همراه ما باشید

پزشک نساجی: خطر مصدومیت بیش‌تر از کروناست

پزشک نساجی: خطر مصدومیت بیش‌تر از کروناست

پیروزی نیوز - پزشک نساجی: خطر مصدومیت بیش‌تر از کروناست

پزشک تیم فوتبال نساجی عنوان کرد: به صورت علمی ثابت شده است که یک فصل طولانی می‌تواند احتمال مصدومیت بازیکنان را بالاتر ببرد.

 

به گزارش پرسپولیس نیوز، مصطفی اکبریدرباره وضعیت سلامتی بازیکنان و کادر فنی این تیم به ایسنا گفت:‌ ما یک بار قبل از عیید تست بالینی کرونا گرفتیم و هنوز تست پی‌سی‌آر در کشور شروع نشده بود. یک تست پی‌سی‌آر را زیر نظر فدراسیون پزشکی ورزشی گرفتیم که خوشبختانه جواب همه اعضا منفی بود. چند مرحله هم تست‌ها بالینی گرفتیم. تست پی‌سی‌آر بعدی ما هم به احتمال زیاد چند روز قبل از مسابقه رسمی طبق پروتکل اعلامی انجام می‌شود.

 

او درباره نگرانی باشگاه‌ها به خاطر مصدومیت احتمالی بازیکنان بیان کرد: من قبل از عید هم گفتم که کرونا یک اضطراب است که باعث درگیر شدن ذهن ورزشکار حرفه‌ای می‌شود و این احتمال آسیب دیدگی را بالاتر می‌برد. این موضوع را به تعطیلی طولانی و لغو و برگزار شدن پیاپی تمرینات و مسابقات اضافه کنید. طبق تجربه‌ای که دارم این موضوع باعث مصدومیت بازیکنان می‌شود و این خطر وجود دارد و حتی شاید بیش‌تر از کرونا خطر مصدومیت بازیکنان وجود داشته باشد. کرونا هم سر جای خودش است. مقالات علم ثابت کرده‌اند اگر یک فصل ورزشی ۱۰ تا ۱۱ ماه ادامه پیدا کند فرسودگی جسمی و آسیب‌دیدگی را به دنبال دارد. با توجه به این که ما این را از قبل می‌دانستیم خوشبختانه مصدومیت‌های شدیدی در تیم نداشتیم. ۷ مورد مصدوم داشتیم که یک یا دو مورد آن شدید بود. ما دست به دعا هستیم که در هیچ تیم و باشگاهی بازیکنی آسیب شدید نبیند چون ممکن است فوتبالش را از دست بدهد.

 

اکبری درباره آسیب‌های احتمالی کرونا به ورزشکاران هم توضیح داد: علاوه بر سیستم تنفسی ما شکل‌های مختلفی از کرونا را در بیمارستان‌ها می‌بینیم که به سیستم گوارشی هم آسیب می‌زند. درست است که ورزشکار برای زنده ماندن قوی‌تر است اما توقع از یک ورزشکار این است که در حد مطلوب در یک مسابقه فشار بدنی به خودش بیاورد. کرونا ممکن است این گزینه را از فرد بگیرد. بحث‌های زیادی این‌جا وجود دارد. یکی موضوع اجرای پروتکل‌هاست. بحث دوم فاصله‌گذاری است. پروتکلی که از آلمان کپی‌برداری کردیم در این‌جا قابل اجرا نیست. گرچه ما تابع قوانین بودیم و عملکرد ما یکی از بهترین‌ها بوده است. ما آن چیزی را که فکر می‌کنیم به نفع ورزش کشور است می‌گوییم در عین حال مقررات را هم اجرا می‌کنیم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه