همراه ما باشید

تیم‌های خصوصی برای تصمیمات فدراسیون تره هم خرد نمی‌کنند؛ تیر آخر مخالفان لیگ

تیم‌های خصوصی برای تصمیمات فدراسیون تره هم خرد نمی‌کنند؛ تیر آخر مخالفان لیگ

پیروزی نیوز - تیم‌های خصوصی برای تصمیمات فدراسیون تره هم خرد نمی‌کنند؛ تیر آخر مخالفان لیگ

چند ماهی است که داستان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نسبت به تیم‌های لیگ برتری وارد فاز تازه‌ای شده است.

مریم سرخوش – خبرنگار: از آن فازهایی که انگار دیگر برای احکام صادره و دستورات نهاد فوتبالی کشور و زیرمجموعه‌هایش تره هم خرد نمی‌کنند و در بزنگاه مخالفت‌ها پای نهادهای بین‌المللی را به میان می‌کشند. از اعتراض به احکام کمیته استیناف گرفته تا مقاومت برابر سازمان لیگ برای برگزاری مجدد لیگ برتر. هرکدام هم درنهایت به یک نقطه ختم می‌شود، کشاندن پرونده به فیفا و AFC. پرونده سوپر جام ۹۷-۹۸ هنوز از خاطره‌ها پاک نشده که استقلالی‌ها رای صادرشده از سوی کمیته استیناف به نفع پرسپولیس را برنتابیدند و اعتراض‌شان را به CAS بردند. اعتراضی که از همان ابتدا نتیجه‌اش مشخص بود و تنها عایدی‌ آبی‌ها از تشکیل این پرونده حذف خسارت ۵۰ میلیون تومانی عدم حضور در دیدار و البته پرداخت ۸۰ درصد هزینه دادرسی طولانی این دادگاه بود. حکم بعدی را بازهم کمیته استیناف صادر کرد. این کمیته در پرونده سپاهان و پرسپولیس، عدم حضور اصفهانی‌ها را تایید و بازی را ۳ بر صفر به سود سرخپوشان اعلام کرد. رأیی که با مخالفت مدیران سپاهان روبه‌رو شد و زمزمه‌هایی مبنی بر کشاندن پرونده به دادگاه عالی ورزش مطرح کردند. هرچند خبرها درباره شکایت سپاهان به دادگاه عالی ورزش تنها در حد همان بررسی در واحد حقوقی باشگاه باقی ماند.

 

***

 

تازه‌ترین جریان مخالفت هم نسبت به برگزاری مجدد لیگ برتر است. پس از اعلام زمان انجام دیدارهای باقی‌مانده لیگ نوزدهم از سوی سازمان لیگ، ۴ باشگاه لیگ برتری که توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند، در اقدامی مشترک با امضای نامه‌ای خطاب به وزیر ورزش و جوانان، خواستار دستور وی برای جلوگیری از شروع مجدد این رقابت‌ها شدند. همان‌هایی که تا همین چندی پیش از دخالت وزارت ورزش و جوانان در فوتبال گلایه داشتند، اما این بار خواهان دستور وزیر برای لغو دیدارها شدند. البته پازل‌ بهانه‌های‌شان برای برگزار نشدن لیگ هرروز جور دیگری چیده می‌شود، از مثبت شدن ناگهانی تست کرونای چند بازیکن و تایید نشدن جواب آزمایشات تا مصاحبه‌های پی‌در‌پی مدیران، بازیکنان و کادرفنی باشگاه‌ها گرفته و البته جمع‌کردن امضای اجباری از بازیکنان برای مخالفت با برگزاری لیگ که تا به این لحظه به نتیجه نرسیده است. در اقدامی عجیب‌تر هم به دنبال ارسال نامه‌ای به فیفا هستند تا فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را برای برگزاری ادامه رقابت‌ها تحت‌فشار قرار دهند.

 

شنیده می‌شود که طومار اعتراضی این تیم‌ها برای ارسال به فیفا و AFC به امضای مدیران، کادرفنی و بازیکنان چند باشگاه (شاید همان امضاهای اجباری) رسیده و در آن به ناتوانی باشگاه‌های ایرانی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی اشاره‌شده است. تیم‌های مخالف در این نامه بر دریافت ضمانت از فدراسیون فوتبال تاکید کرده‌اند. اینکه با برگزاری دوباره دیدارهای لیگ برتر سلامت بازیکنانش به خطر نیفتد. محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور هم چندی پیش به نوشتن این نامه اشاره‌کرده بود. و حالا به نظر می‌رسد که اعتراض این باشگاه‌ها برای مقابله با تصمیم سازمان لیگ شکل جدی‌تری به خود گرفته و به‌نوعی تیر آخر مخالفان برای برگزار نشدن ادامه رقابت‌های لیگ نوزدهم است.

 

هرچند که مهدی خبیری عضو سابق کمیته اجرایی AFC معتقد است: «فیفا در امور داخلی فدراسیون‌ها دخالت نمی‌کند و بدون مکاتبات لازم با فدراسیون فوتبال تصمیم‌گیری نخواهد کرد.» و نکته جالب کشاندن دعوا به محکمه‌ای که خود رفته‌رفته دستور برگزاری لیگ‌ در کشورهای مختلف را بدون حضور تماشاگر می‌دهد.

 

***

 

از سوی دیگر ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا به‌عنوان مرجع صدور مجوز شروع فعالیت‌های حرفه‌ای در کشور، چندی پیش برای شروع تمرینات مجوز صادر کرد و درخواست تضمین برای سلامت بازیکنان، اظهار‌نظری عجیب است که از سوی این باشگاه‌ها مطرح می‌شود. فوتبال در بسیاری از کشورهای دنیا از سر گرفته‌شده و هیچ ضمانتی با شکل و قاعده درخواستی مدیران این باشگاه‌های خصوصی مطرح نشده است. هرچند پای این طومار امضای باشگاه‌هایی وجود دارد که تمرینات‌شان آغازشده و برخی از آن‌ها دیدارهای تدارکاتی هم برگزار کرده‌اند. مساله‌ای که با خواست آن‌ها همخوانی ندارد و بیشتر بهانه‌ای برای تحت‌فشار قرارداد سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال است که نشان می‌دهد تیم‌های ایران به کشاندن موضوعات داخلی فوتبال ایران به فیفا عادت کرده‌اند. اقدامی که در فاصله کمتر از ۲ هفته مانده به شروع دیدارهای لیگ برتر خوشایند فدراسیون فوتبال نخواهد بود. آن‌هم درحالی‌که فدراسیون فوتبال به‌تازگی چالش اصلاح اساسنامه را پشت سر گذاشته و باید خودش را برای برگزاری مجمع و انتخابات فدراسیون فوتبال آماده کند، اما بازی عجیب تیم‌های لیگ برتری که نمی‌خواهند از دستورات صادره تمکین کنند، چالش جدیدی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد.

 

***

 

ورود نهادهای بین‌المللی به هر مساله داخلی فوتبال ما قطعا حرکت صحیحی نیست و باید اشکال را در خودمان پیدا کنیم. در روزهایی که همه تاکید دارند کرونا همچنان با ما باقی می‌ماند، حداقل کار ممکن کنار گذاشتن بهانه‌جویی و فراهم کردن شرایط میزبانی با پروتکل‌های بهداشتی است. اگر این لیگ تعطیل شود، لیگ بعدی هم با توجه به شیوع دوباره کرونا در پاییز برگزار شدنی نیست و این یعنی خداحافظ فوتبال! بی‌شک با رعایت پروتکل‌ها می‌توانیم فوتبال را ادامه دهیم به‌شرط آنکه زندگی کردن کنار کرونا را یاد بگیریم نه از آن دیواری برای مقابله با تصمیمات فدراسیون بسازیم. این‌که برخی کشورهای برگزاری دیدارهای لیگ‌ را تعطیل کردند قطعا به دنبال آماده‌سازی زیرساخت‌ها رفته‌اند اما در فوتبال ایران اگر لیگ تعطیل شود، فصل بعد هم همین است و هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد. ساختار ضعیف و بدهکار فدراسیون طی سال‌های اخیر هیچ تدبیری برای بهبود وضعیت و برطرف کردن نقاط ضعف انجام نداده و با ناتمام ماندن لیگ نوزدهم هم قرار نیست گلی به سر باشگاه‌های مخالف بزنند که ایجاد چنددستگی میان باشگاه‌های لیگ برتر تنها ثمره مخالفت‌های‌شان با تصمیمات فدراسیون است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه