باشند.

در رشته بوکس هم شرایط به‌گونه‌ای است که فدراسیون حسین ثوری، یکی از شعارهای انتخاباتی‌اش را رسمیت بخشیدن به فعالیت‌های بوکس بانوان عنوان کرده بود و کارشناسان این حوزه در مصاحبه‌های‌شان تأکید داشتند که بوکس زنان از حالت زیرزمینی باید خارج شود و آن‌ها نیز به‌عنوان عضوی از جامعه این اجازه را داشته باشند که در صورت تمایل، به‌صورت قانونی و رسمی به ورزش بوکس بپردازند.

حالا نوبت ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی است که زنان رسماً اجازه فعالیت در آن را پیدا کنند. هرچند این فرهنگ در بخش مردان نیز در حال فراموشی است و فدراسیون در احیای این رشته‌ها تلاش می‌کند، اما با توجه به اینکه همیشه شروع کار سختی است، حالا این رشته در آغاز با ممانعت‌هایی مواجه شده است.

این در حالی است که هنوز زنان در بخش زورخانه‌ای هیچ‌گونه فعالیت رسمی نداشته‌اند. نکته جالب و قابل تأمل اینکه مهرعلیزاده در راس فدراسیون جهانی زورخانه‌ای و همچنین فدراسیون زورخانه‌ای ایران به دنبال گسترش این ورزش‌ها در سراسر دنیا هستند و هزینه زیادی در این خصوص اتفاق افتاده است، زنان غیر ایرانی اجازه فعالیت در رشته‌ای که از آن ایران است را دارند، اما با حضور زنان ایرانی در گود زورخانه مخالفت‌هایی صورت گرفته است.

در شرایطی که مخالفان حضور بانوان در زورخانه می‌گویند «فعالیت زنان در گود زورخانه و ورزش پهلوانی، تقدس زورخانه را از بین می‌برد» مجتبی جوهری رئیس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای در مورد اعتراضات صورت گرفته به این موضوع گفته است: در میان افراد معترض، برخی از ورزشکاران رشته زورخانه‌ای هم بودند، اما به نظر نمی‌رسد مشکل این آقایان راه‌اندازی بخش زنان باشد چون قبلاً هم سر هر موضوعی به اعتراض پرداختند. ما بدون توجه به حواشی به وجود آمده، سعی می‌کنیم در چارچوب قانون حرکت کنیم و تمام جوانب را در نظر بگیریم. در سال‌های اخیر درخواست‌های زیادی از سوی جامعه ورزش زنان به فدراسیون رسیده. حتی خیلی از آن‌ها در فضای مجازی پیگیر راه‌اندازی ورزش زورخانه‌ای هستند. ما هم بررسی این موضوع را در دستور کار قراردادیم و باید آن را ابتدا در هیات رییسه و سپس در مجمع فدراسیون مطرح کنیم. در صورت تایید طرح خود را به وزارت ورزش اعلام می‌کنیم.»

در این سال‌ها برای حفظ فرهنگ پهلوانی، بودجه‌های کلانی خرج شده است، اینکه تا چه حد مؤثر بوده و یا نبوده، موضوعی نیست که اکنون بخواهیم به آن بپردازیم، اما در رشته‌ای که قرار است اخلاق و پهلوانی حرف اول را در آن بزند، قطعاً پذیرفتن مخالفت‌های این‌چنینی و اینکه گفته شود حضور و فعالیت زنان قداست زورخانه را زیر سوال می‌برد، با اصل و ماهیت این رشته منافات زیادی دارد.

این‌همه برای حفظ ورزش زورخانه و فرهنگ پهلوانی هزینه نشده که امروز بخواهیم شاهد دو شقه شدن و تفکیک جنسیتی پهلوانی از سوی مخالفان باشیم.

البته در این میان باوجود ممانعت و مخالفت‌هایی که رسانه‌ای شده، رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای از اعلام نظر مثبت جمعی از مراجع عظام تقلید در مجاز بودن حضور و فعالیت بانوان در رشته ورزش‌های زورخانه‌ای به‌شرط رعایت موازین شرعی خبر داده است و این نویدبخش شروعی خوب برای زنان در ورزش زورخانه‌ای است.

همچنین مجتبی جوهری خبر داده است که ۷ نفر از ۹ نفر اعضای هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای نیز با فعالیت زنان در این رشته موافقت دارند.

مرضیه دارابی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه