همراه ما باشید

ناظر سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا: شکایت به فیفا راه به جایی نمی‌برد / برخورد شدید انضباطی با انصراف‌دهندگان از لیگ برتر

ناظر سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا: شکایت به فیفا راه به جایی نمی‌برد / برخورد شدید انضباطی با انصراف‌دهندگان از لیگ برتر

پیروزی نیوز - ناظر سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا: شکایت به فیفا راه به جایی نمی‌برد / برخورد شدید انضباطی با انصراف‌دهندگان از لیگ برتر

ناظر سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا و کارشناس مدیریت ورزشی گفت: فیفا عملاً تصمیم گیری درمورد برگزاری یا عدم برگزاری مسابقات لیگ را به عهده فدراسیون ها گذاشته است.

به گزارش پرسپولیس نیوز، ایمان فرزین گفت: فیفا عملاً تصمیم گیری درمورد برگزاری یا عدم برگزاری مسابقات لیگ را به عهده فدراسیون‌ها گذاشته است. در این رابطه فدراسیون و سازمان لیگ تصمیم گیرنده هستند و ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز فعالیت‌های ورزشی را بلامانع اعلام کرده است.

وی با اشاره که مقررات سختگیرانه فیفا در رابطه با انصراف از مسابقات افزود: در آئین نامه انضباطی فیفا صراحتاً عنوان شده که برگزارکننده می‌تواند با تیم یا تیم‌هایی که از حضور در مسابقات انصراف دهند، برخورد شدید انضباطی داشته باشد. این برخورد می‌تواند شامل محرومیت از حضور در دوره بعدی مسابقات لیگ و عدم حضور در مسابقات بین المللی یا حتی سقوط به دسته پایین‌تر باشد.

فرزین با اشاره به برگزاری مسابقات لیگ فوتبال در دیگر کشورها نیز گفت: در کشور ایتالیا هم آمار مبتلایان به کرونا از ایران بیشتر بوده، هم تعداد کسانی که بدلیل شیوع و ابتلاء به این ویروس فوت کرده اند. این بدان معنی است که وضعیت ایتالیا در برابر مقابله و کنترل بیماری کووید -۱۹ به مراتب از کشور ما وخیم‌تر بوده است، با این وجود شما می‌بینید که مسابقات لیگ ایتالیا آغاز شده و هیچیک از تیم‌ها انصراف نداده اند.

وی عنوان کرد: اگر چنین رویه‌ای در کشور ما باب شود، در آینده شاهد بی انضباطی‌های بیشتر و تخطی از مقررات خواهیم بود و این مسأله فوتبال ما را بخصوص در ابعاد بین المللی دچار مشکلات فراوانی خواهد کرد. از این رو فدراسیون فوتبال می‌بایست برخورد جدی و محکمی در مقابل این اقدام نسنجیده تیم‌های انصراف دهنده داشته باشد. به لحاظ اجرایی حتی این امکان وجود دارد که لیگ برتر بدون حضور این تیم‌ها ادامه پیدا کند و تیم‌های انصراف دهنده به دسته پایین‌تر سقوط کرده یا از حضور در فصل آتی مسابقات محروم شوند.

ناظر سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان با اشاره به هزینه تراشی ایجاد پرونده‌ها در محاکم بین المللی برای کشور گفت: فیفا و AFC به وضوح تصمیم گیری را به فدراسیون‌های کشورهای عضو واگذار کرده اند و شکایت احتمالی تیم‌ها در دادگاه عالی ورزشی CAS راه به جایی نخواهد برد و فقط هزاران یورو هزینه برای شاکیان خواهد داشت. به علاوه اینکه این تیم‌ها دقیقاً از چه چیزی شکایت دارند و با استناد به کدام قانون تصمیم به انصراف از لیگ گرفته اند؟ در سالهای اخیر به دفعات شاهد این بودیم که پرونده‌های پیش پا افتاده و قابل حل را با تصمیمات نسنجیده به محاکم قضائی خارجی سپرده اند و به جز هدر رفتن پول بین المال چیزی به ارمغان نیاورده اند. به شخصه امیدوارم فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ شدیدترین برخورد را، یک بار برای همیشه با این اقدامات غیرحرفه ای داشته باشند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه