همراه ما باشید

طلبکار شد و رفت … / عجایب هفتگانه یک قرارداد و برخورد تهاجمی رئیس سابقی که به راحتی هدر رفتن میلیون ها یورو را توجیه می کند

طلبکار شد و رفت … / عجایب هفتگانه یک قرارداد و برخورد تهاجمی رئیس سابقی که به راحتی هدر رفتن میلیون ها یورو را توجیه می کند

پیروزی نیوز - طلبکار شد و رفت … / عجایب هفتگانه یک قرارداد و برخورد تهاجمی رئیس سابقی که به راحتی هدر رفتن میلیون ها یورو را توجیه می کند

عادت به سیاه یا سفید تماشا کردن افراد، چند سالی است که نه تنها در فوتبال ایران، بلکه در جامعه رخنه کرده و بلای جانمان شده است. گویی فراموش کرده‌ایم با منطق و بدون غرض ورزی‌های شخصی، به قضاوت افراد بپردازیم. می‌گویند هنگام مناظره یا بحث‌های متقابل، نباید نگاه به گوینده سخنان کرد؛ بلکه باید به محتوای سخنان گوش فرا داد. شما هم بدون شک این سخن را شنیده اید که “نبین کی گفته؛ ببین چی گفته!”

امیرعباس زمانیان – خبرنگار : مناظره دوشنبه شب مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران که چند وقتی است در نوک پیکان انتقادات به قرارداد مارک ویلموتس قرار گرفته با محمد حسین میثاقی، مجری برنامه فوتبال برتر، در نوع خود جالب توجه بود و هواداران فوتبال ایران را به یاد همان دعواهای معروف برنامه نود انداخت که بامداد هنگام، خواب را از چشمان بینندگان تلویزیونی می‌گرفت.

موضوع اصلی این برنامه، چگونگی انتخاب مارک ویلموتس از میان گزینه‌های مختلفی همچون هروه رنار، یولین لوپتگی، برانکو ایوانکوویچ و سایرین بود. اینکه در نهایت، از میان گزینه‌های جذاب، چطور مارک ویلموتس انتخاب و قراردادش نهایی شد؛ قراردادی که حالا فوتبال ایران را در آستانه ضرری هنگفت قرار داده است.

فدراسیون فوتبال ایران تا کنون مبلغ ۲ میلیون یورو به سرمربی سابق تیم ملی پرداخت کرده و در صورتی که بازنده پرونده حقوقی تشکیل شده در فیفا لقب بگیرد، باید مبلغ ۵ میلیون یورو دیگر نیز تقدیم جانشین کارلوس کیروش کند. مبلغی که در این اوضاع بی سر و سامان اقتصادی، نگرانی‌ها را چند برابر می‌کند.

مارک ویلموتس، از ۶ ماه و ۲۳ روز کاری، فقط ۲۹ روز در ایران حضور داشته و بررسی کارنامه‌اش با تیم ملی ایران، کار سختی نیست: ۴ بازی رسمی، ۲ پیروزی مقابل هنگ کنگ و کامبوج، باخت مقابل عراق و بحرین. نتایجی که کار صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را به اما و اگر کشانده است.

ضمن اینکه سرمربی سابق تیم ملی فارغ از مبلغ قرارداد، بابت هر پیروزی مبلغ ۶۰۰۰ یورو و بابت هر تساوی ۳۰۰۰ یورو دریافت می‌کرده. یعنی ۱۲۰۰۰ یورو پاداش بابت پیروزی بر کامبوج و هنگ کنگ!

طبق قرارداد ۳ ساله بین فدراسیون فوتبال ایران و سرمربی بلژیکی، موعد پرداخت سالانه مطالبات ویلموتس، در چهار قسط و هر سه ماه یک بار، به مبلغ ۵۶۲٫۵۰۰ یورو (معادل ۱۰ میلیارد و ۴۶۲ میلیون تومان بر مبنای قیمت ۱۸٫۶۰۰ تومانی معامله شده یورو در بازار ارزی ۲۰ خرداد ماه). البته، این قرارداد نکات ریز و درشت بسیاری دارد.

در یکی از بندهای قرارداد ذکر شده اگر سرمربی تیم ملی قصد فسخ قرارداد براساس دلایل پذیرفته شده و منطقی که در فیفا و دادگاه CAS مورد قبول است را داشته باشد و بتواند این دلایل را ثابت کند، حقوق ۳ ماه از قراردادش را دریافت خواهد کرد. اما مسئله قابل تامل در این بند، ادامه‌اش و گنجانده شدن یک عبارت خاص در آن است.

در پایان بند مذکور که شامل دریافت مطالبات مارک ویلموتس است، عبارت “Or Certain Fee” به معنای “یا مبلغ خاص (تعیین شده)” به چشم می‌خورد که فدراسیون فوتبال ایران را با بحران عجیبی رو به رو می‌کند. اینکه چرا هنگام بسته شدن قرارداد، دقتی به کار گرفته نشده است؛ جای تعجب و سوال دارد که درحال حاضر، نه فدراسیون فوتبال و نه شخص مهدی تاج، پاسخگوی این موضوع نبوده اند.

جالب اینجاست که قرارداد مارک ویلموتس با تیم‌های سابقش، به ترتیب ۸۹۰ هزار دلار (تیم ملی بلژیک) و ۱٫۸۰۰ میلیون یورو (ساحل عاج) بوده است؛ اما در تیم ملی فوتبال ایران، با قراردادی به ارزش سالانه ۲٫۲۰۰ میلیون یورو مواجه می‌شود. با یک حساب سرانگشتی، به اعداد جالبی می‌رسیم که در ادامه مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد.

فدراسیون فوتبال ایران که حالا با شکایت مارک ویلموتس مواجه و کار به مراجع حقوقی کشیده شده است، سناریوهای متفاوتی را پیش روی خود می‌بیند. فرضیه‌های متفاوتی که یکی از آنها، می‌تواند فوتبال کشورمان را تا مرز ورشکستگی کامل پیش ببرد. در ماجرای شکایت ویلموتس از ایران که مبنایش در همان یک بند جالب توجه دیده می شود، ۳ سناریو محتمل وجود دارد و بررسی فرضیه‌ها، وضعیتی که فدراسیون فوتبال ایران در آینده‌ای نچندان دور با آن مواجه خواهد شد را مشخص می‌کند.

فرضیه اول اینکه فدراسیون فوتبال ایران بتواند ثابت کند ویلموتس قرارداد را بی جهت فسخ و تیم ملی را رها کرده است. در این حالت، پرونده به نفع فوتبال ایران تمام خواهد شد و حتی سرمربی بلژیکی باید پول اضافه‌ای که دریافت کرده را پس دهد. اگرچه فدراسیون در حال پیگیری این پیش فرض با تمام توان و قدرت است؛ اما این احتمال، با توجه به روند ماجراها و تحولات، بسیار بعید به نظر می رسد.

فرضیه دوم این است که ویلموتس بتواند ثابت کند فسخ قراردادش دلایل منطقی داشته و فقط حقوق پرداختی ۳ ماهه‌اش که در قرارداد ذکر شده را وصول کند. در این صورت، فدراسیون باید غرامتی ۳ ماهه بپردازد؛ اما این بار نیز تفسیری وجود دارد که این عدد را از ۳ ماه، به همان ۳ دوره پرداختی مندرج در قرارداد می رساند. این موضوع، تفسیری است که اگر ثابت شود، ضرر قابل توجهی را برای فوتبال کشور در پی خواهد داشت.

با توجه به اینکه در قرارداد این مربی، پرداخت حقوق یک ساله‌اش در چهار قسط و به صورت هر ۳ ماه یک قسط منظور شده، احتمال بر این است که فدراسیون در صورت شکست در این پرونده، باید ۳ دوره حقوقی به مارک ویلموتس بپردازد. در واقع، تیم حقوقی ویلموتس در حال تفسیر این بند بر این مبنا هستند که منظور قرارداد، همان پرداخت دوره است که در چنین فرضی، می‌بایست ۳ دوره به سرمربی سابق تیم ملی پرداخت شود.

در چنین فرضیه‌ای، فدراسیون فوتبال ایران رقمی بیش از یک میلیون و ششصد هزار یورو (بیش از ۳۰ میلیارد تومان) غرامت خواهد داد!

اما فاجعه در فرضیه سوم است و اگر رخ دهد، فوتبال ایران دچار بحران بسیار بزرگی شده و به عبارتی تا مرز ورشکستگی رسمی خواهد رسید. اگر مارک ویلموتس علاوه بر اینکه بتواند ثابت کند در فسخ قرارداد، دلایل منطقی داشته و با توجه به همان بخش پایانی بند فسخ، کل مبلغ قرارداد سه ساله‌اش را دریافت کند، فدراسیون فوتبال باید مبلغ ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار یورو، معادل بیش از ۱۲۵ میلیارد تومان به این مربی بلژیکی پرداخت کند.

این مبالغ و فرضیه‌های سه گانه، در حالی است که هنوز تکلیف این پرونده مشخص نیست و با توجه به نوسان قیمت ارز در کشور، امکان افزایش آن وجود دارد. این محاسبات و بررسی احتمالات درباره این پرونده، در صورتی است که فدراسیون فوتبال ایران هم اکنون بابت مبالغی که به مارک ویلموتس پرداخت کرده، بدهی سنگینی نیز به شرکت شستا دارد.

از نقش مرکز فرهنگی ایران و هلند در عقد قرارداد ویلموتس که بگذریم، در صحبت‌های محمد حسین میثاقی با مهدی تاج، نام “بهروز زنجانی” نیز به گوش رسید که در تمامی مراحل عقد و فسخ قرارداد حضور داشته و جالب توجه است. مردی که با نام اختصاری “ب.ز” شناخته می‌شد و در برهه‌ای خاص، مترجم کارلوس کیروش بوده است.

موارد مذکور، زیر و بم قراداد فدراسیون فوتبال ایران با مارک ویلموتس و گنجانده شدن یک پرانتز عجیب و غریب در بند فسخ بود. درحالی که مهدی تاج با اطمینان کامل از “بی‌نظیر” بودن قرارداد صحبت به میان آورده بود، وجود این پرانتز در بند فسخ، می‌تواند حدود ۵ میلیون یورو (بیش از ۹۰ میلیارد تومان) برای فدراسیون فوتبال ایران هزینه در بر داشته باشد.

در برنامه فوتبال برتر، مهدی تاج هرگز جواب صریح و مشخصی به سوالات میثاقی نداد و در عین حال، هنگامی که صحبت از پرانتز مذکور به میان آمد، با یک جمله “آن شخص که قبلاً این سوالات را می‌پرسید، هم اطلاعات داشت و هم صحبت‌ها در میکروفون به او تحمیل نمی‌شد” از جانب رئیس سابق فدراسیون فوتبال، مناظره به حاشیه کشانده شد.

علاوه بر هزاران موضوع ریز و درشت، یکی دیگر از عجایب فوتبال ایران هم همین است که در برنامه دوشنبه شب فوتبال برتر آن را شاهد بودیم. دستاویزی به نام “عادل فردوسی پور” برای طفره رفتن از جوابگویی‌ها. درست است؛ شاید عادل فردوسی پور به ناحق از تریبون صدا و سیما کنار رفت اما دلیلی ندارد هنگامی که میهمان یک برنامه، با سوالاتی که انتظارشان را نداشته مواجه می‌شود، انواع و اقسام توهین‌ها را نثار میزبان برنامه کند.

مهدی تاج، به عنوان نماینده فدراسیون فوتبال ایران هنگام عقد قرارداد با ویلموتس در این برنامه حاضر شده بود و به جای پاسخگویی به شبهات قرارداد، با فرارهای رو به جلو، از جوابگویی طفره رفت و با پیش کشیدن بحث فردوسی پور، میثاقی که همواره سعی کرده احترام “استاد” را نگه دارد و هرگز در تریبون رسمی بر علیه او صحبتی نکند، از کوره در رفت تا بازهم هواداران فوتبال بمانند و هزاران سوال بی جواب دیگر.

محمد حسین میثاقی در برنامه دوشنبه شب، با سوالات حساب شده خواست مهدی تاج را به اصطلاح آچمز کند و درحالی که تا دقایق پایانی برنامه خود را در یک قدمی پیروزی می‌دید، ناگهان با واکنش نشان دادن به نقطه ضعفش، کیش و مات شد.

این مناظره، طبق معمول برنده‌ای نداشت؛ اما بر خلاف دفعات گذشته، هواداران فوتبال به دنبال “پشتوانه محبوبیت مردمی” مجری نگشتند و ثابت شد که سواستفاده از عدم محبوبیت محمد حسین میثاقی، نمی‌تواند بهانه‌ای برای طفره رفتن و به حاشیه کشاندن مناظره از جانب میهمانان برنامه فوتبال برتر باشد

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه