همراه ما باشید

مروری بر گلرهای لژیونر تاریخ پرسپولیس / بیرانوند در مسیر حقیقی، عابدزاده و دیگران

مروری بر گلرهای لژیونر تاریخ پرسپولیس / بیرانوند در مسیر حقیقی، عابدزاده و دیگران

پیروزی نیوز - مروری بر گلرهای لژیونر تاریخ پرسپولیس / بیرانوند در مسیر حقیقی، عابدزاده و دیگران

 

همان‌طور که در جریان قرار دارید علیرضا بیرانوند با باشگاه آنتورپ بلژیک قراردادی ۳ ساله بسته است و دیر یا زود پرسپولیس را ترک خواهد کرد

شیوا دورانگر – خبرنگار: این دروازه‌بان ملی‌پوش در بیست و پنجمین روز از اردیبهشت‌ماه ۹۵ با قراردادی ۲ ساله به پرسپولیس پیوست و از آن تاریخ تا به امروز همواره شماره یک این تیم بوده است و با درخششی که داشت توانست در تیم ملی هم شماره نامبر وان باشد و بازی در رویداد مهمی چون جام جهانی را تجربه کند و با گرفتن پنالتی رونالدو نام خود را در فوتبال جهان مطرح کند. حضور در پرسپولیس برای بیرانوند سراسر خیر و خوشبختی بود و رکورد پشت رکورد و افتخار پشت افتخار بود که نصیب این دروازه‌بان خوش آتیه کرد، تا جایی که او در ۴ فصل اخیر با پرسپولیس موفق به دریافت ۷ عنوان قهرمانی، یک نقره آسیایی شد و ۳ فصلی متوالی برترین دروازه‌بان فوتبال ایران لقب گرفت و حتی کاندیدای مرد سال آسیا شد. حال بعد از این‌همه نشان و افتخار، علی بیرو به فضای بزرگ‌تری برای پیشرفت نیاز داشت و اینگونه بود که مرد سال فوتبال ایران بعد از ۴ سال درخشان برای ماجراجویی‌های بیشتر بلژیک را برای ادامه فوتبالش انتخاب کرد تا جا در پای بزرگانی چون عسگر خانی و سلطانی بگذارد. به بهانه حضور بیرانوند در اروپا نگاهی خواهیم داشت به گلرهایی که پیش از این لژیونر شدند.

مهدی عسگر خانی:‌ اولین دروازه‌بانی که از پرسپولیس راهی خارج از کشور شد کسی نبود جز مهدی عسگر خانی. وی که جزو ستاره‌های نسل اول تاریخ پرسپولیس است طی سال‌های ۴۷ تا ۵۲ در عضویت سرخ‌ها بود و به همراه این تیم فرصت حضور در جام باشگاه‌های آسیا و بازی با پیراهن تیم ملی در جام ملت‌ها را هم داشته است. عسگر خانی بعد از جدایی از پرسپولیس راهی السالمیه شد و ۲ فصلی را در این تیم کویتی توپ زد و فوتبالش را در ابومسلم به پایان برد.

بهروز سلطانی: سلطانی از دروازه‌بان‌های به نام دهه ۶۰ فوتبال ایران محسوب می‌شود که در سال ۶۴ به‌صورت قرضی از پرسپولیس به تیم آرمنیا بیلدفیلد آلمان پیوست و یک‌فصلی را در این تیم بازی کرد و با پایان قراردادش به جمع سرخپوشان بازگشت. سلطانی یکی از باسابقه‌ترین دروازه‌بان‌های تاریخ پرسپولیس است که نزدیک به ۱۰ سال از سنگر این تیم محافظت کرد

نیما نکیسا: نکیسا در سال ۷۳ از تیم پاس به پرسپولیس پیوست و بعد از درخشش در این تیم ملی‌پوش شد و پس از بازی در جام جهانی ۹۸ راهی اروپا شد و به تیم فلاماتوری آلبانی پیوست و چندی بعد نیز به کاوالا یونان و حتی با تیم تورینوی ایتالیا قرارداد بست اما نتوانست جایگاه ثابتی در این تیم پیدا کند و بعد از حضوری ناموفق در قاره سبز به تیم سابقش یعنی پاس بازگشت

علیرضا حقیقی: درخشش حقیقی با توجه باشگاه روبین کازان همراه شد و این بازیکن در سال۹۲ با امضا قراردادی ۴ ساله به این باشگاه مطرح روسی پیوست. حقیقی در سال ۹۳ به مدت نیم‌فصل به‌صورت قرضی بار دیگر به پرسپولیس بازگشت و با پایان قراردادش مجدداً به کازان بازگشت و مدتی را هم در تیم‌های اسپورتینگ کوویلیا، پنافیل و ماریتیمو پرتغال بازی کرد و هم‌اکنون در عضویت نساجی مازندران قرار دارد.

امیر عابدزاده: فرزند عابدزاده بزرگ رشد یافته مکتب پرسپولیس است. امیر قبل از اینکه لژیونر شود در آکادمی باشگاه‌های انگلیسی و لیگ USL آمریکا بازی می‌کرد و در سال ۹۱ به تیم بزرگسالان پرسپولیس پیوست اما نتوانست در این تیم خودی نشان دهد و ۲ فصل بعد به همراه پدرش به راه‌آهن رفت. عابدزاده در سال ۹۵ لژیونر شد و به باریرنسه پیوست و در سال اول حضورش در فوتبال پرتغال موردتوجه ماریتیمو قرار گرفت و همچنان در عضویت این تیم است و یکی از لژیونرهای موفق فوتبال ایران محسوب می‌شود.

سوشا مکانی: این دروازه‌بان در نقل و انتقالات لیگ چهاردهم سرخپوش شد و تنها ۲ فصل در پرسپولیس بازی کرد. مکانی بعد از نایب‌قهرمانی در لیگ پانزدهم و حاشیه‌های فراوانی که منجر به محرومیت وی از سوی کمیته اخلاق گردید فوتبالش را در خارج از کشور ادامه داد. او سال ۹۵ به نروژ رفت و در عضویت تیم میوندالن درآمد، به‌طور قرضی مدتی را برای اشترومگودست بازی کرد و بعد از ۳ فصل بازی در نروژ در نقل و انتقالات زمستانی لیگ هفدهم به فوتبال ایران بازگشت و با تیم صنعت نفت آبادان برای نیم‌فصل قرارداد بست. مکانی در سال ۹۸ مجدداً به نروژ بازگشت و به تیم سابقش میوندالن پیوست و هم‌اکنون نیز دروازه‌بان تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه