همراه ما باشید

عکس های یادگاری بعد از تمرین؛ حضور در رستوران ها را باور کنیم یا ترس از بیماری را؟/پناهجویان کرونا

عکس های یادگاری بعد از تمرین؛ حضور در رستوران ها را باور کنیم یا ترس از بیماری را؟/پناهجویان کرونا

پیروزی نیوز - عکس های یادگاری بعد از تمرین؛ حضور در رستوران ها را باور کنیم یا ترس از بیماری را؟/پناهجویان کرونا

بوندسلیگا به‌عنوان نخستین لیگ معتبر اروپایی بعد از وقفه‌ای طولانی‌مدت به خاطر ویروس کرونا استارت زد و دیدارهایش در ورزشگاه‌های خالی از تماشاگر برگزار می‌شود. مسابقاتی که پیش از آغاز از همه بازیکنان تست کرونا گرفته و وضعیت سلامت آن‌ها کاملاً بررسی می‌شود.مریم سرخوش- خبرنگار: تا پایان این فصل از رقابت‌های بوندسلیگا هم تنها ۴ هفته باقی‌مانده اما لیگ ایران هنوز اندر خم برگزاری ۹ هفته مانده و هرروز یک ساز جدید برای برگزار نشدنش کوک می‌شود. سازی که البته صدای خوشی هم ندارد و باید مطابق خواسته برخی تیم‌های مخالف باشد. همان‌هایی که این روزها بهانه‌جویی‌هایشان را در پناه کرونا مستدل‌تر کرده و داعیه انصراف از لیگ مطابق با قوانین فیفا و AFC دارند.

فاز جدید لغو لیگ برتر

این‌که در رعایت یا درست اجرا نشدن پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری لیگ برتر سلامت بازیکنان، کادر فنی و پشتیبانی تیم‌ها در معرض خطر خواهد بود، امری است که بسیاری از متخصصان حوزه بهداشت و درمان هم به آن تأکید دارند و اعتراضی هم به آن وارد نیست. اما درجایی که برخی تیم‌ها توجهی به رعایت همین پروتکل‌های بهداشتی پیش از شروع لیگ را ندارند هم خود جای سوال دارد. بازیکنان برخی تیم‌ها بعد از برگزاری تمرین با هواداران عکس یادگاری می‌گیرند یا عکس‌هایی از حضورشان در اماکن مختلف بدون داشتن حداقل یک ماسک منتشر می‌شود. با این اوصاف چطور اعتراض می‌کنند و درخواست ضمانت‌نامه کتبی برای عدم انتقال کرونا در خلال برگزاری دیدارهای لیگ برتر را دارند؟ و می‌توان مدعی شد که ضمانت‌های خواسته‌شده از سوی مدیران این باشگاه‌ها بیشتر به یک شوخی شبیه است یا خواسته منطقی. کاملاً واضح است که پروتکل‌هایی که در کشورهای اروپایی اجرا می‌شود در کشور ما تا به امروز رعایت نشده و اجرایی شدن آن‌هم امری سخت و تقریباً‌ نشدنی است. اتفاقی که مدیران لیگ برتری به آن واقف هستند اما تنها تلاش‌شان مخالفت با برگزاری لیگ است نه اجرای درست پروتکل‌های بهداشتی.

دراین‌باره حتی شنیده می‌شود که تلاش برای لغو لیگ برتر از سوی برخی باشگاه‌ها وارد فاز جدیدی شده است و برخی مدیران اعتراض به برگزاری لیگ را برای بازیکنان خود اجبار کرده‌اند. هرچند که موافقت با این خواسته مدیران هم خود تبعاتی ازجمله حذف ادامه مطالبات بازیکنان در صورت لغو لیگ را هم به همراه دارد و برخی بازیکنان از قبول آن تمرد می‌کنند، اما نامه اعتراضی این باشگاه‌ها با امضای عجیب از بازیکنان در حال جمع‌آوری است.

فقط دغدغه دارند، هیچ اقدامی نمی‌کنند

در این میان مسعود شجاعی، کاپیتان تیم فوتبال تراکتور که گفته می‌شود تصمیمی برای پیوستن به تمرینات گروهی و سفر به تبریز ندارد و دلیل آن‌هم تنها نگرانی از سلامت نیست و به مشکلات مالی هم مربوط می‌شود، مدعی است «با تصمیم سازمان لیگ مبنی بر برگزاری مسابقات، سلامتی ورزشکاران در معرض این بیماری کشنده قرار می‌گیرد». نگرانی کاپیتان تیم ملی کاملاً قابل‌توجه است اما درجایی که بیش از ۴۰ میلیون جمعیت، کنار هم بازگشایی مشاغل را رقم‌زده‌اند و کمابیش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشغول به فعالیت هستند، چطور است که ۴۰ نفر نمی‌توانند در یک مسابقه کنار هم باشند. آن‌هم در شرایطی که برخلاف روند جاری در جامعه، فوتبالیست‌ها قرار است با تدابیر بهداشتی و انجام تست‌های متعدد وارد زمین‌ بازی می‌شوند و نسبت به عدم وجود بیماری در آن‌ها اطمینان کامل ایجاد شود.

از سوی دیگر مدیرعامل باشگاه تراکتور هم مدام از انصراف تیمش از لیگ برتر با استناد به قوانین فیفا صحبت می‌کند. همان کسی که از زمان صدور مجوز برای برگزاری تمرینات آمادگی تیم‌ها پیش از شروع رقابت‌های لیگ نوزدهم حتی برای حفظ جان بازیکنانشان اقدام به تجهیز محل تمرین با دستگاه‌هایی ازجمله تونل ضدعفونی نکرده‌ است تا حداقل بخشی از دغدغه‌های روزمره‌شان برای حفظ سلامت تراکتوری‌ها را رفع کرده باشد. هرچند که ادعای انصراف و مخالفت با برگزاری لیگ تنها یک پوشش ظاهری است و تمرینات منظم سرخپوشان تبریزی در خفا و پشت درهای بسته در حالی برگزاری است تا به‌عنوان یکی مدعیان کسب جام حذفی در لیگ جاری هواداران‌شان را به آرزوی چندساله برسانند. و البته این تمرینات مخفی تراکتور و دیگر تیم همشهری یعنی ماشین‌سازی بازتاب خبری چندانی نداشته و تنها اعتراض‌هایشان به برگزاری لیگ است که هرروز در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود.

بهترین تصمیم سازمان لیگ

مخالفت برخی تیم‌ها با برگزاری لیگ به فراهم نبود شرایط میزبانی هم مربوط است که البته خواسته قابل قبولی است و برای آن‌هم می‌توان راهکاری در نظر گرفت. با اعلام وزارت بهداشت و درمان وضعیت چند شهر کشورمان که در لیگ برتر نماینده دارند ازنظر شیوع کرونا قرمز است که نگرانی‌هایی را پیرامون میزبانی آن‌ها به وجود آورده است. نبود امکانات بهداشتی لازم در تمامی هتل‌ها و پروازهایی که تیم‌ها باید برای رفتن به شهر محل بازی انجام دهند هم به ریسک برگزاری ادامه دیدارهای لیگ برتر افزوده است. دراین‌بین یکی از راه‌هایی که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ می‌توانند به آن فکر کنند برگزاری متمرکز مسابقات در شهر تهران با رعایت تمامی پروتکل‌هاست. شهر تهران ازنظر امکانات ورزشی و اقامتی شرایط مطلوبی دارد و سازمان لیگ می‌تواند با آماده کردن شرایط بهداشتی تیم‌ها را در مرکز کشور متمرکز و در شرایط قرنطینه کامل قرار دهد. مسابقات هم می‌تواند با نظارت کامل و رعایت دقیق پروتکل‌ها در ورزشگاه‌های مختلف ازجمله آزادی، تختی، دستگردی، تهرانسر، شیرودی و پیکانشهر و حتی انقلاب کرج و شهر قدس هم برگزار شود. تصمیمی که ریسک برگزاری مسابقات و احتمال تقویت زنجیره انتقال ویروس را هم ضعیف می‌کند.

برای لیگ قهرمانان چه بهانه‌ای دارید؟

لیگ برتر بالاخره باید از جایی آغاز شود و تصمیم منطقی برای برگزاری آن همین زمان است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که کرونا و ویروس آن در پاییز و زمستان آینده شایع‌تر خواهد بود و اهالی فوتبال باید از همین حالا آماده برگزاری فوتبال شوند. درواقع اگر فصل جاری به اصرار اهالی فوتبال برگزار نشود و آن‌ها بدون انجام دیدارهای باقی‌مانده لیگ را تمام کنند، استارت لیگ بیستم هم عملا اجرا نشدنی خواهد بود چراکه ویروس دوباره به شیوع بحرانی خود بازخواهد گشت. به همین دلیل است که تیم‌های مخالف برگزاری لیگ به‌جای توجه به منافع شخصی، منافع فوتبال ایران را ببینند تا در شرایطی که کشورهای مختلف در حال بازگشت به میادین و آمادگی حضور در رقابت‌های بین‌المللی هستند، ایران را از رقبای خود عقب نیندازند. احتمال برگزاری لیگ قهرمانان آسیا هم در مرداد مطرح است و در این صورت ۴ تیم آسیایی ایران نمی‌توانند برای شرکت در این مسابقات چنین بهانه‌هایی را برای تعطیلی رقابت‌ها حتی با توسل به فیفا و AFC بیاورند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه