همراه ما باشید

ما منتظر سومی هستیم/پس از بوندسلیگا آلمان، فوتبال در اسپانیا نیز امشب از سر گرفته خواهد شد

ما منتظر سومی هستیم/پس از بوندسلیگا آلمان، فوتبال در اسپانیا نیز امشب از سر گرفته خواهد شد

پیروزی نیوز - ما منتظر سومی هستیم/پس از بوندسلیگا آلمان، فوتبال در اسپانیا نیز امشب از سر گرفته خواهد شد

پس از گمانه زنی‌های فراوان، فوتبال در اسپانیا نیز از بامداد فردا، ساعت ۰۰:۳۰ به عنوان دومین لیگ معتبر اروپایی در دوران پسا کرونا، با دربی بزرگ بین سویا و رئال بتیس در سانچس پیسخوان از سر گرفته خواهد شد و دیگر بوندسلیگا و آلمان، تنها نخواهند بود.

به این ترتیب لالیگا سرانجام پس از سه ماه وقفه به دلیل شیوع کووید ۱۹، فعالیت خود را مجددا شروع خواهد کرد. هفته ۲۸ روز جمعه با دیدار سویا و رئال بیتس شروع خواهد شد و تیم ها طی ۳۹ روز ۱۱ بازی باقیمانده خود را انجام خواهند داد. طی این مدت، ۱۱۰ بازی برگزار خواهد شد و اگر شیوع بیماری همچنان تحت کنترل باشد و مشکلی از این بابت ایجاد نشود، ۱۹ جولای تکلیف تیم قهرمان و نیز تیم های سقوط کننده مشخص خواهند شد.

ساعت برگزاری برگزاری بازی ها ۱۳، ۱۷، ۱۹٫۳۰ و ۲۲ در نظر گرفته شده است. دیدار ها با اندکی تغییر نسبت به گذشته به انجام می رسند. بازی ها پشت درهای بسته با حضور هواداران مجازی، اجازه انتخاب صدای مجازی برای بینندگان تلوزیونی و نیز استقرار دوربین ها در زوایای جدید خواهد بود.

شش هفته جذاب در انتظار علاقه مندان به فوتبال اسپانیاست؛ در حالی که پس از ۲۷ بازی، بارسا با دو امتیاز اختلاف نسبت به رئال در صدر قرار دارد و همین مقدار نیز فاصله تیم های سوم تا ششم است. بدون شک جدالی سخت برای قهرمانی و نیز کسب سهمیه های اروپایی را بین بارسا، رئال، سویا، اتلتیکو، سوسیداد و والنسیا خواهیم دید. همین جدال نیز در رده های انتهایی و برای فرار از سقوط خواهد بود.

برای بازگشت تیم ها به تمرینات، لالیگا ۴ فاز اجرایی را تعریف کرد. فاز اول گرفتن تست کووید ۱۹ از تمامی بازیکنان، کادر فنی و افراد در ارتباط با بازیکنان در کمپ های تمرینی بود. در فاز دوم به تیم ها اجازه داده شد تا تمرینات انفرادی را از سر بگیرند. در فاز سوم مجوز تمرینات با حضور ۱۴ نفر داده شد و در فاز چهارم نیز تمرینات با حضور تمامی بازیکنان و به صورت گروهی به انجام رسید.

بازیکنان شاغل در لالیگا از ۸ می با رعایت دستورالعمل های تعریف شده لالیگا و با همکاری پزشکان باشگاه ها، دولت و مسئولان وزارت بهداشت به تمرینات برگشتند.

بازگشت به تمرینات در شرایطی مطمئن، یک امر کلیدی برای حفظ سلامت اقتصادی باشگاه های اسپانیا و به انجام رسیدن ۱۱ هفته پایانی بود. اتفاقی که این اجازه را می داد تا فصل ۲۰-۲۰۱۹ به اتمام برسد.

دستورالعمل ها برای این تعریف شدند تا خطر سرایت و انتقال ویروس بین تمام افراد درگیر در تمرینات به حداقل برسد. این پروتوکل ها شامل چهار مرحله بودند که سلامت بازیکنان در بازگشت به فوتبال را تضمین می کردند. برای این مهم، تمام جوانب احتیاطی نیز در نظر گرفته شده بود:

فاز A و B: آماده سازی برای بازگشت به تمرینات انفرادی

رفتار شخصی

انتظار بر آن بود بازیکنان قوانین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را که همه جامعه مجبور به انجام آن هستند را رعایت کنند. شستشوی دست بسیار ضروری است، همچنین باید مراقب باشید هرگز بدون پوشاندن دهان و بینی سرفه یا عطسه نکنید. تا حد امکان چشم، بینی و دهان را لمس نکنید. فاصله ای حداقل دو متر از هم تیمی ها و کارکنان باشگاه داشته باشید.

مرحله آزمایش

قبل از بازگشت به تمرین در تاریخ هشت می، بازیکنان، مربیان و سایر کارکنان شاغل در باشگاه تحت آزمایش های مختلف کرونا از جمله تست PCR و آزمایش antibody قرار گرفتند. فقط ۵ مورد مثبت در بین بازیکنان لالیگا و لالیگای ۲ وجود داشته است. با شروع تمرینات، برنامه های دوره ای بعدی نیز انجام خواهد شد.

ضدعفونی کردن امکانات و وسایل تمرینی

بر اساس دستورالعمل های بهداشتی، پیش از اینکه بازیکنان یا سایر اعضا وارد محل تمرین می شوند، باید تمام وسایل و امکانات موجود ضدعفونی شود. ضدعفونی حتی بعد از شروع تمرین نیز ادامه خواهد یافت.

ارتباط

شب قبل از شروع هر تمرین بازیکنان برنامه تمرینی و جدول روز بعد را از طریق موبایل یا تبلت خود دریافت خواهند کرد. این شامل دستورالعمل‌های مربوط به زمان و چگونگی انجام تمرینات است.

حمل و نقل

همه بازیکنان و کارکنان باشگاه که وارد زمین تمرین می شوند باید از ماشین شخصی خود استفاده کنند که به طور مرتب تمیز و ضد عفونی می شود. انتظار می‌رود که بعد از پایان هر تمرین بازیکنان با اتومبیل های شخصی خود محل را ترک کنند.

فاز C: تمرینات در قالب گروهی

در همین حال فاز سوم انجام تمرینات گروهی با حضور در گروههای ۱۰ نفری آغاز خواهد شد چرا که تیم‌ها نیاز دارند در ادامه فصل از ایمنی بسیار بالایی برخوردار باشند. حضور در تمرینات گروهی قدم بزرگی برای ازسرگیری رقابت‌ها خواهد بود.

تمرین در قالب گروه‌های ۱۴ نفری

در مرحله سوم این پروتکل بازیکنان می توانند در قالب سه گروه ۱۰ نفره تمرین کنند. اتفاقی که می تواند تا ۱۴ نفر نیز افزایش پیدا کند و زمان انجام این تمرینات نیز متفاوت خواهد بود. همه بازیکنان توانند در کنار یکدیگر از یک محل تمرینی استفاده کنند اما باید فاصله دو متری بین آنها رعایت شود. در این مرحله یک فیزیوتراپ به هر گروه ۱۰ نفری اختصاص خواهد یافت.

ماسک و دستکش

به بازیکنان گفته می شود هنگام خروج از خانه همیشه از ماسک و دستکش استفاده کنند. همچنین این امکان وجود دارد که احتیاج به استفاده از ماسک در محل تمرینی وجود نداشته باشد.

استفاده از اتاق رختکن

بازیکنان می توانند در زمان مشخص شده توسط مربیان خود، از اتاق های رختکن استفاده کنند. برای اطمینان از ایمنی حداقل سه اتاق رختکن در هر تمرین در نظر گرفته خواهد شد و حداکثر سه هم تیمی می توانند در آن حضور داشته باشند. از طرفی بازیکنان ملزم هستند که فاصله شش متری را در رختکن رعایت کنند. پیراهن های استفاده شده در تمرینات در سطل هایی که باشگاه آنها را در نظر می گیرد، قرار گرفته خواهد شد و هیچ کفشی نیز نباید در رختکن باقی بماند. در این مرحله ممکن است بازیکنان نتوانند در محل تمرین دوش بگیرند.

فاز D: جلسات تمرینی جمعی

این مرحله شامل بازگشت کل ترکیب برای تمرین کنار هم می شود که از روز دوشنبه اول ژوئن آغاز شد. این مرحله بیشترین شباهت را با زندگی مانند قبل از شیوع ویروس در اسپانیا دارد و لالیگا تأکید می کند که ما نباید ضریب امنیتی را پایین بیاوریم و این مهم است که همه اقدامات بهداشتی تا زمان پایان این شرایط رعایت شود.

این بدان معنی است که هرکسی که در تمرین شرکت می کند، باید همچنان از دستکش و صورت استفاده کند، همچنین ژل های هیدروالکلی باید در دسترس باشند و همه به شستشوی مداوم تشویق می شود. هر بار باید خصوصا اتاق رختکن، فیزیوتراپی و بخش بدنسازی ضد عفونی شوند. به همین ترتیب، حضور بازیکنان در بخش های فیزیوتراپی، رختکن و سالن های بدنسازی باید طبق مراحل قبلی محدود به گروه هایی با تعداد محدود شود، یا حتی دسترسی باید تا حد ممکن برای کسانی که بخشی از کادر مربیگری یا بازی نیستند محدود باشد.

بنابراین چنین دستورالعمل مشخص و کاملی، به عنوان الگوی سایر لیگ‌ها در نظر گرفته خواهد شد و از هفته آینده نیز لیگ برتر انگلیس به عنوان سومین لیگ معتبر در دوران پسا کرونا از سر گرفته خواهد شد تا راه برای ایتالیا نیز هموار تر شود

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه