همراه ما باشید

خط و نشان‌ها تمامی ندارد / وقتی نقاب از چهره حافظان سلامت برداشته شد

خط و نشان‌ها تمامی ندارد / وقتی نقاب از چهره حافظان سلامت برداشته شد

پیروزی نیوز - خط و نشان‌ها تمامی ندارد / وقتی نقاب از چهره حافظان سلامت برداشته شد

شهرخورویی ها بار دیگر برای فدراسیون خط و نشان کشیدند و اعلام کردند در صورتی در لیگ شرکت می‌کنند که با شروط آن‌ها موافقت شود. مسوولین این باشگاه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سازمان لیگ درباره وضعیت کرونا هشدار داده و شرط کردند سازمان لیگ، مسوولیت کامل عواقب ناشی از شروع لیگ را بر عهده بگیرید و در جلسه‌ای با حضور تمامی مدیران عامل باشگاه‌های لیگ برتری درباره ادامه لیگ رای‌گیری شود، در غیر این صورت آن‌ها برای احقاق حقوق خود به AFC و FIFA مراجعه خواهند کرد!

مشابه همین نامه را چند روز قبل باشگاه فوتبال تراکتور به سازمان لیگ فرستاده بود. اتحاد ۲ باشگاه علیه سازمان لیگ اتفاق تازه‌ای نیست و مدت‌هاست که شهر خودرویی‌ها و تراکتوری‌ها با طرح پروژه مشترک درصدد براندازی لیگ نوزدهم هستند. و می‌توان گفت هیچ کاری نبوده است که برای رسیدن به هدف خود انجام نداده باشند،اما همه پروژه‌های آن‌ها تاکنون به شکست تبدیل‌شده است و این بار هم راه به‌جایی نخواهد برد.

شکست طرح اتحاد ۷ باشگاه

حتما در جریان نامه‌ای که شهر خودرو و تراکتور به همراه ۲ تیم خصوصی دیگر لیگ یعنی ماشین‌سازی و نساجی به وزارت ورزش فرستادند قرار دارید، یا جمع‌کردن طومار برای تعطیلی لیگ؟این را هم حتما می‌دانید که هر ۲ پروژه با شکست مواجه شد. وزارت ورزش که رسما اعلام کرد در کار سازمان لیگ دخالت نمی‌کند و باشگاه‌هایی هم که به کمپین جمع‌آوری امضاء دعوت‌شده بودند انصراف از لیگ را تکذیب کردند. قسمت جالب ماجرا اینجاست که ظاهراً از همه باشگاه‌ها به‌جز پرسپولیس برای پیوستن به این کمپین دعوت‌شده بود که با مخالفت آن‌ها مواجه شد و همان‌طور که گفته شد همان چند باشگاهی که نام آن‌ها در طومار دیده می‌شد هم اعلام کردند قصد انصراف از لیگ را ندارند و حتی سخنگوی باشگاه نفت مسجدسلیمان اعلام کرد به صورت خودجوش این نامه را امضا کرده‌اند و این باشگاه هیچ نامه‌ای در این زمینه به سازمان لیگ ارسال نکرده است. با این وجود شهر خودرویی و تراکتوری‌ها کماکان تأکیددارند که در این مسیر تنها نیستند و همچنان روی مخالفت ۱۵ تیم مانور می‌دهند! که این عددسازی‌ها نیز مثل تعداد کرونایی های تیم‌شان جعلی از آب درآمد و همان‌طور که می‌بینید به غیر از این ۲ تیم و البته ماشین‌سازی که به‌نوعی شعبه تراکتور محسوب می‌شود سایر تیم‌ها مخالفتی با ادامه لیگ ندارند.

نقاب دلسوزی به زمین افتاد

اما مالکان باشگاه‌های خصوصی همچنان پشت ماسک دلسوزی برای منافع خود تلاش می‌کنند. آن‌ها از یک‌طرف می‌گویند نگران سلامتی بازیکنان خود هستند اما بدون رعایت بهداشت با بازیکنان خود دست داده و روبوسی می‌کنند و در کمال تعجب از سازمان لیگ تضمین خواسته و انتظار دارند که فدراسیون مسوولیت عواقب ناشی از شروع لیگ را بر عهده بگیرد! یا دوستان فراموش کرده‌اند که ویروس کرونا از چه طریقی منتقل یا عمدا دوست دارند این ویروس را به بازیکنان خود منتقل کنند. وگرنه کاری که مالک باشگاه شهر خودرو انجام داد باعقل و منطق جور درنمی‌آید. حمیدوای بدون ماسک و دستکش سر تمرین تیمش حضور پیدا می‌کند و با بازیکنان روبوسی می‌کند،بدون اینکه نگران عواقب کار خود باشد بعد به سازمان لیگ هم هشدار می‌دهد. با این شرایط اگر فردا روزی بازیکن شهر خودرو کرونا نگیرد جای تعجب دارد.

از طرفی همین شخص آکادمی باشگاه را بازکرده است و بدون در نظر گرفتن خطرات کرونا بچه‌های ۴ تا ۱۵ ساله مردم را ثبت می‌کند.جالب اینجاست برای جلب اعتماد خانواده‌ها تضمین داده‌اند که این کار با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌گیرد تا این پرسش به وجود بیاید که چرا مالک شهر خودرو برای تمرینات تیم بزرگسال باشگاه که ازنظر بودجه و امکانات قابل‌مقایسه با تیم‌های پایه نیست پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کند و مرتباً فغان سر می‌دهد که قادر به تأمین هزینه‌های اجرای پروتکل نیست؟ یا بچه‌های ۴ ساله مردم بهتر از فوتبالیست‌های بالغ شهر خودرو پروتکل‌ها را که رعایت نمی‌کنند.

پاسخ سنگین فیفا به روستوف

حالا شهر خودرو اگر می‌خواهد برای احقاق حقوق خود به AFC و FIFA مراجعه کند حرفی نیست فقط قبل از این کار مدیران این باشگاه یک تحقیقی در این زمینه انجام داده و با چند کارشناس حقوقی مشورت کنند. چون فیفا در این زمینه‌ها خود را در کار فدراسیون‌ها دخالت نمی‌دهد و حتی هفته گذشته وقتی تیم روستوف به خاطر ابتلای شش بازیکن خود به ویروس کرونا خواهان لغو بازی برابر سوچی شد با استقبال خوبی مواجه نشد.یوفا به این باشگاه اعلام کرد این یک موضوع داخلی و در حیطه اختیارات فدراسیون فوتبال روسیه است و آن‌ها باید در این مورد پاسخگو باشند. فیفا هم آب پاکی را روی دست آن‌ها ریخت و  اظهار داشت: فدراسیون فوتبال روسیه باید درباره شرایط بازی تیم‌های سوچی و روستوف توضیح دهد و به فیفا ارتباطی ندارد. روستوف هم مجبور شد با جوانان خود بازی به میدان برود و متحمل شکست سنگینی گردید. ضمناً علاوه بر اینکه فیفا در این زمینه حامی فدراسیون‌هاست، حتی دست آن‌ها را هم برای تنبیه و جریمه تیم‌ها باز گذاشته است، چنانچه آن‌گونه که کارشناسان می‌گویند در آئین‌نامه انضباطی فیفا صراحتاً عنوان‌شده که برگزارکننده می‌تواند با تیم یا تیم‌هایی که از حضور در مسابقات انصراف دهند، برخورد شدید انضباطی داشته باشد. این برخورد می‌تواند شامل محرومیت از حضور در دوره بعدی مسابقات لیگ و عدم حضور در مسابقات بین‌المللی یا حتی سقوط به دسته پایین‌تر باشد.

واکنش فدراسیون به انصراف تیم‌ها

در پایان بد نیست بدانید که فدراسیون فوتبال کشورمان به تهدید این باشگاه واکنش نشان داده است.در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر شد اعلام گردید با نظر رییس‌جمهور فعالیت‌های ورزشی در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی آزادشده است و صدور مجوز از سوی وزارت بهداشت بر اساس رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد. در ادامه به پیام ویدیویی رییس فیفا روز ۱۸ خرداد منتشر کرد اشاره‌شده است که گفته بود: فیفا به تصمیمی که شما با دولت‌ها و مسوولین سلامت کشورتان اتخاذ می‌کنید یا خواهید کرد اعتماد دارد. اظهارات اینفانتینو نشان‌دهنده تأکید بر  رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه