همراه ما باشید

پرسپولیس برای به تعویق انداختن اجرای توافق انتقال بیرو به باشگاه بلژیکی نامه می‌نویسد؛ تیری در تاریکی

پرسپولیس برای به تعویق انداختن اجرای توافق انتقال بیرو به باشگاه بلژیکی نامه می‌نویسد؛ تیری در تاریکی

پیروزی نیوز - پرسپولیس برای به تعویق انداختن اجرای توافق انتقال بیرو به باشگاه بلژیکی نامه می‌نویسد؛ تیری در تاریکی

علیرضا بیرانوند راهی بلژیک می‌شود تا در تست‌های پزشکی، شرکت کند. این تست‌ها مدت‌ها قبل باید انجام می‌شد ولی به دلیل مشکلات ناشی از کرونا و خواست باشگاه بلژیکی به تعویق افتاد.

سمیه قدیری – خبرنگار:‌ علیرضا بیرانوند در حالی راهی این سفر می‌شود که با توجه به توافق سه‌جانبه درگذشته انتظار می‌رفت با یکی از انتقال‌های شسته ‌و رفته فوتبال روبرو باشیم که در آن هیچ تنش و چالشی وجود نداشته باشد، اما در عمل کارها به شکل دیگری در حال پیش رفتن است. اختلاف‌نظرها بروز پیداکرده است و بیرانوند که قرار بود تمام بازی‌های این فصل را در اختیار پرسپولیس باشد، حالا در یک سوم بازی‌ها حضور ندارد.

*غافلگیری با کرونا

مشکلات فعلی تقریباً همگی به دلیل وقفه در رقابت‌ها به خاطر تعطیلی لیگ، ناشی از کرونا به وجود آمد. این‌که تاریخ توافق شده برای انتقال، دیگر با پایان بازی‌های این فصل تطابق ندارد.

این مساله از یک‌سو، تیم را در منگنه قرار می‌دهد که بدون در اختیار داشتن یک جانشین مناسب برای رادوشوویچ احساس عدم امنیت می‌کند و از سوی دیگر باید درباره نحوه تسویه‌حساب با وی به توافق برسند. این‌ها چالش‌های پیش رو است که باید برای آن فکری صورت بگیرد، چون مسایل آن‌طور که باشگاه، پیش نمی‌رود مگر این‌که تعاملی برقرار شود.

*توافقنامه شرط ماندن تا پایان فصل

پرسپولیس و بیرانوند در حال حاضر در بخش مالی و قراردادی باهم دچار اصطکاک هستند. البته برای اولین بار نیست که چنین شرایطی پیش می‌آید. دو بحث اساسی وجود دارد که قبل از این نیز به آن اشاره داشتیم. یکی آفرهای قرارداد و دیگری توافقنامه‌ای یک و نیم میلیارد تومانی.

دارای منشاء توافقنامه سوالاتی وجود داشت و حالا مشخص‌شده است که جزو شروط بیرانوند برای عدم جدایی در نیم‌فصل بود. این مساله حالا تایید هم شده است و یک گمانه‌زنی نیست.

قرارداد اولیه بیرانوند تا قبل از اصلاحات پس از جام جهانی یک‌سویه به سود باشگاه بود. پس‌ازآن اصلاحات این حق برای بیرانوند وجود داشت که در هر پنجره نقل و انتقالات درازای پرداخت ۷۰۰هزار دلار، رضایتنامه خود را دریافت کند. در نیم‌فصل هم‌صحبت از این بود که باشگا‌ه‌هایی خواهان او هستند. درنهایت توافق حاصل شد که طبق یک توافقنامه یک و نیم میلیارد تومان به قرارداد او اضافه شود و پس از آن بود که توافق سه‌جانبه با آنتورپ هم انجام شد. این توافق‌نامه برای آن بو.د که پرسپولیس بتواند از بیرانوند در بازی‌های لیگ، جام حذفی و لیگ قهرمانان استفاده کند. حالا با رفتن بیرانوند این اتفاق روی نخواهد داد. از سوی دیگر، به‌هرحال چنین توافقی وجود دارد و دقیقا گفته نمی‌شود که آیا او روی تمام رقم نظر دارد یا بخشی از آن. او بر اساس حقی که داشت، شرایطی را تعیین کرد و باشگاه نیز بر اساس مصالح اش، آن را پذیرفت. کسی فکر نمی‌کرد؛ کرونا کاسه و کوزه ها را بر هم بریزد.

*متممی که ثبت نشد

البته این توافق مثل توافق باشگاه با شهر خودرو با شائبه‌هایی از سوی هیات‌مدیره روبرو شده است. البته تفاوت‌های هم وجود دارد. در موردتوافق با شهر خودرو باشگاه کلیت تعهد را به گردن گرفته است ولی در موردتوافق با بیرانوند هنوز موضع رسمی اعلام‌نشده است.

به این سند البته ایرادهای حقوقی هم واردشده است. ازجمله این‌که گفته می‌شود در زمان توافق، در دفاتر باشگاه ثبت‌نشده است و گفته می‌شود ملاک باشگاه برای این‌که بداند سند ازنظر تاریخ صدور اعتبار دارد شماره ثبت آن است. از سوی دیگر این توافق فقط امضای محمدحسن انصاری‌فرد را دارد. از سوی دیگر متمم‌های قرارداد، جزو مواردی هستند که باید پروسه ثبت قرارداد در سازمان لیگ را سپری کند و این متمم فاقد این ویژگی است. از سوی دیگر در قراردادهای پرسپولیس می‌آید که هرگونه متمم در صورتی اعتبار دارد که ۲۴ یا ۴۸ ساعت (یکی از این دو، صحیح است) پس از امضای دو طرف در سازمان لیگ ثبت شود که در این مورد اتفاق نیفتاده است و احتمالاً دراین‌باره کمیته تعیین وضعیت فدراسیون باید اعلام نظر کند.

*هشدار آنتورپ برای واریز باقی پول به‌حساب فیفا

و اما این‌ها پایان ماجرا نیست. برای اولین بار در این کش‌وقوس‌ها پای باشگاه دیگری هم در میان است. آنتورپ بلژیک برای فصل جدید روی بیرانوند حساب کرده است. اختلاف حساب بین باشگاه و بیرانوند نباید به توافق سه‌جانبه لطمه بزند و مشکل ساز ‌شود.

پیش از این پس از توافقی که صورت گرفته بود، یکی از مقام‌های رسمی باشگاه در آن زمان گفته بود، باشگاه آنتورپ مشخصا اعلام کرده است که اگر در موعد مقرر در قرارداد، بیرانوند را به دلیل عدم همکاری وی در اختیار نداشته باشد، هم از او و هم از باشگاه پرسپولیس، شکایت خواهد کرد و اگر بیرانوند همکاری کند و از ناحیه باشگاه به هر دلیل، به‌عمد یا سهواً مشکلی حادث شود، بیرانوند را در اختیار می‌گیرد ولی باقی پول را به‌حساب فیفا می‌ریزد که خود فیفا نسبت به تعیین وضعیت اقدام کند.

گویا از شروط توافقنامه سه‌جانبه هم تسویه‌حساب با بیرانوند است. چنین وضعیتی نمی‌تواند خوشایند باشگاه باشد چون روی ۵۵۰هزار دلار بعدی حساب کرده‌اند و پول اگر به‌حساب فیفا برود دیگر در اختیار باشگاه نخواهد بود و با آن فقط می‌توانند بدهی‌های بین‌المللی را تسویه کنند که البته شاید ازاین‌جهت هم بد نباشد.

*پرسپولیس با آنتورپ وارد مذاکره می‌شود؟

و اما باوجود تمام این بحث‌ها نباید تصور شود که در حال حاضر یک جنگ در میان است که همه بخواهند به جان باشگاه یا بیرانوند بیفتند. همان‌طور که گفتیم شیوع کرونا و به هم خوردن تقویم فوتبال، این شرایط را ایجاد کرده است که مختص پرسپولیس و فوتبال ایران نیست. پرسپولیس همین حالا هم امیدوار است که بتواند به توافق جدیدی برسد که بیرانوند را تا پایان فصل در اختیار داشته باشد. یحیی گل‌محمدی که خود در جریان تمام مسایل بود، همان‌طور که در مصاحبه‌اش عنوان کرده از باشگاه خواسته است که تلاش خود را برای حفظ بیرانوند تا پایان فصل انجام دهد.

البته کمی دور از ذهن است که باشگاه بلژیکی کنار بیاید و شاید هم به فکر بیفتند که تخفیف بگیرند.

به‌هرحال باشگاه اگر بخواهد خواسته سرمربی را عملی کند باید به فکر نامه‌نگاری باشد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه