همراه ما باشید

روایت جوادی، دارنده ۴ مدال کشتی آزاد جهان از تغییر نام خیابان جهان پهلوان: در رستوران راه آهن فهمیدم چرا تختی، تختی شد

روایت جوادی، دارنده ۴ مدال کشتی آزاد جهان از تغییر نام خیابان جهان پهلوان: در رستوران راه آهن فهمیدم چرا تختی، تختی شد

پیروزی نیوز - روایت جوادی، دارنده ۴ مدال کشتی آزاد جهان از تغییر نام خیابان جهان پهلوان: در رستوران راه آهن فهمیدم چرا تختی، تختی شد

در روزهای گذشته سرانجام «تختی» بعد از چند دهه «شهناز» شد. اتفاقی که جمع زیادی از کشتی گیران و مردم مخالفش بودند اما درنهایت شورای شهر با توضیحی که پیش از این داده بود، خیابانی که خانه جهان پهلوان تختی در آن بود را به نام استاد جلیل شهناز تغییر داد.

مرضیه دارابی – خبرنگار: توجیه شهرداری این بود که معابر، گذرگاه و خیابان های زیادی در تهران به نام جهان پهلوان تختی است و نام خیابان تختی در فرشته بهتر است به نام استاد شهناز تغییر کند. جمعی از کشتی گیران در این رابطه به فرمانداری تهران نامه زدند، فرمانداری هم با تغییر نام خیابانی که چند دهه به نام تختی بود، مخالفت کرد، اما با این وجود درنهایت در هفته گذشته اعلام شد که تختی، شهناز شده است.

کشتی گیران از این بابت دلگیرند. جهان پهلوان تختی بزرگمردی است که اخلاق در ورزش ایران با نام او عجین شده و خیلی ها سعی می کنند از او الگوپذیری کنند.

ابراهیم جوادی هرچند با غلامرضا تختی هم دوره نبوده و بعد از او دوره قهرمانی اش شروع شده، اما یکی از پیشکسوتان کشتی است که با او می شود در مورد اتفاقاتی که در حال رخ داده است، صحبت کرد. گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با دارنده ۴ مدال طلای جهان و یک برنز المپیک را در زیر می خوانید:

-بالاخره شورای شهر کار خودش را کرد. خیابانی که خانه جهان پهلوان تختی در آن بود، نامش تغییر کرد.

من نمی دانم چرا در رابطه با کشتی این کار را می کنند. الان شما ببینید اینجا (خانه کشتی شماره یک) به نام عبدالله موحد بود اما فدراسیون نامش را عوض کرد.آنجا هم به نام تختی بود اما اسمش را تغییر دادند. البته درست است که چقدر شهدا ارج و قرب دارند، آنها از جان شان برای این سرزمین مایه گذاشتند ولی در هرصورت تختی هم مرد بزرگی در ورزش ما بود. ۵۰ سال بعد از فوتس همه از او به نیکی یاد می کنند و الگوی تمام ورزشکاران ایرانی است.

-می گویند کلی کوچه و خیابان در تهران به نام اوست و به همین خاطر خیابان فرشته را تغییر دادند.

اینجا بهترین جایی بود که می شد اسم تختی روی آن باشد. می توانستند جاهای دیگر را تغییر دهند. البته آنها هم راست می گویند آنقدر مردم تختی را دوست دارند که در این سال ها کوچه و خیابان به نامش گذاشته اند اما این وسط غیر از مردم، دستگاه ورزش ما هم وظیفه ای در قبال تختی دارند. آنها باید وارد گود شده و خودشان را نشان می دادند و نمی گذاشتند نام خیابان تختی عوض شود. تختی قهرمان مردمی بود ولی دستگاه ورزش هم در قبالش وظایفی داشتند. جایی که خانه اش بود، نامش را تغییر دادند.

-البته عده ای معتقدند دارد «تختی زدایی» اتفاق می افتد و خیلی ها از صحبت هایی که مرحوم جمشید مشایخی در مورد همسر تختی در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد، ناراحت و دلگیر شدند.

بله متاسفانه دیدم. نمی دانم چه بگویم. مرحوم مشایخی هنرپیشه خوبی بود که خودش مردمی بوده، همه اینها تختی را دیده اند و آشنایی کامل دارند. نمی دانم این موضوعات از کجا نشات می گیرد.

-شما با جهان پهلوان که اردوی مشترک تیم ملی نداشتید؟

نه، من از سال ۱۹۶۹ به تیم ملی آمدم که دوره تختی چند سال قبلش تمام شده بود اما زمانیکه هنوز معروف و ملی پوش نبودم، مسابقاتی دوستانه بین کشتی گیران راه آهن ایران و پاکستان برگزار شد. تهران میزبان این مسابقه تیم به تیم و دوجانبه بود و پاکستانی ها به تهران آمده بودند. می دانید که تختی کارمند راه آهن بود و در این مسابقات سرپرست تیم راه آهن ایران شده بود. ما ۳-۴ روز اردو بودیم،  یک مسابقه را من گرفتم و یک شب هم جهانگیر عبدالباقر کشتی گرفت. آن روزها آنقدر خوشحال بودیم که تختی را از نزدیک می بینیم. پهلوانی مردمی بود. یک چیزی بگویم که آن وقت با چشم خودم دیدم و فهمیدم کیست. بعد از مبارزه با حریف پاکستانی ام که اتفاقا من کشتی را بردم، او از من خواست که بازار تهران را نشانش دهم که برای خانواده اش خرید کند. من هم او را به بازار بردم و درحالیکه تایم ناهار، ۱۲ تا یک بود، ما حدودا نیم ساعت دیر رسیدیم و همه کشتی گیران ایران و پاکستان ناهارشان را خورده و رستوران را ترک کرده بودند. فقط تختی آنجا کنار مدیر رستوران نشسته بود که وقتی سلام کردیم از من دلیل دیر آمدن مان را پرسید و به او گفتم که کشتی گیر پاکستانی خواسته بود او را به بازار ببرم. گفت آفرین خیلی کار خوبی کردی. ما سرمان را انداختیم پایین و آن عقب نشستیم که غذا بخوریم، دیدم تختی آمد روی میز ما نشست کنار ما تا غذای مان را بخوریم. آن روز اصلا نفهمیدم ناهار خوردم یا نخوردم، اینکه تختی با آن عظمت آمده کنار ما دو نفر نشسته، در حالیکه قهرمان جهان و المپیک بود و ما اصلا معروف و مدال دار نبودیم. از این رفتارش فهمیدم تختی چطور تختی شده، از آن مسابقات عکس دسته جمعی هم دارم.

-شما هم نظرتان این است که جریانی می خواهد جهان پهلوان را کمرنگ کند؟

حتما چیزی بوده، وگرنه چه کار دارند، یک اسمی روی یک کوچه هست. حالا از تختی بهتر چه کسی اسمش آنجا باشد؟ آقا رسول (خادم) خدا حفظش کند اینهمه تلاش کرد تا روز کشتی داشته باشیم و مصادف با تولد جهان پهلوان تختی، کشتی یک روز به نام خود داشته باشد، اما امسال هیچ معلوم نشد چه شد و چه کاری در روز کشتی انجام دادند. رسول که رفت همه چیز رفت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه