همراه ما باشید

روزی که پروین برای زلزله زدگان به میان تماشاگران رفت / ۳۰ سال پس از آن روز ویژه

روزی که پروین برای زلزله زدگان به میان تماشاگران رفت / ۳۰ سال پس از آن روز ویژه

پیروزی نیوز - روزی که پروین برای زلزله زدگان به میان تماشاگران رفت / ۳۰ سال پس از آن روز ویژه

 

گل برزیل به اسکاتلند را که دیدم تصور کردم در اتاقی که نشسته‌ام کس دیگری  هم هست و از شادی گل برزیل تکانی به خودش و در و پنجره داده که همه‌جا رو لرزانده حتی می‌خواستم اعتراض کنم که نصف شب این چه‌کاری است که دیدم نه ….کسی نیست و آنچه که همه‌جا و ازجمله اتاق کوچک خانه ما و پایه‌های تلویزیون مبله خانه ما رو لرزانده فقط زلزله مهیب رودبار بوده است.

بعد از این زلزله خوب‌های زیادی به کمک کردم ما آمدند، حرکت کلینزمان و تیم ملی چکسلواکی جذاب بود اما جذاب‌ترین صحنه ورزشی بعد از مسابقات فوتبال جام جهانی و حرف‌های خوبان این عرصه انجام بازی بین ۲ گروه از بازیکنان شایسته فوتبال ایران بود .

 

این دیدار به دلایل مختلف جذاب بود .۲ گروه از بهترین‌های فوتبال ایران در یک میدان به مصاف هم آمدند و ستارگان این ۲ تیم در بین ۲ نیمه با کیسه و گونی به جمع تماشاگران رفته و از آن‌ها برای کمک به زلزله‌زدگان پول جمع کردند.

 

در بین کسانی که در تابستان سال ۱۳۶۹ برای مردم پول جمع کردند نفراتی مثل بهروز سلطانی و حمید علیدوستی و چنگیز بودند که مدت‌ها بود از تیم ملی دور بودند اما به‌هرحال در این روز خوب دعوت منتخب ملی یعنی علی پروین را اجابت کرده و آمدند .

 

گروهی دیگر ملی پوشان روز بودند .مردانی مثل درخشان، ناصر محمدخانی، مرحوم قایقران، پیوس، عابدزاده، محرمی، زرینچه و برادران بیانی و…برخی دیگر از بین کسانی آمده بودند که ستارگان آینده و پدیده‌های روز فوتبال بودند. از گروسی و فریدون برقی گرفته تا رضا حسن‌زاده، مدیر روستا، استیلی و خاکپور و…

روز خوبی بود .هرچند زخم زلزله هنوز روی دوش جامعه بود اما این فوتبال شایسته و این تلاش جمعی و تشریک فوق‌العاده مساعی باعث شد تا روز خوبمان خوب‌تر شود .

 

این روزها در سی امین سالگرد آن روزهای تلخ نگاه به خاطراتش انداخته و به یاد می‌آوریم که از آن دوران تا امروز بر ما روزگاری و دورانی گذشته است ….

 

شاید انرژی شایسته و مثبت این رویداد و این حرکت دوست‌داشتنی بود که باعث شد خوشبختانه تیم ملی فوتبال کشورمان سه ماه و چند روز بعد از این زلزله مهیب در مسابقات فوتبال بازی‌های آسیایی۱۹۹۰ پکن عنوان قهرمانی را به دست آورد .ایران قبل از آن ۱۶سال بود که از قهرمانی در این عرصه دور بود .ما در سال ۱۹۷۴ قهرمان شده و در سال ۱۹۷۸ در مسابقات غایب بودیم. در سال ۱۹۸۲ و۱۹۸۶ هم در مرحله یک‌چهارم نهایی این مسابقات برابر تیم‌های فوتبال کویت و کره جنوبی شکست‌خورده و از صعود به نیمه‌نهایی بازمانده بودیم …..

مهدی حدادپور

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه