همراه ما باشید

پرسپولیس به دنبال معتمدین برانکو برای مذاکره مستقیم؛ شروط سخت

پرسپولیس به دنبال معتمدین برانکو برای مذاکره مستقیم؛ شروط سخت

پیروزی نیوز - پرسپولیس به دنبال معتمدین برانکو برای مذاکره مستقیم؛ شروط سخت


پرونده پرسپولیس و برانکو بسته می‌شود. یعنی بالاخره بسته می‌شود. مساله به زمان و چگونگی آن برمی‌گردد. باشگاه برای چندمین بار تلاش‌هایی را آغاز کرده است. دفعات قبل بدون هیچ تعارفی فیلم و نمایش بود. این بار را نمی‌دانیم. قسم می‌خورند که نمایشی در کار نیست. نمی‌دانیم انتهای این ماجرا چیست غیر از این‌که به ضرب‌وزور مراجع بین‌المللی هم که شده این پرونده بسته می‌شود. هر یک از دو طرف باید سود و زیان خود را بسنجد. مذاکرات بدون پشتوانه قبلی تا حدودی کار را خراب کرده است. برانکو اعتماد نداشت. اوضاع بدتر هم شد. حالا وکیل برانکو خبر می‌دهد که وی پیشنهاد جدید باشگاه را نپذیرفته است.

 

*محبوبیت دردسرساز

اولین بار قرار بود مذاکره درزمانی انجام شود که برانکو هنوز در پرسپولیس بود. برانکو که از بدعهدی‌ها خسته شده بود، تیم ملی را یک فرصت می‌دید تا هم‌نفس تازه کند و هم همین‌جا برای آینده، بیخ گوش پرسپولیس بماند. فقط دو مشکل اساسی وجود داشت.

مشکل اول این بود که محبوبیت بالای او باعث می‌شد هواداران پرسپولیس، این موضوع را برنتابند و رفتن او به تیم ملی را اقدامی علیه پرسپولیس و برای جلوگیری از تکرار قهرمانی‌ها تلقی کنند.

مشکل دوم هم محبوبیت او بود که کلاً تحمل کردن ادامه حضور وی را برای بسیاری سخت می‌کرد. برانکو به‌عنوان یک خارجی و آدمی که همیشه از موضع‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی پرهیز می‌کرد، نمی‌توانست تهدیدی به‌حساب آید ولی به‌هرحال محبوبیت زائدالوصف او ، آزاردهنده بود و حسادت‌های زادی را در میان همین اهالی ورزش و فوتبال برمی‌انگیخت.

در آن زمان شنیده می‌شد که اگر قرار بر جدایی برانکو برای حضور در تیم ملی باشد با یک رقم خوبی توافق حاصل شود. برانکو درنهایت نماند ولی به تیم ملی هم نرفت.

 

*اولین ناکامی در متقاعد کردن برانکو

مذاکره بعدی، قبل از رفتنش انجام شد. درحالی‌که همه می‌دانستند که وسایل خود را از ایران خارج کرده است. مثل خود مدیران باشگاه با آن‌ها قرار گذاشت و وعده کرد و رفت. آن روز نتوانستند اعتماد او را جلب کنند. این مساله به موضوع روشن بود. دیوارهای اعتماد قبلاً به ویرانه بدل شده بود. به نظر فشار روبی باشگاه و روی برانکو زیاد بود که دیگر وقت رفتن و برنگشتن است.

آن مذاکرات مشخصاً ناکام ماند. شطرنج دو طرف هم درنهایت کار را به طرح دعوا در فیفا کشید. پولی که اینجا می‌گفتند آماده است و بسیاری بر سرش قسم می‌خوردند می‌توانست حداقل ابزار دستیابی به توافق بین دو طرف شود و این می‌توانست صرفه‌جویی مالی زیادی را به ارمغان بیاورد ولی کسی به فکر این مسائل نبود.

 

*توافقی که با یک تماس هوا شد

مذاکرات بعدی در استانبول بین نمایندگان باشگاه و نماینده برانکو بود. دو طرف در حالی باید با یکدیگر به توافق می‌رسیدند که یک اختلاف حساب بزرگ داشتند که در فیفا هم‌محل دعوا بود. به نظر شانسی وجود نداشت ولی وکیل برانکو مواردی را می‌پذیرد و کار در مسیر خوبی قرار می‌گیرد. درنهایت نمایندگان باشگاه، ذوق‌زده با ایرج عرب تماس بگیرند به توافقی نزدیک به آنچه برای دستیابی به آن به استانبول سفرکرده بودند، رسیده‌اند. انتظار تشویق داشتند که با برخورد سرد باشگاه روبرو شدند. ایرج عرب بعد از جلسه‌ای با هیات مدیره به نمایندگان می‌گوید که موضوع منتفی است. بسیاری همین فعل‌وانفعال را دلیل کافی می‌دانند که مانع دستیابی به توافق درجایی بالاتر از باشگاه بود ولی چرا؟

در عدم دستیابی به توافق، نفعی برای برانکو نبود ولی ضرر برای پرسپولیس وجود داشت. برانکو بالاخره طلبش را می‌گیرد. ارزش پول برای او تغییری نمی‌کند و برای پرسپولیس روزبه‌روز جبران تعهدات سخت‌تر می‌شود، به خاطر تصمیمی که هیچ‌کس باعقل سلیم قادر به درکش نیست.

 

*مذاکره بدون پشتوانه به عشق شبکه‌های اجتماعی

مذاکره جدی بعدی در زمان محمدحسن انصاری‌فرد انجام شد. هواداران پرسپولیس از نقطه حفظ برانکو به‌جایی رسیده بودند که دلشان خوش بود به بسته شدن پرونده.

هزینه شد و نمایندگان پرسپولیس برای مذاکره به کرواسی رفتند. سفیر ایران هم درگیر موضوع بود. البته این درگیر شدن از باب حضور برانکو در تیم ملی شروع شد ولی بعد برانکو به اعتبار او وارد مذاکره با نمایندگان باشگاه شد. مذاکره‌ای که بدون پشتوانه انجام شد. هنوز هم معلوم نیست که انصاری‌فرد می‌خواست با برانکو به چه توافقی برسد، درحالی‌که پولی موجود نبود. مساله این است که وقتی پولی نداشته باشید، نمی‌توانید بر سر رقمی پایین‌تر یا تقسیط صلح کنید، چون پول در کار نیست. حالا بد نیست بدانید که برانکو معمولاً خبر دارد که در باشگاه پولی هست، قراراست بیاید یا نه!

بالاخره در این سال‌ها برای خودش دوستان خوبی پیدا کرد. نتیجه مذاکره بدون پشتوانه هم نمی‌توانست جز شکست باشد. مذاکره‌ای که بیشتر به درد هیاهو در شبکه‌های اجتماعی خورد.

 

*برانکو توافق کند به خانه اول برمی‌گردد

و اما تلاش‌های جدید باشگاه اخیراً آغازشده است. همان‌طور که پیش‌ازاین اعلام کرده بودیم، باشگاه پرسپولیس بر اساس رأی کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا، یک‌میلیون و ۵۵ هزار یورو به برانکو ایوانکوویچ، ۱۶۲ هزار و ۴۸۰ یورو به ایگور پانادیچ،  ۲۰۵ هزار یورو به زلاتکو ایوانکوویچ و ۱۱۵ هزار یورو به مارکو استیلینوویچ بدهکار است. یعنی نزدیک به یک‌میلیون و ۵۵۰ هزار یورو که نزدیک به ۲۹ میلیارد تومان می‌شود.

پرسپولیس هنوز مبلغی را نزد فیفا دارد. قرار است مبلغی را هم از آنتورپ بگیرد و فرض کنیم که چند میلیارد تومانی هم از کارگزار دریافت کند و برای این کار کنار بگذارد. به‌هرحال بعدازاین همه کش‌وقوس نمی‌توان انتظار تخفیف زیاد داشت. چنانکه دارو بوشیچ وکیل برانکو و همکارانش هم دیروز اعلام کرد، پیشنهاد باشگاه مورد قبل واقع نشد. در حال حاضر مشخص نشده است که باشگاه خواهان صلح و اخذ تخفیف است یا این‌که به دنبال تقسیط بدهی خود، خواهان توافق با برانکو است. مساله این است که اگر طرفین با تقسیط توافق کنند و پرونده از جریان خارج شود، آن‌گاه در صورت عدم پرداخت، اقساط بعدی، برانکو مراحل قانونی را دوباره از ابتدا باید آغاز کندو مساله‌ای که برای نیلسون هم پیش آمد.

 

*پرسپولیس به دنبال افراد معتمد برانکو

پس از صحبت‌های اخیر بوشیچ، حالا خبر می‌رسد که باشگاه سراغ افرادی رفته است که احتمال می‌دهد برانکو روی آن‌ها را زمین نزند و به وساطت آن‌ها حاضر شود، خود وارد گفتگو و مذاکره با باشگاه گردد. البته بعید است این اتفاق بیفتد، اما خیلی پیش‌ازاین‌ها مطرح می‌شد که برانکو اگر برای تقسیط طلب خود توافق کند، برای دیرکرد در پرداخت هر قسط ، جریمه‌ای معادل همان قسط تعیین می‌کند تا باشگاه از این شیوه برای بازگرداندن پرونده به نقطه اول استفاده نکند. به نظر نمی‌رسد چنین توافقی هم به صلاح باشد، چون معمولاً انجام تعهدات در موعد مقرر ممکن نیست.

مهدی وفامنش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه