همراه ما باشید

نقل و انتقالات را می توان تا آخر فصل عقب انداخت؟ پرسپولیس دیر بجنبد، بازیچه دلال ها می شود

نقل و انتقالات را می توان تا آخر فصل عقب انداخت؟ پرسپولیس دیر بجنبد، بازیچه دلال ها می شود

پیروزی نیوز - نقل و انتقالات را می توان تا آخر فصل عقب انداخت؟ پرسپولیس دیر بجنبد، بازیچه دلال ها می شود

پرسپولیس و نقل و انتقالات همیشه سوژه‌ای جذاب و پرحرارت برای رسانه‌ها و دغدغه‌ای بزرگ برای هواداران و البته مربیان و مدیران باشگاه بوده است. سوژه‌ای که هیچ‌گاه به انتها نمی‌رسد. بحث درباره آن به پنجره نقل و انتقالات و حوالی آن محدود نمی‌شود. این جذابیت به‌قدری است که باید تأثیر آن بر کلیت نقل و انتقالات و تعداد اخبار آن را در زمان محرومیت پرسپولیس بررسی کرد. اخباری که بدون حضور پرسپولیس، گرم و داغ نمی‌شدند.

این مسائل همیشه دردسر‌های خاص خودش را برای پرسپولیس را به ارمغان آورده است. از حاشیه‌ها در جریان مسابقات بگیر تا بازیکنانی که باقیمت‌های غیرواقعی جذب می‌شوند و باشگاه باید متحمل هزینه‌های بیشتر شود حتی وقتی‌که می‌خواهد با بازیکن خود تمدید کند.

بازیکنان، مدیر برنامه‌ها و دلال‌ها نیز به‌خوبی آموخته‌اند که از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای پیشبرد اهداف خود بهره بگیرند و حتی از هواداران پرسپولیس، ارتشی نامرئی علیه باشگاه بسازند. در خارج از فصل نقل و انتقالات هم اخبار و شایعات نقل و انتقالاتی، همیشه باعث بر هم خوردن تمرکز بازیکنان و ایجاد نگرانی‌ها برای آن‌ها تلقی می‌شود. حال باید پرسید آیا این امر دلیلی برای دوری جستن از نقل و انتقالات است یا این‌که فقط باید در لفظ چنین باشد و در خفا جور دیگر؟

باشگاه، پیروانی و گل‌محمدی باید هم اندیشیدن به نقل و انتقالات در این مقطع را غیرحرفه‌ای بخوانند و اعلام برائت کنند. واقعیت هم این است که در این مقطع عقلانی هم نیست که پرسپولیس بی‌محابا وارد چنین عرصه‌ای شود، اما فکر کردن و برنامه‌ریزی موضوع دیگری است.

در فوتبال این‌طور نیست که بگوییم، چو فردا رسد، فکر فردا کنیم. فکر فردا را باید همین امروز کرد. برانکو هم غیرازاین بود، حتی وقتی‌که غیرازاین را می‌گفت. برای جناح چپش همان روزی به فکر افتاد که رامین رضاییان به خواست کیروش تیم را همراهی نکرد، اما دلیلی نداشت که جار بزند. مساله مهم این است که در مواردی ازاین‌دست قرار نیست حرف و عمل یکی باشد. این به معنای دروغ و ریا نیست. فریب هم نیست. دفاع از خود است. به هیچ‌کس لطمه نمی‌زند. این‌که الان زمان نقل و انتقالات نیست بااینکه الان زمان فکر کردن به آن نیست خیلی فرق می‌کند، اما ظرافت‌ها زیاد است آن‌هم درجایی مثل پرسپولیس که این‌قدر زیر ذره‌بین است و حتی یک سوءتعبیر می‌تواند حاشیه‌ای بزرگ باشد.

*نمی‌شود از نقل و انتقالات پرهیز کرد

پرسپولیس نمی‌تواند به نقل و انتقالات فکر نکند، چون از حالا باید بداند برای چه پست‌هایی به دنبال بازیکن باشد. مگر می‌توان از همین حالا به دنبال دروازه‌بان نبود ولی خب باید دید دروازه‌بان اول یا دوم؟ این بستگی به عملکرد رادو هم دارد. شاید بیات جرقه زد و معادلات عوض شد. پس شما مجبورید به هر دو حالت فکر کنید و از حالا به دنبال گزینه باشید.

در مورد محمد نادری هم چاره‌ای جز تعیین وضعیت وجود ندارد. از سوی دیگر یکسری بازیکنان قراردادهایشان به پایان می‌رسد و بعضی نیز می‌توانند از شرایط فسخ استفاده کنند. بخش بسیار دشوار کار همین‌جا است. بازیکنان معمولاً ترجیح می‌دهند تا قبل از پایان فصل وارد مذاکره نشوند. از سویی تلاش برای این امر نباید به شکلی باشد که بازیکن را ازنظر روانی تحت منگنه قرار بدهد و آرامش او را بر هم بریزد. از سوی دیگر هر مذاکره‌ای با بازیکنان فعلی باید مخفی بماند چون ممکن است برای بازیکن دیگر که مورد مذاکره قرار نمی‌گیرد سوءتعبیر ایجاد کند این تصور که موردنظر نیست بر هم بریزد. این‌ها همه دشواری‌ها و پیچیدگی‌هایی هستند که یحیی گل‌محمدی و افشین پیروانی با آن روبرو هستند ولی شاید اصلاً کسی خبردار نشود ولی پرهیز از هرگونه مواجهه هم، باعث از دست رفتن فرصت‌ها می‌شود.

*برنامه فیفا اجازه نمی‌دهد

از سوی دیگر فیفا همچنان در حال بررسی شرایط برای رسیدن به فرمولی برای نقل و انتقالات تابستانی است که کمترین آسیب را وارد کند. گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن بود که فیفا در حال بررسی این مساله است که به لیگ‌های کشور‌های عضو فیفا اجازه دهد، چهار هفته پیش از پایان فصل جاری که به دلیل وقفه ناشی از بحران کرونا با تأخیری چند ماه از سر گرفته می‌شود، پنجره نقل و انتقالات را شروع کنند.  اگر این مساله به یک قانون بدل شود در عمل امکانی نمی‌ماند که باشگاه‌ها بخواهند خود را تا پایان فصل از دغدغه‌ها و حاشیه‌های نقل و انتقالات دورنگه دارند. حالا بماند که چنین قانونی چه قدر می‌تواند به شایعات تبانی دامن بزند. مثلاً باشگاهی که امتیازات بازی پیش رو برای آسیایی شدن یا حذف نشدن می‌خواهد، بازیکنی را از تیم روبرو جذب کند و بعد حرف‌وحدیث‌ها شروع می‌شود. البته هنوز معلوم نیست که چنین قانونی اجرا شود ولی با این نابسامانی در فوتبال ایران و انتشار شایعات، باید امیدوار بود که چنین نشود.

*پرسپولیس نجنبد، بازیچه دلال‌ها می‌شود

البته اگر این قانون هم اجرا نشود باز زمان نقل و انتقالات کوتاه است. متأسفانه در پرسپولیس هیچ‌وقت یک ساختار نظام‌مند برای پیدا کردن بازیکنان وجود نداشته است. غیر از موارد نادر، در اکثر موارد این دلال‌ها و مدیران برنامه بازیکنان هستند که چه مستقیم و چه از طریق اخبار ذائقه باشگاه‌ها را تعیین می‌کنند. این در حالی است که این روزها بعضی افراد مدعی هستند که بعضی شبکه‌های دلالی چتر خود را روی پرسپولیس، بازکرده‌اند و تلاش می‌کنند بازیکنان خود را وارد پرسپولیس کنند. پرسپولیس اگر در این مقطع نسبت به شناسایی نفرات به‌ویژه در لیگ یک اقدام کند با شروع نقل و انتقالات، دیتا و قدرت مانور مناسبی خواهد داشت و چه‌بسا که پدیده‌هایی را قبل از هوشیار شدن جذب کند. این توقع واقعاً از گل‌محمدی وجود دارد که بتواند چنین بازیکنانی را انتخاب کند.

به‌صورت کلی انتظار این است که پرسپولیس آن‌قدر آمادگی داشته باشد که وقتی از بازیکن خود خواست وضعیت خود را روشن کند به‌محض مشاهده تعلل او با یک بازیکن جدید وارد مذاکره شود. در یک تیم بیش از ۴،۵ بازیکن نباید باشند که بتوانند باشگاه را دنبال خود بکشند.

ابراهیم فتاحی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه