همراه ما باشید

امید برای ماندن بیشتر شد؟ تفسیر دستور فیفا می تواند به سود و ضرر پرسپولیس تمام شود

امید برای ماندن بیشتر شد؟ تفسیر دستور فیفا می تواند به سود و ضرر پرسپولیس تمام شود

پیروزی نیوز - امید برای ماندن بیشتر شد؟ تفسیر دستور فیفا می تواند به سود و ضرر پرسپولیس تمام شود

 

امید برای ماندن بیشتر شد؟ تفسیر دستور فیفا می تواند به سود و ضرر پرسپولیس تمام شود

حکایت همچنان باقی است. دیروز نشد، یک روز دیگر. علیرضا بیرانوند قرار نیست برای پرسپولیس بماند. حداقل تا این لحظه که چنین قراری در کار نیست.

 

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: البته تا همین‌جا باعث شد فرق‌هایی بین ایوانکوویچ و گل‌محمدی پیدا کنیم. البته قرار هم نبود و نیست که عین هم باشند. برانکو اگر بود احیاناً با این رفتن به شکل دیگری برخورد می‌کرد. تئوری او این بود که وقتی هوای رفتن تا پای رفتن پیش رفت، دیگر نباید به آن بازیکن فکر کنی. در عمل این‌گونه بود و جواب هم داد اما یحیی از باشگاه خواسته است که بیرانوند را به هر ترتیبی که می‌تواند تا آخر فصل نگه ‌دارد. البته برنامه هم از اول این بود که بازی‌ها تمام شود و برود ولی کرونا از غیب رسید و کاسه و کوزه همه را بر هم زد.

 

شاید عنوان شود که با توجه به حضور و عملکرد رادوشوویچ دلیلی برای این‌همه نگرانی وجود ندارد، اما همه‌چیز این‌قدر ساده نیست. اگر بخواهیم از کنار این سوال کلیدی هم بگذریم که کادر فنی تا چه میزان روی رادوشوویچ برای جانشینی بیرانوند حساب می‌کند، پای مسایل دیگری هم به میان می‌آید و…

 

*رادو بدون رقیب، چه قدر آماده می‌ماند

 

بوژیدار در این سال‌ها به‌گونه‌ای عمل کرد که هیچ دروازه‌بان ایرانی نمی‌توانست. تمام آن‌هایی که انتقاد می‌کردند که چرا پرسپولیس چرا باید برای یک نیمکت نشین، چنین هزینه‌ای را متحمل شود، هیچ جایگزینی برای او نداشتند. رادوشوویچ در وهله اول حکم بیمه و گارانتی برای عملکرد بیرانوند را داشت. درواقع بارها در همین پرسپولیس، تجربه‌شده بود که عدم حضور یک رقیب خیلی جدی در حد تبدیل‌شدن به دروازه‌بان اول تیم، چه بلایی به سر شماره یک‌های پرسپولیس آورد. این مساله به نوع تربیت بازیکنان ایرانی برمی‌گردد. درواقع بخشی از پول پرداختی به رادو برای این بود که مطمئن باشیم بیرانوند هیچ‌گاه از حد مشخصی پایین‌تر نمی‌آید. از سویی دروازه‌بان دومی می‌خواستیم که در حد شماره یک شدن باشد ولی روی مخ نفر اول نباشد. تمرکز و آرامش او را بر هم نزند. علیه او در تیم، رسانه‌ها و نزد هواداران توطئه نکند. چنین گزینه داخلی وجود ندارد.

 

حالا این سوال پیش می‌آید رادوشوویچ وقتی به‌عنوان نفر دوم، یک چهره کاملاً متفاوت بود آیا بدون حضور یک رقیب جدی می‌تواند به‌عنوان مرد شماره یک، همیشه درنهایت آمادگی باشد؟ به‌هرحال این سوال، کادر فنی را نگران می‌کند. داوود فنایی خود دوران فعالیتش را به‌خوبی به یاد دارد. او بعد از احمدرضا عابدزاده واقعاً در قواره یک شماره یک بود ولی بعد از شماره یک شدن، رفته از آن آمادگی فنی و بدنی دور شد. وارد فضاهایی شد که بسیار به او لطمه زد.

 

*ترس ا ز احتمال مصدومیت و محرومیت

 

از سوی دیگر بر هم خوردن تقویم بازی‌ها مشکلاتی را برای جذب یک دروازه‌بان جدید ایجاد کرده است. پرسپولیس بازی‌های حساس و زیادی دارد. فرض کنیم در جام حذفی یا لیگ قهرمانان آسیا، وقتی همه‌چیز درگرو یک گل است. رادوشوویچ محروم یا مصدوم شود. اگر درون دروازه ضعفی وجود داشته باشد می‌تواند به بهای سنگین تمام شود.

 

در این شرایط باز، باعث بسی خوشبختی است که در ابتدای فصل، مقاومت باشگاه مانع از آن شد که کالدرون، رادوشوویچ را از پرسپولیس بیرون کند. بااین‌وجود این تعداد بازی که بعضی ، حکم مرگ و زندگی داشته باشند را فقط نمی‌توان با پشتوانه رادو پیش رفت. شاید هم هیچ اتفاق خاصی روی ندهد ولی به‌هرحال با یک ریسک روبرو هستیم و جانشین جوان او هم به تجربه بیشتر نیاز دارد.

 

*گزینه‌های ایرانی تحت قرارداد هستند

 

در حال حاضر مشکل پرسپولیس، عدم امکان جذب دروازه‌بان جدید است. در میان دروازه‌بان‌های ایرانی، همه خوب‌ها و متوسط‌ها حداقل تا پایان فصل، تحت قرارداد هستند.

 

گزینه ایرانی که بتواند در شرایط سخت کمک حال باشد و مشکل ایجاد نکند و امکان جذب وی فراهم باشد، نیست. پنجره نقل و انتقالات به پایان رسید و همه تحت قرارداد هستند. پرسپولیس، فقط می‌تواند دروازه‌بان آزاد جذب کند.

 

*سهمیه خارجی هم تکمیل است

 

پرسپولیس برای جذب دروازه‌بان خارجی هم مشکل دارد. باشگاه در نقل و انتقالات زمستانی با جذب اوساگونا و استوکس، فهرست خارجی‌ها را تکمیل کرد. قرارداد استوکس البته یک‌طرفه فسخ شد ولی این بعد از بسته شدن پنجره بود و طبق قوانین شرایط عادی، این مساله باعث خالی شدن سهمیه نمی‌شود. درواقع پرسپولیس نمی‌تواند دروازه‌بان خارجی هم جذب کند، چون در عمل سهمیه‌اش را چه برای رقابت‌های داخلی و چه برای لیگ قهرمانان آسیا استفاده کرده است.

 

فقط یک شانس و احتمال باقی می‌ماند. این‌که بر هم خوردن تقویم بازی‌ها به دلیل کرونا و مشکلات ناشی از آن، شرایط فورس‌ماژور تلقی شده و شرایطی فراهم آید که با آزاد شدن سهمیه بعد از فسخ قرارداد موافقت شود که البته این امر نیازمند رایزنی و مکاتبات چه با فدراسیون فوتبال و چه با کنفدراسیون دارد.

 

البته در این میان نکته‌ای هم وجود دارد. این‌که لیگ قهرمانان بعد از پایان لیگ انجام شود و کنفدراسیون کلاً اجازه دهد که تیم‌ها با بازیکنان جدید خود در رقابت‌ها حضور پیدا کنند به‌ویژه که اجرای دستورالعمل فیفا، نقل و انتقالات فوتبال ایران را به قبل از زمان تقریبی لیگ قهرمانان آسیا منتقل خواهد کرد.

 

*ترس از حرف مردم و ممنوعیت جذب خارجی

 

البته مشکل دیگری هم در این بین وجود دارد و آن ترس از انتقادهای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی نسبت به حضور ۲ خارجی در پست دروازه‌بان است. پرسپولیس اگر هم بخواهد دنبال دروازه‌بان ذخیره برود باید آن را از کشورهای آسیای میانه یا منطقه بالکان جستجو کند ولی این بیم در پرسپولیس وجود دارد که دو خارجی در این پست باعث فشارهای زیادی شود. از سوی دیگر فراموش نکنیم که جذب بازیکنان خارجی با دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان برای پرسپولیس و استقلال ممنوع شده است و باید یک مجوز جدید هم برای آن اخذ شود که خود این باعث‌ جدل‌های بسیار هواداری در شبکه‌های اجتماعی خواهد شد.

 

*تفسیر قانون فیفا به سود پرسپولیس می‌شود

 

با این تفاسیر، به نظر می‌رسد تمرکز اول پرسپولیس روی حفظ بیرانوند تا پایان فصل متمرکز باشد.

 

مدیر برنامه‌های بیرانوند روز گذشته در جریان یک گفتگوی تلویزیونی، درباره دستورالعمل فیفا برای بقای بازیکنان تا پایان فصل، سخن گفت. در شرایط عادی تکلیف بازیکنان و باشگاه‌ها با این دستورالعمل روشن است ولی در مواردی مانند نادری و بیرانوند که پای توافق‌های سه‌جانبه و باشگاه‌هایی دیگر از لیگ‌هایی با تقویم متفاوت، در میان است، شرایط نامعلوم است و این قانون باید توسط فیفا به‌روزرسانی یا تفسیر شود و قبل از آن ملاک عمل، توافقی است که وجود دارد

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه